Първо да кажа - състезание ще има на 06.11.2022
Що е то IPSC (динамична) стрелба в БГ и имали то почва у нас. Сътворението.
УВОД
Скъпи приятели, от много време се каня да напиша няколко реда за началото на Динамичната стрелба (на която аз съм кръстник, но за това по-нататък) в България, и вашите коментарии в последните няколко седмици ме провокираха да започна.
Ще бъда максимално обективен и ще се опитам хронологично да подредя фактите, но от един момент нататък те се припокриват.
Истината е, че Динамичната стрелба в БГ има една майка и двама бащи. Майката е любовта и страстта към стрелбата и оръжията, а бащите сме двама – Методи Марков и Милен Димитров. И двамата независимо един от друг, по свой път, намираме и прегръщаме идеята за вкарването на спорта IPSC в България. Хронологично СК Ронин е учреден една година по-рано от НКПС Динамик, а БФДС я учредихме през 2005г. Ще започна с моята част, защото така ми е по-лесно и ще добавя това, което знам за Милен.
През далечната 2000г. в Стара Загора се запознах с покойният вече Франко Ораци, учредител и на СК Ронин, който беше собственик на Италианския оръжеен магазин в Ст.Загора и вносител на оръжие. Темите на разговор, както може да си представите, се въртяха около „железата” - малко на италиански, малко на български и английски. Там, за първи път видях списание „Арми и Тиро” в оригинал. Докато се дивяхме на лъскави и недостъпни за тогава красоти, попадахме в средните страници на снимки, на едни хора тичащи между едни паравани, стрелящи по някакви осмоъгълни картонени мишени, по метални мишени и някакви „махала”. Нямаше как да не ни направи впечатление. Франко започва да ни обяснява на дълго и на широко неща, които вие вече знаете повече от прекрасно за IPSC. Идеята остана да си отлежава, защото по това време, неща като оръжие за спортни цели, рилоудинг, барути, капси и куршуми бяха нещо немислимо, дори забранено и наказуемо съгласно НК.
В началото на 2002г. помолих Франко да ми донесе Устав или Правилник на италианците за IPSC, за добием представа може ли да се направи това в България, какви са изискванията, условията и т.н. От това се роди и идеята, една група хора и приятели стрелящи варианти на спортна стрелба с Макаровци, ТТ и тук-там ЧЗ75, че трябва да учредим Стрелкови клуб Ронин и в последствие Федерация, което се случи през месец ноември 2002г., а окончателното му вписване в Съда беше през м.април 2003г.
Между временно през 2002г. чрез Франко Ораци, внесох първото Танфолио - Лимитед Къстъм в България и то в калибър 9х21. Вноса беше през летище София и може да си представите, как се събра цялата Митница да гледа това чудо невиждано, в сребърния куфар с ключалка, с червена плюшена подплата, цялото от блестяща неръждавейка с двуредовите хромирани пълнители и алуминиеви капачки. С това оръжие реално започнах и практикуването на динамична стрелба. А как и станах кръстник?
В ОД на МВР Стара Загора имаше една прекрасна жена и приятел Йонка Георгиева, говорител на Дирекцията и журналист на свободна практика (загина трагично при катастрофа). Тя отразяваше успехите ни, с отбора на МВР по стрелба от полицейските състезания. В разговор с нея й разказах за идеята, показах и списанията и я попитах за мнение за името. Още помня милата и усмивка и как ни каза, бях с Бай Ставри-Сашо Господинов, „Абе момчета, тая приложна стрелба, къде ще я прилагате, по кафетата ли? Журналистите живи ще ви изядат. Измислете нещо друго, нещо което да ви отличава и характеризира”. За тези които не знаят, и тези които не се сещат или са забравили в онези години „гущера си режеше опашката” – поръчковите убийства по улиците бяха почти ежедневие.
Разглеждайки отново Устава на Италианската федерация името си дойде само – Federazione Italiana Tiro Dinamico Sportivo – Динамична стрелба. Много от вас се подвеждат по думата Динамична и влагат смисъл, които е различен от оригиналния превод – ПРИЛОЖНА. За това има и статични сцени, има стрелба със силна и слаба ръка, даже не е заложена достатъчно и т.н. След като имахме и името, започнахме да търсим начина, как да се направи спортна организация – Федерация по този нов за България спорт. Тук е момента да поясня, че нашият подход беше отвътре на вън, докато Милен започна по обратния път.
През м.ноември или декември 2003г. бях в София за Коледния турнир на МВР на стрелбище Гео Милев.
И тук съдбата се намеси точно на време и на място.
Отивайки към стрелбището, на бензиностанцията под нея случайно срещнах Иван Бързилов. Познавахме се от един оръжеен форум в Дир.бг и стрелби на Герена. Разказах му подробно идеята, обясних му какво представлява Динамичната стрелба. В един момент Иван ме погледна замислено и каза – „ Абе пич, ти знаеш ли, че там едни от вашите в МВР ще правят клуб по това. Виж ги на състезанието, били при баретите, единия се казва Боби”. И това беше първият контакт.
Още си спомням, както сега, как намерих Милен Димитров, Боби Николов и Димитър Жежев. Седяха си кротко на една пейка и чакаха да им дойде реда да стрелят. И в този момент се появих, с Танфолиото поставено в спийд машина Вега и директно им забих въпроса - Здравейте колеги, вие ли сте тия които ще правят клуб по IPSC? В Стара Загора имаме клуб по тая стрелба и имаме идея да правим Федерация." Сигурно минаха поне 10сек. преди някои от тях да реагира, докато ме оглеждаха. Не ме познаваха, защото тогава още не бях започнал да печеля състезанията в МВР.
Пръв се окопити Милен и обясни, че те са хората и действително знаят за IPSC и ще правят клуб. Разбрахме се, когато са готови да говорим. През април 2004г. е учреден и регистриран НКПС Динамик, от членовете на който в последствие се създадоха и доста от софийските клубове.
По отношение на Милен Димитров, това което знам е, че в периода 2002-2003г. е на мисия по линия на МВР в Косово, където чрез някакъв американец разбира за IPSC и осъществява контакт с Централата. Той регистрира IPSC-регион България, като заплаща от джоба си таксите за регион и членове и е първият Регионален Директор за България и Председател на Динамик. Това имах предвид, когато написах, че неговият подход е бил отвън на вътре.
ПЪРВОТО състезание - В края на 2003г. мисля че беше декември, на някакви стрелби на Герена, почти в края на състезанието към 18.30 Владо Николов от Пловдив идва в залата и вика - Пичове, на Фортуната едни момчета са направили състезание по IPSC. Айде като свършим тука да отидем да видим. Фортуната е закрито стрелбище (коридор) в мазето на часовникарския техникум в София. Милен и Боби бяха наредили някаква сценка, тип Класифайър, каквито се стреляха в първите години. Отидохме, гърмяхме до 23.00, защото след първата сцена предаредиха и някаква друга. Смад, пушък, но ... кеф. Резултатите ги изчисляваха само на хит фактор, по-късно разбрахме всички, че системата е друга, както я знаете сега, но тогава все още "откривахме топлата вода".
…………………………………… to be continued ………………………………………..
Надявам се , че ви е било интересно, че става ясно как започнахме преди 20 години и защо се боря нещата в този спорт да се случват по правилния начин, за да го запазим и продължим да му се радваме, защото го чувствам като част от мен. Във всяка една организация в определени моменти има залитания в една или друга посока, но важното е да не изтърваме правилния път. Не може и не трябва да има противопоставяне между стрелковите спортове, глупави сравнения, кой бил по-истински, по-лесен или по-труден. Лесна и евтина стрелба няма. Сините сливи, защо са червени, защото са зелени. Динамичната стрелба е приложна!
