logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:47




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Яну 2023, 16:18       Заглавие:  Разрешително след условна присъда
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 01 Сеп 2016, 19:29
Мнения: 2
Здравейте, на 26 години съм и от доста време с мои приятел доста сме запалени по стрелбата. Често ходим по платени стрелбища, но искаме да се захванем по - сериозно и да се присъединим към спортен клуб и евентуално за в бъдеще ако се окаже, че можем да ходим и по състезания. Преди обаче да се пристъпи към всичко това, както сте видели от заглавието преди години имах глупостта да направя една грешка за която ме осъдиха условно. Всичко мина не съм имал от тогава проблеми със закона, в свидетелството ми от години вече пише, че не съм осъждан. Това ще ме спре ши в бъдеще ако поискам да изкарам разрешително за апортна стрелба?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 13:46       Заглавие:  Re: Разрешително след условна присъда
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
Ако е изтекла давността, имаше няква процедура за изчистване на досието от някви си архиви, но съм забравил точната терминология и процедура. Питай адвокат.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:19       Заглавие:  Re: Разрешително след условна присъда
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
EnergoN написа:
...Преди обаче да се пристъпи към всичко това, както сте видели от заглавието преди години имах глупостта да направя една грешка за която ме осъдиха условно. Всичко мина не съм имал от тогава проблеми със закона, в свидетелството ми от години вече пише, че не съм осъждан...


Ограничението, което се въвежда с чл. 58, ал. 1, т. 2 е:

Цитат:
2. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г., в сила от 01.07.2019 г.) което е осъждано за умишлено престъпление от общ характер или срещу него има обвинение за такова престъпление; за български граждани тези обстоятелства се проверяват служебно;


Трябва да се провери, дали за Вас са валидни обстоятелствата визирани в чл. 85, ал. 1 и чл. 86, ал. 1 от Наказателния кодекс:

Цитат:
Чл. 85. (1) (Предишен текст на чл. 85 - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното.


и съответно:

Цитат:
Чл. 86. (1) Реабилитацията настъпва по право в следните случаи:
1. когато лицето е осъдено условно, ако в изпитателния срок не е извършило друго престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание;


Понеже не споделяте подробности, (а според мен не е и правилно това да се прави в публичен форум) следва да се обърнете към някой адвокат, който да се запознае с решението на съда, с което е постановена присъдата, нейният срок и изпитателния срок. Ако са налице обстоятелствата по посочените по-горе членове от НК, то следва, че Вие изпълнявате изискванията на чл. 58, ал. 1, т. 2 от ЗОБВВПИ.

Налице е един проблемен момент - така наречената "криминалистическа/полицейска регистрация". Като цяло полицейската регистрация е институт на административното право, чиято цел, по принцип, не е свързана с ограничаване на дадени права на регистрираното лице. За да бъде заличена тя, следва да са налице обстоятелствата по чл. 68, ал. 6 от Закона за МВР:

Цитат:
Чл. 68. (6) Полицейската регистрация се снема въз основа на писмена заповед на администратора на лични данни или на оправомощени от него длъжностни лица служебно или след писмено мотивирано искане на регистрирания, когато:
1. регистрацията е извършена в нарушение на закона;
2. наказателното производство е прекратено с изключение на случаите по чл. 24, ал. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс;
3. наказателното производство е приключило с влязла в сила оправдателна присъда;
4. лицето е освободено от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание;
5. лицето е починало, като в този случай искането може да бъде направено от неговите наследници.


В този смисъл реабилитацията по чл. 86, ал. 1 и чл. чл. 88а от Наказателния кодекс заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон е установено противното, но тя няма връзка с реабилитирането на регистрираните лица.

Във връзка с горното следва, че дори при "чисто" свидетелство за съдимост и настъпила реабилитация, в информационните фондове на МВР е останала следа за Вас и тя не може да бъде премахната поради липсата на обстоятелствата визирани в чл. 68, ал. 6 от ЗМВР, което може да е основание да ви бъде отказано разрешително за ОО.
Следва да имате предвид, че това решение ще бъде по усмотрение на съответния началник на РПУ и не е законово регламентирано. :sad:

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Яну 2023, 12:55       Заглавие:  Re: Разрешително след условна присъда
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
EnergoN написа:
Здравейте, на 26 години съм и от доста време с мои приятел доста сме запалени по стрелбата. Често ходим по платени стрелбища, но искаме да се захванем по - сериозно и да се присъединим към спортен клуб и евентуално за в бъдеще ако се окаже, че можем да ходим и по състезания. Преди обаче да се пристъпи към всичко това, както сте видели от заглавието преди години имах глупостта да направя една грешка за която ме осъдиха условно. Всичко мина не съм имал от тогава проблеми със закона, в свидетелството ми от години вече пише, че не съм осъждан. Това ще ме спре ши в бъдеще ако поискам да изкарам разрешително за апортна стрелба?

Най-добрият приятел в този случай ти се явява АДВОКАТЪТ. Да, ще си платиш колкото трябва (и аз съм си плащал, когато се е налагало) - но определено си е струвало! Споделянето и обсъждането на подобни теми в публичен форум, поне за мен са показател за недостатъчна още зрялост.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer