logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2021, 12:51       Заглавие:  Re: Кратка Теория и Практика на Свитата Група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
todor_gps написа:
или приказката за всесезонните гуми.....


това е добре, ще разчита на добро представяне

но у нас се наблюдава следното
с летни гуми на сняг, и то на задно
или с зимни на магистрала лятото с 200 и рязко спиране .. и се чудими, защо така :D

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2021, 18:22       Заглавие:  Re: Кратка Теория и Практика на Свитата Група
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Янк, това с изчисленията за бързо настройване на тунера го разбрах- спестява време и пари, но не разбрах в крайна сметка този тунер на, кой хармоник го настройваш- 3-ти, 9- ти или 11- ти?

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Сеп 2021, 03:42       Заглавие:  Re: Кратка Теория и Практика на Свитата Група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Баян написа:
Янк, това с изчисленията за бързо настройване на тунера го разбрах- спестява време и пари, но не разбрах в крайна сметка този тунер на, кой хармоник го настройваш- 3-ти, 9- ти или 11- ти?


Аз споменах по-горе, че избирам тюнер за нова пушка. И в реда на търсенето попаднах на тези "рецепти". Във bench rest shooting forums много се говори на тази тема. Другата седмица съм в Аризона и при първа възможност ще си приказвам с човека, който работи върху моята цев. Той е high-class bench rest shooter и сигурно ще ни осетли по въпроса.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Сеп 2021, 22:30       Заглавие:  Re: Кратка Теория и Практика на Свитата Група
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
Ivo III написа:
todor_gps написа:
или приказката за всесезонните гуми.....


това е добре, ще разчита на добро представяне

но у нас се наблюдава следното
с летни гуми на сняг, и то на задно
или с зимни на магистрала лятото с 200 и рязко спиране .. и се чудими, защо така :D


Трябва да отбележим, че при еднакви други условия, аз и ти ще се клатим различно на люлката, щото тежим различно....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2021, 06:35       Заглавие:  Re: Кратка Теория и Практика на Свитата Група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Баян написа:
Янк, това с изчисленията за бързо настройване на тунера го разбрах- спестява време и пари, но не разбрах в крайна сметка този тунер на, кой хармоник го настройваш- 3-ти, 9- ти или 11- ти?


От две седмици се ровя из форумите и никакъв конкретен отговор не съм намерил. Автора на тези методи на изчисления не е дал отговор (при това често се поправя). И никой от останлите не е показал нещо конкретно.

Все пак много вероятно е теорията и изчисленията да са верни, но аз мисля, че не са универсални. Все пак ако ти се занимава със сметки избри си една дължина на 11, 9-тия хармоник и провери как се държи цевта на останалите (11,9,7,5,3, ...).

Въпрос изниквва например - колко тежък да е тюнера. Ако сложиш един супер тежък намордник никакъв хармоник няма да е в състояние да помръдне цевта нагоре.

И все пак общия consensus е налице - ако имаш пушка, която прави групи под 1/2 МОА. С тюнер можеш да я преполовиш. Това е целта на бенч рест стрелците - да вкарат куршумите в една дупка. Повечето от обсъждащите натам бият с пушки .22 ЛР калибър. При по далечни разстояния (600, 1000 ярда) обикновенно 1/2 МОА е bulls eye (10-1Х или V in UK) . При добро четене на вятъра максимум отклонението би било 1 МОА, което е пак 10-ка. Така, че тюнера е малко на границата на полезност. Може би усилията би трябвало да се насочат към задната част на пушката.

Аз през Ноември или Декември ще се занимавам с два тюнера. Любопитно ми е дали настройката зависи от скоростта на проектила.

И все пак за мен по лесно е да тествам с QL first и след това с тюнер.

Приятни занимания. Ако придобиеш някакъв опит надявам се да го споделиш.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2021, 15:18       Заглавие:  Re: Кратка Теория и Практика на Свитата Група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Янк,
разбира се тунера не е вълшебен
но за някой приложения - дава предимство .. особено когато
- искаш да свиеш групата, за определена скорост (висока)
- да компенсираш заряд, заради температурна нестабилност

аз имам една теория, не е проверена
тази добавена тежест - задържа върха в ДМТ повече време и увеличава благоприятния момент и компенсира разликите

като цяло си заслужава да се придобие опит

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 20 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer