logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:57




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2008, 23:44       Заглавие:  BRррNO
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Вчера един приятел ме помоли да му прострелям флоберката , оговорхме се и отидохме на стрелбището . Оптиката му беше беларуска , с четири кратно увеличение и доволно дебела скала чиито център покрива около 4кв.см. от мишената на 50м.
Човека беше купил патрони CCI Mini Mag -40gr. , с тях щеше да ловува и с тях му я прострелях.Прострелката стана доста бързо , само с три изстрела , след което реших да я пробвам как групира , стрелях 3 пъти и останах приятно изненадан , два от куршумите бяха минали през една дупка а третия беше до тях от долу ( снимка с Група 1).Дадох пушката на собственика й и му казах да направи и той три изстрела , за мое учудване и той ги напраска един до друг( снимка с Група 2) Въобще не очаквах тая пушка да стреля така добре. Под ръка имах и едни дозвукови патрони Winchester -Subsonic и реших да направя група от 5 изстрела с тях. Резултата ме шашна още повече , 4 от куршумите бяха минали през обща дупка а един се беше отклонил леко над тях( снимка с Група 3)Патроните с които стреляхме не са от най- прецизните и наистина се изненадах от резултатите , но изненадата не свършва до тук.
След като поплякахме малко по гилзи ( 12кал.) и шишета , реших от съжаление към пушката да я изчистя , все пак това щеше да и е единственото чистене от много години насам и за много години напред , за това и свалих приклада и почистих натрупаните с годините мизерии по спусъка , и долната част на цевната кутия и цевта.След като почистих затвора който също беше доста мръсен , дойде ред на цевта. Вкарах приставката с балистоленото парцалче от към патроника и бавно започнах да изтеглям към дулото ..и по едно време....парцалчето здраво прескочи :stres: :roll: ...викам си така ми се е сторило , прекарвам още веднъж и пак на същото място то взе че пак прескочи :stres: :stres: :punch: ...викам си сигурно сънувам , тая пушка не може да е с раздута цев , до преди малко влизаха дупка в дупка. Гледам през дулото ... не виждам пръстен , махнах затвора погледждам отзад и го видях ..хубав дълбок пръстен който се оказа точно под 2-ката в надписа БРНО 2 отгоре на цевта.В крайна сметка се оказа че въпросните групи са направени с пушка с раздута цев. :stres: Може би пушката стреляше толкова добре понеже раздуването беше сравнително в началото на цевта , и останалата част от цевта е успявала да стабилизира куршума наново.
Явно пушката беше стрдала много в ОСО-то . Това е втория човек който познавам с БРНО 2 чиято цев е раздута....и на двамата пушките се оказа че са взети от едно и също осо.
Извода е че почвам усилено да си търся запазено БРНО 2 и колкото по-старо е - толкова по-добре PDT_Armataz_01_20






Изображение - Група 1 - 3 изстрела с CCI Mini mag -40gr.
Изображение - Група 2 - 3 изстрела с CCI Mini mag -40gr.
Изображение - Група 3 - 5 изстрела с Winchester -Subsonic


Последна промяна SSG на 18 Сеп 2012, 18:40, променена общо 3 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2008, 09:24       Заглавие:  
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2007, 09:44
Мнения: 61
Местоположение: монтана
Това да не би да е някакъв фабричен дефект,струва ми се невъзможно дебелата стомана в тоя участък на цевта да бъде раздута ,още повече по осо-тата навремето се ползваха предимно български и руски 22lr.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2008, 09:45       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
alechandro написа:
Това да не би да е някакъв фабричен дефект,струва ми се невъзможно дебелата стомана в тоя участък на цевта да бъде раздута ,още повече по осо-тата навремето се ползваха предимно български и руски 22lr.

Не е вярно това дето го казваш за патроните. Ползваха се също така на динамит нобел и елей.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2008, 10:55       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Дек 2007, 11:41
Мнения: 577
Мой колега купи "Бърно" 2 с язви в цевта,а аз от същия магазин на ОСО/Войнтех си купих "Хемерли" 215 с раздута цев.Дори и с раздута цев работи и групира добре.Много е странно как пистолет 22 кал. със свободен затвор е стигнал до раздуване.

_________________
вързан поп мирно село


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2008, 11:34       Заглавие:  
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 21 Авг 2007, 09:44
Мнения: 61
Местоположение: монтана
Цонко правиш ли разлика между "предимно и само",или просто трябва да напишеш нещо.Имаше елеи вярно, ама не за всички.Даже ако става въпрос имаше един перйод когато имаше проблем със снабдяването на състезателите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2008, 14:36       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
alechandro написа:
Това да не би да е някакъв фабричен дефект,струва ми се невъзможно дебелата стомана в тоя участък на цевта да бъде раздута ,още повече по осо-тата навремето се ползваха предимно български и руски 22lr.


Аз съм убеден че повечето бели с 22лр. са в резултат от слаби(дозвукови) некачествени патрони които в комбинация с някой начинаещ стрелец правят раздуването. Просто ония стреля ,куршума остава в цевта и той без да се усети презарежда и стреля повторно и там дето се срешнат двата куршума ,там се раздува.И няма значение колко е дебела цевта , аз съм виждал спортни Урал-и и Тоз-ове с по 3см. дебели цеви които са яко раздути.В момента примерно в Шуменското осо има останали два Урал-а(ако не са ги купили) и двата са с раздути цеви , другите два дето бяха здрави ги купиха двама познати.


попа написа:
Мой колега купи "Бърно" 2 с язви в цевта,а аз от същия магазин на ОСО/Войнтех си купих "Хемерли" 215 с раздута цев.Дори и с раздута цев работи и групира добре.Много е странно как пистолет 22 кал. със свободен затвор е стигнал до раздуване.


Попа , "схемата" за раздуване май е същата , един приятел пред мен си разду ЧЗ кадет и даже не се усети. Стреляше с едни слаби патрончета (бяха арсеналски или някакви стари востоци) , които не му презареждаха всеки път , едно не гръмна както трябва и куршума остана , но той докато се усети вече беше натиснал пак спусъка. Резултата беше раздуване на около 1,5см. от дулния срез. Стрелял съм и с кадет който беше раздут непосредствено след патроника , но си стреляше добре.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2008, 14:10       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Непочистена и стреля много добре?

Болшинството от моите съседи ВЪОБЩЕ не мислят за чистене. Виждал съм Ругъри .22 наследени от старото поколение, с които трепат полски гризчи на 150-250 метра. Държат си пушките в пикъпи-те с години и като ги видиш, живи да ги оплачеш. Ама на - стрелят точно дори и след хиляда хиляди изстрела.

Чудо ли е или чистене веднъж годишно поне?

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2008, 16:33       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Yank написа:
Непочистена и стреля много добре?

Болшинството от моите съседи ВЪОБЩЕ не мислят за чистене. Виждал съм Ругъри .22 наследени от старото поколение, с които трепат полски гризчи на 150-250 метра. Държат си пушките в пикъпи-те с години и като ги видиш, живи да ги оплачеш. Ама на - стрелят точно дори и след хиляда хиляди изстрела.

Чудо ли е или чистене веднъж годишно поне?


Ако човек не знае как да си чисти флоберката без да я съсипе , по добре да не я чисти. Аз моята я чистя след всяка стрелба, иначе не мога да спя спокойно , въртя се много в леглото и се потя :happy:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 00:57       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Дек 2007, 11:41
Мнения: 577
Последното нещо което правя за едно оръжие е да го изчистя.До момента всичко работи.

_________________
вързан поп мирно село


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 05:31       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
SSG, наистина няма смисъл да си чистиш флоберката всеки ден, стига да не стреляш с патрони, на които им е паднала смазката. Ако стреляш с европейски патрони, просто не ги носи насипни по джобовете, защото смазката на повечето е много мека и се изтрива лесно.
Чистенето, поне при съвременните патрони, май няма и нищо общо с корозията. Мерил съм многократно pH на водния разтвор на нагара и в гилзата и в цевта и винаги е pH9 до 9,5 - идеалната среда за пасивиране на стомана, т.е. непочистеният нагар би трябвало да ти предпази пушката по-добре при влага отколкото неутрално оръжейно масло. Флоберките от нечистене не се повреждат, освен ако не са им облепени цевите с олово дотолкова, че да почне да задържа куршума, тогава може да се получи и раздуване. Естествено толкова задръстена цев ти веднага ще я усетиш по неточната стрелба.

Алехандро беше писал, че раздуването в дебел участък на цевта би трябвало да не се получи. Дебелината на стената на цевта не може да попречи на раздуването и. Раздуването е функция от скоростта на куршума и големината на ускорението при спирането (задържането му). Един изстрел е достатъчен за раздуване на цевта близо до дулото. Странното е, че тая "двойка" се е раздула там, където скоростта на куршума е все още много ниска. Излиза, че е по-скоро прогорена (с упорство и постоянство), отколкото раздута. Барутът на старите бавни патрони е повече като грамаж отколкото на новите бързи и би следвало там още да е бил в процес на горене. Нищо чудно да е имало пояс от налепено олово или мръсотия, да е задържала там куршума и барутните газове, връщайки се назад и срещайки се устремените напред, да са и разказали играта на тая цев.

_________________
"A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either"
Benjamin Franklin (1706 - 1790)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 17:05       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Верно е че няма смисъл да я чистя след всяка стрелба , но нали ви казвам , моето е на психическа основа , като не я изчистя ми става едно такова притеснено и тревожно , треперят ми ръцете и постоянно се озъртам :D . Чистенето и смазването на оръжието ми действат успокояващо , .....нещо като ритуал се получава :DD

П.П. Бъчи сега като се замисля май наистина си прав , можеби смазката с която е покрит куршума неотрализира киселинното действие на нагара , но това е май само за флоберките. Наистина досега колкото стари флоберови цеви(предимно осо-вски) съм изчистил никога не съм видял язви от нагар а си бяха доста мръсни преди да ги изчистя . За сметка на това в по сериозните калибри съм видял доста цеви с язви от непочистване , за последно преди месец една къса цев от Блазер ,цялата в язви от край до край , седяла около година и половина нечистена .Язвите обаче като че ли не се бяха отразили на точноста й , доста добре групираше.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 18:03       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Дек 2007, 11:41
Мнения: 577
SSG, Кажи кога си свободен и имаш нужда от успокояване,имам да чистя около 7-8000 единици.До момента само един пистолет и една пушка се чистят редовно.

_________________
вързан поп мирно село


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 18:42       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Ха ха , 7-8000 не е шега работа , трайно успокоение и блаженство чака този който се наеме с това богоугодно дело . Жалко че се успокоявам само като чистя моите си, чуждите за сега не ми действат така ,иначе бих ти помогнал веднага ..... :D нали разбираш , не че се дърпам нещо ама...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 20:10       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Дек 2007, 11:41
Мнения: 577
SSG, Прав си,да беще бройка или две да ги изчистиш с желание.

_________________
вързан поп мирно село


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2008, 22:31       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2007, 15:59
Мнения: 425
Aз съм кандидат!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer