logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Дата и час: 18 Сеп 2021, 21:37

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 00:52       Заглавие:  Ножа който е винаги с мен

Eкспериментатор
Eкспериментатор

Форума не е ножарски, но кой не обича ножове. :-) Реших да пусна тази тема за душата.

Благодаря на убото, че ме запали по ножовете на Cold Steel и най-вече по модела им Спартан! Обичам този нож Спартан. Нося го винаги с мен. Имам и танто фиксиран нож пак на Cold Steel.

Все още нося винаги Спартана и ще го нося. Но когато хванах в ръка Cold Steel 4-Max Scout. Това масивно стоманено острие подобно на секач разбрах, че това е моят нож. Ножа, който винаги съм търсил. Дръжката залепва за ръката усещането не може да се опише. Трябва да се усети лично формата и релефа на текстурата. Острието е примитивно и зловещо масивно. На снимка ножа изглежда посредствен и тривиално елементарен. Губи се усещането за тежест, мощ и здравина. Това е нож който трябва да се хване в ръка. После никога няма да се разделите с него. Нося го винаги с мен откакто го имам.

Това е ножа. https://www.nothingbutknives.com/cold-s ... ut-review/

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Сподели темата във Facebook

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 03:09       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Снайперист
Снайперист

Cold Steel Voyager . Строших му вьрха ама ми е все тая. Така е малко по компактен .

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 09:10       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Китайски клонинг на Chris Reeves Sebenza

Подари ми го moderna, за което съм му много благодарен - не само за самия нож, но и за това, че ми обърна внимание, че малкият размер на острието е даже предимство в EDC.

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 09:36       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Ветеран
Ветеран
Аватар

До преди няколко месеца китайски ментак на Мicrotech модел Ultratech - много скопосано направен и интересен нож, но труден за активация с мокри ръце
В момента SOG Trident AT - купен от форума и неизлизал от джоба. Използва се редовно и за сега не намирам някакви значителни недостатъци. Иначе и аз си минах по реда със Спартана. В момента го нося само като обикалям по баирите и то във външния му калъф. Голям и тежък ми иде.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 11:49       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Ветеран
Ветеран
Аватар

Sog-Tac XR Острие D2- За сега си го харесвам!

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 15:03       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Ontario RAT със сменено от майстор Тинко острие /rwl34/ . Старото от aus8 си загуби върха ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 16:45       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Автоматчик
Автоматчик

https://www.boker.de/en/alpha-five-surv ... ba32071d3f

И аз го харесах точно заради масивното острие - реално е .5мм по-дебело от това на ножа в оригиналния пост :oops:

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 17:46       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

https://youtu.be/-zM99Xmedwo

Sent from my iPhone using Tapatalk

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 18:47       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Автоматчик
Автоматчик

Не излизам от къщи без Victorinox Huntsman и CRKT M16-13SF Special Forces Tanto Knife.

Големият ми мерак е Gerber 06 AUTO S30V Tanto Blade... :-)

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 19:03       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Снайперист
Снайперист
Аватар

За също съм с Ontario RAT 1 !

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2021, 22:02       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру

Не планирах покупка на ново острие точно този ден, но това с "Доплера" просто беше любов от пръв поглед:

Изображение

Острието е дълго колкото на "Спартана", но самият нож е много лек и прибран. Минус: ако се налага да се точи, трябва да пипа само някой много, много в час с нещата! Аз ползвам ДМТ, но не смея (профилът на режещия ръб може да се прецака много лесно - на 1/3 от острието към дръжката има ръбче, което ако се заобли, заминава цялото острие). И въпреки че острието е брутално остро - с него не режа нищо, а на индианците го показвам само от моите ръце.

Също много тегав за точене е "Пентагон Елит - 2" на СОГ. Връхчето тип "акулски зъб" ми го прееба уж майстор в точенето, и оттогава остриетата на никой не давам да ми ги пипа.

Тантото също се точи специфично - двете части на острието се точат под различни ъгли.

За всекидневно носене и гнявене, "Ганзовците" на цени от 50 - 70 лв. покриват на 95% (ако не и повече) характеристиките на ножове от цени 200+ лв. С фолдър на "Ганзо" съм правил дупки на варелите на Лозен (просто бях решил да го счупя) - и не само че издържа, ами няма и граф луфт при острието! С "диаманта" - и бръсне! Стоманата също много повече ми допада от лигавата АУС-8, от която са старите "колдстийли". Докато "Бьокера" на Джим Вагнер няма да издържи - убеден съм! Въпреки че острието е идейно и ме кефи, "бьокерци" са си оставили ръцете при изработката.

Next on the list: голямата "Раджа", просто "Доплера" я изпревари.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2021, 00:12       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Картечар
Картечар

Benchmade Griptilian 553BK.
Вече почти 2 години не е минал ден без да ми се наложи да го ползвам за нещо и не е мръднал.

Remington 870 Lew Horton Exclusive
Glock 34 MOS Gen 5
Glock 45 Gen 5
Smith & Wesson M&P Bodyguard 380

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2021, 02:33       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Ветеран
Ветеран
Аватар

Benchmade Titanium големият вариант. Вече не ги произвеждат. Имам три Кершоу и два Ka-Bar, но нося винаги Бенчмейда. Проблема е, че не мога да го заточвам. Пращам го до производителя, те заточват острието и правят профилактика на механизма. За щастие е безплатно. Ножа е на почти десет години.

Ако някой ми даде съвет как да заточвам М390, ще съм много благодарен! С масовите високовъглеродни, като 1095, или D2, или дори със съвременни V-варианти горе долу се справям. Имам комплект японски мокри камъни с различна абразивност, имам и арканзаски камъни и масло за тях.

Обаче M390 няма заточване. Това все едно търкам диамант в камъните. Да-острието държи години употреба и бръсне(буквално, не просто като израз), ама няма никакъв разумен начин, неспециалист като мен да си наточи ножа.

Изображение

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2021, 09:14       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру

Amazon написа:
Обаче M390 няма заточване. Това все едно търкам диамант в камъните. Да-острието държи години употреба и бръсне(буквално, не просто като израз), ама няма никакъв разумен начин, неспециалист като мен да си наточи ножа.

Имах преди време камъни на "Лански", от глупостите по нашите ножарски форуми (които отдавна не чета), ги мъчих и с капка нафта върху тях - не става и не става! Един подарих, а останалите изхвърлих. С тези камъни специално, да промениш ъгъла на режещия ръб - сложна работа! Пробвах и с шкурка (пак по препоръка на нашите ножарски форуми - даже един продаваше точила за 100+ кинта със залепена шкурка върху точилото) - по-добре от камъните на "Лански", но пак е мърлява работа! А и на камък да точиш, ако не я разбираш тази работа - да хванеш точно ъгъла и от двете страни е сложна работа! Аз примерно не мога (не ме и влече), затова първо исках ъгълът да ми е фиксиран.

От 7-8 години ползвам точилото на ДМТ, и съм много доволен:

https://www.youtube.com/watch?v=9uflSmE2tkk

Иде си с държач с настройки за ъгъла на режещия ръб (тоест, няма как да го объркаш), точи се на сухо или с вода (без масла, нафта и тем подобни глупости), единствено не трябва да натискаш прекалено и да имаш търпение - диаманта си върши всичко останало!

Отделно си поръчах и най-едрия диамант, който не влиза в комплекта (с ЧЕРНАТА пластмасова подложка), и с него направих и мачетето на "Колдстийл", де е 700 еврака, да бръсне! А там стоманата е най-високия клас на "Колдстийл" - SAN MAI III.

М390 я дават по-твърда от Д2 (с острие от тази стомата - никакъв проблем), така че за неспециалист в заточването като мене - горещо препоръчвам ДМТ! Геометрията на острието ти е нормална (не изкилеферчена като на "Доплера" или "Пентагон Елит" на СОГ), така че няма да имаш проблеми! По нашите ножарски форуми, ауууу... как ще си заточиш "Спартана" (било сложно и специфично) - ще ти покажа моя "Спартан", който неведнъж съм го тествал на рязане (с макс силен удар по грайферите на автомобилна гума!!!) в какво състояние на режещия ръб е в момента! Трябва да се внимава с "тантото", щото там ъглите са различни... но с нож с нормална геометрия на острието като твоя - ДМТ-то ти е решението!

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: Вчера, , 02:26       Заглавие:  Re: Ножа който е винаги с мен

Ветеран
Ветеран
Аватар

Благодаря за съвета. От всяко дърво свирка не става и аз се провалих, като точилар. Ако гоня прекалено малък ъгъл обръщам скоса и всичко отива по дяволите. Ще погледна ДМТ, и преди съм се чудил за него, но сега вероятно ще го придобия.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща