logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Дата и час: 23 Май 2022, 16:08

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2022, 15:16       Заглавие:  Размисли за чистотата на българския език - искрено и лично.

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

‘Имагинерна”…. Тоя нов български ще ме разбие… Какво и е на думичката “илюзорна” която си има даже и български корен…

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Сподели темата във Facebook

Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2022, 11:33       Заглавие:  Re: Щрихи към руското Освобождение-3 и българският ...

Автоматчик
Автоматчик
Аватар

.38 Super написа:
‘Имагинерна”…. Тоя нов български ще ме разбие… Какво и е на думичката “илюзорна” която си има даже и български корен…

Като уважаващ себе си "едитор" можеше да опиташ с думичката "въображаема", например... :D :D :D :D

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2022, 14:50       Заглавие:  Re: Щрихи към руското Освобождение-3 и българският ...

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Мога да опитам с много други думички които пасват на контекста, не е там проблема, жалко че се концентрираш в мене а не в комичността на съвременният български език…

Да разясня за новите членове - аз съм “едитор” по решение на собственика на форума не за да редактирам нещо а защото тази титла се изискваше от администрацията на ШОТ шоуто, за да ти дадат пропуск. Нищо друго. Тяхната администрация проверява всеки кандидат, форумите - с преводачи.именно за това и подписа е на английски за да не ровят много.
Повечето от старите членове го знаят това нещо и не обръщат внимание на подписа.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2022, 21:45       Заглавие:  Re: Щрихи към руското Освобождение-3 и българският ...

Автоматчик
Автоматчик
Аватар

В интерес на разговора, прилагателното, което така поетично би заменил с "илюзорна", не е "от вчера" в българския език и има своето устойчиво присъствие в изказа ни. Примери много. Опитай да замениш "Имагинерно число" с нещо по-удачно. :-)
Така че прости ми, ако пропускам комичността на езика ни, в този случай.
Колкото до обяснителния ти режим за "едитор"/признавам, "редактор" беше по-удачен вариант/, мисля че вече всички сме на ясно, че тук демокрация няма и можеш, като администратор, чието мнение не подлежи на оспорване и съмнение, да напишеш каквото и където си поискаш.
Та на база последното, не съм си и помислял да се концентрирам в теб. Като филолог, коментара ти предизвика интереса ми. Това е. :-)

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Май 2022, 22:48       Заглавие:  Re: Щрихи към руското Освобождение-3 и българският ...

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

ElNinyo69 написа:
Та на база последното, не съм си и помислял да се концентрирам в теб. Като филолог, коментара ти предизвика интереса ми. Това е.

Разбира се, от езикознание преминахме на администрация на форума. Има един аналог за тази практита на английски - piggybacking.

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” -President Ronald Reagan.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2022, 00:21       Заглавие:  Re: Щрихи към руското Освобождение-3 и българският ...

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Колега Хари, замяната с”илюзорна” е заради контекста.
Имагинерно за число носи съвсем друго значение и да говориме за това означава да сменяме обекта на разговор.
Тук, както и никъде другаде няма демокрация, няма и как да има.
Както обясних вече веднъж, “ editor” e именно така а не “редактор” за да го четат по-лесно американците които ни разрешават да ходихме по разни шоута.
От тук нататъка, наистина с най добри чувства - спести ми остроумията по повод съвременният български език с безсмислици като “входиране”, “ползвателно” и т.н.т. които почнаха да се употребяват масово от 20тина години, не ми се рови из парцалите списвани на неграмотен български, които минават за преса в БГ за да дам още смехотворни примери, на едва ли не съвремени “драсни-пални-клечици”…
Това не е наистина тема за разговор, аз изказах едно недоумение защо не се използват вече съществуващи думи, без да се надявам, че някой ще използва възможността да блесне с багажа си по въпроса и да води разговор, споменавайки м-у другото къде има демокрация, и къде -не.
Та, понеже на някой тея напъни Обикновенно са им диктувани от егото и според скромното ми разбиране не го правят напълно нарочно, за това и “ с най-добри чувства”…
От тук нататъка е препоръчително да се пише по темата а ако няма какво да се напише, отново - по темата, да не се търси последна дума, не за друго, а за да не затлачваме самата тема с наще глупости, които ще бъдат изтрити като почна да чистя скоро темите най-не-демократично.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2022, 09:17       Заглавие:  Re: Щрихи към руското Освобождение-3 и българският ...

Автоматчик
Автоматчик
Аватар

Колега Чолаков,
Не оттук нататък, а от самото начало съм с най-добри чувства и също, както и ти, изказах своето недоумение по повод използваните думи. И вярваш или не, това не е породено нито от его, нито от желание да блесна с багажа си, тук, защото ако беше така, щеше да е безсмислено и чиста загуба на време. А и мисля, че мненията ни се припокриват, по отношение на използваните чуждици, в иначе прекрасния ни български език. Искрено се надявам, да не приемеш това, като опит за последна дума. В тази си част, това е едно пояснение. А и спомена, че темата ще бъде прочистена от нашите глупости.

@Колегата Yank,
за аналог незнам, но съм чувал, че познаването и уместното използване на идиоми е белег за добро владеене на даден чужд език

има и един друг израз - have a finger in every pie

Сполай ви и със здраве!

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2022, 14:55       Заглавие:  Re: Размисли за чистотата на българския език - искрено и лич

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Предполагам, след като си изяснихме позициите и те се оказаха сходни, няма какво друго да дрънкаме по този въпрос.
Янки просто забеляза това което ми се наби в очите и на мене - вмятането, че нямало демокрация тука, което си е лично твое мнение и аз нямам нищо против него, просто за кой ли път повторих, че “демокрация” няма как да има в интернет форум, това е фикция, волно или неволно използвана с най-различни цели. Защо го вметна това за демокрацията мене не ме интересува, само го регистрирах, а “филиложката” част от мнението ти, мисля беше просто за да споменеш “демокрацията’
Както и да е, наистина не е толкова важно, не поне и за мене…
След като някой колега е бил така добър да разкара постовете ни от темата, и след като, мисля, няма какво повече да графоманстваме по въпроса, аз просто ще я заключа и ще я оставя да си я чете който иска, мисля това е по-“демократично” от колкото да забърша всичко и после някой (нямам предвид тебе) да реве, че съм трил постове с критики…
Радвам се, че няма лоши чувства, не поне и от моя страна, бъди здрав и все така нащрек за чистотата на българският език :tu:

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 8 мнения ]