logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 07:28




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 11:05       Заглавие:  Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2023, 16:35
Мнения: 10
Верно-нищо не разбирам,един патрон не съм изстрелял,ама се преместих на село и ми се ще да имам нещо.
Разрешително имам,ама кво да купя и кво ще ми е ок-е тва не знам.Та,помощ!
Разглеждам/и се двоумя/между:
GLOCK 19 set Gen 3, NS Steel, cal. 9x19
Beretta серия 81
CZ P 10 F
ЧЗ75д компакт
Walter P22
Втора ръка.
Миш маш е сигурно,но за лаик толкова!

п.с.и не ми се смейте много


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 13:06       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Привет!

1. Да почнем от КАЛИБЪРА. Аз лично бих избягвал вече екзотични калибри като .32 Auto/ 7,65 (който на всичкото отгоре е и слаб) - същите ще стават все по-дефицитни, а оттам и още по-скъпи. Това важи както за 9х18 (Макаров), така и за 7,62х25 (ТТ).

Та, аз бих се придържал към 9х19. Ако целта вече ти е да си стрелкаш за кеф по капачки от буркани в задния двор с .22 - окей! Инак е несериозно.

2. До ОРЪЖИЕТО сега. Ако ще е Глок, SET модел не ти трябва! Мерни прибори - избор бол, минусов конкетор ти е 20-30 лв., а "пъпката" на лоста за затворната дръжка ти е потенциално проблематична (ако стреляш с по-висок и плътен хват, неволно да не почнеш да я ангажираш по време на стрелба).

Ако ще е Ген.3 - само втора ръка от по-старото производство! Нов Ген.3 = старите концепции + новото "шит" качество. Няма смисъл!

Нов Глок - само Ген.5! Служебните на стрелбището вече минаха 100К изстрела - добре са!

Ако ще е 19-ка, по-добре Глок 45 като концепция.

3. Ако ще е за по-сериозна самоотбрана, аз отново бих се спрял на .357 SiG като калибър!


Да обобщим: В 9х19, Глок 17 или Глок 45.

В .357 SiG - Глок 31. Който от зор-заман (въпреки че не е препоръчително), може да цикли и с 9х19.

Дано насоките ми ти бъдат от полза! Успех с избора! :armed:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 14:48       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Силно се присъединявам към много по-голямата част от казаното от бате Геле със следните уговорки:
1. Ген. 5 на Глок е продукт, при който са извършени редица изменения, целящи да направят производството на изделието по-евтино. Същите се представят като подобрения, обаче не са. Ако ще е Глок - старото производство на ген. 3 и ген. 4. Излизат много на сметка втора употреба, при това на нищожен настрел.
2. .357зиг за начинаещ - не. .357зиг за единствено оръжие - не. .357зиг без предварителна проба - три пъти не.

От мене:
1. Walther P22 и като подарък да ти го дават - не го вземай. От притежаване на такова оръжие бягай силно и надалеч.
2. Пистолетите, които си изброил след глока в списъка ти, са много различни като концепция и няма как да се сравняват пряко. Според мене първо си проясни визията за калибъра, пък после си избирай пистолет.
Тука обаче има едно просто правило (та чак задължение): има стрелбища, където тези оръжия ги има за стрелба на място. Иди, пробвай ги и то твоето само ще ти се набие на очи.
3. От всички изброени Глок най-лесно ще продадеш ако в един момент решиш, че искаш нещо друго.

И никога не забравяй мъдрите слова на моя гуру Камен Паунов от Тутракан - да се слави името му, да е жив и здрав и все така да помага, както досега: "Пистолетът е просто консуматив, който ти съдейства да изразходваш изключително скъпия ресурс, наречен патрони."

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 15:04       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
JDredd написа:
2. .357зиг за начинаещ - не. .357зиг за единствено оръжие - не. .357зиг без предварителна проба - три пъти не.

То и 9х19 да е, пак трябва да се научи някъде да си го кормува пищова човека. Книжка кола не кара, същото е и с разрешителното!

.357 SiG сваля бивол с изстрел между очите. Така че за самоотбрана на село си е вариант! От друга страна, "меките бронежилетки" (клас IIIA) това е може би единственият FMJ боеприпас, който ги пробива.

Ген.5, както вече споделих, при нас безпроблемно вече навъртяха над 100К изстрела.

Да не се преебава просто с Ген.3 и Ген.4 ново производство (както продължават да правят много хора). Старо Ген.3 и Ген.4 производство на сравнително разумен настрел - окей! Но нов Глок - само Ген.5!

В крайна сметка, кинтите и разрешителното са си на човека - каквото той си реши. :armed: Аз не желая да ангажирам никого с нищУ, да споря излишно - също!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 15:14       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
sstankev написа:
един патрон не съм изстрелял... Разрешително имам

Няма как да имаш разрешително без нито един изстрелян патрон :wink: , но така или иначе - в темата дебатираме нещата от принципна гледна точка. :armed:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 16:27       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1355
Аз пък съвсем да замътя водата, но защо не един револвер с 3 или 4 инчова цев и в .357 Magnum?
Явно е, че не се гонят спортни постижения, а за “на село” револверът е повече от добро решение.

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 17:31       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2023, 16:35
Мнения: 10
Благодаря най-напред за бързите отговори!
Това което разбрах е, че първия и последния от списъка ми
отпадат окончателно.А другите?
Беретата е почти нова,чз тата според собствениците им също са ок.Та за тях мнение.
Благодаря предварително!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 17:37       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
JDredd написа:
...
Тука обаче има едно просто правило (та чак задължение): има стрелбища, където тези оръжия ги има за стрелба на място. Иди, пробвай ги и то твоето само ще ти се набие на очи.
...


Точно казано.

От опит мога да кажа, че избор на пистолет от снимка е лошо решение.
И то не е задължително пистолета да е лош, напротив, просто всеки има различни ръце и усещане за дадено оръжие.

Хората онлайн може да пишат много неща и те да са верни в техните очи (ръце), но за други да не са.
Например на мен P10 ми лепне повече от Glock, също така смених Шадоу 2 за P10.. което за някои би било безумно решение, но резултатите на стрелбището бяха красноречиви. PDT_Armataz_01_22

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 18:09       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2668
На село от какво се боиш?
а. Големи преживни животни плюс хищници
б. Двукраки 'гласопРодаватели'
в. Тежко въоръжени нападатели с жилетки |||A

За първите два отговора 9мм е достатъчен, като с достатъчно тежък куршум шанса да 'уцелиш двама с един куршум' намаля драстично

Отиди на стрелбище и пробвай максимално много образци, за да намериш твоя спрямо спецификата на ръцете ти.

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 18:20       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 26 Дек 2023, 18:14
Мнения: 5
Glock 23 40 S&W !!!
Гледам , че се насочвате към компакт моделите и не гоните спортни постижения .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 18:34       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 88
ЧЗтата са си ОК, но аз съм си ЧЗ фен, имам 3 оръжия на марката. Отделно части и всякакви пружинки се намират. Поне за моя Шадоу 2, каквото и да съм разглеждал се намира дори и в нашата страна.. Отделно от Чехия(и не само де)могат да бъдат поръчвани неща при нужда. Да чукна на дърво, само глезотийки съм поръчвал. Преди година и половина и аз бях пред същата дилема, но с Шадоу 2 си беше любов от пръв поглед(допир). Направих си го по мой вкус и така. Вярно, тежък е, няма кой да ти носи тази ютия ежедневно, но не ми се и налага. Сега имам ли зор да нося оръжие постоянно и аз бих се ориентирал към някой полимерен страйкър. Въпреки всичко съм си фен на пълноразмерните стоманени пищови с открит чук.

За първо оръжие се спрях на 9/19мм. Не съжалявам също, масов калибър, патрони навсякъде се намират и то на приемливи цени. Сега има хора- вземат пистолет, само стои в касата или го носят, но стрелят по 50 патрона за периода на разрешителното- 5 години. Аз голям мерак- мине се не мине и пак съм на стрелбището. Не съжалявам за избора на калибър, не е и толкова слаб, що се отнася до самоотбрана. По- големите калибри си искат и повече стреляне, владеене, учене и тн. Там цената е по- друга от към муниции.

Бат Геле, защо така..? Тетейски патрони съвсем скоро заредиха по нашия Хасковки край. В Геодара има прекрасни Фиочита, че вярно наоколо нямаше никъде. Един колега се жалва, че му идвали скъпи, то вярно, че една кутия патрони идва колкото 2(две) ТТта като пазарна цена, но… такъв е животът. И по- зле ще става като цени за тия екзотични тесли.

Сега и мен ме бута дяволчето. Шадоуката ще си стои така или иначе, ама ми се иска един Колт Анаконда. Обаче се чудя за второ КНО как стоят нещата… второ се чудя как от 1400 долара в щатите, тук цените са 5200лева за нов… За разрешителното, хайде, ще изтъкна неуспорими мотиви- “За скрито носене през лятото”. То и другото пак по същия начин- “щом съм се качила, значи съм се решила”. Обаче, има и обаче, разбира се, за тия пари може да се вземе Дезърт 50AE… :angry:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2024, 19:43       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
sstankev написа:
ова което разбрах е, че първия и последния от списъка ми
отпадат окончателно.А другите?
Беретата е почти нова,чз тата според собствениците им също са ок.Та за тях мнение.

Един избор винаги има ОБЕКТИВНА и СУБЕКТИВНА страна.

Чисто ОБЕКТИВНО, с Глок в 9х19 (с изричното условие, ако е нов, да е Ген.5) - няма как да сбъркаш! Най-много консумативи, резервни части, опции за тунинг и пр. на БГ пазарЯ. Най и лично наблюдаван откъм издръжливост. Някой ако има инфо за Ген.5, каталясал от стрелянье в БГ - ще се радвам да сподели. Нашите вече са над 100К изстрела, и продължават да си циклят безпроблемно. Докато нов Ген.4, пада от масата на земята и чупи ударника! Всичко ново ти е с МИМ (лят чрез противоналягане метал) карантии вместо фреза, но на Ген.5 ударникът целенасочено е направен по-масивен. Да не ти се износи като на нов Ген.4 за 2К изстрела повече, отколкото на стар Ген.4 за 20К.

Колкото по-компаткен е един пищов, толкова по-трудно се стреля с него. А компакт в по-голям калибър - требе да си понавлязъл в тънкостите на стрелянето.

Рюгера с 6 инчовата цев ми е фаворит: https://www.youtube.com/watch?v=OTg3hgzn7Uw

Но револверът определено не е оръжие за начинаещ стрелец. Както компакт/ субкомпакт в калибри над 9 пара. Като тук не говорим въобще за спортни постижения, а все пак за УМЕНИЕ да си пласираш попадението сравнително бързо там, където искаш да го видиш!


Чисто СУБЕКТИВНО, ако не разбираш да стреляш - си дотам колкото да ти хареса оръжието на външен вид, както и да ти легне удобно (в повечето случаи измамно после за стрелянето) в ръката. "Отиди, стреляй и пр." - НИЩО НЯМА ДА МОЖЕШ ОБЕКТИВНО САМ ДА ПРЕЦЕНИШ!

С "щаерите" откъм стрелкови показатели примерно, определено ще сбъркаш! С "хеклерите" - също! Спортен пистолет като "Шадоу-2", той пък не търпи грешки! И да си в състояние да му изпълниш километража, а оттам да си направиш и кефа - ще ти трябват 2-3 години сериозно стреляне минимум. Инак все едно караш спортен автомобил само на първа скорост.


При всички положения обаче, колкото по-навътре почнеш да навлизаш в стрелянето - толкова сам по-добре ще почнеш да ги разбираш/ УСЕЩАШ нещата. Смисълът на моите писания е още в самото начало да не допускаш груби грешки в избора (за които после неминуемо ще съжаляваш), но пък от друга страна - човек най-добре се учи на принципа ПРОБА-ГРЕШКА.


Та, какъвто и да бъде твоят окончателен избор - УСПЕХ желая! :armed:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2024, 19:03       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Много полезни мнения от всички писали, специално на Дред и бат Геле :tu:
Моите 2 стотинки:
Аз бих взел Г19 или 17, ген 3, употребяван.
Ресурса му няма да можеш да го стигнеш ако не стреляш професионално,
козметични драскотини не биха ме интересували, цената е по-добра от на нов пистолет.
Клаибъра се намира и е евтин, части - бол.
За носене - Г19, за стреляне по стрелбища - Г17, Геле обясни ясно - по-голям пищов се стреля по-лесно.
За първи пистолет, употребяван ген3 Г19 би бил идеален според мене.
Научи всичко правилно, махай го ако не ти харесва и вземи друг
но аз поне не виждам смисъл от чисто нов пищов за човек който сега почва да го учи стрелянето.
Успех с избора !

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2024, 22:25       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1296
За село и гора сапунерка не ти требе /всякакви глокове и др./. Остави тия работи на милиционери, бързи, бавни и други стрелци, на командоси и барети, на НСО и други калени в битки воини.
1. ТТ със ситна насечка на затвора
2. ПМ, български, със сериен номер с първи цифри 21-29
3. Револвер Рюгер, 5/6 заряден .357 с дължина на цевта три инча

Сега се сетих за "Диви разкази" на Хайтов, за гората, и при мисълта за присъствието на пластмасов пистолет в тази атмосфера ми стана много смешно.

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2024, 11:44       Заглавие:  Re: Един лаик пита и търси помощ за избор на КНО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 88
Покупката на ТТ трябва да бъде много, много внимателно обмислена. Патроните поскъпнаха доста, отделно се намират все по- рядко. Да не говорим, че по малките населени места, не се намират изобщо. Ако ТТ ще се носи само и ще се стреля рядко с него, то тогава може и да се преглътне това. Обаче при положение, че ще е първо КНО, поне мен все ме гложди да го разтривам на стрелбището и за това се спрях на 9/19. Това е субективно разбира се и до финансови възможности, не давам наклон.

Макаров- почти същата работа откъм патрони. Има някакви родно производство евтини... другите хем скъпи, хем и те по- рядко се намират, но с Арсеналски патрони, да кажем, че за стрелбище може и да са ОК. Аз лично, не бих се спрял на ТТ или ПМ, ако бях на негово място. Да, все тая дали ще те застрелят с пистолет за 200 или за 2000лв, но КНО за самоотбрана се купува сравнително рядко и е добре да се оцени правилно ситуацията.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 142 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer