logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:23




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2023, 18:17       Заглавие:  Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Не намерих подобна тема, за това си позволявам да пусна нова свързана с гладкоцевното оръжие. Виждам, че има състезания с гладкоцевно и от там хора а опит.

Какво мислите за Winchester SXP Field Shotgun? Някой има ли опит с тази пушка? Как седи спрямо Ремингтън, Мосберг и Бенели? Пробвах всичко, но Уинчестра го чувствам най-стабилно, хлопа най-малко и изглежда добре. Знам, че се произвежда в Турция, но не съм сигурен, че това е чак такъв минус.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 00:53       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Много зависи за какво ще го ползваш. Ако седи под кревата в къщи и употреба за self defense всяка помпа е добра. Приказката казва, че крадците бягат при звука на помпата. Много е стряскащ. Навремето на една томбола спечелих Мозберг и наистана лежи под кревата с години. Сложих и една по къса цев за маневреност. Купих и един пистолетен хват за нея, който никога не беше инсталиран.

От помпите имам и един Winchester model 1897 - Thе Тrеnch Wiper Gun (John Browning design - произведен в 1927 година). Предпочитан by the cowboy shooters. Виждал съм циклене в милисекунди.

Ако си бърз и със здрави ръце, всяка помпа е добра. Простият механизъм прави помпите почти еднакви.

Ако ще ходиш за фазани горещо препоръчвам Бинели. Цикли от отката и си стои чиста с години. Съпругата взе една с издълбани златни птички.

От другите - over and under - разликите са огромни както в цените такa и в качеството. Beretta (ако си в Manhattan посети им магазина Madison and 67-th Street на 3-тия етаж). Поне ще се полюбуваш на чудесни екземпляри.
Някъде на 5-то авеню Holland and Holland with Purdy има магазин.

Премерването с успоредка (side by side) е трудно, пък и наличието на две спускови петлета е малко объркващо. Стрелял със с един приятел, който много рядко изпуска.

Всичко става - ако спечелиш от лотарията, пoне няма да се луташ - Perazi, Krieghoff etc.

Около теб (Lehigh Valley NJ) има един Sporting Clays Range. Посети ги да видиш хората как и с какво стрелят. Те нямат спиране да говорят за shot guns. По същия начин както и аз се отплеснах тук.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 03:51       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Моят поглед е единствено за самозащита.
Ако говориме за чисти помпи, не автомати, Мозберга (590) във почти всяка разновидност е по-дуракоустойчив от Ремингтона.
Обаче e по-тежък и има особености при презареждането и съм чувал, че трябва да удариш със сигурност ложата напред
за да можеш да дръпнеш спусъка. Аз съ стрелял много с моят и винаги бия яко напред така че не мога да кажа
колко е голяма разликата с Рема.
Ремингтъна е предпочитан от полицията, там е с традиции, много надеждна метла, по-лека от Мосито и също толкова ефективна.
Основно упражнение което са ме карали да правя - пълнителя до дупка, моят е с 9 патрона, мишената (гръдна фигура) на 25 ярда.
Почваш от лоу реди и някой приятел дърпа мишената постоянно към тебе, трябва да си изпразнил пълнителя на 10-7 ярда от тебе.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 11:46       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Дано тези състезатели с гладкоцевно, които ходят на състезания навън, прочетат и се включат по темата, защото виждам, че имаш въпроси за конкретно оръжие.

От това, което аз съм видял по състезания в България (а то е много малко), мога да кажа следното: ни един Уинчестер (независимо какъв модел или каква система) не съм видял. Основно се стреля с Бенели и Берета. Като гледам работата на машините - има защо да е така. Другото масово са турски пушки, но там работата е "многозле точка ком" :D Единици успяха да ги докарат до прилично работещо положение, но този процес в миналото го наричаха ТНТМ - ако точно това те влече - може би си заслужава.

Самозащита с гладкоцевно: в България няма как, но ти пък не живееш тука, така че да метна моите 2 ст.: гладкоцевното ОО, особено пък това с къса цев, особено пък това с презареждане тип "помпа", си иска специфични умения, които се придобиват и най-вече поддържат с тренировки. В тоя ред на мислене според мен такова оръжие в ръцете на човек без опит, особено пък физически по-слабичък (жени, деца, старци) би било опасно колкото за обстрелвания, толкова и за самия стрелец. Да не си помисли някой сега, че трябва да е поне Рамбо, че да хване помпа? - не, просто оръжието си иска навикване към него и никак не е желателна инцидентната му употреба, хеле пък под стрес.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 12:12       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
А какви са предимствата на помпата пред автомата?
JDredd написа:
Другото масово са турски пушки, но там работата е "многозле точка ком"

Чувал съм и хвалби от спортисти за някои определени модели турски пушки, правени по лиценз (или копирани, не знам) на цитираните от теб 2 марки. Нямам идея дали основателни...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 14:39       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Да и аз четох, че Уинчестер, Бенели и Берета се правели в един завод в Турция. Бивш работник там писа, че машините били американски/западни, ръководителите били от западните фирми и качествения контрол на ниво.

Цитат:
В тоя ред на мислене според мен такова оръжие в ръцете на човек без опит, особено пък физически по-слабичък (жени, деца, старци) би било опасно колкото за обстрелвания, толкова и за самия стрелец.

Това заради откара ли? Защото зареждането поне на помпите, които аз съм пипал е по-лесно отколкото жена да изтегли рамата на пищов. Имам приятел, които е съвсем нормален, просто малко по-слаб в ръцете и не може да зареди дори един патрон в нов пълнител от девятка. Освен това тази пушка е за самозащита от мечки. Всеки ден вече минават гадините.

Цитат:
Около теб (Lehigh Valley NJ) има един Sporting Clays Range. Посети ги да видиш хората как и с какво стрелят. Те нямат спиране да говорят за shot guns. По същия начин както и аз се отплеснах тук.

Да благодаря, това в една от причините за пушката - стрелба по панички. Не съм ловец.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 15:05       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
За стрелба по панички скийт/трап или техни комбинации, си вземи надцевка, съоъветно за близо или далече. Виж, ако има полигон за спортинг, може и полуавтомат, ако позволяват разходки по маршрута със заредено оръжие. Помпата... не е за панички, губи се кефа.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 15:21       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Absolut написа:
За стрелба по панички скийт/трап или техни комбинации, си вземи надцевка, съоъветно за близо или далече. Виж, ако има полигон за спортинг, може и полуавтомат, ако позволяват разходки по маршрута със заредено оръжие. Помпата... не е за панички, губи се кефа.

Мисля си за надцевка, винаги много съм ги харесвал, но за момента нямам бюджет за такова произведение на изкуството. Надявах се да използвам евтината пушка, за да навляза в този интересен спорт и в последствие надцевка. Автоматите нещо не ме радват, не знам защо.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 15:54       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Amazon написа:
Да благодаря, това в една от причините за пушката - стрелба по панички. Не съм ловец.


Значи и моите две стотинки. Ако ще караш само тек става. Но ще дойде момент за дублета, помпа забрави. Полу-автоматична вече газова или инерционна. Аз имам инерционен полу-автомат АТА, бенели са такива, страдат от меко рамо (мека китка при пищова). Трябва си минимално прикладване - физика. Газовите ги водят по-надеждни. Аз лично мисля съм писал някъде понеже няма как да е скрито от 20м ръцете отпуснати 5 изстрела за под 2.5s . 7.6 mm сачми, че съм 20 калибър, 12 -ти са 9 бр. 9мм при 13-00. Това няма спиране. 5-6 патрона за 2.-25s сам сметни какво е.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 16:29       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 994
Винаги съм се чудел на хората, които предпочитат помпите пред полуавтомата. Вероятно се водят от това да ползват по надеждно оръжие. Лично аз ползвам автомат, като съм притежавал и надцевки, и успоредки. Засичала ми е успоредка и с двете цеви преди около 25 години!!! Причина - твърд капсул на една българска партида патрони. Полуавтомата ми е руски МР 153. Има един недостатък, че е по тежичък. Свидеха ми се пари да купя реномирана марка за 0.400 кг. тегло.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 19:24       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Играл съм си с такова:
https://www.youtube.com/watch?v=nqyNECkgJGY
Fabarm SAT8 tactical. Не знам дали още се произвежда и предлага.
Имам ловен полуавтомат на Фабарм с такъв механизъм и съм мн. доволен.
Когато последно проверявах се правеха в Италия.
Трайбор цевта е прекрасна и ползвателна екстра.
Газоотвода работи безапелационно. Ползвал съм го с патрони от 28грама до 40+ грама.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 20:05       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
tsb написа:
Играл съм си с такова:
https://www.youtube.com/watch?v=nqyNECkgJGY
Fabarm SAT8 tactical. Не знам дали още се произвежда и предлага.
Имам ловен полуавтомат на Фабарм с такъв механизъм и съм мн. доволен.
Когато последно проверявах се правеха в Италия.
Трайбор цевта е прекрасна и ползвателна екстра.
Газоотвода работи безапелационно. Ползвал съм го с патрони от 28грама до 40+ грама.


Доста наподобява М4 на Бенели и съм се чудел винаги дали фабарма е компромис спрямо бенели.
От известно време си мътя главата за гладкоцевно, като там погледа ми е насочен към Берета 1301. Там терзанията са ми дали е по добра от М2 на Бенели или в крайна сметка е въпрос на субективно усещане.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 20:31       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
delf написа:

От известно време си мътя главата за гладкоцевно, като там погледа ми е насочен към Берета 1301. Там терзанията са ми дали е по добра от М2 на Бенели или в крайна сметка е въпрос на субективно усещане.
Имах и двете оставих Беретата :tu: Бенелито го подарих :D не се харесахме Беретата е уникално всеядна и непретенциозна .Моята е 1301 Comp със сменен приклад от 1301 Pro така имам хем достатъчно дълга цев хем удобен приклад!Сложих и и телескопичен приклад събира 12 патрона за състезания а за лов си ползвам оригиналния!Ето клипче как работи https://youtu.be/gWSdHj7f_zs

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2023, 21:26       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Amazon написа:
Какво мислите за Winchester SXP Field Shotgun? Някой има ли опит с тази пушка? Как седи спрямо Ремингтън, Мосберг и Бенели?


2-ма познати от тия дето ходим да стреляме панички си взеха Home Defense модела. Като цяло е читава пушка, стреляли сме бая с тях няма оплаквания. Има интересна "функция" като самата инерция от отката помага да освободи затвора, незнам дали точно го обяснявам, но ако не дършиш ложата за презареждане и стрелнеш сама отваря затвора и изхвърля гилзата. С 7.5 и 8 номер от най-евтините федералки понякога не успява напълно, но и все пак целта е да ти помогне по-бързо да презаредиш.
Сравнявал съм я с моята (Рем 870) и със няколко Мосберг 500 и Маверик и като цяло не намирам кой знае какви разлики от към ергономия или надежност. При Ремито и Мосберга се намират много лесно всякакви части, както ОЕМ така и ъпгрейди.
Ние стреляме основно с помпи, но не гоним спорт или резултати, ако смяташ да се състезаваш както колеги по-горе казват помпата не е оптимална.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 02:16       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Далеч съм от това да се състезавам. Иначе го обясняваш много добре. За интересното свойство сама да изхвърля гилзата заради инерцията тук има едно клипче с още по-подробно обяснение https://www.youtube.com/watch?v=FeI2WMBjN8U


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Viceroy и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer