logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 01:18




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 20:08       Заглавие:  Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
1. The Wave Grip Concept

https://www.youtube.com/watch?v=vQutXR26668

Техника на формиране на хвата, за мен ЕДИНСТВЕНАТА ПРАВИЛНА ТАКАВА, към която също стриктно се придържам и в своята обучителска дейност.

Идеята: за да ти е маскимално добър контролът на отката - ХВАТЪТ ТРЯБВА ДА ТИ Е МАКСИМАЛНО ПЛЪТЕН. Разбирай, много хубаво да си изкарал въздуха между длани и дръжка/ рама.

При друга техника на "женене на хвата"/ засрещане на ръцете, има голяма вероятност между дланите и дръжката/ рамата да ти останат ВЪЗДУШНИ ДЖОБОВЕ. И колкото и силно да стискаш, оставиш ли "въздушни джобове" - оръжието почва да играе, а хватът на Н-плети неминуемо ще ти се скъса/ ЩЕ ЗАГУБИШ ПЛЪТНИЯТ КОНТАКТ МЕЖДУ ДЛАНИТЕ доста по-рано. Докато при хубав плътен хват, дори и на максимално бързи сплитове - един пълнител ще го започнеш и ще го завършиш с един и същи хват, като и ПОПАДЕНИЯТА ТИ ЩЕ СА СЪБРАНИ.

Как да изкараме/ да не допуснем формирането на ВЪЗДУШНИ ДЖОБОВЕ при засрещане на ръцете/ "женене на хвата" - поддържащата ръка засреща тази с хванатото вече за дръжката оръжие с външната част на показалеца, НЕПОСРЕДСТВЕНО ПОД ГОРНАТА МУ СТАВА.

Хватът се формира като се упражнява УМЕРЕН НАТИСК от поддържащата към стрелящата ръка. Дланта на поддържащата ръка, след като вече си е застанала на мястото - хватът се уплътнява. ПРЪСТИТЕ НА ПОДДЪРЖАЩАТА РЪКА излизат навън точно толкова, колкото трябва - тоест ВЪЗДУШНИ ДЖОБОВЕ между дланите и дръжката/ рамата вече няма как да ти се получат.

Именно затова Скот Джедлински казва, че този този процес по формиране на хвата важи за всички пистолети. И аз съм напълно съгласен с него!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 20:30       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
Техника на формиране на хвата


Да "оженим" хвата, както ме научи..:)
Това е фундамент


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 21:27       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Гарантирано на 100% ще съжаля, че съм писал, но да си кажа и аз.

1. Геле, това решително не е срещу теб. Благодаря ти, че споделяш такива неща с аудиторията, но тука просто по отношение на мене не ти се получи изобщо :confused: Пиша, защото може да има и други като мене, а да ги е срам да си кажат.

2. От клипчето нищо не разбрах: вятър духа в микрофона, джедаят говори като кънтри певец - греда отвсякъде :confused:

3. От обясненията на Геле също нищо не разбрах: много скоби, много Caps Lock, термини от анатомията... Често и аз съм така: в желанието си да съм подробен и изчерпателен - само обърквам аудиторията :confused:

3. Мога поне по 2 начина да си хвана пистолета (всеки един от моите 3 Глок-а, ЧЗ и Марголин) без да ми се образуват въздушни джобове и без да извършвам някакви допълнителни действия с дланите характерни за фокусниците и уличните мимове.

4. Женен съм от 17 години, имам и 2 деца от брака си даже, обаче категорично не разбрах какво общо има формирането на хвата с жененето :confused:

В резюме: ако може само за мене едно обяснение на тая техника, но да е с къси прости изречения.

Пак моля за извинение автора, адмирации към труда му :tu:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 21:38       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
2. От клипчето нищо не разбрах: вятър духа в микрофона, джедаят говори като кънтри певец - греда отвсякъде.

Грешката в случая е моя - ето тук е обяснен WAVE CONCEPT-ът:




За тънките детайли вече - като си платиш $450 за двудневен групов курс. :-) Но със споделеното горе във видеото съм напълно съгласен!

JDredd написа:
3. От обясненията на Геле също нищо не разбрах: много скоби, много Caps Lock, термини от анатомията... Често и аз съм така: в желанието си да съм подробен и изчерпателен - само обърквам аудиторията

Забравих да допълня, че въпросните обяснения са си лично мой кавър на оригинала. Що се касае до обяснението вече - явно от клавиатурата толкоз си мога. :-) Именно затова неведнъж съм споделял, че личната среща/ тренировка на живо не може да се замени с нищо. Росен беше ярък пример за това.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 21:56       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Still nothing... Явно ще трябва да се видим на живо :confused:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 22:58       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Still nothing... Явно ще трябва да се видим на живо :confused:

С удоволствие! :tu:

Иначе за без пари, трябва да си вадим изводите и от недомлъвки. Но поне при мен върши работа - разбирам за какво иде реч, или аз поне така си мисля. Като важното в случая е, че и ТАЙМЕРЪТ е съгласен с мен.

А и доста от тънкостите в техниката трябва да се КРАДАТ!!! Каябата с "калашника" е змей, но тънкият момент при него не е в изпружването на ръката, а в освобождаване на поддържащата ръка от напрежението. Помислих --.> вникнах --> пробвах --> работи!

Та и тези теми принципно ще вървят по подобна схема - визирам обясненията. Ако някой е очаквал учебник или учебно пособие - съжалявам! :(

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 23:12       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
В резюме: ако може само за мене едно обяснение на тая техника, но да е с къси прости изречения.


Ръцете се събират на четири-пет пръста пред торса по следния начин: поддържащата ръка, с лек удар, за да има впоследствие натиск при ротацията на поддържащата ръка - се прилепва под спусковата скоба към ръката, която държи оръжието, с външната част на показалеца, точно под най-долната му става/ кокалчето на юмрука.

Хватът се формира по следния начин: докато изпъваме ръцете напред, завъртаме хубаво поддържащата ръка до формирането на хвата, а при стягането му вече - пръстите излизат навън точно толкова, колкото трябва, тоест без да се образуват въздушни джобове между дланите и дръжката/ рамата.

За да стане картинката пълна, трябва да се пробвам да обясня и "консепта" 80/20, но ако е трудно за разбиране - ще се въздържа.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 23:51       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
ubboto написа:
Ръцете се събират на четири-пет пръста пред торса по следния начин: поддържащата ръка, с лек удар, за да има впоследствие натиск при ротацията на поддържащата ръка - се прилепва под спусковата скоба към ръката, която държи оръжието, с външната част на показалеца, точно под най-долната му става/ кокалчето на юмрука.

Хватът се формира по следния начин: докато изпъваме ръцете напред, завъртаме хубаво поддържащата ръка до формирането на хвата, а при стягането му вече - пръстите излизат навън точно толкова, колкото трябва, тоест без да се образуват въздушни джобове между дланите и дръжката/ рамата.
Аха. Сега вече като последователност от телодвижения го разбрах. Благодаря за разяснението! - надявам се да е било полезно не само за мен.

И вече като разбрах за какво става дума, мога с още по-голяма увереност да кажа, че
JDredd написа:
Мога поне по 2 начина да си хвана пистолета (всеки един от моите 3 Глок-а, ЧЗ и Марголин) без да ми се образуват въздушни джобове и без да извършвам някакви допълнителни действия с дланите характерни за фокусниците и уличните мимове.
Лично за мен показаната техника съдържа излишни (но пък зрелищни) телодвижения, които целят да постигнат единствено УАУ ефект (формират някакъв своеобразен "почерк" на конкретния изпълнител) ----> повишават гледаемостта в ютюб ----> директни финансови приходи и реклама на курсове на живо ----> още финансови приходи.
Не му отричам на джедая, че е много бърз, но от там му се получават нещата, а не от конкретната техника. Тя сама по себе си не, че е неправилна (в крайна сметка довежда до правилен хват), а просто е бавна, което той компенсира с чисто телесна бързина, която му иде от много тренировки.

И още нещо: за да издумкаш бързо цял пълнител без да си опорочиш хвата не е достатъчно да направиш бърз и правилен хват в началото на стрелянето, а да успееш да го задържиш по време на стрелбата, за което не виждам тази техника как ще помогне.

И накрая един DISCLAIMER: горното е лично мое мнение на непрофесионалист, занимаващ се със стрелба като хоби, с което ангажирам единствено себе си, и го споделям единствено с цел да участвам в дискусията на показаната в тази тема техника. Написаното от мен в никакъв случай да не се счита за осмиване или омаловажаване на нечий труд, усилия и желание.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 00:11       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Лично за мен показаната техника съдържа излишни (но пък зрелищни) телодвижения, които целят да постигнат единствено УАУ ефект (формират някакъв своеобразен "почерк" на конкретния изпълнител) ----> повишават гледаемостта в ютюб ----> директни финансови приходи и реклама на курсове на живо ----> още финансови приходи.
Не му отричам на джедая, че е много бърз, но от там му се получават нещата, а не от конкретната техника. Тя сама по себе си не, че е неправилна (в крайна сметка довежда до правилен хват), а просто е бавна, което той компенсира с чисто телесна бързина, която му иде от много тренировки.


Не съм съгласен, но така и така съм почнал, като ми остане време, надявам се да е още утре - ще снимам от залата едно ДЕМО видео с обяснения на български език. Пък вие като безпристрастни наблюдатели вече, ще кажете става или не става за нещо цялата тази работа.

Ако се получи, ще се опитаме да разясним и концепцията 80/20.


п.п. Именно с тази техника свалих първия изстрел от скрито носене на 7 ярда по 3х5 листче на 1,50 секунди. 80/20 пък наистина изглежда отстрани по-бавна, но таймерът показва точно обратното. Ако стигнем дотам - ще се опитам да обясня на какво се дължи всичко това.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 09:56       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
JDredd написа:
Мога поне по 2 начина да си хвана пистолета (всеки един от моите 3 Глок-а, ЧЗ и Марголин) без да ми се образуват въздушни джобове


Лично за мен показаната техника съдържа излишни (но пък зрелищни) телодвижения, които целят да постигнат единствено УАУ ефект (формират някакъв своеобразен "почерк" на конкретния изпълнител) ----> повишават гледаемостта в ютюб ----> директни финансови приходи и реклама на курсове на живо ----> още финансови приходи.

И още нещо: за да издумкаш бързо цял пълнител без да си опорочиш хвата не е достатъчно да направиш бърз и правилен хват в началото на стрелянето, а да успееш да го задържиш по време на стрелбата, за което не виждам тази техника как ще помогне.
[/quote]

Чест и почитания адаш (надявам се, да не те обиждам, обръщайки се към теб така) и нямам съмнение, че можеш да си държиш оръжието правилно. Това, което ще изложа по-долу, е моето разбиране за причините, поради които Джедито работи и преподава тази техника за изграждане на хват.

Това, което казваш, за целта на съдържащите се в показаната техника телодвижения, не знам, може и да има своите основания и не е лишено от логика (все пак за него това е и бизнес), но не това е основната причина. А последната е (пак казвам, според мен), че когато поддържаща ръка ротира нагоре и напред, а не само напред, това минимализира възможността да изкараш поддържащата ръка прекалено напред, като по този начин ще се образува пролука между дланите и ще заключиш лакътната става, което от една страна води до проблеми само по себе си, а от друга, води до това, че един път ще изкараш ръката повече, друг път по-малко, а оттам, до непостоянство в хвата.

По това, което казваш за целия пълнител.
Мисля, че не си прав, защото смятам, че ако си опорочиш хвата още в началото, при неговото изграждане, после не виждам как ще го изправиш по време на интензивен курс на стрелба- поне аз не бих могъл.
Ако пък от своя страна си го изградил правилно още в началото, то после просто трябва да държиш здраво пистолета и хватът ти няма да се разкъса.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 18:15       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
И още нещо: за да издумкаш бързо цял пълнител без да си опорочиш хвата не е достатъчно да направиш бърз и правилен хват в началото на стрелянето, а да успееш да го задържиш по време на стрелбата, за което не виждам тази техника как ще помогне.

Хубаво като изкараш въздуха между длани и дръжка, което именно е и най-ценното в тази техника лично за мен. Пробвах се за първи път да снимам някакво демонстративно видео с обяснения на български език - надявам се довечера да успея да го пусна.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 19:50       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
ubboto написа:
JDredd написа:
И още нещо: за да издумкаш бързо цял пълнител без да си опорочиш хвата не е достатъчно да направиш бърз и правилен хват в началото на стрелянето, а да успееш да го задържиш по време на стрелбата, за което не виждам тази техника как ще помогне.

Хубаво като изкараш въздуха между длани и дръжка, което именно е и най-ценното в тази техника лично за мен. Пробвах се за първи път да снимам някакво демонстративно видео с обяснения на български език - надявам се довечера да успея да го пусна.


Може би си прав ! Може би на за всичко и може би за себе си според своя опит . Човек се учи цял живот , нали ?! Видял си нещо , обяснил го е някой и ти си го приел и изпробвал . Проработило е при теб !
Аз това с изкарването на въздуха убий ме не мога да го направя , по простата причина , че съм 190см. и спокойно мога да държа баскетболна топка с една ръка .
Лапите са ми големи . Това е . Но въпреки всичко държа оръжието прилично и не прехващам . Примерно глок 17 .

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 22:09       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Формирането/ "жененето" на хвата, и цялото движение от кобур накрая:




На финала се вижда концепцията 80/20 - експлозивно бързо тръгване, и забавяне на движението на ръцете в последните 20% от хода им. Това се прави с цел елиминиране на вибрациите, но всичко това в следващото видео. Евентуално.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2021, 09:08       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:
Формирането/ "жененето" на хвата....


Благодарим за видео урока :tu:
И чакаме още :armed:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2021, 09:47       Заглавие:  Re: Стрелкови съвети от Скот Джедлински/ "Азиатското Джеди"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
tsb написа:
ubboto написа:
Формирането/ "жененето" на хвата....


Благодарим за видео урока
И чакаме още


Браво бате Геле. И аз много благодаря.

На мене лично би ми било полезно.

1. Хващането на пищова бързо в кобура как и колко, да се мъчиш ли да го стиснеш силно от начало или после.
2. Движението на горе, Г образно или някакво друго междинно. Колко на високо да вдигнем ръцете? Aз като се снимах забелязах, че не вдигам достатъчно високо и навеждам главата напред, гледам и ти така правиш малко, но го правиш на последното видео riffle drill with hand gun. Когато се навежда главата, а ръцете вдигат неминуемо се получава разминаване и търсене на мерната линия.
3. Работата със спусъка от кога и колко?

П.С.
Знам че не съм скромен, ама един инструктор все ми набиваше да изпъвам ръцете напред като копие бързо , къде се загуби тоя човек. :oops: И сега добре, че reload-вам та по-бързо ще изчистя вредните навици.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer