logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 10:47




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 07:55       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
.38 Super написа:
Така, че и двата калибъра ще са вероятно еднакви, но калибъра на firearms, се прави по калибъра на Ammunition. Кокошката ти е диаметъра на куршума, яйцето ти е съответната цев.


Нещата много се усложниха. :-) особенно за кокошката и яйцето (who cares в търсенето на реалното значение на думата caliber). Но, хубаво е, че започнахме да използваме истински имена - калибър на цев и калибър на проектил - така го пише и в речника.

.38 Super написа:
Аз просто ти цитирам хора които са много по-в час с това за което говориме, много по-отдавна и базирано на опит и логика,


For the record, аз няма никакъв проблем с цитираното от теб определение за цевите и проектилите. Публикуващата организация е стабилна и се стреми да уеднакви оръжейната практика.
BTW - Публикуваните стандарти тук, не са държавни а са плод на частни организации, подържани от съотвените индустрии.



.38 Super написа:
Да, съгласен съм,че цевите почти 100% са със същият диаметър но има фирми които си играят със
стотните и хилдните в цевта за да увеличат или намалят налягането зад един проктил когато гонят някаква специфика
Това е рядко но го има когато например им трябва да запазят туиста. ( ба:друг пример?).
.

Това долу малко ме обърка, но за променливия туист знам - Bartlein го предлага. Обаче, не мога да направя техническа връзка между туиста и tapered bore. The tapered bored може би би го използват окло газовите отвори на автоматите за да повишат the gas flow около портовете.

.38 Super написа:
Защото руските излишъци имат чат--пат партиди с нестандартен размер проектили.


Доста меко казано :-) Размера явно е пиздисан. Е, малко повече бакър в цевта (ако проектилите имат такъв де) не е болка за умиране.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 08:09       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Yank написа:
Диаметъра на патрона (погледни спесификаците) в 99.9% отслучаите съвпада с КАЛИБЪРА...

Сега пък "диаметър на патрона"! .357 SiG с какъв диаметър на патрона е? Примерите с карабинските патрони въобще не виждм смисъл да ги почвам, но определено са много повече от 0,01%. Мисълта ми е, че без да се използва екзактната терминология - миш-машът наистина става пълен.

Руснаците мерят калибър на оръжието между две срещуположни полета. А западняците - между два срещуположни нареза на цевта. Затова ако вземем шублер и измерим диаметъра на кушрум за 9х18 боеприпаса и съответно 9х19 - този за гилза 9х18 ще дойде са малко по-голям диаметър.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 09:54       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1296
ubboto написа:
Руснаците мерят калибър на оръжието между две срещуположни полета. А западняците - между два срещуположни нареза на цевта. Затова ако вземем шублер и измерим диаметъра на кушрум за 9х18 боеприпаса и съответно 9х19 - този за гилза 9х18 ще дойде са малко по-голям диаметър.



Аз само да попитам - ако диаметъра на куршума 9Х19 е 9.03 мм, разстоянието между две противоположни полета в канала на цевта е 8.82 мм, то разстоянието по нарези 9 мм ли е?

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 10:11       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Изображение

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 18:06       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Yank написа:
BTW - Публикуваните стандарти тук, не са държавни а са плод на частни организации
Не са сложни нещата приятелю, линка е до държавна инстанция, иначе нямаше да те занимавам с него. Грубо казано калибър се мери или назовава, по два фактора - цев и диаметър на проектила, но последното си има стандарт и за това по ресивъррите седят именно тея спецификации а не калибъра в който е изпълнена цевта. Дават ти именно спека на патрона понеже пушката е правена за него или за още един модел и т.н.т. Иначе, да - едни и същи би трябвало да са за огромна част от цев-патрон съотношения, никой не спори за нищо тука.
Стеснението в цевта е от фрибора до дулото, измерва се разбира се след 3тата нула, нямам пример в момента но се
прави за да се увеличи прогресивно наягането зад проектила, най-грубо казано - същата работа като прогресивният туист,
просто изпълнено в-у бора. Тая информация я има от много години, и понеже случаите са редки, не съм се старал да помня имена за да ти дам пример.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 18:09       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Момчета, ако не друго, във Уики има точните схеми с рзмери на тея патрони,
нека не гадаеме, там цифрите са ясно измерени.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 19:46       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 88
Именно. Нали за това е калибър. Дори пистолетните се различават, а все се водят 9мм(по- горе показаните). Често патронникът и цевта са едно цяло. В този ред на мисли е редно да бъде изобразен и точният калибър на оръжието върху цевта, а и трябва да има някаква естетичност, няма кой да тръгне да ти изобразява по оръжието - размери до стотна. Че някои нации мерят калибър по полета, други по нарези, факт- така е тръгнало и така си върви. Добре, че не сте заглозгали и гладкоцевното, там е истинското мазало :-)

Както казва ".38 Super"- обтурацията при преминаването на проектила през цевта е много важно нещо, не само за гладкоцевното оръжие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 22:52       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1296
Само си чешете езиците, синове мои... Тази година пътувахме със сивото ми магаренце за Багдад. След дълъг, изпълнен с приключения път, най-накрая пристигнахме в Джадрия, хубав багдадски квартал, където намерихме страноприемницата, към която се бяхме запътили. Уморен, седнах на едно от столчетата на улицата и си поръчах чай, след като вързах магаренцето на метален пилон, който изглеждаше грозно, тъй като преди на него е стоял бюст на Саддам, а сега нямаше нищо.
Тъкмо бях пристигнал в града и бях нетърпелив да хвана костера /багдадската маршрутка с цена на билетче 500 динара, кръстена на модела бус на "Тойота"/, за да посетя старите си приятели от "Баб Шарджи". "Баб Шарджи" от край време беше легендарен квартал на шиитската съпротива, сърцето и душата на армията "Мехди", проклятието на американските окупатори и най-големият пазар за военно оборудване в града, където при добро желание всеки можеше да купи от М4 до М72. В средата на пазара беше магазина на моят стар приятел Абу Ахмад. Той имаше грижливо поддържана бяла брада, черна риза и черна шапка модел USMC. Злите езици твърдяха, че е бил поне с ранг като полковник в армията "Мехди", но никога не събрах смелост да го попитам дали това е така.
Забавих се при Абу Ахмад около час. Купих си от него кубинки за пустинята с добра отстъпка, след което тръгнах пеша към улица "Рашид". По пътя взех агнешка главичка за обяд, и минута след това реших да си купя и шишенце айрян. Свих встрани от пазара, тръгнах по тесните улички на квартала с надеждата да намеря ресторантче или супермаркет, и след минута видях малко магазинче.
Магазинчето беше типично за този район - малко, мръсно, с натрупани по рафтовете прашасали чипсове и кутии със сирийски маслини. Зад щанда седяха двама младежи, до претъпканият с фасове пепелник имаше граната Ф-1, а в ъгъла - два вероятно източногермански автомата АКМ.
"Салям алейкум, синове мои!" - промълвих с пресъхнали уста аз, "да имате айрян за стария шейх"?
Младежите ме изгледаха странно, очите им светнаха като въглени, те се изправиха рязко и започнаха да сквернословят. Един от тях взе автомата в ъгъла и се опита да ме удари с приклада, а другият ме замери със стъклено бурканче хариса. Някой от тях успя да издърпа снежнобялата ми саудитска куфия, преди да се измъкна от магазинчето, но, обръщайки се назад, видях, че ядосани, младежите ме гонят по петите. Бягайки, обрах простор с четири диш-даш-а, обърнах сергията на някакъв достопочтен старец, който продаваше кахлибарени броеници, будка за чипс и масичка с чайници, но не се сетих за нищо по-добро от това, да се върна при Абу Ахмад за закрила при така създалата се ситуация.
Абу Ахмад, като стар боец, видя и беше оценил ситуацията отдалеч. Бягайки към магазина, видях, че брат му, Абу Юсуф, мигновено извади отнякъде ПК и приготви кутия с 200 патрона. Но до беда не се стигна; миг преди младежите да се сблъскат с нас, Абу Ахмад промълви тихо някакви думи и те мълчаливо се обърнаха и изчезнаха в тесните улички на квартала.
"О, Шейх! Каква свада ви стигна?" - попита натъжен Абу Ахмад.
Разказах му цялата история. Той ме изслуша търпеливо и се усмихна.
"О Шейх! На иракски арабски "айр" означава, както му казваха американските окупатори, "dick", а това плюс "ан" е в множествено число, като, влизайки в магазина, да си ги попитал за два. И тъй като са били двама, са приели въпроса ти съвсем сериозно. И заради това у нас не се казва "айрян", а "лебан", както пише на бутилките в супермаркетите.
Та затова ви разказвам, синове мои, важното е да се разбираме, че говорим за едно и също нещо, а също така е важно и как ще го наречем, за да бъдем разбрани правилно.

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 23:40       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
.38 Super написа:
Грубо казано калибър се мери или назовава, по два фактора - цев и диаметър на проектила.

Диаметър на цевта и диаметър на проектила е едно и също. За определяне калибъра на боеприпаса се вземат предвид и размерите на гилзата, респ. патронника. Пак ще дам за пример .357 SiG - проектил 9 мм (който можеш да го сложиш и в 9х19 гилза), дъно на гилзата и патронник - 10 мм.

При дългите нарезни оръжия диаметърът на дъното на гилзата винаги е различен (по-голям) от диаметъра на проектила.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2024, 02:43       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Шейх Омар написа:
Само си чешете езиците, синове мои...


Голяма мъдрост шейх :tu:

.38 Super написа:
Не са сложни нещата приятелю, линка е до държавна инстанция, иначе нямаше да те занимавам с него.


Ето една - въпреки, че нямам проблеми с линка, в момента аз съм в затъмнение как да разбирам "до държавна инстанция". Аз твърдях, че в Америка стандардите са дело на частни организации, които се приемат от индустриите или от някои (не всички) правителствени структури. Някои от последните ги модифицират и ги правят по затегнати. Това съм го видял и изпитал в моята "Professional Engineering" практика.

ubboto написа:
При дългите нарезни оръжия диаметърът на дъното на гилзата винаги е различен (по-голям) от диаметъра на проектила.


Очевидно и логично да - ама чудя се как би могло да е по малък и колко важно е да се отбележи. И още не знам дали това не касае дали има изключения за късите.

Моята единствена "ерес" беше -твърдението, че калибъра отразява диаметрите на проектила и цевта в линейни единици в различие от търговското наименувание на предлаганата стока (.38 special например за 9мм проектил). Така го дава и английския речник - само цев и проектил.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2024, 06:45       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1355
Шейх Омар написа:
…затова ви разказвам, синове мои, важното е да се разбираме, че говорим за едно и също нещо, а също така е важно и как ще го наречем, за да бъдем разбрани правилно.


О, шейх, много мъдрост има в думите ти! Аллах да утрои дните ти и килограмите на жена ти!
:-)

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 01:11       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
Диаметър на цевта и диаметър на проектила е едно и също. За определяне калибъра на боеприпаса се вземат предвид и размерите на гилзата, респ. патронника.
Слагаш коня пред каруцата Геле но ми писна да пиша а на тебе ти е било явно дълго да четеш.

Калибъра на цевта се определя по калибъра на партона и за това е "едно и също" но не е задължително за цевта.
Гилзи, форма, заряд, патронници, дължиина и туист на цевта, всичко това идва след като е определен диаметъра и тежеста на проектила.
Без тея две стандартизирани константи не можеш да тунунговаш почти нищо от другите елементи на с-мата.

Пиша го единствено за да сме коректни с термините и разбирането кое по какво се определя.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 01:17       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Yank написа:
...аз съм в затъмнение как да разбирам "до държавна инстанция"
Никаква "ерес" няма,аз не съм спорил с никой тука нито си налагам мнението, просто исках да сме наясно с нещата.
Виж сайта на .пдф-а Документа е стандарт заа наименованията/термините.
Нека съм в грешка и аз - когато приказвам за "държавна" имам предвид общоприет стандарт за наименованията (в този случай)
приет за използване в официалните държавни документи.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 01:33       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
При дългите нарезни оръжия диаметърът на дъното на гилзата винаги е различен (по-голям) от диаметъра на проектила.
Има грубо казано изключение при дългите и това е .22лр при който диаметъра на проектила е
равен на диаметъра на гилзата в която влиза, не на рима.

Изображение

Сигурен съм знаеш защо е така. Иначе това е верно за всеки къс или дълъг боеприпас.
Дори и римлес, стената на гилзата винаги ще ти даде по-голям рзмер от размера на проектила,
късо-дълго, няма как да избягаш от математиката.

Изображение

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 06:39       Заглавие:  Re: Проблем при закупуване на боеприпаси 5,56NATO и .223Rem
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
.38 Super написа:
използване в официалните държавни документи.


Аз точно това показвах от частния бизнес до MillSpec-а . Тъжното обаче идва от легислатурно-бюрократските дефиниции - assault rifles, куршуми със повишена пробивност или нещо подобно.

А за кокошката и яйцето :-) аз съм на мнение, че кокошката е създадена от Господ и тя е снесла яйцето с два жълтъка (проектил и цев) след което вече много и различни проектили се снесоха. Представи си, на пример, колко много братовчедни проектили в калибър 6.5 мм (.260 Ремингтон по старому - гилзата производна на .308) се родиха и продължават. Да не говорим 6-цата, за 7-цата и т.н.

Yank написа:
(.38 special например за 9мм проектил)


Имах пред вид .38 супер. Вчера ми светна това докато си събирах 9 милиметровите гилзи, в купа се "появиха" и няколко .38 супер.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: visocki и 169 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer