logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Яну 2023, 14:25       Заглавие:  Стрелба с диоптрични очила
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2006, 10:42
Мнения: 111
Здравейте,

Обръщам се към Колегите, които поради възрастта вече им се налага да ползват очила за четене, компютър и други ежедневни нужди, свързани с необходимостта от това помагало за по-фин поглед върху детайлите :)

Имате ли специални очила за стрелба с пистолет и ако ДА с какви диоптри са спрямо основните?

В работата си (компютър и четене) ползвам + 1,5 на двете очи. Стрелбата с тях обаче не ми е удобна. Виждам мерните прибори перфектно но мишените са ми в мъгла. За прецизна горе-долу стават, но за бърза не се чувствам ОК.

Експериментирах с тези на жената, които са +1,25 и с тях резултата при сцените беше по-добър. Картината в дълбочина е по ясна, мерните прибори се виждат задоволително но още нещо ми липсва ...
Мисля дали ще е по-добре да си направя един чифт специално за стреляне с още по-малки диоптри, например +1,00, с които фокуса до 10-15 метра да се изясни. Също както при шофиране - знам, че на някой им се налага да си правят специални очила само за тази дейност.

Ще се радвам някой да сподели как е при него за да е от полза на всички с подобен проблем.

Благодаря на отзовалите се!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Яну 2023, 15:25       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Не става. :sad: Лещата расте с възрастта и възможността за акомодация на окото намалява под два диоптъра (срещу 10 в детството). Може да пробваш с фиброоптични мерни прибори (както на мерника, така и на мушката), но след определена възраст си трябва RedDot.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Яну 2023, 16:08       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Май 2008, 20:19
Мнения: 519
Местоположение: Pleven
Да, правилната посока е Red dot.

_________________
Венцислав Б.Богданов
www.9mm.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Яну 2023, 09:42       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Аз бих искал да задам сходен въпрос. Млад съм, на няма и 34 години.
От детство съм с късогледство и нося очила; последните години (повече от 10) диоптрите се задържат, даже последно преди 2-3 години ми ги понамалиха малко.
Точните диоптри са +0.75 и +1.75, но откакто започнах да стрелям имам чувството, че виждам размазано/замъглено мишената (дистанции между 5 и 10 м).
В ежедневието нямам проблем, като се замисля някои надписи не ги виждам съвсем добре, но лявото око някак компенсира образа.
Замислих се дали има смисъл да отида пак на преглед и да го изговоря това с очния си лекар.. друг колега с подобен проблем дали е минал през това? Втори чифт очила с по-висок диоптър? Знам ли..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Яну 2023, 10:08       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2022, 09:58
Мнения: 102
По-скоро проблема е астигматизъм, заради него има разлика при фокуса на двете очи, аз съм със същия проблем. Има очила с различни лещи, които биха помогнали. Лично за себе си съм решил да си направя една операция на очите, която всъщност е изключително лека и бърза, както и вече не е толкова скъпа, а трае дълги години.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Яну 2023, 21:46       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Хора, нещо не ви разбирам! Няма как и мерните прибори и мишената да виждате Ок! Погледа при стрелба се съсредоточава върху мерните прибори, а мишена остава като силует! Това е трябвало да ви научат инструкторите веднага след като са ви дали оръжие в ръцете! За тея дето ще ме заядат сега, на 56 години съм и от 10 нося очила за далече, които изобщо не ми пречат или поне не бих се оправдавал с тях!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Яну 2023, 23:12       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
emil5koff написа:
нося очила за далече

Точно за това не ни разбираш. :) Когато за да фокусираш добре мушката ти трябва очила ЗА НАБЛИЗО, мерникът остава леко мъглив, но мишената може изобщо да се загуби в мъглата. Тогава фокус върху мишената и фиброоптични мерник-мушка може да се окаже по-добрия избор... особено когато освен точност, гониш и време за транзишън от една мишена в друга.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 00:01       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Absolut написа:
emil5koff написа:
нося очила за далече

Точно за това не ни разбираш. :) Когато за да фокусираш добре мушката ти трябва очила ЗА НАБЛИЗО, мерникът остава леко мъглив, но мишената може изобщо да се загуби в мъглата. Тогава фокус върху мишената и фиброоптични мерник-мушка може да се окаже по-добрия избор... особено когато освен точност, гониш и време за транзишън от една мишена в друга.

Около мен е пълно с набори, които принципно ползват очила за късогледство, което си идват с нарастването на ЕГН-то, и не съм чул някои да се оплаква! Виж с астигматизма, може да има проблем и да се групират някъде около! До колкото ми е известно, там и очилата много не помагат, но за тая работа си има специалисти, които, ако имаме проблеми с очите, е добре да виждаме поне веднъж в годината!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 01:26       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Ruger_SP101 написа:
В работата си (компютър и четене) ползвам + 1,5 на двете очи.
Това са очила/диоптри за четене, не за коригиране на зрението. Сигурен съм, че като гледаш телевизия или караш кола, не ти трябват очила.
Последното мнение на Абсолют е което трябва да осмислиш. Ред дот е спасението, защото лъже окото, че проектира точката в-у самата мишена, това ти помага да фокусираш и в-у двете без особени проблеми, просто като вдигнеш оръжието на очната линия, се концентрирай в-у мишенатаа, ред дота сам си застава върху нея все едно е лазерна точка.
Друг колега спомена астигматизъм. Аз съм с 0.75 на дясното око, ползвам очила за четене, 1.50диоптъра, същата история. Ред дота ми помага идеално и на късо и на дълго но разбира се аз не съм състезател, най-много да пусна някой Мозамбик и това е.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 07:41       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
.38 Super написа:
Друг колега спомена астигматизъм.


Като се замисля, аз имам и не коригиран астигматизъм. Преди 2-3 години (на последния преглед) колегата ми сложи +0.25 за проба, ако не се лъжа.. и така си остана.

Проблемът не е, че искам да виждам всичко кристално ясно, а че като фокусирам на мерните прибори и мишената си остава едно размазано петно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 08:59       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Момчета, да не ви развалям моабета, ама астигматизъм се мери в градуси.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 14:24       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 85
Да. Аз съм на 30 години, също имам астегматизъм и нося очила с диоптър 0.5 на едното око и 0.75 на другото око. Сутрин, когато окото е отпочинало ми е добре, като шофирам или съм навън - нямам проблем. Но вечер седна ли на компютъра, не мога и секунда без очила. Всичко ми е яко размазано. Иначе околната среда ми е съвсем леко размазана и нямам проблем с това. При стрелба си стрелям с очилата и нямам проблем сякаш. Фокусът ми е на мушката и съответно мишената ми остава леко размазана на заден план, мисля е нормално това. Стрелбата ми е напълно любителска и успявам да вкарам примерно 50 изстрела в кръг от 20тина сантиметра на 25м. Аз съм изключително начинаещ, оръжието ми е за самоотбрана и не гоня никакви цели. Не съм правил опит да стрелям на по - далечно разстояние. На по - късо съответно нещата са по - добре. Просто като имам време и излишни средства посещавам стрелбището за удоволствие. Вероятно с ред дод ще е по - комфортна стрелбата за нас. Мислех като си взимам сянката да платя някой лев отгоре и да я взема оптик реди, но като се замислих… за чий ми е ред дот на мен пълния аматьор. Падам си фен на механичните прибори аз, но някой ако иска да му е по - комфортна стрелбата и/или смята да гони цели, вероятно това е решението.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 14:45       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2006, 10:42
Мнения: 111
Въпроса ми беше ориентиран към търсене на решение за бърза стрелба по ИПСЦ мишени.
За момента съм с фиброоптика и на мерника и мушката, като ползвам по-слаби очила с 0,25. Ще пробвам да направя един чифт с половин диоптър по-слаби от тези за четене, т.е. +1,00 за да видя дали ще се изясни картината на средна дистанция. Опитно установих, че по добре се чувствам когато очилата са максимално изтеглени назад към окото (издърпвам ги до упор и ги затискам с антифоните да не бягат напред).
Когато говорите за Ред дот имате предвид, че го ползвате нормалните очила за четене или изобщо без очила?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 18:23       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Идеята му е да фокусираш мишената, защото светещия маркер така или иначе се набива в окото, а и не трябва да съвместяваш два мерни прибора. Пък вече, дали ще виждаш кристално ясно мишената с невъоръжено око или с очила за далече, е без значение.
Така и така си подхванал темата..., дали не би опитал да сложиш таймера на определено време и да даваш изстрел изцяло в рамките на това време. 10-20 сухи изстрела са достатъчни да се закрепи моторния рефлекс за интервала. После пробвай да постреляш както с очила, с които виждаш добре мушката, така и без тях, когато фокусираш добре мишената. Ще е интересно да се сравнят резИлтатите, както за точност по единична мишена, така и за транзишън, напр. уцелване на единична алфа по три различни мишени. Че май станахме бая сеньори тук и рано или късно всички ще стигнем до там...

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Яну 2023, 18:31       Заглавие:  Re: Стрелба с диоптрични очила
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Гледам, също така, че някои са отдали предпочитание на многофокални лещи:
https://www.24hourcampfire.com/ubbthrea ... ype/thread

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer