logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:59




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 15:47       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2019, 12:11
Мнения: 8
Прикачени файлове:
edinicna-matrica-za-proverka-gabaritite-na-boepripasa--223-rem-image_5d6ccca01ab2f_800x800.jpeg
edinicna-matrica-za-proverka-gabaritite-na-boepripasa--223-rem-image_5d6ccca01ab2f_800x800.jpeg [ 24.43 KiB | Прегледано 2967 пъти ]


Това е тази матрица. Може да е някаква простотия незнам.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 08:44       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
С малко сръчност и практически опит, нещата могат да се случват прилично и с винтоверт и обикновена газова горелка!
Прикачени файлове:
IMG_20210601_081355~2.jpg
IMG_20210601_081355~2.jpg [ 1.4 MiB | Прегледано 2406 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 09:42       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Привет,

100% съм съгласен. Само да уточним едно нещо дето в целия интернет не можах да уточня. Значи нагряването трябва да е между 420-470 градуса целзий нещо такова беше. Има надълго и нашироко как, ако е по-малко нищо не правиш, ако е повече прецакваш. Та говори се за едно малиново червено!!! :( какъвто и да е този цвят всичко, което свети в сиво-кафяво-червената гама тръгва от 600 градуса и отива на 900-1000 градуса целзий това от 101 цветно температурни диаграми в нета и учебниците по физика.

Та този въпрос ако някой ми го разясни ще съм му много благодарен. Между 420-470 демек нищо не виждаш, като цвят или до червено което е 1000+ градуса. Моята горелка е бергер син (леко зелен на върха) пламък газа с който върви го дават да е е 1700 градуса целзий 4-6 секунди. За да остане трайна промяна на цвета на гилзата, в шийката, като на адаша трябват 6 секунди.

Много благодаря.

П.С.
Аз нямам проблеми с FS (матрица RCBS) и въпросната матрица за .223, гилзи G.F.L, те като цяло са много по-меки. Първо ги отгрявам преди полирането само мити. 600 Минаха нито една засечка резултат трудно е да се каже повече от поливната бяха по-балони.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 11:40       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Не съм толкова на "ти" с физичната част на процеса, макар че навремето би трябвало да съм го учил това в механотехникума! :oops: Понеже ми стана интересно, ровнах малко из нета и намерих те тая табличка! Имаше и доста подробно обяснение, с камара формули, ама реших да си го спестя, копвайки само заключението изразено в табличен вид! :D
Прикачени файлове:
Screenshot_20210601_123108.jpg
Screenshot_20210601_123108.jpg [ 238.52 KiB | Прегледано 2385 пъти ]

П. П. За нашите цели, по принципа "опитно установено", съм приел че ако се загрява до определен нюанс (предполагам различен за всяко око!) на червеното, нещата се получават!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 11:55       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
emil5koff написа:
П. П. За нашите цели, по принципа "опитно установено", съм приел че ако се загрява до определен нюанс (предполагам различен за всяко око!) на червеното, нещата се получават!
:tu:

Много благодаря! И според дадената табличка и твоето субективно усещане в тази табличка се намираме някъде между слаб червен блясък и тъмно червено? И понеже метала има обем (дебелина на стената на гилзата), то когато имаме червен нюанс от външната страна остава все още черно отвътре! Или нагряваме до тъмно червено отвънка и до някакъв нюанс от вътрешната стена на шийката.

Аз процеса го правя на тъмно т.е. сега лятото след 22:00 на балкона.

Питам защото наистина май нещата отиват повече на усет и строго индивидуално усещане.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 12:15       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
b5202s написа:
emil5koff написа:
П. П. За нашите цели, по принципа "опитно установено", съм приел че ако се загрява до определен нюанс (предполагам различен за всяко око!) на червеното, нещата се получават!
:tu:

.......

Аз процеса го правя на тъмно т.е. сега лятото след 22:00 на балкона.

Питам защото наистина май нещата отиват повече на усет и строго индивидуално усещане.

Да, околното осветление е много важно за възприемането на цвета на нагрятата шийка. Аз също го правя вечер под абсорботора,без пряко осветление! Друга важна особеност е да не се смесват гилзи на различни произвозители, а да се пекат отделно!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 13:30       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
emil5koff написа:
С малко сръчност и практически опит, нещата могат да се случват прилично и с винтоверт и обикновена газова горелка!
Прикачени файлове:
IMG_20210601_081355~2.jpg


в началото и аз така .. използвах голям пирон закачен на винтоверта за по голяма производителност :) и горелка за крем брюле :D
бях доволен .. но когато гизлите станаха няколко стотин, използвам механизация и две настещни горелки

не бих казал, че кой знае колко подобрява постиженията ми .. особено за 6,5х47 калибъра
по скоро живота на гилзите .. се удължава с няколко цикъла и по еднакво формоване, влагане

сега съм пред дилемата за 5,56 .. дали да термообработвам или да си купя нови гилзи на малко цикли
защото така или иначе ще се запилеят гилзите .. особено по състезания
но от друга страна .. доста гизли взеха да се цепят или късат шийките при релоад

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 14:34       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
[quote="emil5koff"]С малко сръчност и практически опит, нещата могат да се случват прилично и с винтоверт и обикновена газова горелка!

Виж поста горе.

Ето така трябва да изглеждат гилзите след процеса, независимо как мериш температурата на гилзата. Два са начините по цвят или с tempilaq.

Ползите от термообработката са два
- гилзата придобива дълъг живот (теоритично безкрайно, практически 25-30 цикъла).
- гилзата става по "послушна" за ресайзване и осигурява еднакав tension (стякането на патрона).

Аnneal-вам след всяка стрелба.

Изполвам електронни самоделки, които ми дават възможност да получавам резултати в секунди. Имам вече една "идеална" разработка - контролирам силата на магнетното поле, времето за обработка (3-4 секунди) и положението на гилзата спрямо магнитното поле. Експериментирал съм със спирала с водно охлаждане и със феритни сърцевини.

Имах дискусии с едно франсе във Тулуза, което имаше на разположение университетски машини за мерене на твърдостта. Неговият извод беше, че добрата термообработка е между 720 до 1100 градуса фаренхайт. С други думи рамото и част от гилазата са на по ниската температура.

Ако има интерес в електрониката - мога да споделя моя опит.

Прикачени файлове:
e-37036.jpg
e-37036.jpg [ 513.05 KiB | Прегледано 2361 пъти ]


Иво за малките гилзи, можеш да минеш без обработка. Първо са евтини и второ малката им маса помага много бързо да "загорят". При това едно 3-4 пъти презаредени бе загаряне са ОК.

Мойте гилзи станаха $1.5 и с обработка ги свеждам до стотинки.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2021, 15:34       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Браян Литц направи едно изследване ... стреля по гонгове надалеко .. Лонг Рейдж
отгрява на всеки цикъл, на 10цикъла и въобще не отгрява :) и .. резултатите му бяха еднакви

за други спортове - би било различно

той казва .. повече време прекарвайте в стрелба, избирате един куршум и го учите .. дори и да не е най-доброто
ще имате повече успех на състезанията, отколкото да човъркате и да сменяте постоянно нещо

аз се опитвам да се водя от принципа на разумна достатъчност
отгрявам 6,5х47 .. когато усетя, че почват да се одървят и да изпружинирват рамената и стават различни
но това зависи много от заряда, дали е максимално горещия, дали се стреля зима или лято
меря рамената на всяка формована гилза преди и след .. ако се свиват еднакво, си стрелям, ако имат разлики - паля горелката :D
въпреки че SD ми се движи от 1,0 до 1,6 метра/секунда. ако разполагам с време - отгрявам, ако не - скипвам

всички зависи каква е задачата ни
дали сме оръжейно болни и търсим начин да се лекуваме :D като човъркаме нещо по любимото си занимание
или искаме да побеждаваме на състезания ..
понякога е по добре се наспим преди мач, отколкото да отделим всичкото си време в манипулации и .. да спим на мача

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer