logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:16




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юни 2012, 17:38       Заглавие:  Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
Един приятел тука си взе Сако .338 LM. Досега не беше се занимавал с пълнене на патрони и ме помоли да му помогна. Беше купил главите на Hornady, барут, капси и нови, както и изстреляни гилзи. Аз с цялия си акъл се съгласих, без да имам понятие, че LM-ът е доста нестандартен патрон. Първото беше да се купи нова преса с по-голями размери. Избрах Lee Classiс iron cast и не съжалих. Стандартният инструмент за капси на Lee не става за LM. Добре, че пресата дава възможност за поставяне на капси когато ръчката се бута на "заден ход". За shellholder трябва да се заяви номер 25 за Lee или номер 43 за Hornady. Засега използвам само нови гилзи, защото имам проблеми със скъсяването на гилзите. Купих машинката на Hornady, но не става за точно скъсяване. Изглежда най-евтиния инструмент на Lee, въпреки, че е най-евтин и най-прост дава най-добра повтаряемост на размера. За съжаление, те нямат на склад инструмент за LM, тъй като клиентите са много малко и трябва да се чака да се съберат повече заявки. Изпробвах глави на Lee и Hornady. Не забелязах никаква разлика и продължих с Lee. ВАЖНО - инерционните чукове за изваждане на куршуми не стават за LM. Бъдете много внимателни, когато настройвате дължината на патрона. Развъртете регулатора за куршума до край и след това регулирайте дължината на малки стъпки. Купих глава за пресоване на гърлото, тъй като патроните са само за една пушка. Като гледам, няма разлика между нормалната глава и тази за гърло. Разликата е само в първоначалната настройка на главата. Купих глава (на Lee) за стягане на гърлото (crimp die). Oкaза се, че не става за LM. В каталога дават само калибъра, кето се оказа недостатъчно. Изпратиха ми глава за .338 Winchester. Ако искате да има точен размер на патрона, върха на куршума трябва да се "подстриже". На снимката показвам как проверявам дали размера на патроните е еднакъв. Не е много приятно като гледаш как бързо се изпразва кутията с барут :)


Прикачени файлове:
338LM.JPG
338LM.JPG [ 151.65 KiB | Прегледано 7191 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юни 2012, 19:25       Заглавие:  Re: Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
Забравих да спомена. Обикновените фунии за барут не стават за LM. Гърлото на LM е късо и част от барута се изсипва между стената на фунията и гилзата. Фунията трябва да се скъси или да се купи специална фуния за LM.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юни 2012, 07:42       Заглавие:  Re: Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
Borislav написа:
...
Купих машинката на Hornady, но не става за точно скъсяване. Изглежда най-евтиния инструмент на Lee, въпреки, че е най-евтин и най-прост дава най-добра повтаряемост на размера. За съжаление, те нямат на склад инструмент за LM, тъй като клиентите са много малко и трябва да се чака да се съберат повече заявки.
...

За кой инструмент на Lee иде реч, за този ли - LEE ZIP TRIM (разбира се в комплект с Lee Case Length Gage и съответния Shellholder)?
Ако да, можеш ли да споделиш впечатления и опит?

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юни 2012, 12:30       Заглавие:  Re: Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
plamenti написа:
Borislav написа:
...
Купих машинката на Hornady, но не става за точно скъсяване. Изглежда най-евтиния инструмент на Lee, въпреки, че е най-евтин и най-прост дава най-добра повтаряемост на размера. За съжаление, те нямат на склад инструмент за LM, тъй като клиентите са много малко и трябва да се чака да се съберат повече заявки.
...

За кой инструмент на Lee иде реч, за този ли - LEE ZIP TRIM (разбира се в комплект с Lee Case Length Gage и съответния Shellholder)?
Ако да, можеш ли да споделиш впечатления и опит?

Използвам само Lee Case Length Gage. Опитах LEE ZIP TRIM прди няколко месеца. Не знам дали аз не разбрах как да се използва или нещо не беше в ред, но го изхвърлих на боклука. С Lee Case Length Gage и настолна бормашина цялата операция е бърза и точна.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юни 2012, 17:57       Заглавие:  Re: Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Borislav написа:
ВАЖНО - инерционните чукове за изваждане на куршуми не стават за LM. Бъдете много внимателни, когато настройвате дължината на патрона.


Hornady има един уноиверсален прибор, който се оперира на пресата и идава с 3 стегалки (колет) за различни калибри (мога да публикувам снимка ако е в интерес).

Аз имам същия случай. Приятел си купи Savage с проблем - след изстрел гилзата се разширява и е много трудно да се извади. Компанията му праща нова с различен (правилен) чеймбър. Тогава и аз ще вървя по твоите стъпки.

Какъв барут/доза изпозваш колко е скоростта?

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юни 2012, 23:29       Заглавие:  Re: Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
Borislav написа:
Използвам само Lee Case Length Gage. Опитах LEE ZIP TRIM прди няколко месеца. Не знам дали аз не разбрах как да се използва или нещо не беше в ред, но го изхвърлих на боклука. С Lee Case Length Gage и настолна бормашина цялата операция е бърза и точна.

Благодаря за инфото :tu:.

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юни 2012, 02:37       Заглавие:  Re: Пълнене на патрони .338 Lapua Magnum (LM)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
Yank написа:
Borislav написа:
ВАЖНО - инерционните чукове за изваждане на куршуми не стават за LM. Бъдете много внимателни, когато настройвате дължината на патрона.


Hornady има един уноиверсален прибор, който се оперира на пресата и идава с 3 стегалки (колет) за различни калибри (мога да публикувам снимка ако е в интерес).

Аз имам същия случай. Приятел си купи Savage с проблем - след изстрел гилзата се разширява и е много трудно да се извади. Компанията му праща нова с различен (правилен) чеймбър. Тогава и аз ще вървя по твоите стъпки.

Какъв барут/доза изпозваш колко е скоростта?

Току що направих 30 патрона за пръв път и още не сме ги опитали. Куршуми Sierra Matchking 250gr, Hodgdon Retumbo по 10 патрона с 90, 92 и 94 gr. Може да върви до 98gr, но предпочитам да тръгвам от ниските. Капси - Federal Premium Magnum GM215M. Благодаря за съвета да взема стегалка (много точна българска дума) :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer