logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 08:14




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2024, 01:10       Заглавие:  Разрешение за КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2024, 00:36
Мнения: 8
Здравейте група,бих искал да попитам за съвет тъй като 2 г чакам и ме лъжат началници на районното за разрешение КНО,какъв мотив би довел до положителен резултат че като чета съдебни решения винаги са: недоказва мотив: какъв точно мотив ше доведе до положителен резултат,ловец съм и съм запален по оръжията.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2024, 08:50       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5286
Местоположение: София
Като ловец, би трябвало да сте наясно, че можете да закупите КНО за ловни цели, в количество и калибър, според Вашите разбирания и потребности, като единствения Ви мотив е членството в ловна дружинка. Вярно, няма да можете да го запашете зареден и да ходите из града, но така или иначе, за момента, можете да го използвате само на стрелбище (за удовлетворение на страстта към оръжията), а с ловното разрешително ще можете и в гората.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2024, 11:37       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 88
Какво е това животно “правилно подбран мотив” и има ли почва у нас? Правилно подбран според кого? Според мен, според теб или според началника на РУ? Преди година и половина минавах по тази пътека. Имах колеги в университета, които бяха служители в КОС, но в съвсем други областни градове и като съм разговарял с тях- вдигаха раменете, но ми дадоха няколко съвета. Та, следващото, което ще напиша е субективно за моя случай и не казвам, че е меродавно. Тези неща, които ще прочетеш по- долу са изказвания на служители от различни служби КОС, които съм си обобщил за себе си и не ангажирам с тях, че са някакво мерило.

Плюс е, че имам ловно оръжие от над 10 години и не съм правил “беля” с него, не съм се дънил, отнасял безотговорно и прочие.

Висшето образование е някакво минимално предимство, но основно това, че съм държавен служител на ръководна длъжност(нямам нищо общо с МВР и държавни администрации). Системно ми се правят тестове за алкохол и наркотици, и сгафя ли дори малко, това, че ще ми вземат оръжието ще ми е най- малкият проблем.

За мотиви- колкото повече пишеш фермани, по- лошо. Шансът да те вземат за хахо е по- голям. Аз писах за мотиви- “КНО ми е необходимо за лична самоотбрана и опазване на здравето ми”. Толкова, когато те извикат на беседа, просто провеждате нормален разговор с целта да им покажеш, че си последния човек, който ще им създаде проблеми, че доста си имат като цяло. Споделяли са ми за хора, които са ходили с какви ли не мотиви- от сорта на “Ми като се напия да си думкам на двора”, “Друг пък препасан с палки и боксове, но искал и КНО, щото патрулирал вечерно време и се грижел за опазването на реда” и още куп небивалици, които просто няма какво да коментираме.

Сега, човек с човек, не си приличат. Служба КОС със служба КОС също. Дали в дадения ден ще са на кеф, дали жената сутринта, няма да ги е ядосала и да са в кофти настроение… много фактори са.

Друг съвет от мен- започни да посещаваш стрелбището по- често. Там ще се запознаеш с хора, ще завържеш запознанства, които могат да ти бъдат от полза.

Това е като за начало, сега колко и как са минавали предишните ти срещи с началници и служители, какво впечатление си оставил в тях, нямам представа, но както каза колегата по- горе, то КНО на ловно разрешително е доста добър вариант, отделно, че можеш да си купуваш свободно патрони от всеки магазин.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2024, 22:13       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2024, 00:36
Мнения: 8
Днес имах неофициялна среща с началнкка на РУ свързах се с него посредством мой приятел дори бяхме заедно на кафе,каза че от него няма никакъв проблем но областните началници неразрешавали....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2024, 23:17       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 88
Ммм, не съм толкова навътре в устава им и не зная до колко това е така, но ми звучи леко странно. Принципно решението е сведено до преценка на началника на РУ по местоживеене. Реално той преценя и си слага подписа отдолу. Сега от по- високо ниво, ако има спусната заповед, масово да се отказват разрешителни или имат някакъв “лимит” на издадените такива… никаква идея.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2024, 00:22       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 477
Viceroy написа:
Какво е това животно “правилно подбран мотив” и има ли почва у нас? Правилно подбран според кого? Според мен, според теб или според началника на РУ? ...

Това е целият проблем според мен, който дава изцяло право за напълно субективна преценка на всеки началник РУ да си тълкува (меко казано, твърдото е корупция), закона и да си издава или не разрешенията.
Моят случай е още по-показателен, само че понеже още е в процес, няма да пиша подробности, живот и здраве след окончателното решение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2024, 08:54       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2024, 00:36
Мнения: 8
Добре като ти излезе решението сподеели тук с нас какво е как и що.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 00:21       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 28 Дек 2019, 12:23
Мнения: 8
Kikobg1 написа:
Днес имах неофициялна среща с началнкка на РУ свързах се с него посредством мой приятел дори бяхме заедно на кафе,каза че от него няма никакъв проблем но областните началници неразрешавали....

Извинявай, обаче според мен, този "началник" те хвърля на върбата, ама много здраво! Правомощието да издаде разрешително за придобиване, носене и съхранение на КНО е негово, пише го в закона! Ако го е страх от началника му в ОДМВР и прави поведение пред него, е друг въпрос! Хич не се занимавай да питаш и то по "неофицялни срещи", щото почва да мирише и на нещо друго. Подавай си заявление, като толкова много искаш КНО, пък той като иска да отказва. А, ако имаш основание, т.е. изкарал си курс за подборен лов, вземай си късо за ловни цели и си питай шапката. Можеш да го носиш в гората, можеш да ходиш с него на стрелбището, мисля, че е повече от достатъчно! За какво ти е КНО за самоотбрана? Толкова ли застрашен се чувстваш?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 12:38       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Яну 2023, 16:56
Мнения: 44
Viceroy и zgeorgiev81 са прави - така нареченият началник те мята на върбата, той има право и си е точно негова работа да подписва, а не на шефа му. От друга страна, при посещение при Директора на ОДМВР в моя град, официално в часа за срещи с граждани, със стенограма и т.н., същият ми каза, че било "спуснато от Министерството" да не се дават разрешителни. Според мен това си е погазване на закона, защото там има предвидена хипотеза за издаване на разрешителни, а някакво вътрешно разпореждане, без оглед на обективни обстоятелства и необходимости се поставя като значимост над него. Един вид, няма значение дали има реална нужда, вие няма да подписвате разрешителни!
Не съм съгласен с последното, което е писал zgeorgiev81. За издаване на разрешително за ловно КНО трябва да чакаш минимум 2 години, а
zgeorgiev81 написа:
За какво ти е КНО за самоотбрана? Толкова ли застрашен се чувстваш?
даже не знам как да го коментирам. А какво ако човек наистина се чувства застрашен?
Понеже си имам приказка с един от инспекторите в нашеето РУ, разбрах че на мен ми отказват издаване "именно защото си посочил като причина заплаха за живота, и може да стане някоя беля". Тоест едва ли не единствената основателна причина за "обикновен човек" да се сдобие с разрешително за самозащита е заплаха за живота, но пък по-добре да не даваме на такъв човек, да не вземе да се защити, че после началника ще трябва да пише обяснения и ще му се наруши комфорта. Такива ми ти работи в Абсурдистан.
В момента си подготвям материалите, които да изпратя на няколко телевизии и медии, за да вдигна колкото се може повече шум около този идиотизъм. Подадох и жалба в съда - не знаеш откъде може да дойде приятна изненада.
Пробвах по човешки, ама явно с тези твари не става.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 18:07       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 88
И така, и иначе се тълкуват нещата. Хем трябва да имаш основателна причина, хем според кой трябва да е основателна? Заплаха за живота, не е ли основателна причина? Хубаво, ще дадем оръжие на някой със заплахи за живота, ама е силно вероятно той да се защити и да използва това оръжи и после проблеми… мила родна картинка.

Мой приятел живеещ в друга област, има доста добър бизнес, кара кола за 300к, често пренася големи суми пари и злато с килограми понякога- не му издадоха разрешително поради същата причина- недоказана необходимост. Заянати се, обжалва в съда и съдът му разреши. Началника на РУ му олекна товар от плещите, че не той го е дал това разрешително, а съдът… разбирате ме какво имам предвид.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 19:56       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Докато не видя решението - не вярвам.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 20:22       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Яну 2023, 16:56
Мнения: 44
Проблемът е, че съдът може да се произнесе само дали решението е законосъобразно, тоест дали е издадено от компетентен орган, дали има всички необходими реквизити и т.н., но не може да разпореди промяна на мнението.
За моя радост, при мен началникът е написал погрешни дати и други подобни, та да имам шанс.
Въпреки това, смятам че шумът по медиите ще свърши повече работа. Чакам само да излезе решението на съда, да не слагам каруцата пред коня, а то трябва да е готово до три седмици.
Някой тук знае ли по какъв начин мога да получа стенограмата от разговора с директора на ОДМВР? В смисъл, подава се заявление или нещо друго?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 20:26       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5286
Местоположение: София
Административния съд може ли да издава разрешителни? Не трябва ли само да постанови нищожност на издадения отказ (напр. заради несъответствие с материалния закон) и да върне случая обратно на началника на РПУ...

@ShiversЛ Изпреварил си ме.
За кой разговор става дума, за изслушването в съда ли? Като заинтересована страна, можеш да подадеш молба в съда, за да получиш достъп до материалите по делото. Дали обаче можеш да ги разпространяваш?...

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


Последна промяна Absolut на 23 Фев 2024, 20:30, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 20:27       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2024, 00:36
Мнения: 8
Ами съдът може да отмени решението на началника


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2024, 20:41       Заглавие:  Re: Разрешение за КНО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Яну 2023, 16:56
Мнения: 44
Absolut написа:
За кой разговор става дума, за изслушването в съда ли? Като заинтересована страна, можеш да подадеш молба в съда, за да получиш достъп до материалите по делото. Дали обаче можеш да ги разпространяваш?...

Имам предвид разговора с началника на ОДМВР в който той ми казва, че има спуснато отгоре да не подписват разрешения, което според мен е противозаконно. Ако се докопам до това, ще го пусна в медиите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 148 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer