logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:57




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Апр 2021, 21:05       Заглавие:  PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Техники, дрилове, тактики и комбат концепции така, както ги разбирам и мога аз:

https://www.youtube.com/watch?v=tOQE6oMCAlU&t=1s

Дриловете като цяло - там стигнах топ нивата почти навсякъде, и вече не са ми топ приоритет. Нагласил съм сега няколко кикбоксьора, борци и самбиста с идеята реално да тестваме дефанзивните тактики и концпеции с КНО, които масово се правят и преподават у нас и в чужбина.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Апр 2021, 07:11       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
Техники, дрилове, тактики и комбат концепции така, както ги разбирам и мога аз:


Много добре....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2022, 09:38       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Дриловете в БГ масово не се разбират (защо точно това упражнение/ точно така изпълнено/ точно за това време) - в това се убеждавам с всеки изминал ден. Или ако ти е трудно заданието - "аз ще модифицирам". Ми, така до голяма степен се губят целите на съответния дрил, както и ДАННИТЕ, които биха ти дали изпълнението му.

Ако на указаното разстояние нямаш съответните попадения за посоченото време - това е показател, че в базовата ти техника нещо куца. И ако не можеш самичък, работа на инструктора е да ти забележи и посочи бъговете (грешките), да се работи по отстраняването им, а накрая пак се гонят по-добри показания от таймера със съответните попадения.

В последно време обаче, масово почват да се стрелят уж тактически (приложни за някои) неща, от които вече - съвсем ме заболя главата! :punch: Но работата (стрелянето) на други бих коментирал единствено тогава, когато грубо се нарушават мерките за безопасност. Всичко останало - не е мой бизнес!

Все пак, малко свободен стил и нещата така, както аз ги виждам като някаква базова приложност: https://www.youtube.com/watch?v=-di7m9oyrI0

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2022, 16:07       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
ubboto написа:
Все пак, малко свободен стил и нещата така, както аз ги виждам като някаква базова приложност: https://www.youtube.com/watch?v=-di7m9oyrI0


"Базова приложност" - тази методика позволи на Rob Latham сума ти шампионски титли. Гледам и ти я прилагаш (подсъзнателно разбира се) доста успешно. Лично аз съм трениран да ползвам тази инстиктивна методика при гладокцевно по летящи панички.

От друга страна с пистолет, поради влошено зрение, все още се колебая между фокусиране на мушката и замъглен target и ясен target и инстиктивно насочване. Ръката или пръста "почти" автоматично се насочва там където погледа е концентриран. Зависи от осветлението все пак.

И най важното keep going.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2022, 19:26       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
ubboto написа:
Все пак, малко свободен стил и нещата така, както аз ги виждам като някаква базова приложност: https://www.youtube.com/watch?v=-di7m9oyrI0


Две забележки!
1. По тясно стрелбище не можа ли да намериш?
2. Костюма е ОК,ама с тениска! Къде са ризата и вратовръзката?(добавят сериозен Мърфи фактор) ?

:D

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2022, 20:26       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Longbow написа:
ubboto написа:
Две забележки!
1. По тясно стрелбище не можа ли да намериш?
2. Костюма е ОК,ама с тениска! Къде са ризата и вратовръзката?(добавят сериозен Мърфи фактор) ?

:D

1. КНО-то ти е предимно за тесни и затворени пространства като сгради, коли, гаражи и пр. Навън, ако нямаш бекъп с ДНО (тактически екип), свитнатият бивш японски премиер съвсем наскоро ти е нагледен пример. И то даже не от профи, а от психично болен субект.

Ся, ако си на частно, и нямаш ДНО по подразбиране (както беше случаят с Баретата в центъра на Сф.) - бих заложил на .357 Sig (с Глок 31 имам приличен километраж) + бързомер, за да може да гониш чист хедшот и на 50 метра.

2.) Пищов + риза в панталона е пълен нонсенс, но на фона на останалия концептуален буламач в БГ - се явява последна грижа.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 09:38       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
ubboto написа:
Ако на указаното разстояние нямаш съответните попадения за посоченото време - това е показател, че в базовата ти техника нещо куца.
От няколко години ми седи това на езика, но едва днес набирам смелост да се изкажа и аз сред батковците:
За мене дриловете са си една отделна ниша, наречена "дрилове" и толкова.
В даден момент при определени обстоятелства (елемент на изненада) биха могли да бъдат ползвани за тест на даден стрелец, но до там.
Какво имам предвид: правя някакъв дрил - трагедия, повтарям - по-добре, потретям - още по-добре... и така с всеки следващ опит резултатът ми се подобрява, като естествено темпът на подобрение се забавя и в един момент достигам някакви собствени върхови резултати, на които оставам. Но те са значително по-добри от първоначалните ми такива. И какво сега? - в рамките на няколко дена/седмици ми се подобри чак толкова техниката ли, че показах страхотни резултати в сравнение с първоначалните ли? - не, просто навикнах да правя дадения дрил, автоматизирах се до някаква степен и това доведе до напредък. А базовата ми техника не е мръднала ни на йота. И в тоя ред на мисли даденият дрил няма как да бъде критерий за нея.
BTW, това важи и с обратна сила: не правя някой дрил няколко месеца, след което пробвам пак - трагедията отново е налице.

За мене обяснението е, че по някакъв начин мозъкът оптимизира нещата на подсъзнателно ниво докато трае нуждата на тялото да извършва точно определена поредица от действия.
Виждал съм шампиони по скийт на лов на птици - откровена трагедия. Ама то птицата нито излита по команда, нито лети по определена траектория, нито го прави с постоянна скорост - и от скийтовия майсторлък ползата е между никаква и много малка.

Ето още нещо в подкрепа на казаното от мен: ето тия юнаци, дето цял живот стрелят един и същи дрил: https://youtu.be/DZpup4Q6dzo

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 10:19       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Какво имам предвид: правя някакъв дрил - трагедия, повтарям - по-добре, потретям - още по-добре... и така с всеки следващ опит резултатът ми се подобрява, като естествено темпът на подобрение се забавя и в един момент достигам някакви собствени върхови резултати, на които оставам.

Ще се радвам все пак да споделиш някаква конктретика относно това, кое и с колко си подобрил единствено от повтаряне на едно и също движение, особено ако същото не е максимално оптимизирано.

Ся, не мога да твърдя, че това не е така - но гледам своя личен опит. Две-три години го мъчих първия бърз - не става и не става! Докато не направих NO FAIL BILL DRILL-a на Скот Джедлински, не му го споделих (да му привлека вниманието), и той не ми каза: "Браво, супер, но имаш бъгове в техниката - пускай си видео чата да ти кажа къде и какво бъркаш). Веднага ми станаха ясни нещата, а после за по-малко от 2 месеца ми се получи това, което съм се мъчил да постигна в рамките на 2-3 години с цената време/ нерви, че не става/ кинти за патрони.

И ще споделя случка с един специалец, за последно през 2015 г. съм стрелял с него - левичар, въртеше ги вдясно както с пищова, така и после с пушката. Тази година, 2022 г., бяха стреляли преди мене, и гледам след тях по мишените - групи вдясно. Питам го, пич, още ли ги въртиш - 7 години, ебаси! :punch: За половин час му обясних грешките и какво да прави, за да не ги върти - и на бавно темпо ги центрира най-накрая! Като вкара скорост - на повърхността излизат заучените грешнии навици, като сега трябва да си отдели време да си избие от подсъзнанието старите, и да вкара новите. След като ги е разбрал и осъзнал, разбира се!

Та, ако правиш нещо не както трябва (с бъг някъде), и да дръпнеш малко напред - това е все едно тичаш 100 метра спринт с чувал цемент на гърба си. Така никогаш няма да развъртиш пълния си потенциал! Наложените дрилове просто ти се явяват КОНТРОЛИ - сам да се видиш къде се намираш като умения. А такива като този на Майк Панони са доста комплексни (не е само вадене и каубойско сецане), като за "distinguished expert" на целия комплекс от 50 патрона - нещата са яко изстискани откъм време и трудност!

Лично мнение, с което не ангажирам никого с нищУ, разбира се! Мина ми времето, когИ се палех за тези неща както лично, така и публично. А вчера, след тест на някои от елементите от теста на Майк Панони (за да го съберем като цяло както трябва) - ме удари слънчевият лъч и реших да пробвам и аз малко свободен стил по почина на украинеца PDT_Armataz_01_22 : https://www.youtube.com/watch?v=cjRsBLRnA3w

Ще му стигнем и на него времето от 0,72 сек. от кобур - въпрос единствено на удачен за тази цел кобур.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 12:03       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
ubboto написа:

Та, толкоз за квалификациите по адрес на останалите от моя страна.

За дриловете вече, че не било целесъобразно да ги тренираш целенасочено, за да станеш добър в някой от тях - аз лично не мога да се съглася! Пред три години първият изстрел от кобур на 10 ярда по "А"-Зоната не можех да го сваля под 1,70 сек., а вече консистентно си слиза на 1,40 сек. с попадение. Та, за да влезеш в тези контроли - по този начин работиш по подобряване на цялостната си базовата техника.


Ще използвам тази тема, за да не спамя другата с предизвикателството на Убото.

Това първото в цитата, не визирах теб, а други колеги от форума.

Относно, че не е целесъобразно да ги тренираш целенасочено, за да станеш добър в някой от тях, може би грешката е в моя телевизор и не се изразих правилно.
Това, което имах предвид, до голяма степен се припокрива с мнението на Дред.
Когато правиш едно и също упражнение много пъти, то неминуемо ще ставаш по-добър в него, което в крайна сметка ще доведе до погрешна представа за способностите ти.
Според мен, когато работиш върху техниката си (тактиката, настрана), трябва да се фокусираш (изолираш) върху конкретен елемент или не просто да блъскаш за, например, ФАСТ-а, правейки го 100 пъти подред, ами работиш изолирано.
Или, както и ти казваш, работиш по изчистване на техниката, като започнем от ваденето, после формирането на хвата, след това изграждането и уплътняването на същия по време на презентацията на оръжието, работата със спусъка и всичко това, само за да ти дойде първият изстрел под заветните 1.5 сек.
Но преди да започнеш от кобур, трябва да си усвоил стойка, хват, презентация, спускане и т.н.
Иначе да, влизане във ФАСТ-а под 5 сек. може да ти е крайната цел, но според мен е по-важен пътят, по който да достигнеш до нея, защото по този начин се придобиват умения, които са необходими, не само за ФАСТ-а, а и за много други упражнения, та даже и за "реала".
Естествено, всичко по-горе си е само и единствено мое виждане

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 12:26       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
JDredd написа:
това важи и с обратна сила: не правя някой дрил няколко месеца, след което пробвам пак - трагедията отново е налице.


Това се нарича хистерезис - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0 ... 0%B8%D1%81. Едни материали имат високо намагнитване други го губят много бързо. И тука опира лично за мен въпроса ЗАЩО не се занимавам активно с какъвто и да е спорт. Хистерезиса ми е много стръмен т.е. начинанието е безсмислено в кратко, средно и дългосрочно. Затуй наблягам на занимания където хистерезиса гони квадрат. Неща свързани с четене при мен.

Това си е строго индивидуално. От дадено усилие има единствено смисъла само, ако остава трайно натренирана неврона мрежа т.е. не губиш наученото. Другото е безсмислено безкрайно трениране. Аз не се уча да чета всяка седмица или всеки ден. Като станах на 10 се научих да чета 300 страници на ден и днес така. Мога да не чета една година и пак ще прочета 300 страници за един ден освен ако вече не съм изкуфял. Поради това във всяка книга за треньори основното, което се учи е да отсееш тия които има смисъл да тренираш.

От трета страна стрелям за кеф, така че колкото повече, толкова повече :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 12:28       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
JDredd написа:
За мене дриловете са си една отделна ниша, наречена "дрилове" и толкова


Тук, ако имаш предвид, че служат за оценка и проверка на способности, да.
Но иначе не мога да се съглася.
Преведено по смисъл, дриловете, за които става дума, са си класификатори, или, казано по военному - норматив.
Точно определена цел, за определено време.
Смятам или по-скоро съм съгласен с тезата, че периодично (аз лично започвам всяка тренировка с едно изпълнение на някой от утвърдените стандарти) е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се поставяш на тест.
Така, хем си следиш развитието, хем виждаш къде нещо ти "куца".
В работата си върху техниката, аз се концентрирам над онези елементи, в които съм най-слаб (с изключение на стрелба със слаба ръка).
В тази връзка, мисля, че приложението им е много широко и не напразно се използват в IPSC, IDPA, пък и в нашата T-class федерация.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 14:23       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ivo 77 написа:
Иначе да, влизане във ФАСТ-а под 5 сек. може да ти е крайната цел, но според мен е по-важен пътят, по който да достигнеш до нея, защото по този начин се придобиват умения, които са необходими, не само за ФАСТ-а, а и за много други упражнения, та даже и за "реала".

Дори един елемент от техниката си да имаш бъгав, колкото и да блъскаш - ефектът ще е нищожен, под 5 секунди ФАСТ-а никога няма да го свалиш. Та, дриловете ти показват това, върху което има да работиш - слабите места, един вид. Визирам мислените и наложени дрилове.

А с грешна техника, колкото и да блъскаш - само допълнително ще овапцаш нещата, превръщайки бъгове и грешки в твърди навици.

И една питанка към тебе, ако може: Ти лично, с какви обучаеми предпочиташ да работиш:

1.) Абсолютно начинаещи, които слушат, и като си ги нагласиш както трябва - след 1-2 години литват.

2.) "Стреляли", на които 90% от нещата на са им както трябва, и ако ще вършиш работа - се чудиш откъде да почнеш. И дори въобще да почваш в някой по-тежки случаи (когИ освен левак, на всичкото отгоре насреща ти се случи и дървен философ).

Но както споменах в началото на темата, дриловете в БГ масово не се разбират като идея и концепция. Но от друга страна, на мен пък псилютно не ми дреме от цялата тази работа. PDT_Armataz_01_22

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2022, 14:47       Заглавие:  Re: PRACTICAL TACTICAL
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
ubboto написа:
Дори един елемент от техниката си да имаш бъгав, колкото и да блъскаш - ефектът ще е нищожен, под 5 секунди ФАСТ-а никога няма да го свалиш. Та, дриловете ти показват това, върху което има да работиш - слабите места, един вид. Визирам мислените и наложени дрилове.


Абсолютно съгласен. Това имах предвид и аз.

ubboto написа:
И една питанка към тебе, ако може: Ти лично, с какви обучаеми предпочиташ да работиш:

1.) Абсолютно начинаещи, които слушат, и като си ги нагласиш както трябва - след 1-2 години литват.

2.) "Стреляли", на които 90% от нещата на са им както трябва, и ако ще вършиш работа - се чудиш откъде да почнеш. И дори въобще да почваш в някой по-тежки случаи (когИ освен левак, на всичкото отгоре насреща ти се случи и дървен философ).


Категорично с категория 1.
С категория 2 нямам нищо против.
С категория 3 (дървен философ) - стискаме си ръцете и без лоши чувства (поне от моя страна де, от тяхна не ме интересува) - кой откъде е. Просто не работя с такива хора.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer