logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:23




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 18:31       Заглавие:  Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Колеги запалих се в леенето на куршуми, но нещо се спънах в първата стъпка още - приготвянето на сплавтта.
Четох доста и видях, че е еднозначно мнението за оптималната рецепта за 9х19. 92/6/2 олово/антимон/калай гарантира 14-15 BHN. Kоето се твърди, че за скорост 1000fps е супер.
В същота време по формули пак от нета за куршум 124грн и цев 4" необходимото налягане за постигане на скорост 1000fps e 25000psi (при макс за калибъра 35000). От таблицата на Лии в комплекта на твърдомера виждаме ,че такова налягане изисква твърдост около 20BHN. 14 BHN е за налягане макс 17000psi,което пък е за скорост далеч под необходимата за PF 125.
Къде е истината колеги?

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 20:28       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
Khany написа:
Къде е истината колеги?


В сплавта,в начина на закаляване на куршума,дали има или няма газчек,има ли покритие,или обмазване само.....отговорите са много.

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 21:10       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Става дума за прахово боядисани оловни куршуми без газчек. Закаляването след леенето, след изпичането на боята или след двете не дава много еднородни резултати. По сигурно е сплавта да си е с твърдост, в резултат от легирането с антимон и калай. След което да изстива на въздух. Но със или без закаляване остава въпроса - Каква е целта? 14 или 20 BHN за 1000fps, 124грн., 25 000 psi.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 21:53       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Khany написа:
Става дума за прахово боядисани оловни куршуми без газчек.......Каква е целта? 14 или 20 BHN за 1000fps, 124грн., 25 000 psi.

13 BHN е достатъчно. Проблемите при 9х19 идват от подкалибрени куршуми. Не от мека сплав. С молдове на LEE вероятността да направиш подкалибрени куршуми е реална. Затова вдигни калая.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2019, 23:42       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Т.е да съм спокоен за налягането. Това,че дават 16 000psi за 13 BHN , а реално е 25 000. Нямам практически опит и може би теоритизирам много. Как стоят нещата на практика? Колко да дигна калая? Имам ресайзер - с него няма ли да усетя подкалибрени куршуми?
Вярна ли е формулата за твърдостта на сплавта BHN= 8.6 +(0.3хSn)+(1xSb) и защо започва с 8,6, като твърдостта на чистото олово е около 5-6.
С две думи яко се оплетох в материята.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 05:51       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Khany написа:
Т.е да съм спокоен за налягането. Това,че дават 16 000psi за 13 BHN , а реално е 25 000. Нямам практически опит и може би теоритизирам много. Как стоят нещата на практика? Колко да дигна калая? Имам ресайзер - с него няма ли да усетя подкалибрени куршуми?
Вярна ли е формулата за твърдостта на сплавта BHN= 8.6 +(0.3хSn)+(1xSb) и защо започва с 8,6, като твърдостта на чистото олово е около 5-6.
С две думи яко се оплетох в материята.

На практика идеално чисто олово няма.Винаги има много примеси и твърдостта е над 9 BHN. Формулата е вярна. Поне 2 процента калай но 3 ти дава спокойствие, че няма да свият много при изстиването. 4 процента антимон е достатъчно.
При калибрирането би трябвало да усетиш подкалибрените куршуми.
Трябва да следиш температурата при леене. По-висока температура от необходимата дава по-голямо свиване при изстиването.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 10:36       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Благодаря "moderna"
Това с температурата е ново за мен и изглежда супер важно. Мерси, за което. Предполагам, че печката на Лии (която чакам още заедно с цялото оборудване) трябва да си има термостат. Все пак колко е тази температура?
По отношение на твърдостта имам казус с меренето. Поръчах си твърдомера на Лии, но го нямаха на склад и го чакам. Пробвах с моливите, но бъркам явно нещо. Смесих 1:1 скрапно олово от стрелбище и олово от леарна с гарантирани 10%антимон. Калай (2-3%) смятах да добавя като смеся окончателните количества. В крайна сметка твърдостта на смесената проба (където очаквах да имам около 7% ант.) излезна с моливите около 12 BHN - малко. Пробата от леарната (10% ант) показа 15BHN, а скрапното - 10 BHN. Според мен бъркам в меренето. Затова дадох пробите в лабораторията на Техническия Университет и днес, утре чакам резултат.
Мисля да почна да си правя сам лигатура с антимон, но намерих само един човек, който предлага по 15кг. Търся поне за проба някакво по-малко количество. Ако някой знае източник нека да каже.

Мерси предварително.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 11:10       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Khany написа:
Това с температурата е ново за мен и изглежда супер важно. Мерси, за което. Предполагам, че печката на Лии (която чакам още заедно с цялото оборудване) трябва да си има термостат. Все пак колко е тази температура?
По отношение на твърдостта имам казус с меренето. Поръчах си твърдомера на Лии, но го нямаха на склад и го чакам. Пробвах с моливите, но бъркам явно нещо. Смесих 1:1 скрапно олово от стрелбище и олово от леарна с гарантирани 10%антимон. Калай (2-3%) смятах да добавя като смеся окончателните количества. В крайна сметка твърдостта на смесената проба (където очаквах да имам около 7% ант.) излезна с моливите около 12 BHN - малко. Пробата от леарната (10% ант) показа 15BHN, а скрапното - 10 BHN. Според мен бъркам в меренето. Затова дадох пробите в лабораторията на Техническия Университет и днес, утре чакам резултат.
Мисля да почна да си правя сам лигатура с антимон, но намерих само един човек, който предлага по 15кг. Търся поне за проба някакво по-малко количество. Ако някой знае източник нека да каже.

Мерси предварително.

Топилнята на ЛИИ не държи точна температура. Трябва електронно регулиране с директно мерене на стопилката. Аз лея на 365 градуса с моята смес. Метода с моливите е супер. Първо трябват моливи на Фабер Кастел- дизайн сет. Второ трябва с молива да можеш извадиш стружка от пробата и тогава твърдоста е тази, която си отчел. Това с ТУ и мерене на твърдост е супер. Ще си калибрираш теста с моливи. Аз 5-6 пъти давах проби и тествах с моливи и днес с моливи определям твърдостта с точност до половин единица, което за нашите нужди е достатъчно. Такава точност с твърдомера на ЛИИ не можеш да постигнеш. Много трудно се разгадават показанията и има много нюанси.
Антимона така се продава. На калъпи по 15-16 кг. Как се прави лигатура е писано вече във форума.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 12:42       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Khany написа:
Пробвах с моливите, но бъркам явно нещо.

Тестване на твърдост с моливи.
Използвам моливи Faber castle design set. Държейки молива така както са ме учили в училище го заточвам на шкурка 150-200 като длето,с движения напред-назад. След това, без да променям хвата, с това "длето"се опитвам да извадя стружка от пробата олово.Движението на молива е в посока напред, като малко се увеличава ъгъла с който се опитвам да забия молива в пробата.
Ако молива вади стружка или се забие в материала считам, че е по-твърд от пробата.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 18:00       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Може би тук бъркам. Моите моливи са остри. От "тубата" гледах, че всички в Щатите работят с Staedtler и си поръчах такива. Сега ще ги подостря като длето и ще видя какво ще покажат. А за университетите - КАТАСТРОФА. И в ТУ и в МГИ не могат да измерят твърдост. На едното място апарата счупен на другото пенсионирали човека - нямам думи. Явно с моливите ще работя и ще чакам тестера на Лии (колкото и да е неточен).

И един въпрос за
moderna написа:
Топилнята на ЛИИ не държи точна температура. Трябва електронно регулиране с директно мерене на стопилката. Аз лея на 365 градуса с моята смес.

От къде мога да си намеря такъв термометър с регулатор?


Прикачени файлове:
2019-05-18 15.27.09_22.jpg
2019-05-18 15.27.09_22.jpg [ 227.68 KiB | Прегледано 8588 пъти ]

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 18:17       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
https://leeprecision.com/bullet-casting ... ss-tester/

този кит е добър

ако формата ти е за 124грн, и докараш тази маса .. горе долу си в норми


вече зависи и от смазката която ползваш, както и от барута да е плавен или рязък .. и т.н.
както има значение дали зимата или лятото ги стреляш :happy:

има значение колко ти е износена и цевката .. формата на каналите, както и стъпката на нарезите

от моя опит ... мога да споделя, че няма особена полза да се мери твърдост, ами каквото ти хареса пищофа :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 18:21       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Khany написа:
От къде мога да си намеря такъв термометър с регулатор?

Аз ползвам услугите на фирма Комеко Пловдив. Осезател платина100 и контролер RT38, който управлява директно топилнята. На мен тези съкровища са ми останали от други проекти но като звъннеш на Комеко и им кажеш какво искаш и какво ще управляваш те ще ти свършат работа.
Твърдост можеш да измериш в някой металообработващ цех. Аз точно такива форми си правя и пращам за измерване.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 21:13       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Ами много благодаря. Подострих моливите като длето и вдигнах твърдостта. Определено трябва да си тарирам метода като си замеря лабораторно пробите и установя как точно да оперирам с моливите. Като се съвзема от стреса, че водещите ни ВУЗ-ове нямат твърдомер ще си намеря някоя лаборатория по темата.
А за Комеко ще звънна още утре.
И се надявам скоро да покажа продукция.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Май 2019, 21:18       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Твърдомерът на Лии съм го поръчал, но както и цялото друго оборудване ги чакам всеки момент.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2019, 02:45       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Ако ще ги боядисваш, може да са доста по-меки от 14.
Преди години много се шашках с твърдостта, защото всеки казваше, че по-твърдите били по-добре. Оказа се, че 12-13 върши идеална работа. Причината е, че оловяването се причинява при недобра обтурация (куршума не уплътнява цевта) и газовете минават между него и цевта.
Дъното на мек куршум, когато бъде “ударен” от газовете на барута, се разширява и уплътнява цевта, в резултат пооловяването намалява.
Копал съм олово от стрелбище, тук обикновено е смес 70-80%ФМЖ и 20-30% лети куршуми, обикновено с твърдост 11-12. Такова олово без проблем съм стрелял в .38 и 9мм. Ако е само ФМЖ е към 7-8, и иска да се добавят или от клип тежести за гуми ( не знам дали има оше в БГ, тук са 14-16, залепващите тежести са 5-7) или линотип (печатарско олово).
Калая е по-скоро за да свали температирата на топене и да изпълва по-лесбо формите, не трябва много.
Ако стреляш небоядисани куршуми смазката е може би по-важна от твърдостта, купешките (дето идват на сини или червени цилиндри) обикновено са твърди и се топят на по-високи температури, и не са подходящи за ниски скорости. Домашно приготвени меки смазки вършат по-добра работа в такива случаи - ланолин и пчелен восък са чудесна смес.
Често след дълга стрелба цевта се оловява частично до някаква степен, но никога не се натрупва повече, и стои на едно ниво постоянно - имам една глокова цев, която чистя няколко пъти в годината, без да имам проблеми.
Най-лошо оловяване съм имал с твърди (16-18) 9мм от калъп на Лии, смазани с тяхната съхнеща смазка, с намален заряд - след 10-на изстрела не се виждаха каналите на цевта. Същия куршум, но с олово 12 и смазано с домашна смазка, си стреляше без проблеми на същите скорости, с почти никакво оловяване. Предполагам и по-мек щеше да върши работа, но имах само такова олово.
Чисто олово (BHN 5-6) има в зъболеларските рентгенови плаки (почти никой няма вече такива, минаха на дигитални) , и тук в оловните капаци за тръбите по покривите.
Пробвай с партида от 100-200 от това, което имаш, ако ги боядисваш, гарантирам ти, че не ти трябва твърдо олово.
Един недостатък на меките смазки - намерих в килера кутия с .38, които не помня кога съм зареждал, сигурно поне преди 5-6 години. От около 200 патрона към 40 не гръмнаха - капсата се смачква, но нищо не става, не ги отворих да видя вътре, но предполагам че смазката им е видяла сметката след толкова години.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer