logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 22:24




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 08:38       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5470
Amazon написа:
Това заради отката ли?
2 неща имам предвид, но да, основното е заради отката. А ако говорим за частния случай късоцевна помпа с пистолетна ръкохватка без приклад - тука вече идва и момента с интуитивното прицелване или по-скоро комбинацията "прицелване - удържане на откат - презареждане".
Другото нещо, което имам предвид, е самото презареждане. То като телодвижение наистина е просто, обаче иска известна доза мускулна памет. Многократно съм виждал по състезания (предимно Level 1) хора млади, здрави, с опит в стрелбата, но подчертавам - без опит конкретно с помпи, които просто забравят да презаредят. Два пъти съм виждал същото на лов - скорошни собственици на помпи да натискат многократно спусъка напразно след първия изстрел. Също така на курсовете за безопасно боравене с ОО при упражненията по стрелба с помпа, на които аз съм присъствал, поне половината стрелци (а те са доказано без никакъв опит) забравят да презаредят. И трите ситуации (състезание, лов и задължителна учебна стрелба) включват известна доза стрес и хоп - резултатът е налице. Пак да си кажа: не става дума човек да изкара някакво специално обучение по помпи и да стане Рамбо, но ей така да му подхвърлиш на неопитния една помпа и да се оправя - не е добра идея според мен. Трябва от време на време да се стреля, че ръцете и очите да помнят.

Amazon написа:
Защото зареждането поне на помпите, които аз съм пипал е по-лесно отколкото жена да изтегли рамата на пищов.
Абсолютно си прав. Проблемът е в забравянето, както съм обяснил по-горе.

Amazon написа:
Имам приятел, които е съвсем нормален, просто малко по-слаб в ръцете и не може да зареди дори един патрон в нов пълнител от девятка.
Аз горе като споменах по-слабичките физически хора нямах предвид, че такъв човек няма да може да стреля, а че просто си е задължително да премине някакво обучение, защото няма как да компенсира нещата с груба сила и физика.
А колкото до зареждането на патрон в пълнител на пистолет - личното ми мнение е, че там нещата опират преди всичко до това човек да знае как правилно се прави това и известна доза ловкост (която може да се придобие). И чак тогава идва самата физическа сила. Виждал съм мъж физически толкова силен, че на ръка изправя подкови, ама не може да вкара патрон в пълнител на Макаров.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 08:43       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1082
Местоположение: Въъъййй....маняк!
axiles11 написа:
delf написа:

От известно време си мътя главата за гладкоцевно, като там погледа ми е насочен към Берета 1301. Там терзанията са ми дали е по добра от М2 на Бенели или в крайна сметка е въпрос на субективно усещане.
Имах и двете оставих Беретата :tu: Бенелито го подарих :D не се харесахме Беретата е уникално всеядна и непретенциозна .Моята е 1301 Comp със сменен приклад от 1301 Pro така имам хем достатъчно дълга цев хем удобен приклад!Сложих и и телескопичен приклад събира 12 патрона за състезания а за лов си ползвам оригиналния!Ето клипче как работи https://youtu.be/gWSdHj7f_zs

С удоволствие бих пробвал някой път твоята!
Много добре изглежда!

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 15:03       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4659
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Amazon написа:
За интересното свойство сама да изхвърля гилзата заради инерцията


Това е интересно, но не е 100% сигурно. Слаб патрон (които са най евтините от 100%-то покачване на цените) няма да го направи. Същото е и с полуавтоматите. Говоря от личен опит - Бинели е по малко капризно то Беретта Teknys.

Ако се колебаеш отиди https://www.orvis.com/sandanona-shooting-grounds.html в NY. Можеш да наемеш всякакъв вид shotgun. Или ако пътуваш на Запад, отбий се при мен. Имам малък sporting clays range с 3 машини и 5 позиции на местото и арсенал от всякакъв вид shotguns.

Но ако ти е на сърце купувай турската. Това, че не е скъпа не я прави лоша. Добра е за first gun. По наатък, ще си рещи сам.

Едно на ум - Trap Shooters ще те гледат на криво, дори ще се оплакват, че гилзите ти падат по-земята. Те са много маниакално особенно племе и аз не избягвам да стрелям с тях. Дори не си говорят по между си.

Have Fun - стрелбата е за удоволствие и лекува стреса. Ако я взимаш на сериозно, трябва да гониш шампионска титла.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 18:35       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3146
delf написа:
.....и съм се чудел винаги дали фабарма е компромис спрямо бенели.
.....



За мен фабарма е по-добрият избор.
Имал съм и от двете фирми.
Ако искаш - пиши на лични, да не разводнявам темата. Ще се аргументирам подробно :tu: .

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 19:03       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 19 Дек 2010, 16:53
Мнения: 726
tsb написа:
delf написа:
.....и съм се чудел винаги дали фабарма е компромис спрямо бенели.
.....



За мен фабарма е по-добрият избор.
Имал съм и от двете фирми.
Ако искаш - пиши на лични, да не разводнявам темата. Ще се аргументирам подробно :tu: .


Моля пишете тук. На мен лично ми е интересно! Сигурно е така и за другите...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2023, 19:10       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1082
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Нямам никакъв опит с гладкоцевно, но пък мерак на макс!
Както казва колегата в предния пост, по добре тук да се кажат нещата, за да може човек за си изчисти нещата и да ги пречупи през неговата призма.
За сега 1301 на берета ми е фаворит, но бих искал да разбера и чуя мнения за останали варианти на това ниво!

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Май 2023, 03:50       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
tsb написа:
да не разводнявам темата. Ще се аргументирам подробно
:D Че то тука е по-добре бре... Тамън и другите да видиме заа какво става дума... :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Май 2023, 09:32       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 87
Не успях да разбера за какво точно ще се ползва помпата. Иначе гладкоцевното определено си е забавно нещо. Аз имам надцевка и успоредка. За ловни цели ги използвам. Едно от най- положителните неща- патрони всякакви, навсякъде болл. Далеч, не е задължително да ползваш скъпи вносни. Можеш и сам да си правиш също. Има и сравнително евтини купешки. Кеф ти сачми с най- различни диаметри според нуждите, кеф ти калибрени и подкалибрени монолитни куршуми. С надцевката ми Збрьовка ZH 301 с калибрени бренекета на Братан или Балиста, които са сравнително евтини, ако умееш да стреляш добре, то разстояния от 40- 50м, не са проблем. На около 40тина метра съм свалял 120кг глиган без проблем с такова бренеке. За спортни цели, щом желаете надцевка или помпа, то като за първо оръжие се намират и по- евтини варианти. Да, няма да е Бенели или Меркел, но една ИЖ 27 спортинг или обикновена- пак ще свърши работа като начало. Зная, че е руска тесла, но се намират изгодно. За ловни цели ограничението е дължината на цевта да е над 51см. За спортни цели, не зная дали го има това ограничение.


Последна промяна Viceroy на 31 Май 2023, 09:36, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Май 2023, 09:33       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
Аз миналата година по това време търсех гладко и също гледах Фабарм, тая пушка ми беше легнала най-добре на прикладване, хват, мерна линия и т.н., уникално удобна. В последствие реших за Ата Нео, основно заради инерционната с-ма. А и цената си каза думата, търсех нещо като за първо гладко, не знаех дали/колко ще я ползвам, та реших разликата да я вложа в патрони :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Май 2023, 12:14       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Аз за помпа съм го решил,имам два Mossberg 500 единия е със изцяло нарезна/Слугова цев пет заряден,другия класика осем заряден!Не случайно ги наричат Американския Калашник!Брутално здрави и безотказни пушки!Прикладите са сменени с такива на фирмата Hogue Zombie Green и Less Lethal Orange !Уникални приклади и ложи !Носят на всякакви релоуд извращения както и на магнум заряди!Има много за модела в нета…
п.п Суговия стреля точно като карабина на 100/150 метра :tu:


Прикачени файлове:
4D9B8176-6D8A-49A8-A69D-57B7EC175C73.jpeg
4D9B8176-6D8A-49A8-A69D-57B7EC175C73.jpeg [ 1.4 MiB | Прегледано 1471 пъти ]

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Май 2023, 19:30       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Понеже не намерих Мосберг 500/590 се заиграх с един Маверик 88
Не съм навъртял много километраж, но наистина са си нужни доста тренировки.
Приклада ми идва малко дълъг сякаш - ложата я обхващам почти в края и
Другото наистина трябва да “вкарам рамато” повечко при по-бърза стрелба за да съм в мишената.
Още и търся и “точните” патрони, но като цяло за сега става. По-нататък като натрупам опит сигурно ще взема друга - от сега се заглеждам по Берета, за Бенели нещо ми миришат краката :-D


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 05:20       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1295
Ами накрая отнесох Уинчестъра. Мацката в магазина ми показа как да сложа цевта и ме изпрати по живо по здраво. Изглежда доста пипнат. Взех го заради дървената гарнитура, външният вид, цената и защото механизма щракаше най-мазно.

Не ми харесва, че го взех а толкова дълга цев - 28 инча. Като го взема в ръце все едно съм танцьорка на кол ебаси. Дълъг е колкото болтовата пушка. Също така приклада ме е малко къс. Ще трябва да наслагвам планки.

Лошото е, че за разлика от нарезно, от гладкоцевно нищо не разбирам. Та за това и отворих темата.

Например как се наричат на български тия муфи дето се завиват в цевта и променят конуса? На английски са “chokes”. Тази пушка идва с три различни. Няма за съжаление чист цилиндър. Има Improved Cylinder, Modified Choke и Full Choke.

На пушката беше монтиран Modified Choke. Него го развих и монтирах Improved Cylinder. Работата е че на моето стрелбище разрешават само бренекета. И ми светна, че ако прекарам бренеке през моднатия цилиндър, вероятно инцидента ще бъде отразен в местните новини.

Въобще започвам да осъзнавам, че гладкоцевното е съвсем различен вид изкуство.

За защита от мечките взех триинчови 00 магнуми с 15(!) съчми с медна риза. Не знам дали това е по-добре от бренекетата. Черните мечки все пак са по-малки. Ще взема да заредя през едно бренеке и съчми.

За панички ми дадоха някакви на Ремингтън с намален заряд и пластмасови топчета. Наистина ли паничките се стрелят а пластмаса? Или просто има и такива заряди?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 05:59       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 19 Дек 2010, 16:53
Мнения: 726
chokes = шок на български..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 08:55       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2023, 07:16
Мнения: 160
Местоположение: South America
Честито колега! Със здраве да си я ползваш! :armed:

Стрелял съм с турско гладкоцевно на роднини ловци и съм супер доволен от турските ловни оръжия на фирмата Huglu. Говоря за този модел пушка https://www.oragie.net/product/huglu_901_g_12_76

Имам познати с въздушно оръжие на същата фирма Huglu и са много доволни от качеството и точността. Стрелял съм с тази турска пушка https://www.oragie.net/product/effecto_ ... nate_green и не отстъпва по точност на AGN Vulcan 3.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 09:42       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 87
Бренекета(монолитни снаряди) най- добре да стреляш през слугова цев(с нарези) или ако е гладка то с шок без стеснение- цилиндър. Може и подобрен цилиндър- 0.25мм. Едрите сачми също е хубаво да се стрелят през по- слаби шокове, защото в по- силните полу или пълен шок имат склонност да се мачкат и от там им се влошава групираността. Въпреки че моята надцевка е с два фиксирани шока 3/4(0.75мм) доста добре се държи и с калибрени оловни бренекета. Аз за едър лов предпочитам бренекета. На разстояния по- големи от 20- 25м едрите сачми правят големи прозорци. 00 и 000 бъкшот бих ти ги препоръчал, ако ще стреляш до към 15-20 метра. Това е на база мои субективни виждания и тестове през годините. Особено във вариант магнум(76мм) гилза има доста напомпани бренекета. Хем тежки, хем бързи, с доста по- голям стопиращ ефект от едри сачми. Препоръчвам ти да си вземеш различни патрони и по хартиени мишени да видиш как е групираността с едри сачми и с бренекета. Така ще добиеш представа на различните разстояния какво да очакваш. Трябват си тестове и подбиране на муниции според нуждите. За Най- едрите сачми предпочитам тези на Ремингтън. Имат вариант вътре заляти с нещо като парафин. Така сачмите летят до към 20тия метър като бренеке(едно цяло) и след това се разсейват. В 12 калибър имаш буквално стотици марки и хиляди модели патрони. Можеш да експериментираш на воля.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer