logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 20:03




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 11:51       Заглавие:  За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
За някои тази тема може да е странна, но за мен въпросът е най-малкото интересен.

За обиране на влагата досега в касите си слагах торбички със силикагел. Потребителят MUFC ме беше снабдил с няколко торбички от по 100 грама. Веднъж на 6 месеца ги вадех и ги държах по 1 час във фурната на 70 градуса с обдухване за да им избяга влагата и ги връщах обратно по касите. Обаче не съм се опитвал дори да правя някакви количествени замервания на това колко влага има "уловена".

Един ден в Кауфланд видях едно изделие подобно на това: http://jumbo-online.bg/vlagouloviteli/8999-Vlagoabsorbator-400-gr-1091822.html Пробвах него в голямата каса и видях, че около 40 дена след поставянето му в купичката започва да се събира прозрачна течност с гъстотата на олио. Първите няколко пакета ги похабих, защото не знаех колко да ги държа, но последния път реших да държа до дупка за да видя какво ще стане. Оказа се, че всичко е съобразено - количеството сухо вещество с обема на купичката. И когато тя се напълни - пакетчето отгоре беше празно. Тогава се сетих и за някакви количествени замервания.

Готова за употреба, но неупотребявана система:
Изображение

Употребена и изчерпана система:
Изображение

Разлика в теглата: 366 грама, което по пътя на логиката се дължи на изтеглената от въздуха вода. Обемът на новообразувалата се течност е 550 мл.

Проблемът ми е, че забравих кога сложих системата и нямам точна представа колко време се е абсорбирала тази вода. Във всички случаи не е повече от 6 месеца. В същото време пакетчетата от силикагел, които ползвах едно време, ги държах повече, но никога не е имало такова поглъщане на влага, че нещо от тях да потече. И в тоя ред на мисли се чудя това нещо толкова добре ли работи, или аз бъркам някъде в разсъжденията си?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 12:03       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Може би трябва да се започне от въпроса каква влажност на въздуха е подходяща за съхранение на оръжие.
Първите 2-3 линка в нета върнаха резултат 40-50% влажност като "идеална".

Ако приемем горното за вярно, то следва да имаме идея каква е влажността в касата.
Аз нямам наблюдения, тъй като не съм имал проблем с пушкалата, но ми е минавало през акъла да проверя.

Единственото, което правя за момента е, особено сега зимата - преди да ръгна пушката в касата (например след лов) - оставям я да се климатизира.
Тъй като температурната разлика може да образува конденз, а в касата няма да се проветри добре.
Също ако е валяло дъжд - почиствам.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 12:06       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Аз лично моята каса я облепих отвътре със стиропор 6 мм. Отгоре дебело фолио с цвят череша също отвънка. Другия вариант е каса с двойни стени. Такава ми е старата каса от баща ми. Стените са 15 мм ама то е въздух, въздушна риза. Но тя не е при мен, че е голяма. Едно време оръжието се съхраняваше в дървени сандъци. Пак бяха заключени.

За въпросното изделие използвах подобно една зима на вилата, яко смуче, ама се оказа спукана съдинката и ми направи отвратително петно. След това се доверих на хората които казаха, че дървото поема и отдава влага и спрях да го използвам. Вилата ми е 100% дърво. Сега ако ти е свръх влажно помещението това ти е идеално може и за няколко дни да стане като гъба.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 12:22       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Много хубава тема!

От както сложих метео станция, си промених много от въпросителните по темата.
Сложил съм метео станция с един вътрешен и три външни сензора.
Странното е, че влажността, не се движи реципрочно на времето актуално към момента, а има забавящ ефект, понякога до един ден, след като се е оправило или развалило времето.

Примерно в гаража има влажност, два пъти по висока от колкото на терасата, която не е остъклена.
Другата пък //остъклената// си е акварум направо.
Относително е!!
А самата влажност, ""бяга" със закъснение от общото състояние на времето.

Важно е, къде е сложена касата, примерно на открито или в шкаф или гардероб.
Ако е скрита, близо до бельо или дрехи където се пере често, ще си е влага перманентно.

Пакетчета/торбички със сол, биха помогнали доста, разбира се, с подсушаване на солта през няколко месеца.
Аз лично, след като видях какво би могло да се развие, следвам, моята си реецепта, която споделям тук.
Купих няколко вълнени чорапа, в които слагам късата цев, дългата цев и приклада.
Забелязал съм, че НЕ самата влажност в касата е проблема, а разликата в температурата, която кондензира влагата при вадене от каса или прибиране в каса.
Чорапите, обират и прах, ако има такъв в средата
//различно е навсякъде//
Вълната обира добре влага и е добър изолатор.
При рязка смяна от топла стая или от кръста, да влезе в рязко студена каса...и конденза и факт, без начение, дали влажността е 40% или 80%
Обратното - също, ако студеният метал от касата, досегне в топла и влажна среда... неизбежен конденз!

Темпериране //изравняване// постепенно за около 30мин. на температурата с околната при вадене от каса. Оставям всичко опаковано в чорапите, а след около 30мин. се запасва или сглобява.

Моят опит:
-Торбички/пликчета със сол или нещо което обира влага.
-Опаковане на металните повърхности ВЪВ вълна или добър и дебел поглъщашт изолатор.
-Един сушоар периодично за 1 мин. вътре на макс.
-Касата, да не е близо до отделящи влага или изсъхващи вещи.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 12:35       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2020, 08:14
Мнения: 407
Такъв , или подобен *влагоуловител* и аз съм ползвал преди години.Ако касата е херметизирана и не се отваря би имало смисъл от него. Иначе всяко отваряне добавя нова порция съдържащ влага въздух.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 13:25       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Аз ползвах такива от Джъмбо (основно заради компактността) - 2лв или нещо такова беше. Пълни се за около 6м.
В касата където държа готови патрони и накапсени гилзи съм си сложил външния датчик на метеостанция от Лидл. Показва влажност около 52-54%. Допълнително в шкафа до касата имам една кутийка от крем за ръце с около 150гр. силикагел, който откраднах от кенефа на котката.
Изображение

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 14:36       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Силикагел в хартиени торбички, събиран оттук-оттам съм ползвал.
През 3 месеца го изсушавах в микровълновата.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Дек 2021, 14:38       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
След като купих няколкоброя от това изделие
Прикачени файлове:
7813_L1.jpg
7813_L1.jpg [ 57.43 KiB | Прегледано 6063 пъти ]
https://www.strobl.cz/en/lockdown-silica-gel-750g_p7813 си реших проблемите!Като смени цвета пека във фурната и обратно в касата! :tu:

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2021, 03:54       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Каквото и да слагате, отваряйте ги тия каси поне веднъж дневно..., за проветряване.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Дек 2021, 13:19       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Ний, дет сме далеч от ДунавЪт и МурИето, нямаме такива проблеми!
А и капсите, хич не ни се заседяват ;)

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Яну 2023, 14:44       Заглавие:  Re: За влагата в касите
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Фев 2015, 20:21
Мнения: 119
Здравейте, искам да искажа и моето мнение по темата. Като педант в подръжката и съхранението на оръжие, а и ценител на пурите знам, че има едни уреди наречени хигрометри, повечето дори са с магнитно захващане, та с тях се вижда какво е положението в касата, а влагата се улавя с така наречениет влагоуловители, това са или торбички със силка гел, или електронни машини с платка на пелтие която кондезира влагата, добре да се потдържа под 50% влага, в моята каса, голяма е колкото хладилник :) с 6,7 торбички подържам ниска влага, като през 2,3 месеце ги слагам в микровълновата за 6м. На 600гр. Да ги суша, ако успея ще добвая и снимки, надявам се, че ще бъда полезен на някой. П. П оръжията е добре също така да се обмазват тънко с балистол който е неутрален и пази също от корозия и т. н


Прикачени файлове:
Коментар на файл: На снимката показва 55 % защото касата беше отворена няколко минути, иначе с този метод подържам около 45% макс! Въпреки, че не е херметична влагоуловителите си работят отлично :)!
Screenshot_20230120_144342.jpg
Screenshot_20230120_144342.jpg [ 1.24 MiB | Прегледано 2647 пъти ]

_________________
Si vis pacem, para bellum....!

ZEV OZ9 ELITE BLACK
GLOCK 19X COYOTE
SIG SAUER P365X MACRO
DERRINGER 38 SPECIAL
SAIGA MK1
SLR-100L
NORINCO LEVER ACTION
TIKKA T1X
MOSSBERG BLAZE 47
MOSSBERG 500A TACTICAL
TYPHOON F12 M4
ТОЗ 56 SKEET
ИЖ 43 Е 1с
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer