logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Дата и час: 01 Юли 2022, 22:31

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1059 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 71  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 12:04       Заглавие:  Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

повечето сме цивилни, но четем тук там .. образоваме се
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%BB%D0%BE

от обща култура се знае че .. Трите дяла на военното изкуство са: тактика, оперативно изкуство, стратегия.

Имаме колеги, от пишещите, които са завършили Военно училище, може би има и такива завършили Военна Академия

та бихме искали да направят своя коментар, това което виждаме да се случва в Украйна
според тях как е била планирана и как се реализира войната в Украйна, съгласно трите дяла на военното изкуство са: тактика, оперативно изкуство, стратегия.

каква е била стратерията на Русия (надяваме се да са имали въобще стратегия!)
на оперативно ниво, кой командва операцията
и как на практика се прилага тактически

би било добре, да се направи научен анализ на войната
за да има образователна полза от висенето ни в форума PDT_Armataz_01_20

PDT_Armataz_01_30

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Сподели темата във Facebook

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 12:47       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

ето един анализ .. на една от "случките" - https://theaviationist.com/2022/03/10/u ... 6eJNbF2kzw

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 13:12       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Преди военните...има в нета аналитичен модел за войната Украйна Русия прф Витанов - "без намеса на външна сила Украйна е загубена" точно като Грозни тотална разруха много жертви и крайния резултат е ясен - марионетно правителство
https://blitz.bg/analizi-i-komentari/pr ... 72902.html

местното население е фактор но в Чечня местното население пак така беше враждебно а релефа там е потрес за война

от военна гледна точка - коментирал съм с военни - с под 600 000 армия това начинание ще се проточи с неизвестен край /все пак нападнатите това са 44млн и доста голяма територия/

реално влизат със 190 000 войника и парализират ЦЯЛАТА украинска армия 250 000 голямо сражение някакво голямо няма -оттеглиха се в градовете...със спорадични къси контраатаки в тила на снабдителните колони и пленяват руски тиловаци...
досега бавно го обкръжават дават коридори на бежанци...ще последва Багдат и Ирак геноцид наистина там бяха помляни 700 000 цивилни по някои данни
официално е това
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%BA_(2003)
Цитат:
Няма цялостно изследване на иракските жертви. Предполагаемия брой на убитите цивилни от началото на войната през март 2003 до април 2009 е най-малко 650 000. Само за периода от март 2005 до юли 2011 при терористични атаки са загинали около 51 000 цивилни.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 13:32       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Poseidon написа:
Преди военните...има в нета аналитичен модел за войната Украйна Русия прф Витанов - "без намеса на външна сила Украйна е загубена" точно като Грозни тотална разруха много жертви и крайния резултат е ясен - марионетно правителство
https://blitz.bg/analizi-i-komentari/pr ... 72902.html

местното население е фактор но в Чечня местното население пак така беше враждебно а релефа там е потрес за война

от военна гледна точка - коментирал съм с военни - с под 600 000 армия това начинание ще се проточи с неизвестен край /все пак нападнатите това са 44млн и доста голяма територия/

реално влизат със 190 000 войника и парализират ЦЯЛАТА украинска армия 250 000 голямо сражение някакво голямо няма -оттеглиха се в градовете...със спорадични къси контраатаки в тила на снабдителните колони и пленяват руски тиловаци...
досега бавно го обкръжават дават коридори на бежанци...ще последва Багдат и Ирак геноцид наистина там бяха помляни 700 000 цивилни по някои данни
официално е това
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%BA_(2003)
Цитат:
Няма цялостно изследване на иракските жертви. Предполагаемия брой на убитите цивилни от началото на войната през март 2003 до април 2009 е най-малко 650 000. Само за периода от март 2005 до юли 2011 при терористични атаки са загинали около 51 000 цивилни.

Направо ти пишем и на теб Оценка 2= (двойка на релси) :oops:

двойка стигаше само за сравнението на операция в Чечня с Украйна
и после още два минуса .. :oops: :roll: :roll:

Колега, нужно е четене повече на учебници, а не само споделяне и развиване на русофилско убеждение

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 13:42       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

тоя цитат долу е мой кое не е верно? колко и какви са разликите с Чечня?
са ... разбирам, че това е дразнещо за феновете , НО факт е, че от най големия си враг преди години в две войни и атентати в Москва...тея направиха военно острие от същата държава... :shock:

Цитат:

останалото е преразкази за да се инфоремираме ето от линка мнението на един от големите ни математици...
очакваме мненията на хора с военно образовани...Геле е с такова - някои негови коментари ме плашат и не само мен...
нулева прозорливост! даже не вижда и до носа си...

Цитат:
прф Витанов:
-Кой съм бил аз ли, че да казвам това. Ами този, дето има математическа теория за идеологическата борба.

Техническото пречупване. Аз съм от тези, дето казаха, че няма да има блицкриг. Нали така. Виждате - двете страни губят бойна техника.

Въпросът е кой първи ще загуби толкова, че да се пречупи. Аз знам, че на повечето ви се иска Русия да се пречупи. Гледайте обаче трезво на нещата. Руснаците още не са вкарали най-тежките си оръжия в действие. Ресурсите на украинската армия намаляват. Няма масивни оръжейни доставки от чужбина. Какво мислите, че се очаква да стане.

По бойните полета.

1. Мариупол. Руснаците влязоха в града и контролират един голям квартал. Няма да падне лесно, не е малък град. Но хайде, няма да пиша сега, другата седмица ще си говорим по въпроса.

2. Групировката на украинската армия около Краматорск. Манщайн би я изтеглил и предислоцирал в големите градове като Днепропетровск, Полтава и Харков. Да, де, но Манщайн го няма. Групировката си седи, руснаците я котелират полека
.
мен лично ме плашат две неща:
1. Геле с неговите схващания тоталише противоречиви...ем иска соца ..ем не иска неговите носители...даже не е развил и теорията си как партньорите ни рекетират с милиардите за Ф16... но са позабрави това засега ...брои репарациите в момента
2. Украйна да не стане дългосрочно, като Чечня...е тогава ни се ебава мамата - Раша федерация ще превземе Европа до Ламаша! но от Америка ше има жавелина арка и стингър за веки - това е добрата новина

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 14:19       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Ветеран
Ветеран

Ivo III написа:
от обща култура се знае че .. Трите дяла на военното изкуство са: тактика, оперативно изкуство, стратегия.

Не знам защо така им смени местата?
Има строго подреждане на тези "термини"
На първо място това е стратегията, Най-високото ниво!
"Стратегията обикновено включва полагане на цели, определяне на действия за постигане на целите и мобилизиране на ресурсите, за осъществяването на тези цели.
Стратегията включва дейности като стратегическо планиране и стратегическо мислене.
Второ място заема тактиката и на последно място е оперативното изкуство.
"Военната тактика изучава същността, закономерността, организацията и воденето на боя. Определя мястото и начина на бойното използване на всеки от родовете войски, в зависимост от неговите тактически и технически възможности. Всеки вид въоръжени сили има своя специфична обща тактика и тактика на родовете войски."
"Общият план, който представлява стратегията, може да съдържа няколко отделни тактики, които са по-малки, но конкретно фокусирани към резултати, планове."
И за да не е така сухо, стратегическия замисъл на руснаците според мен е да блокират всички големи центрове и важни пътища за да разделят украинската войска и блокират възможностите и за прегрупиране и маньовър във важните територии, ще затрудни доставката на оръжие и боеприпаси, храна и медикаменти.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 17:52       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Снайперист
Снайперист

Ivo III написа:
ето един анализ .. на една от "случките" - https://theaviationist.com/2022/03/10/u ... 6eJNbF2kzw

Прекрасна работа на артилерията. Тясна вилка се нарича простонародно. Артилеристите го наричат НЗО/неподвижен заградителен огън/. По предварително определени координати се открива огън по струпване на техника и пехота. Обърнахте ли внимание, че нито един снаряд не падна извън параметрите на пътя. Много високо ниво на артилерииско разузнаване и навеждане по цел и стрелба. Ще се опитам да намеря целият клип защото това е само началото. След като колоната побягна и се разтегли ги запукаха в бордовете с ПТУРС и дронове и ти помляха. Дано клипа не е изтрит.
П.П. Не све прави да се подиграваме, че побягнаха. Просто нямата друг избор иначе ще ги унищожат на място много бързо. Така поне имат шанс да избягат.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 18:00       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Снайперист
Снайперист
Аватар

Ivo III написа:
повечето сме цивилни, но четем тук там .. образоваме се
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%BB%D0%BE

Имаме колеги, от пишещите, които са завършили Военно училище, може би има и такива завършили Военна Академия

та бихме искали да направят своя коментар, това което виждаме да се случва в Украйна
според тях как е била планирана и как се реализира войната в Украйна, съгласно трите дяла на военното изкуство са: тактика, оперативно изкуство, стратегия.

каква е била стратерията на Русия (надяваме се да са имали въобще стратегия!)
на оперативно ниво, кой командва операцията
и как на практика се прилага тактически

би било добре, да се направи научен анализ на войната
за да има образователна полза от висенето ни в форума PDT_Armataz_01_20

PDT_Armataz_01_30

Имаш ли свободни 9 ( девет ) години?
Ще запиташ сега, ма защо 9 ( девет )?
Ето защо:
5 ( пет ) - за да минеш началото, т.е. за да почнеш да схващаш основните понятия на "тактиката";
2 ( две ) за да се запознаеш с основите на "операциите";
2 ( две ) за да можеш да четеш "стратегиите".

Хайде сега, както те посъветвах в другата тема, почни да се занимаваш в това в което си силен, т.е. да стреляш с плЬОкалото по хартия, а не да се пробвате в области, в които си нямате дори понятие от основни термини.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 18:56       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Ветеран
Ветеран

todor_gps написа:

Ivo III написа:

Не знам защо така им смени местата?
Има строго подреждане на тези "термини"
На първо място това е стратегията, Най-високото ниво!
"Стратегията обикновено включва полагане на цели, определяне на действия за постигане на целите и мобилизиране на ресурсите, за осъществяването на тези цели.
Стратегията включва дейности като стратегическо планиране и стратегическо мислене.
Второ място заема тактиката и на последно място е оперативното изкуство.
"Военната тактика изучава същността, закономерността, организацията и воденето на боя. Определя мястото и начина на бойното използване на всеки от родовете войски, в зависимост от неговите тактически и технически възможности. Всеки вид въоръжени сили има своя специфична обща тактика и тактика на родовете войски."
"Общият план, който представлява стратегията, може да съдържа няколко отделни тактики, които са по-малки, но конкретно фокусирани към резултати, планове."
И за да не е така сухо, стратегическия замисъл на руснаците според мен е да блокират всички големи центрове и важни пътища за да разделят украинската войска и блокират възможностите и за прегрупиране и маньовър във важните територии, ще затрудни доставката на оръжие и боеприпаси, храна и медикаменти.

Аз просто съм изумен. Специалист по всичко...дано не се наложи да ми ремонтираш колата.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 19:01       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

kcv написа:
Хайде сега, както те посъветвах в другата тема, почни да се занимаваш в това в което си силен, т.е. да стреляш с плЬОкалото по хартия, а не да се пробвате в области, в които си нямате дори понятие от основни термини.

ако обичаш без лични нападки :DD и да се дървиш като милиционер от соца :danger:

говоря от обща култура
.. и моля запознатите колеги да компетентно да анализират безпомощността на руската военна школа или пък да докажат колко е велика тя

да научим нещо и ние .. така да подобрим общата си култура

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 19:10       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру

kcv написа:

А ти, бе, АНОНИМНИК отворен комплексиран - ти какъв си?! Нямаш дупе да излезеш с името и лицето си (кой те знае какъв си плазмодий) - кажи поне какво завършено военно образование имаш, боен опит и пр.?! Може и да си измислиш, ако искаш. И идея си нямаш на какъв принцип един най-обикновен пищов работи, тръгнал акъл да дава другите какво да правят! Типично по РУСОФИЛСКИ - анонимно, комплексирано, ТЪПО!

По темата, това, което аз съм учил 5 години във военното училище (преди 22 г.) няма абсолютно нищо общо нито със стрелянето, нито с тактиката в наши дни. На карта - разгръщахме едни срещу други танкови и мотопехотни батальони (бригади - вече в академията) Е, кой и къде в наши дни блъска едни срещу други танкови подразделения и жива сила на ПОЛЕТО?! Сирия, Украйна, къде?! А държавният ми изпит през 2000 г. (падна ми се "ПОИСК") почваше с: "Опитът от Втората световна война показва..." :punch:

Новите технологии изцяло променят ТАКТИКАТА - дронове, "джавелини", СПЪТНИКОВО РАЗУЗНАВАНЕ (в реално време да тракваш движението на противника). Без това, си РУСНАК в Украйна: в СОЦ консервената кутия - на заколение! Като СПЕЦНАЗА. Въоръжението и оборудването на руския Спецназ е на левъл украински доброволци! А дрипав украински войник - един не видях! Спецчастите им - въобще няма какво да ги коментираме!

Вече трябваше да съм в Украйна (имах лична покана да се включа стрелбата и тактиката им от коли) - правят много интересни неща, но в момента съм все още действащ - няма как! Като приключи всичко това, обаче (живи и здрави както ние, така и украинците) - ще отида със сигурност! В тази АСИМЕТРИЧНА война - при всички положения са изкристализирали страшно много неща като ТАКТИКИ, които вършат работа на терен срещу противник, превъзхождащ в пъти като бронетехника, авиация, артилерия и пр.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 19:14       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Ветеран
Ветеран

ivan69 написа:
Ivo III написа:

Прекрасна работа на артилерията. Тясна вилка се нарича простонародно. Артилеристите го наричат НЗО/неподвижен заградителен огън/. По предварително определени координати се открива огън по струпване на техника и пехота. Обърнахте ли внимание, че нито един снаряд не падна извън параметрите на пътя. Много високо ниво на артилерииско разузнаване и навеждане по цел и стрелба. Ще се опитам да намеря целият клип защото това е само началото. След като колоната побягна и се разтегли ги запукаха в бордовете с ПТУРС и дронове и ти помляха. Дано клипа не е изтрит.
П.П. Не све прави да се подиграваме, че побягнаха. Просто нямата друг избор иначе ще ги унищожат на място много бързо. Така поне имат шанс да избягат.

Ти сериозен ли си, нищо вярно няма в твоя пост. Аз съм служил със спец. АИР.....ТЕРМИНА ВИЛКА се използва, при стрелба с наблюдение знаците на разривите, тук само първия изстрел не е ясно от къде е, другите са от танковете!
Пак да кажа това е някаква игра или симулатор.... липсват останките на ударените машини!.... :shock:

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 20:04       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Ветеран
Ветеран

todor_gps написа:
Аз съм офицер от запаса Артилерийско Инструментално разузнаване!.....
Пак да повторя, ако имаш нещо по писаното от мен, редактирай, иначе оценки....

Нивото ти е високо, не мога да се меря. Аз съм пенсионер, ама преди това съм завършил военно училище и военна академия. Както четеш, анализи не правя, защото съм твърде далеч от събитията и малко остарял от съвременната военна наука. Предпочитам да чета това, които пишат хора, които са по близо до ставащото и имат практически опит. По някога изразявам мнения, но дотук. Когато поискаш да си построиш вила, ела и ще ти начертая на едно листче проекта. Вдяваш ли?

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 20:28       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Не бива така да се караме...пагубно е това.../Геле човека може да е действащ...как да си каже имена звания и секретни матряли ше поискаш/
темата е за сратегии...и военно изкуство...

Значи филмчета с престрелки унищожени толко украински машини или толкова руски машини не са за тази тема...

Гледайте в мащаб цялата война - досега не съм видял /може да има покажете и това да се промени но.../ но да речем:
-днес украинско съединение напредна на фронт от 300км в дълбочина 30 км...това да! означава нещо...
засега много бавно напредване на руските войски и чакане в градовете да им дойдат...хм...това как ше свърши без въздушна подръжка и чужда намеса, м?

По стратегиите Тодор е военен...понятие има очевидно е...но описва военната кампания в Украйна ...опасявам се дългосрочно, стратегически Украйна е стъпка само...
Разбира се въпроса е и до ресурси...а и си личи международна договореност - иначе няма как

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2022, 20:45       Заглавие:  Re: Трите дяла на военното изкуство

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру

Към днешна дата според един от руските пропангадатори
Може да е така, а може и да не е.

Прикачени файлове:
New Picture (1).jpg
New Picture (1).jpg [ 55.69 KiB | Прегледано 2945 пъти ]

Прикачени файлове:
New Picture.jpg
New Picture.jpg [ 79.78 KiB | Прегледано 2945 пъти ]

Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор

Последна промяна sk67 на 11 Мар 2022, 20:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1059 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 71  Следваща