logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 20:48




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 11:38       Заглавие:  Действията на състезателя след .. края на курса на стрелбата
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Въпрос към съдиите?

след като привърши стрелбата стрелеца, какво действия трябва да предприеме ...

трябва ли да чака команда на съдията да разреди оръжието и т.н.
или може да си свали сам пълнителя, да го прибира, разрежда и тогава да чака проверка на оръжието

какви наказания се предвиждат

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 12:52       Заглавие:  Re: Действията на състезателя след .. края на курса на стрел
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Ivo III написа:
Въпрос към съдиите?

след като привърши стрелбата стрелеца, какво действия трябва да предприеме ...

трябва ли да чака команда на съдията да разреди оръжието и т.н.
или може да си свали сам пълнителя, да го прибира, разрежда и т.н.


Добър ден господин Бързилов.
Този въпрос с каква цел е зададен или по точно на мен ми прилича на част от въпросите, който се задават от ръководителя на едно занятие/ учебен час / за да разбере дали неговите обучаеми / ученици / са усвоили на ниво 85% преподадения материял. Има и друга причина за да се зададе такъв въпрос, като същият се задава в началото на нова тема при преподаване на материял в който 25 % от същият са от предходната, като целта на въпроса е да се съсредоточат обучаемите с цел по лесно преподаване.
Междо другото нали част от съфорумците са преминали изпит за безопасно боравене с .... който им позволява да участват в състезания от второ ниво нагоре със съответното оръжие т.е. само за пистолет, защото въпросите които бяхте записали се касаеха само за късо нарезно, а се стреля и съ дългоцевно, където има малко разлика + допълнение в командите.
Междо другото отговора на този ваш въпрос е в правилника за късо нарезно оръжие където са опоменати командите и какво се прави:
1./ За пистолет:


8.3.6 “If You Are Finished, Unload And Show Clear”/Ако си завършил, изпразни и покажи празно/" - При тази команда ако стрелеца е завършил изпълнението на упражнението, трябва да свали оръжието, да го разреди и покаже на съдията за проверка, като цевта сочи в направление на мишените, .
Пълнителя трябва да е изваден предварително, а затвора да е фиксиран или задържан в задно положение, а патроника да е празен.

8.3.7 “If Clear, Hammer Down; Holster”/Ако е празно, пусни чукчето; прибери в кобура/ - След подаване на тази команда нетрябва да се възобновява стрелбата. Стрелеца продължава да сочи пистолета в направление на мишените, като е длъжен да извърши окончателна праверка за безопасност в следния ред:
8.3.7.1Самозарядни пистолети – Спуска затвора в предно положение и натиска спусъка ( не се спуска чукчето като се задържа с ръка).Прибира оръжието в кобура.
8.3.7.2 Револвери: Затваря празния барабан ( незадържа чукчето ако може).
8.3.7.3 Ако пистолета/ револвера/ е изпразнен, стрелеца е длъжен да постави пистолета в кобура. След поставянето на оръжието в кобура се счита, че оръжието е завършено.

2./ При карабините и гладкоцевните пушки командите и действията са следните, съгладсно въпроса, който сте задали:
“If You Are Finished, Unload And Show Clear”/Ако си завършил, изпразни и покажи празно/ - При тази команда ако стрелеца е завършил изпълнението на упражнението, трябва да свали оръжието, като цевта сочи в направление на мишените, да го разреди и покаже на съдията за проверка, като цевта сочи в направление на мишените. Пълнителя трябва да е изваден предварително/ При глакоцевните пушки които не са със сменяем пълнител се показва туболярния магазин през прозорчето за пълнене и отразяване на гилзи/, а затвора да е фиксиран или задържан в задно положение, а патроника да е празен.
“If Clear, Hammer Down; Open Action ”/Ако е празно, пусни чукчето; отключи затвора/.”След подаване на тази команда нетрябва да се възобновява стрелбата. Стрелеца продължава да сочи с оръжието в направление на мишените, като е длъжен да извърши окончателна праверка за безопасност в следния ред:
Да спусне затворната рама със затвора, да натисне спусъка, (при ловните полуавтомати да натисне отсекателя), да издърпа затворната рама със затвора, като същите да останат в задно крайно положение на затворна задръжка ( ако оръжието има затворна задръжка ). Упражнението се счита за завършено след като стрелеца е поставил оръжието на ремък или в калъф на рамо.........

П.П. Хората са си го написали , а други привели. Важно е да знаеш къде да търсиш в случай на необходимост......
Междо другото положението на оръжието трябва да говори много на един опитен съдия дали си завършил или не, като каква е разликата между курс на стрелбата КОМСТОК и ВИРДЖИНИЯ ......


НАРОЧНО ИМА ГРЕШКИ ЗА ДА МИ НАМЕРИТЕ КУСУРИ ИНАК НЯМА ДА СЕ ЧУВСТВАТЕ КОМФОРТНО :-)

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 14:31       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Цонко .. текста го знам много добре!

НО! .. 50% от състезателите не го спазват .. а съдиите не ги наказват

никога не сам бил съдия ... наложи ми се на Лозен сега да съдийствам
и се изненадох че състезатели с много опит не го правят и ми се сърдят като им направя забележка

затова го пуснах ..

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 14:36       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Ivo III написа:
Цонко .. текста го знам много добре!

НО! .. 50% от състезателите не го спазват .. а съдиите не ги наказват

никога не сам бил съдия ... наложи ми се на Лозен сега да съдийствам
и се изненадох че състезатели с много опит не го правят и ми се сърдят като им направя забележка

затова го пуснах ..


Оооооооооооо ясно ситуацията е като КОМСТОК и ВИРДЖИНИЯ ...... или като резултат и резилтат
8)

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 14:49       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
нищо не ти е .. ясно

ами по добре пиши по същество ..

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 14:50       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2007, 19:54
Мнения: 1993
Местоположение: София
Не съм съдия, но си мисля, че след като го слушам за начало, тряба да го слушам и за край. Всичко друго е самодейност!!! Съдията е за това там, да командва и да следи за мерки за безопасност. До колкото си спомням командата е: ако си завършил - изпразни и покажи празно!!! Всяко действие различно от това би следвало да е ДК. Лично мнение!!! А това,ч е някой се опитва да се покаже много печен, ами всеки ден гледам такива, в колата, на работа, на стрелбището. Но интересното е, че все е в България! :@
П.П. Интересно ми е как би постъпил съдията, ако застана на рубежа, проверя си оръжието, ръгна си пълнителя, издърпам затвора, спусна чука и прибера оръжието в кобура без да изчакам той да ми подаде съответните команди? Мисля, че отговорих на въпроса на Бързилов за самодейността. ;)

_________________
best rgds

Иво "TheBoss" Босев
DSC ALPHA

Изображение
"...await the right moment for one, and only one, well aimed shot..." V. Zaytzev


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 15:02       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
не е ДК .. а може да бъде процедура и се вписва в листа
и при втора .. е ДК ..


.. това идва от самотренировките ..
всеки си тренира и разрежда на автопилот!!!

за съжаление .. известни стрелци с дългогодишен опит го правят

но .. за това са виновни съдиите ни .. според мен

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


Последна промяна Ivo III на 05 Юли 2009, 18:02, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 17:11       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Като съдия не можеш да санкционираш състезател за това, че е извършил действия, които са нормална част от курса на стрелба - махане на пълнител и вадене на патрона от цевта. Виж, ако състезателят почне да се върти или реши сам да прибира оръжието в кобура, е друго... Или ако състезателят ясно е обявил, че е приключил стрелбата, но продължава да извършва действия, необявени от съдията...
Иначе съсвсем спокойно може да се каже, че стрелеца не е свършил и извършва нормални, макар и не особено обичайни за прохождането на сцената действия.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 17:30       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Юли 2006, 10:06
Мнения: 707
Местоположение: Sofia
Дори да го погледнем от друг ъгъл, при процедурата за обезопасяване на оръжието няма нарушение на мерките за безопасност, извършват се функции които саъвсем спокойно могат да се извършат и в курса на стрелбата. Ако е опитен състезател той трябва да покаже празен патронник на съдията дори това да не е задължително, а съдията потвърди ли, поставянето на оръжието в кобура не може да се санкционира повече. Другите операции състезателя съвсем спокойно може да заяви че ги е на правил по време на курса на стрелба и не може да бъде санкциониран по какъвто и да е начин. Веднага казвам че не съм завършил сцената! - пълнителя е вън, проверил съм патронника, натиснал съм спусъка в безопасно направление и какво? Все разрешени процедури в курса на стрелба

_________________
Росен Христов CZ-USA SHOOTING TEAM; СК Левски - любители
IPSC Alias: POWERMAN
"Shoot as fast as you can see!"
http://www.tacticalperformancecenter,com


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 17:41       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
значи имаме две команди:

“If You Are Finished, Unload And Show Clear” /Ако си завършил, изпразни и покажи празно/"


“If Clear, Hammer Down; Holster” /Ако е празно, пусни чукчето, прибери в кобура/

състезателя .. след като завърши сцената .. може да извади пълнител,
да дръпне блока .. и да чака проверка за празно оръжие от съдията и втората команда

до тук .. няма санкция ..
ок .. елемент от допустими действия по време на сцена

но тръгне ли да прибира без команда оръжието, без да го е видял съдията?
как го тълкувате ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 18:05       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
според мен .. най-чисто е .. да се чака командата от съдията
аз така стрелям .. свършвам сцената и насочвам оръжието в безопасна посока и чакам команда,
и междувременно .. успокоявам дишането и адреналина, преди да започна манипулации с оръжието

иначе .. особено начинаещите стрелци .. могат да изправят съдията на нокти ...

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 18:23       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Юли 2006, 10:06
Мнения: 707
Местоположение: Sofia
по принцип най-чисто е да се изчака команда на съдията, но дори и на worldshoot - тове е имало случаи съдията да иска повторна проверка на оръжието след като е прибрано в кобура на състезатели от световна класа. Според мен, най-резонно е да има устно предупреждение и при повторна забележка - процедура. Важното е да се избегнат всякъкви предпоставки за инцидент!

_________________
Росен Христов CZ-USA SHOOTING TEAM; СК Левски - любители
IPSC Alias: POWERMAN
"Shoot as fast as you can see!"
http://www.tacticalperformancecenter,com


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2009, 21:34       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Ivo III написа:
нищо не ти е .. ясно

ами по добре пиши по същество ..

г-н Бързилов напропив много ми е ясно.
Правилника си е правилник и трябва да се спазва от едни, а от други съответно да се следи да се спазва и аз Ви намекнах или по - точно виказах още в началото по темата, но съответно и да обърнат внимание на това което е написано цветно ......
Една от причините, а тя е и основна, да се спазват стриктно командите на съдията са МЕРКИТЕ ЗА БЕЗОПАСНОСТ , а когато те се нарушат при боравене с оръжие винаги са ставали непоправими неща и нещастни случеи .... точно за това
Ivo III написа:
....се изненадох че състезатели с много опит не го правят и ми се сърдят като им направя забележка

затова го пуснах ......
няма място за сръдни.

Господин Бързилов за 20 години 13 са ми били, като ръководител на стрелби и винаги съм държал разпорежданията и командите, които подавам да ми се спазват точно за да няма инциденти. Така, че в командите много добре е написано стрелеца, какво трябва да направи, а от гледна точка на подразбирането съответно съдията какво да контролира, за да не се допусне инцидент.
Ако толкова се притеснявате че правите забележки или ви е неприянто да правите забележки и да гледате недоволни лица на приятели, лично аз, силно ви препоръчвам да не съдийствате, но ако все пак се решите да съдийствате и с цел придобиване на самочувствие се обърнете към трима от форума ..... зада викажат как да пречупите тази своя слабост.
П.П. Останах впечатлен от съдийството на г-н Велизар Захариев, г-н Красимир Михтиев и Криси Петкова въпреки, че допусна компромис, но за сметка на това ми показа грешката, но да незабравяме също така на кой е възпитаничка.
П.С. Смятах да напиша нещо, но с него ще Ви засегна и за това ще замълча, но горещо ви препоръчвам да се обърнеш към трима от форума ..... или се вслушай какво казва

[quote="TheBoss"]Не съм съдия, но си мисля, че след като го слушам за начало, тряба да го слушам и за край. Всичко друго е самодейност!!! Съдията е за това там, да командва и да следи за мерки за безопасност. До колкото си спомням командата е: ако си завършил - изпразни и покажи празно!!! Всяко действие различно от това би следвало да е ДК. Лично мнение!!! А това,че някой се опитва да се покаже много печен, ами всеки ден гледам такива, в колата, на работа, на стрелбището. Но интересното е, че все е в България! [quote]

Г- Н БОСЕВ, УЧЕНОТО СИ Е УЧЕНО ..... :tu:

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2009, 02:59       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2008, 22:26
Мнения: 1420
Местоположение: Стара Загора
Не схващам идеята на спора...Изпита за безопасност по правилата на ИПСЦ си го държах в Пловдив, и както в конспекта така и на самата сцена беше пояснено, че трябва да се изчакват командите на съдията, както и реда в който се произнасят.....Команда - изпълнение, команда - изпълнение.....Какво точно трябва да тълкувам....Ми тъй тъй сме си изградили навици за посоката на цевта и обезопасяването - за к'во ни е съдия изобщо. Когато избързах в Шумен да си изпразня оръжието, имено Илиян ми направи забележка за това, че не съм изчакал командата му. Понеже ми беше първо състезание прояви разбиране но мъмренето си е мъмрене....За мен си направих извод....Съдията си е съдия !!! 8) Може да има нещо друго, за което да не съм съгласен с него, но това няма да са командите му.

_________________
...на анонимния му дай да изказва мнение ... :)

Веселин Панов
Tanfoglio Limited 921 cal.9x19;9x21;22LR
Ruger GP 100 cal.357 MAG 4"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2009, 07:19       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
TheBoss написа:
...П.П. Интересно ми е как би постъпил съдията, ако застана на рубежа, проверя си оръжието, ръгна си пълнителя, издърпам затвора, спусна чука и прибера оръжието в кобура без да изчакам той да ми подаде съответните команди? Мисля, че отговорих на въпроса на Бързилов за самодейността. ;)


получаваш едно от най-чистите дкюта. ЗАЩО?

защото всяко вадене на пищоля и зареждане без команда се счита, че е направено на самоволно и не на определеното място.

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer