logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 23 Апр 2024, 09:25




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 13:17       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 04 Фев 2019, 20:30
Мнения: 50
На мен темата за патроните в 12-ти калибър също ми е много интересна. Стрелям с Mossberg 500 с различни видове патрони, но все още не мога категорично да избера такива, които да имат максимално добра групираност. Намерих две клипчета, в които препоръката е за Federal Flite Control. Само че тези патрони, които намирам по родните магазини са с 9 съчми, вместо с 8 и може би от това иде разликата с показаните в клипчетата. Ето ги и тях:
https://www.youtube.com/watch?v=3haq5BF ... GunnerAmmo
https://www.youtube.com/watch?v=Jf4i8gR ... GunnerAmmo
Ще ми е интересно да чуя вие с какво стреляте, на каква дистанция и каква групираност постигате.
ПП: Ще взема да ги пробвам тези Ремингтъни. Не съм стрелял с такива.
Поздрави :).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 13:21       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2010, 20:12
Мнения: 568
Местоположение: София
Amazon написа:
Ами накрая отнесох Уинчестъра. ...

За защита от мечките взех триинчови 00 магнуми с 15(!) съчми с медна риза. ...


Би ли посочил точния калибър за да станя по-чсно какви боеприпаси да се препоръчат?
12х70 ( стандартни )
12х76 ( Магнум )
12х89 ( Супер Магнум )


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 13:34       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1296
Viceroy написа:
В 12 калибър имаш буквално стотици марки и хиляди модели патрони. Можеш да експериментираш на воля.

Да, явно нещата се свеждат до това изречение. Огромно многообразие.

kcv написа:
Би ли посочил точния калибър за да станя по-чсно какви боеприпаси да се препоръчат?
12х70 ( стандартни )
12х76 ( Магнум )
12х89 ( Супер Магнум )

Птронника на Чифтето е за 2 3/4 и 3 инча патони. Демек 12х70 и 12х76. Тези, които взех от едрите сачми са 76 мм. Бренекетата са Ремингтон “slugger” 70мм.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 13:55       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2010, 20:12
Мнения: 568
Местоположение: София
Ето едни интересно четиво за размерите на съчмите и не само:

http://huntandguns.bg/blog/?p=312


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 14:46       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 87
При едрите сачми е от особено значение дали те са поставени в концентратор или тапа. Например при 00 Buck можеш да поставиш 3 сачми в един ред и патронът да събере 9. Ако са поставени в концентратор, то се събират 4 реда по 2 сачми общо 8. Това за 70мм гилза стандартен патрон. По спомени- в 70мм гилза стандартен патрон мини магнум може да достигне 42 грама снаряд. За Магнум 76мм гилза- 56 грама, а супер магнум 89мм гилза- 65грама.
Но пък са малко по- бавнички тежките снаряди, което е нормално. За мен лично в 76мм гилза има много хубави и бързи бренекета. Не е задължително да се ползват скъпи патрони. Особено ситните сачми, че патроните вървят много.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 15:56       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 227
Местоположение: IL, USA
Amazon написа:
За панички ми дадоха някакви на Ремингтън с намален заряд и пластмасови топчета. Наистина ли паничките се стрелят а пластмаса? Или просто има и такива заряди?


Аз за панични взимам възможно най-евтините от Walmart, Федерал в едни червени кутии (мога да ги снимам ако искаш) с по 100 патрона. Преди ковид излизаха по 20 цента патрона, сега са около 30. Оловни са, със стандартен заряд, трябва да видиш дали вашия щат или пък стрелбището няма някакви рестрикции за използването на оловни проектили.

За 00, аз лично предпочитам такива с 8 съчми, по-добре групират. Целта на това да изстреляш повече проектили на веднъж трябва да е не увеличаването на шанса за уцелване, а нанасяне на максимални поражения и спиране на заплахата, не забравяй че носиш легална отговорност за всяка една съчма която излезне от цевта.
За това трябват тестове понеже разликите в групите може да са огромни, например S&B с 9 съчми на 10 метра групира както Federal LE surplus с 8 и чашка на 25м. С въпросните S&B на 25м ако помня добре от 9 проектила 5 или 6 попаднаха в IPSC мишена.
Добре е да съчмите да са медна обвивка, предотвратява деформацията докато се движът в цевта. Лично аз не съм фен на 3 инчовите, имат по-голям откат и ядът от капацитета, нещо което си е слаба страна на гладоцевните оръжия. 2 3/4 са повече от достатъчни за всичко което ти трябва. Относно slugs взимаш само rifled slugs щом си с гладкоцевна, sabot са за нарезните цеви, и разбира се отново тестове :-)

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 16:06       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 87
Що се отнася до патроните с монолитни куршуми, то е хубаво да се вземе предвид следното.

Особено при патроните с калибрени оловни снаряди. В световен машаб се използват основно два типа куршуми. Те са добре разпознаваеми по форма, а именно куршумите на Бренеке и Гуаланди. Доста марки правят патрони с тяхни куршуми и в това, няма нищо лошо, но е изключително важно, особено при някои куршуми на Бренеке, където кечаната тапа е прикрепена към куршума с винт- обтурацията. За да работят добре и да постигнат първоначалните данни от производителя е много важна добрата обтурация. Тя се нарушава от не добре уплътнение между тапата и цевта. Отделно, че и диаметъра на цевта за 12 калибър в различните страни варира и не е точна константа, ако е малко по- отпуснат, ако и производителя е сложил малко по- малък диаметър обтуратор и хоп на хронографа първоначалната скорост значително по- ниска от зададената. Това е важно да се има предвид, че с такъв тип патрони се ловува на едро. Било то и за самоотбрана. Нещата трябва да се проверят предварително за да е сигурен човек.

Та мисълта ми е, каквито и куршуми да изберете за защита от мечки да речем или от каквото там е нужно да се защитавате- проверка през хроно е добър вариант.

Преди години сме на лов за прасе. Колега ловец с 13/0 в прозрачна гилза- при сачмите пълно с люспи барут. Обтурацията я няма още в гилзата. Нищо им нямало, биле си супер. Окей, твоя си работа. Излиза прасе - стреля му, не пада. Минава прасето през следващ колега - убива го с бренеке. След лова дерем прасето- 13те нули или по Американските стандарти 00 Бък- едва пробили кожата на прасето от 20тина метра и се залепили от вътрешната страна на кожата… Какво да кажа повече. Няма смисъл от нищо.

Ако ще се ползва за самоотбрана- проверка на конкретната партида патрони през хроно. До сега аз лично с патрони на Ремингтън или Уинчестър, не съм имал проблеми, но тук са скъпички. И все пак, ако животът ти ще зависи от тях- бих заложил на нещо приверено и качествено.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 17:42       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
desmod написа:
Намерих две клипчета, в които препоръката е за Federal Flite Control.
Тези са доста добри в тестовете, пробват различни патрони до 45м. Има и федералите с по различен брой съчми, което те интересува.


Моят сетап е само за самозащита, аз нямам по-голямо разстояние от сигурно 15м по права линия из къщи,
стрелям само военни патрони с които модела ми се ползва (590А1). Бъкшот 0, 9мм съчми, буфериран.
На стрелбищата обикновенно стрелям 25 ярда и групира около 30 санта диаметър.
Това е патрона, тоя стреля с 18" цев, предполагам за това групата му е малко по-отворена, моята пушка е 20" цев.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 18:15       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 87
Федерал също са много хубави. Ползвал съм им едрите в 12/70. Рем, Уин, Фед. са в кутийки по 5 патрона и при нас в България са около 15-20лв за кутийка. Българските еквиваленти са около 1.2- 1.5лв за брой, със сръбския барут и също са добре що годе. Поне за лов. Разбираемо е, че при нас рядко се ползват щатските, защото цената им е тройна. Инак щатските- затворени на звезда, гилзите отзад мацнати на капсула и отпред звездата запечатана против влага, абе друго си е. Ползват нискообемни барути и остава доволно място за затваряне на звезда. Освен нискообемни и хубави, никога не съм имал неизгорял барут по цевите. Тук се молиш да са със сръбски барут, хубав е и той, изгаря добре, но е обемен и други косури има, но това е друга тема и не важна в случая.

Военните, които ползваш за самоотбрана, кой ги произвежда?

САЩ си държат на качеството, каквото и да говорим, щом е за армията особено. Не е нужно да е нещо бутиково, достатъчно е да е надеждно, функциониращо и с повторяемост на партидите, което не се случва тук за съжаление при нашите производители. Партида с партида, не си приличат. Еле арсеналските произведения на изкуството. Всеки път се чудиш какво няма да е у ред. Даже и за пернат дивеч, не бих ги ползвал.

Ако стреляте доста, 12 калибър има бол варианти и вариации за релоуд. Еля в щатите е рай за релоудаджиите, особено за 12 калибър. Сумати видове барути, капсули с различна сила, машини, преси, матрици за леене. Абе все хубави неща и по много, на който му се занимава.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 19:49       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Viceroy написа:
Особено при патроните с калибрени оловни снаряди. В световен машаб се използват основно два типа куршуми. Те са добре разпознаваеми по форма, а именно куршумите на Бренеке и Гуаланди.


Това ми напомня времето когато единствената ми опция за лов на сърни беше гладокоцевното. Колебаех се между Бренеке и нарязана цев. Постигнах добри резултати, както по-горе един колега спомена за 100-150 метра sure kill.

Релоадинга в Амерека позатихна в момента когато оловото поскъпна. Важно е да се спомене съдържанието на антимон в сплавта. Антимона пречи на съчмите да се деформират при изстрел, с кето запазват летателните си качества. Това важи и за производителите на масовите патрони.

Релоудинга е много благодатен, особенно ако се търсят супер резултати. Проблема е с размера на капсите. Например купувам 1000 гилзи и 1000 капси. Трудно е да ги ожениш - особенно с участието на европейски производители Фиоки, Рио, Кент и пр.

Можеш също да експериментираш с талк между съчмите и разбира се с ралични chokes.

А за защита от charging bear - .357 или .44 магнум револвер. :-) :-). Пушката е ако имаш време.

Но за кеф с панички - и най евтиното върши работа. 95% за успех е стрелеца (избор на choke, дълга цев и приклад, който да ляга плътно на буазта).

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 20:38       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Viceroy написа:
Военните, които ползваш за самоотбрана, кой ги произвежда?
Olin Corporation. Избрах тези, защото моят модел се ползва в армията именно с тях,
никаква друга причина, освен разбира се и 9те съчми.
https://en.wikipedia.org/wiki/Olin_Corporation
Реално, мисля самите патрони ги правят за Олин Уинчестър, защото са майче притежавани от Олин, не съм ровил много.
Отката се чувства различно от различни хора, аз не ги намирам за силни но много от познатите ми бая поддават назад като ги стрелят.
При мене ги имаше почти навсякъде, купувам ги от Уолмат на ъгъла, $5 за 5 патрона.
Прав си за мръсотията, моята пушка е третирана с молибденов прах преди да я стрелям изобщо и почти няма никаква смазка по нея,
но от всичко кеото съм стрелял, след стрелба цевта почти няма нагар, просто е шокиращо чиста.
Вътре е същото положение а това също е учудващо защото от военен боеприпас аз поне не бих очаквал нещо много специално...

Това е пушката, долният приклад с пистолетната дръжка го разкарах, единствената разлика с военният модел е шилда на цевта,
който аз съм слагал, че грее като я натисна с повече стреляне, въпреки че оригинално е по-дебела.

Изображение

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 21:07       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Честито и от мене! Само радост да ти носи тази пушка!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2023, 21:18       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Окт 2006, 19:00
Мнения: 1274
Местоположение: Велико Търново
Това Мозберг 590 ли е или греша?

_________________
Велизар Захариев
Само ЕТЪР !


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юни 2023, 00:20       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
JDredd написа:
Честито и от мене! Само радост да ти носи тази пушка!
Иво, аз я има от поне 10години приятелю. Ако ме поздравяваш мене де...
Boarhunter написа:
Това Мозберг 590 ли е или греша?
Не грешиш колега, 1:1 е с А1 модела:
https://www.mossberg.com/590a1-9-shot-51663.html
Изображение

Сега изглежда така, стара снимка, пусках я скоро, за ножарският форум на американците беше,
седи зелена от светлината, на живо си е черна:
Изображение

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юни 2023, 07:35       Заглавие:  Re: Гладкоцевно ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
.38 Super написа:
Иво, аз я има от поне 10години приятелю. Ако ме поздравяваш мене де...
Amazon поздравих за покупката, но нека и твоята ти служи вярно още 10 пъти по 10 г. :tu:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer