logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:27




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 18:20       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Ritter написа:
По темата - в началото всички на запад се учат от британската школа.
Абсолютно вярно. И всички американски вйни за последните 20 год, та и по-назад, започват със специални подразделения инфилтрирани в държавата която ще нападат, предават информация за първите обекти които ще се елиминират, облъчват с лазери и какво ли не още, организират местни движения и комуникации. Така беше в Ирак, Афганистан, преди в Панама и т.н.т. Специалците не са там за да стрелят а за да са невидими. Днеска почти всички големи сили имат добър контингент специалци, просто приоритетите им са различни и от там тактиките. Мисля, че е грешка да се каже - тея са най-добри... Аз винаги съм клонял към британците но и винаги съм се съмнявал в себе си защото нямам достатъчно информация.
Когато работех в медицината преди, имах две години стаж със хора които не могат да спят... Имах и тюлени, и еър сървис пенсионирани, дошли във Флорида, имах един дето се прибираше в Щатитее за по две седмици в годината, през останалото време слухтеше от една петролна платформа в средата на атлантическият океан, ЦРУ кадър, тея всичките се отпускаха да споделят дребни детайли за неща за които не сме и чували, така че когато коментираме такива работи, трябва да го правиме с пълното съзнание, че има огромен процент операции за които никой нищо не знае а са видни само неща които могат да се допуснат до широката публика и в много от случаите това е за дезинформация, реално каквато е повечето информация за украинските събития в момента, и двете страни лъжат яко...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 18:40       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
.38 Super написа:
и двете страни лъжат яко...

Мисля Чърчил беше казал, че на война първа загива истината. И по стара традиция ние водим информационна война, информационно поддържане на бойните действия и провеждаме психологически операции, а врагът нагло лъже, клевети и пропагандно истерясва :D :D

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 19:13       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
.38 Super написа:
Абсолютно вярно.

Винаги ме е респектирал случаят с южноафриканският лейтенант Лоуренс ван Вурен - през 1975 в Ангола с един пистолет Стар и два пълнителя по 9 патрона унищожава 11 кубински автоматчици. При това показалеца на дясната му ръка е счупен. Това насред буша. Южноафриканските и южнородезийските рейнджъри са продукт на британската школа.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 19:34       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
https://www.youtube.com/watch?v=BeSpwAA_0DU&t=296s

Когато се наливаха основите :-) Рекс Апългейт и развитието на "шанхайската" британска школа на територията на САЩ.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 19:43       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Ritter написа:
Винаги ме е респектирал случаят с южноафриканският лейтенант Лоуренс ван Вурен
Aко се поровиш има доста интересни книги, и за южно африканците, и за скандинавците, доста "неоткрити" са и бразилци и други от Южна Америка, има много канадски рейнджъри със сериозен товар от отличия по гърдите, има и доста американци от тоя модел... Аз имам няколко книжки, излезли и на български, трябва да поровя и да видя ако нещо ти е интересно да ти го препоръчам.
Има една "библия" за тея момчета, On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society, на Полоковник Дейв Гросман,
малко е тегава за четене но дава някакво разбиране за психическата нагласа, засяга и теорията която е използвана от британците, за "овчарското куче" да го кажа на български: Sheepdog.
Нея я имам на пдф формат, ако се интересуваш, и който и да е друг, само ми пратете лична с къде да я пратя, ще я изровя от файловете.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 19:59       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
.38 Super написа:
има и доста американци от тоя модел...

Алвин Йорк е класически пример.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 20:02       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
.38 Super написа:
On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society

Чел съм я, има я в руските онлайнбиблиотеки.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 20:14       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Eдна конвенционална война се води спечелена, когато е разгромена и разоръжена армията и сигурно се контролира територията, мачкат се партизаните. Бонус е да се залови/унищожи политическото ръководство...

Несъгласен. Без да имам претенциите, че аз съм прав. Асад прокситата на Щатите го натискат от 2010 г., като същият смени колко американски президенти и държавни секретари за последните 12 години? А Саддам и Кадафи пък задълже трябваше да приключат земния си път зрелищно и поучително. Бин Ладен - също.

За Украйна сега, ако Киев беше паднал за 3 седмици (каквито са били първоначалните руски планове), а колаборационистите бяха успели да наложат някаква власт и контрол - руската армия щеше да има да се справя с партизаните и понечилите да не се подчинят на централната власт бойни части. А нямаше да имат срещу себе си единна и сплотена армия. Предните командни пунктове на руснаците пък още в началото на миналата пролет щяха да бъда разположени по границата с Полша и Прибалтийските републики.

За чий иначе руснаците пращат над 30 ДРГ-та за Зеленски и семейството му още в първите часове на "специализираната военна операция"?!

Ся, ние принципно сме лабави, и Б.Б. преди 10-на години успяха да го свалят чрез неколкократно по-големи, изкуствено завишени сметки за ток посред зима. "Ян Палах" от Варна си драсна клечката, куп други последваха примера му, стигна се до сблъсъци с органите на реда - и Б.Б. хвърли тогава оставката. Но, не това е темата.

От 2 години ги следя какво приоритетно стрелят украинците. И с какво. Миналият Април даже имах лична покана да ходя да пострелям от коли във Виница, че на Игорь някои мои неща му харесаха.

Руснаците, вижда се и те какво приоритетно работят - CQB, влизане в сгради, отваряне на ъгли и пр., и макар на клипчетата да с по един гол АК-74 - и те работят много добре!

Но щом и ти не ме разбираш напълно, какво остава за някой действащ началник. PDT_Armataz_01_22 "С "калашника" (АКС-47) се стреля веднъж годишно, за да не забравите как трещи." :DD За добро или за лошо - ово е стандарт в БГ. Понастоящем.

И, не, грам не се оплаквам или за нещо негодувам - приказваме си просто. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 20:44       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
За чий иначе руснаците пращат над 30 ДРГ-та за Зеленски и семейството му още в първите часове на "специализираната военна операция"?!

Щото новото им поколение щабисти и анализатори са малоумници. Ако бяха използвали опита и разработките си от времето на студената война, щеше да им се получи. Защо трябва да пращаш ДРГ в първите часове на активните бойни действия, когато си имал години и години да инфилтрираш колкото си искаш бойци и да и легализираш, да оборудваш тайници с оръжие и снаряжение. И да ги задействаш не в първите часове на операцията, а както пише в старите книги - възловите фигури от политическото и военно ръководство на противника се унищожават в рамките на т.нар. "угрожаемый период", но не по-рано от 1-3дни преди началото на активните бойни действия. И никакви ДРГ не трябва да пращаш, те са си там, на място и удрят преди началото на откритата конфронтация, когато всички са вече на нокти.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 20:51       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Защо трябва да пращаш ДРГ в първите часове на активните бойни действия, когато си имал години и години да инфилтрираш колкото си искаш бойци и да и легализираш, да оборудваш тайници с оръжие и снаряжение. И да ги задействаш не в първите часове на операцията, а както пише в старите книги.

Близо е до логиката, че точно така се е случило - въпросните ДРГ-та са били консервирани предварително там, и са били задействани по команда. Това, че са били спуснати с парашути - ми малее като версия по ред причини. Но така или иначе, истината ние едва ли някога ще я узнаем. Кога точно са били задействани - също спекулирам. Факт обаче е, че Зеленски и семейството му бяха приоритетна цел в началото на конфликта. А ако Киев беше паднал - конвенционалите бойни действия в Украйна впоследствие, щяха да се развият по коренно различен сценарий. Мисля.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 21:03       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
Близо е до логиката, че точно така се е случило - въпросните ДРГ-та са били консервирани предварително там, и са били задействани по команда.

Eдва ли, ако беше тъй щяха да го свитнат още докато нещата бяха на фаза "Ааа, вие ще нападате,а?" "Ние ли, няма такава работа, учения си правим тука, вервайте ни" и това щеше да е сигнал за начало на активни бойни действия.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 21:08       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
Асад прокситата на Щатите го натискат от 2010 г., като същият смени колко американски президенти и държавни секретари за последните 12 години? А Саддам и Кадафи пък задълже трябваше да приключат земния си път зрелищно и поучително. Бин Ладен - също.
Все не-конвенционални войни батко.
Ritter написа:
Eдна конвенционална война...

ubboto написа:
Руснаците, вижда се и те какво приоритетно работят - CQB, влизане в сгради, отваряне на ъгли и пр., и макар на клипчетата да с по един гол АК-74 - и те работят много добре!
Че работят добре, които работят - никой не трябва да се съмнява, стара школа с опит са и взимат най-доброто от опита на другите, което работи за техните условия.
Проблема е, че колко от тея работещите са даунрейндж в Украйна, колко останаха ? Сегашната им тактика е по-скоро "чеченска" - сриват със земята града и после отварят ъги. Ако са останали...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 21:16       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
Руснаците, вижда се и те какво приоритетно работят - CQB, влизане в сгради, отваряне на ъгли и пр., и макар на клипчетата да с по един гол АК-74 - и те работят много добре!

Кои руснаци, щото при тях спецнази - боллук, няма да се учудя и ако министерство на здравеопазването има некъв спецназ. И всеки си тренира съобразно спецификата на задачите.
ubboto написа:
Но щом и ти не ме разбираш напълно, какво остава за някой действащ началник.

Разбирам те, просто не винаги и във всичко съм съгласен.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 21:18       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Eдва ли, ако беше тъй щяха да го свитнат още докато нещата бяха на фаза "Ааа, вие ще нападате,а?" "Ние ли, няма такава работа, учения си правим тука, вервайте ни" и това щеше да е сигнал за начало на активни бойни действия.

Ще го свитнат, ако успеят да стигнат до него. Украинците все пак се готвят за тази война от 2014 г. И когато ССО-то ти е въоръжено и оборудвано с всичко най-модерно американско, подготвено по американските стандарти, контраразузнаването ти също работи (а не е пробито отвсякъде) - не знам.

Дори COVERT OPERATIONS състезания си правеха преди 1 година:




А ако си с един гол "калашник" - нощно време си като сляпо коте, без значение колко добре разбираш да стреляш.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 21:30       Заглавие:  Re: Анализ на стрелковите школи по света
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
Ще го свитнат, ако успеят да стигнат до него.

Когато имаш години да планираш и да се подготвиш не е проблем. Резиденцията си е все тая, работното място, военновременните центрове за управление, маршрутите не са хиляди, способите за придвижване и евакуация също. Да ти припомня Джовани Фалконе?

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Ztavi и 40 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer