logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:17




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 10:42       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1288
JDredd написа:
Не знам как да го кажа кратко, но се иска яко стискане (държане) и предвид липсата на приклад - ако стрелецът очаква тялото му да поеме по-голяма част от зверския откат - заема се определена стойка/поза. Та ако при едно внезапно нападение кумулираме стрес и липса на опит, добит от системно стреляне с точно такова оръжие, ми се струва, че съществува много голяма вероятност след първия изстрел стрелецът да има нужда от спешна намеса на ортопед-травматолог, ерго участието му в едно евентуално по-нататъшно продължение на отбраната да стане невъзможно.


Някога имах служебни десетина Иж-18, направени на къси лупари с цел да се използват като реквизит /тип хайдушки кремъчни пищови/ по време на снимки на филми, с ръчно пълнени патрони с черен барут. Стрелял съм с тях с ловен патрон, да, откатът е рязък, но напълно контролируем и дори може да се стреля и с една ръка, действително след това китката боли един-два дни.
Така че със здрав захват на двете ръце няма никакъв проблем.

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 11:18       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2023, 07:16
Мнения: 160
Местоположение: South America
Amazon написа:
Paco ' написа:
Най-сериозната комбинация в България за лична самоотбрана е Глок 35 с 17 заряден пълнител пълен с блек мамба в .40 S&W. От дългата цев на Глок 35 енергията ще е колкото на .357 магнум от 4 инча цев. :armed:

Това не е ли малко извънгабаритно за самоохрана? Трябва да си го носиш в калъф от китара.

Е аз не съм казал най-удобната комбинация, а най-сериозната комбинация в България за лична самоотбрана.

Има ли желание има и начин за носене. Тази комбинация тежи около един килограм не е нещо кой знае колко тежко. С една малко по-широка риза няма да се вижда чак толкова с хубав прибран кобур. През лятото в тази чанта се носи екстра и се вади бързо https://www.joralti.com/index.php?p=35&l=1&id=43

Има със същите размери и кожена супер качествени са и двете - https://www.joralti.com/index.php?p=35&l=1&id=46

За САЩ, където има налични уникални патрони. Бих препоръчал Глок 32 с тези патрони - https://underwoodammo.com/357-sig-65-gr ... -defender/ Патрона е два долара. Но е нещо уникално! Пробива бронежилетки клас IIIA и прави рани колкото най-качествените JHP в същия калибър. При завъртането си този дизайн куршуми при скорост над 600 метра в секунда буквално завихря около себе си тъканите и отваря огромни рани в жива плът.

Този дизайн куршуми не се използва масово за карабинни патрони, защото има нисък балистичен коефициент и ще доведе до бързо спадане на енергията след 100 метра от цевта. Но за пистолети и револвери, където се стреля до 50 метра и много рядко над 50 метра дистанция. Този дизайн е уникално съчетание от пробивност и терминална балистика.

Единственият проблем е че куршумите с този дизайн се правят на прецизна CNC машина и това ги оскъпява доста повече от нормалните куршуми. Затова и не са станали масови, защото са скъпи. Но си заслужават цената за патрони за носене в оръжието. :armed:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 17:06       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
JDredd написа:
и предвид липсата на приклад

Сега разбрах, пропуснал съм липсата на приклад в условието :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 17:52       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 85
Paco ' написа:
Amazon написа:
Paco ' написа:
Най-сериозната комбинация в България за лична самоотбрана е Глок 35 с 17 заряден пълнител пълен с блек мамба в .40 S&W. От дългата цев на Глок 35 енергията ще е колкото на .357 магнум от 4 инча цев. :armed:

Това не е ли малко извънгабаритно за самоохрана? Трябва да си го носиш в калъф от китара.

Е аз не съм казал най-удобната комбинация, а най-сериозната комбинация в България за лична самоотбрана.

Има ли желание има и начин за носене. Тази комбинация тежи около един килограм не е нещо кой знае колко тежко. С една малко по-широка риза няма да се вижда чак толкова с хубав прибран кобур. През лятото в тази чанта се носи екстра и се вади бързо https://www.joralti.com/index.php?p=35&l=1&id=43

Има със същите размери и кожена супер качествени са и двете - https://www.joralti.com/index.php?p=35&l=1&id=46

За САЩ, където има налични уникални патрони. Бих препоръчал Глок 32 с тези патрони - https://underwoodammo.com/357-sig-65-gr ... -defender/ Патрона е два долара. Но е нещо уникално! Пробива бронежилетки клас IIIA и прави рани колкото най-качествените JHP в същия калибър. При завъртането си този дизайн куршуми при скорост над 600 метра в секунда буквално завихря около себе си тъканите и отваря огромни рани в жива плът.

Този дизайн куршуми не се използва масово за карабинни патрони, защото има нисък балистичен коефициент и ще доведе до бързо спадане на енергията след 100 метра от цевта. Но за пистолети и револвери, където се стреля до 50 метра и много рядко над 50 метра дистанция. Този дизайн е уникално съчетание от пробивност и терминална балистика.

Единственият проблем е че куршумите с този дизайн се правят на прецизна CNC машина и това ги оскъпява доста повече от нормалните куршуми. Затова и не са станали масови, защото са скъпи. Но си заслужават цената за патрони за носене в оръжието. :armed:


"Носенето на оръжие в чанта е компромис" Това ще чуеш най- често и може би е така. Но аз като човек, който винаги е ходил с чанта и продължавам да ходя. Точно тази на Жоралти имам текстилната и ми пасна идеално. Здрава е, има си място и за резервен пълнител, отделно отделения за други вещи и е супер здрава! Замислям се и за кожената, да си ги менкам. Отделно, не е тактикъл изгъзица и не крещи "Този носи пищов!" Сега аз рядко нося оръжие, но със Шадоу 2 се справя отлично. В нея нося портмоне, документи, калъф с очила, блутут слушалки, запалка, ножка. Има си бързо разкопчаване и ти стои близо до корема оръжието, и бързо може да ти се озове в ръцете при нужда. Колко е удачен Шадоу 2 за носене и самоотбрана, не ми се слуша. Това ме кефеше, това везех и не съжалявам грам. Аз оръжие по себе си, не мога да търпя. Мания са ми пълноразмерни стоманени пищови и това си е. Задължително с открит чук. Вярно зависи от зора, но и Глок 43 да имах - пак щях да го нося в чанта. Такъв съм си шантав :-) Поздрави!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 19:29       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Amazon написа:
Все си мисля, че ако вкъщи влезе през деня гастрольор, или мечка, ще ги чуя и ще имам време да стигна до оръжие.
Чукай на дърво да не стигнеш до там... Седи пред вратата ти човек със жълта Амазонска жилетка, с клипборд и малък пакет под мишница, явно чака за подпис.
Отваряш, в следващата секунда ти е бутнал дулото в лицето, и влиза у вас... Как ще се защитиш ?
Не можеш освен ако пищова не ти е в ръката и да му го подпреш в корема докъто той ти го сочи в лицето. Мексикански стендоф...
Купчина технически подробности за които рядко някой мисли ако не ми се е случвало - с коя ръка отваряш вратата, с коя ръка
вадиш и стреляш, пищова в какъв кондишън е в този момент, трябва ли ти слабата ръка да вдигаш фанелка/риза за да
извадиш оръжието, къде по тебе ти е пищова, къде най-близо е ако не е в тебе, заеби...
Все неща които реализираш че е трябвало да знаеш и проиграеш, когато вече си заплашен и е късно да реагираш.
Никой да не стига до там, това би било моят поглед за тея неща... Единственото правилно решение за такава ситуация е да
се спазват стриктно общи принципи, което го правят само хора които са виждали такива случки и знаят какво губи човек,
разни хипотетични варианти са задължително частни случаи и няма гаранция че ще са именно твоят случай.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 19:37       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
blackfirefly написа:
Щото стана въпрос за вкъщи, според мен едно такова https://www.remarms.com/other-products/v3-tac-13 ще върши идеална работа.
Чудесно е. Единствените причини, че не съм го взел е че 20" Мозбърг ми е удобен да маневрирам,
и е с поне два пъти по-голям капацитет. Просто да взимам още една помпа ми е твърде много...
Не съм сигурен и дали не иска някакво разрешително тая къса цев, никога не съм се интересувал, след като установих,
че друга помпа едва ли ще ми трябва.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 19:40       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1288
.38 Super написа:
Отваряш, в следващата секунда ти е бутнал дулото в лицето, и влиза у вас... Как ще се защитиш ?
Не можеш освен ако пищова не ти е в ръката и да му го подпреш в корема докъто той ти го сочи в лицето. Мексикански стендоф...


Интересно дали в Америката този казус е често срещан.

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 19:44       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Yank написа:
Проблема е в отката, особенно за жена.
От което съм наблюдавал, проблема с компактните пищови в по-малък от 9 калибър, когато говориме за жени, е в зареждането.
Жените нямат навика да помнят къде се държи пръста и съответно смятат, че им е "по-лесно" да не носят с патрон в патронника.
Малките пистолети по принцип са с по-силна възвращателна пружина заради по-малката си маса и съответно жените имат
проблем да дърпат слайда като зареждат, което натурално прави използвнето по тоя начин неефективно и безсмислено.
За жена, аз лично, по това което съм наблюдавал, само револвер, и то в .38спл, не магнум.
Те не гонят някакви прицелни дистанции, вади опира цевта в нападтеля и тегли спусъка.
Разните Тореси и Смитове дето стрелят Лонг Колт и малките шатгън шелове са също добра алтернатива
макар и по-големи като размер.
Разбира се това е само мое мнение. :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 19:48       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Шейх Омар написа:
.38 Super написа:
Отваряш, в следващата секунда ти е бутнал дулото в лицето, и влиза у вас... Как ще се защитиш ?
Не можеш освен ако пищова не ти е в ръката и да му го подпреш в корема докъто той ти го сочи в лицето. Мексикански стендоф...


Интересно дали в Америката този казус е често срещан.
Това е ежедневие в по-големите, особено в либерални щати, и градове.
Няма казус, влезнал ли ти е в къщи със заплаха с оръжие си свободен да го правиш каквото искаш, ако можеш де...
Пак, зависи в кой щат си. Там където имат доктрина Duty to Retreat е по-сложно, обикновенно това са либерастките щати които споменах - Илиной, НюЙорк, Калифорнистан, Пенсилвания мисля я имат същата доктрина... Не е черно-бяла материя, но конкретният случай, разглеждан за ФЛ, опъвам го на плочките без да се замислям за секунда, машинално...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 19:59       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Шейх Омар написа:
Така че със здрав захват на двете ръце няма никакъв проблем.
Извинявам се за купчината отделни мнения, но Съдията повдигна интересен въпрос.
Аз стрелям военни излишъци, 2.5" бъкшат, не магнум. Аз лично нямам никакъв проблем с отката, верно през 20" цев и с тежката цев и ресивър.
Често когато нося помпата за разни приятели да стреляме, ме мързи да слагам нормалният приклад и аз лично я стрелям,
вдигната за прицелване, на 10санта пред лицето ми, като я държа само с две ръца, без приклад.
Сега, на тая метла не се иска много целене, моята има Гост Ринг и оранжава мушка и е много лесно да си точен,
но аз никога не стрелям през тях и на 15-20 м мишените ги помитам право в средата.
Обаче, когато я дам на някой от приятелите да стрелят, те я повдигат след изстрела все едно са в Холивуд...
Не знам дали преиграват, или си въобразяват,че така се стреля, за мене е непонятно защо усещат отката по този начин,
а стрелят от хълбок, разбираемо защото не съм им дал приклада, пък е и по-интересно така с помпа...

Така, че казаното от Дред абсолютно има резон, просто в моят случай а не намирам отката за толкова голям,
а не съм много як или масивен. Вече... :D
И ако мога да спомена - за тея помпи, има сума ти по-къси по размер патрони, със съответните заряди,
така че човек може да пробва какво му понася най-добре и това да сложи, даже бих казал,
че за късата метла е по-добре да се стрелят 2" или колкото са там късите патрони, защото ще качи капацитета а
ефективноста си е на лице, с каквото и да те излупат в 12кал. по-голямо от птичите заряди, все ще те спре мисля.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 20:00       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
.38 Super написа:
Няма казус, влезнал ли ти е в къщи със заплаха с оръжие си свободен да го правиш каквото искаш, ако можеш де...


То и при нас е така.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 20:12       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Ivo 77 написа:
То и при нас е така.
В страни какво е в щатите, според мене на всякъде би трябвало да е така.
За България знам каквото съм чел тука, но да питам - ако ти влезе с нож например, можеш ли да го гипсираш с Глока ?
Няма ли да те търсят за "превишаване" на самоотбраната ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 20:20       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Чл. 12. ....
(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 20:30       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1288
Ivo 77 написа:
Чл. 12. ....
(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.



Като това трябва да се докаже в процес, т.е. идва милиция, изнася мангала и ти пожелава приятен ден, хвърляйки един поглед - няма такъв филм.

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2023, 20:37       Заглавие:  Re: Най-подходящ пистолетен калибър за самоотбрана.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Шейх Омар написа:
Като това трябва да се докаже в процес, т.е. идва милиция, изнася мангала и ти пожелава приятен ден, хвърляйки един поглед - няма такъв филм.


Не става ясно за какъв "процес" говорите.
Ако визирате съдебен такъв, то това е категорично невярно.
Ако имате предвид, разследване, експертизи, досъдебно производство и т.н. - да, така е.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer