logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 15:42




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2023, 01:16       Заглавие:  Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2023, 07:16
Мнения: 160
Местоположение: South America
Пускам тази тема, защото има хора които никога не са тренирали стрелба в тъмното с фенер закрепен на пистолета. Голяма част от нападенията са вечер.

В този ред на мисли имате ли фенер на пистолета си и какъв? Как тренирате стрелба в тъмното. С пуснат нон стоп фенер? Или в тактически режим с пускане набързо за прицелване и спиране на светлината след изстрел?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2023, 04:38       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8103
Местоположение: USA, FL
Участвам само за калъбалък и да бутнеме на Пацето темата да върви.
Мойте фенери всичките са Олайт, не са нищо особено, два са с лазери, малък и с по-голям капацитет на батерията,
най-големият фенер е без лазер.
Много съм доволен, нарочно светя с тях непрекъснато около къщата, интуитивни са, бутоните се включват надолу, което изключва
възможноста да се включи при страничен натиск от врата или нещо подобно.
Зареждат се бързо и като не се ползват държат тока поне около година без никакъв проблем, аз съм много доволен.
Аз виждам добре и в къщи е доста осветено, взимал съм ги по-скоро да тежат отпред, от колкото да ползвам фенера за мое улеснение.
Избрал съм да има лазери просто щото моделите имаха такава опция и освен това намирам лазера за добро
средство да заслепиш някой, и тогава вече можеш да го правиш каквото искаш, той не те вижда.
Лазерите им са зелени, нощно време, навънка правят прекрасна точка, отчетливо видима поне на 70-80м.
Дойдоха с относително успоредни на ос-каналната линия лазери, аз и не съм ги пипал много,
че не ми се занимава с лазера в патронника.
Не съм забелязал някой да цапа стъклото при стрелба, както съм ги монтирал.
QR-а им е железен, много лесен за работа и държи страшно солидно.
Не се сещам какво друго мога да кажа, за мене фенерите не са много важни и не помня други специфични неща.

Любопитен съм да видя други сетапи за пищови, имах преди бегло един оригинален Глоков фенер, но за мене не беше добър.
Тука някой модели Олайт имат репутация, че пропускат вода и се палят заради батериите, аз съм светил с
пищова в дъжда около къщата, напълно умишлено и никога не съм имал никакви проблеми с мойте.

Тоя фенер ми го объркаха с тоя цвят но ми върнаха половината пари и го оставих така, той и без това се
клепа с нагар от стрелбата по тялото, специално отгоре на короната но не и по стъклото,
няма кой да го гледа дали е черен или пембен.
Изображение

Тоя съм го разкичил от всичко в момента, че ще го правя нещо, но така е с фенер.
Изображение

Същият пищов, но по-стар фенер, много бях доволен но трябва да се сменят батерии а
новите са ми с магнитно зареждане и са по-удобни.
Изображение

Пробвал съм и един добър ТЛР с лазер, наистина стар, поне от преди 8-10год модел,
свети много добре но тея батерии ги яде за нула време и си е тежък, но на Зига е добре,
държи го към земята по завоите... :D
Изображение

Глоковият фенер. Снимките съм ги правил за Глок форума и не са задължително 1:1 с оригинала,
вижда се на тая снимка, че съм я затъмнил, но фенера не светеше силно така или иначе, слагам я само за информация.
М-у другото фенера е на приятел от СВАТ тима, беше в мене за малко и го снимах на моя пищов но тва им даваха на времето
без да ги питат дали им харесва.
Изображение

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2023, 09:57       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 86
И аз участвам за калабалъка. Преди Геле беше писал по темата и ми звучеше правдоподобно, че нападнат ли те с оръжие, то такъв фенер ще ти е във вреда. Веднага са ти пуснали няколко бързи по посока светлината. За това фенер в лявата ръка и максимално далеко от тялото.

Но пък изглежда готино как стои и ми се иска и аз да си взема някакво фенерче за Сянката. Та, понеже хабер си нямам какво би паснало и стояло добре на второ поколение сянка, може ли да ми препоръчате нещо? Горе долу да е на равно с дулото. Нито да стърчи, нито да е много мъничко и да стои много прибрано. На Олайт имам фенерчета и съм доволен от марката, но идея нямам какво би паснало тук. Благодаря Ви много. Под сянка имам предвид CZ Shadow 2.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2023, 11:13       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Мислех да пиша по този въпрос в темата за Ред Дот при пистолетите веднага след турнира на Крез при намалена видимост. Имаше сцени на които не се разрешаваше използването на фенер и при намалена видимост сухите мерници се представиха много зле особено над 3 метра(все пак не беше пълна тъмнина).РД си целеха на 95% от възможностите. Фенерите правиха ден, но при повече от 6 изстрела от една позиция заради пушека толкова замъгляваха попаденията че вярваш че си уцелил и продължаваш на пред.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2023, 15:32       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 226
Местоположение: IL, USA
Аз използвам Streamlight TLR7 на Глок 45 и Surefire X300U на Глок 34.
Като цяло съм доволен, не са ми създавали проблеми и контролите са интуитивни.
Преди имах Olight Valkyrie на Г45, но първия спря да работи след около 2500 изстрела, смениха го. Втория след около 1500 изстрела започна не винаги да се включва и резбата на един от болтовете на pic/glock зъба на монтажа се прецака. Смениха го с по-новия модел с интегрална батерия, но седи както са ми го пратили и не мисля повече да ползвам тази марка. Преди когато цените им бяха значително по-ниски мисля че бяха не лош бюджетен избор, но на сегашните като се добави и че няма сменяеми батерии за мен са hard pass.

Относно употребата, на всеки курс за стрелба с WML ще ви кажат че те се ползват само моментно за разпознаване, това да го пуснеш и да "търсиш" с него е чудесен начин да отнесеш някой изстрел.

Изображение

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 08:42       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2023, 07:16
Мнения: 160
Местоположение: South America
Еха! Темата се развива страхотно. :tu: Напълно съм съгласен с колегите, че фенера на пистолета трябва да се използва в тактически режим. Което означава бъзо за част от секундата светване към целта - изстрел. Смяна на позицията докато фенера не свети. Ново маркиране на целта за част от секундата - нов изтрел - гасене на светлината. Смяна на позицията. Поне аз така тренирам стрелба с фенер в тъмното.

Не съм съгласен със стратегията за държане на фенера в едната ръка далече от тялото и стрелба с другата ръка. Ще се обоснова защо според мен тази стратегия е напълно погрешна. Първо защото при пуснат фенер не се вижда само ярката светлина от рефлектора на фенера. Светлината от фенера прави ореол и осветява целият силует на човека който го държи. Ако не светите право в очите на човека отсреща под ъгъл 90 градуса. А той е под различен от 90 градуса ъгъл към лъча на фенера. То този човек ще види вашият силует осветен от ореола на фенера. Това лесно може да проверите с патрньор застанал леко встрани от вас в тъмното, който свети с фенер. Ще видите ясно целият му силует, а не само ръката отдалечена от тялото му, която държи фенера.

Фенера трябва да се насочи към шум или силует в тъмното и да се светне само за част от секундата преди самият изстрел. След което веднага трябва да се смени позицията. При държане на фенера с едната ръка и пистолета с другата е много трудно да се получи добра координация на осветяване на целта и точното и поразяване. Много по-лесно и сигурно ще уцелите мишената в тъмното, ако държите пистолета с двете си ръце. И натиснете съвсем леко и бързо бутона на фенерчето, което е включено в тактически режим да светне и угасне за част от секундата колкото да маркирата целта.

Ползвам TrustFire GM23 на Glock 45 и съм изключително доволен от работата на фенера. :armed: Светлинният лъч е ярък, силен и събран. Центъра на светлата точка съвпада с попаденията на близко разстояние до 10 - 15 метра, което може да служи за прицелване без да се концентрира човек върху мерните прибори. Държи на отката на 9х19 без проблем и закрепването е много стабилно. Може да се качи или свали за няколко секунди. Има индикатор за намален заряд на батерията. И най-важното бутоните за включване на светлината са солидни, здрави и изключително тактилни и сензитивни.

Взех TrustFire GM23 след като видях клипа на този юнак от Южна Африка.



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 12:33       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
А холдери/кобури?

До тук само като, че ли се върти мисълта за фенерчето

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 13:00       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Моят сетъп е Глок 19 с Olight PL mini.
Отделно си нося преносим фенер "Olight M2T Warrior".
Кобурът ми е този https://www.tier1concealed.com/products/agis-elite
като си е за горепосочените пистолет и пистолетен фенер.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 13:54       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Фенер на пищова е резонен избор единствено за щурмовите екипи, понеже там влизат вкупом и на скорост (ерго, спецификата на работата и съответно стрелянето им са коренно различни от тактиките за цивилните граждани и единичните бойци).

Та, ако не си щурмовак, който тренира да повиши служебните си навици и умения - поредната недомислена командосия.

Влизаш в тъмно помещения, а аз съм се скрил. Светиш с фенера и почваш да ме търсиш. Докато ме търсиш - аз пускам един пълнител в посока на светлината, и филмът приключва.

Ако си единичка, с фенер се работи с другата ръка, която се държи далеч от тялото. Светиш, гасиш и сменяш позиция (тоест, пак не се застояваш твърде дълго на едно място с включени светлини).

Да, командосията кефи и съответно продава - в което няма нищо лошо, разбира се.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 02 Май 2023, 13:58, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 13:57       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
фенера помага и за стрелбата, като тежест отпред

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 14:00       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ivo III написа:
фенера помага и за стрелбата, като тежест отпред

+1

Скот Джедлински винаги ползва фенер като дрили. Компенсатор, един вид.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 16:04       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 226
Местоположение: IL, USA
Ivo III написа:
А холдери/кобури?


Г45-то за ежедновно носене седи в Tenicor CERTUM LUX2

За курсове и OWB носене имам Safariland и за двата Глока.

ubboto написа:
Влизаш в тъмно помещения, а аз съм се скрил. Светиш с фенера и почваш да ме търсиш. Докато ме търсиш - аз пускам един пълнител в посока на светлината, и филмът приключва.


Цивилната употреба на WML не е за търсене, а за PID, особено когато нападателите са повече от 1 (каквато е практиката последно време тук) фенер ти дава възможноста да прецениш кой от тях е по-голямата заплаха, дали е въоражен и с какво.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 16:12       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8103
Местоположение: USA, FL
Цитат:
Взех TrustFire GM23 след като видях клипа на този юнак от Южна Африка.
Цялото видео е пълно с напълно погрешни концепции Паце,
както за работа с такъв тип фенер, така и самият фенер е със сбъркана конструкция.
Единствените му достойнства са че е с прилично светене (800лм) и е малък и събран пакет.
За в къщи 800лм са предостатъчни, за навънка са малко, освен това е много важно как осветява.
При мене където влажноста на въздуха е обикновенно над 60-80%, тесен лъч с изразен хотспот заслепява сериозно,
добре работят само някой рефлектори с плавна граница м-у спил и осветен център.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 21:51       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Modular написа:
Цивилната употреба на WML не е за търсене, а за PID, особено когато нападателите са повече от 1 (каквато е практиката последно време тук) фенер ти дава възможноста да прецениш кой от тях е по-голямата заплаха, дали е въоражен и с какво.

Като се разиграват тактики за реала, добре е отсреща да има някой, който да връща. И то с нещо, което боли - като FX примерно. Вече го има и в .223.

За ловни цели фенер на пищова иначе - екстра!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2023, 22:00       Заглавие:  Re: Стрелба вечер и в тъмни пространства
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
от чисто тактическа гледна точка
дори да не стреляте с фенер, хубаво е да имате нещо с което да си светнете .. бързо, и насочено заедно с оръжието
сещам се за онзи клип с полицаите и училището .. като чекваше и стигна до тъмния килер .. си светна с фенер на пушката мисля беше

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer