logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 07:58




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 18:39       Заглавие:  Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Колеги здравейте.
Желая здраве на всички!
А по темата:
Дали някой е срещал теоретични или практически данни в какви граници може да варира теглото на оловния пистолетен куршум, излят в домашни условия с много мерак, но с не най-доброто оборудване?
"Moderna" по темата създава стандарти и пише история, но сигурно има чисто практически установени допуски, които с добро приближение са приемливи.
Става дума за 9х19, полимерно боядисани куршуми с предназначение по-скоро динамична отколкото прецизна стрелба.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 19:22       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Khany написа:
Колеги здравейте.
Желая здраве на всички!
А по темата:
Дали някой е срещал теоретични или практически данни в какви граници може да варира теглото на оловния пистолетен куршум, излят в домашни условия с много мерак, но с не най-доброто оборудване?
"Moderna" по темата създава стандарти и пише история, но сигурно има чисто практически установени допуски, които с добро приближение са приемливи.
Става дума за 9х19, полимерно боядисани куршуми с предназначение по-скоро динамична отколкото прецизна стрелба.


според мен няма да има особено практическо значение - ако работи на функция, т.е. не засича
АКО .. диаметрите им не са паднали защото ако падне диаметъра ще .. засича оръжието

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 21:43       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Много хубав въпрос...
В последните години фирмите предлагат все по-тежки форми за 9х19, до преди няколко години нямаше над 140 грейна, а сега има и над 150. Имам наблюдения по темата и нека споделя опита си.
До сега не съм срещал тежка форма със съобразен за това дизаин т.е. тези грейнове отгоре не са извън гилзата, а в цилиндричната част т.е. вътре в нея. Така а както знаем гилзата отвън е цилиндър, но вътре е конус. И ако на класически 115 или 124 грейна цилиндричната част е 5 - 6мм то на един 147gn е 9мм т.е. с 50% повече от класическите. При ФМЖ куршума ще надуе гилзата и въпреки че е грозно може да работи, но при теб с оловни и боядисани е по-вероятно куршума да се свие под 9мм от средата на цилиндъра на долу което ще е фатално за точността - случаи много по състезанията.
Използвал съм ляти и боядисани 135гн без канал за смазване за да стрелям Мажор в оупън. Добре се държаха, вече не ми трябваше скорост от над 1300 фута, а и 1185 вършеше работа, което не е малка разлика и барута се събираше, но възникна друг проблем и в крайна сметка отпаднаха от уравнението.....Та същите тези куршуми отидоха за направата на минор заряди ...и ужас при пауър фактор 128 се чустват като 140. Преди това за минор съм ползвал класическата форма на Лии 125гн обла глава с един канал за смазване и при 128 ПФ изстрела си е мек та мек. Като се замисля разликата е в цилиндричната част която се нарязва в каналите на цевта. При 135-цата без канал е с 60-70% повече от на 125-цата с канал от там и това чуство на по-мощен пък той не е.
Моя съвет е да не се ходи в крайностите на тегло нито много леки нито пък много тежки, това ще ни затрудни в избора на барут все пак не сме в Америка и накрая защо е нужна тая гимнастика.

С интерес чакам коментара и на Модерния.

Интересна тема може да се получи.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 22:17       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
Khany написа:
...
Дали някой е срещал теоретични или практически данни в какви граници може да варира теглото на оловния пистолетен куршум, излят в домашни условия с много мерак, но с не най-доброто оборудване?.

Поне аз как разбирам въпроса е какъв толеранс максимално е ок да имат куршумите, които човек си лее от една и съща партида сплав.
Първо за мен е важно качеството да е консистентно при всички и да няма някакви шупли, липсващи частици от куршума и други такива и като цяло всички да са еднакви (поне на вид).
Моето мнение е, че не е ок да превишава повече от 1 - 1.5 грейна теглото при матрица за 124 грейнови куршуми. По-високо тегло е знак, че сплавта няма достатъчна твърдост.
Ако пък са по-леки означава, че сплавта е по-твърда от необходимото, което си е един вид загуба на материал и съм се придържал към същото правило от толеранс от 1 - 1.5 грейна.
Поне никога не съм имал проблеми с такива допуски и твърдостта на куршумите е била ~ 13 - 14 по Бринел.

Познавам човек, който по теглото на куршумите му преценяваше дали са добре на твърдост и мога да потвърдя, че на практика не грешеше. Той обаче предполагам ще сподели, така или иначе пише по темата :D

Но каквото и да си говорим, най-добре е да измериш твърдостта им след като си ги отлял и да си знаеш, така ще си най-сигурен.

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 22:39       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Mistar cz написа:
Много хубав въпрос...
В последните години фирмите предлагат все по-тежки форми за 9х19, до преди няколко години нямаше над 140 грейна, а сега има и над 150. Имам наблюдения по темата и нека споделя опита си.
До сега не съм срещал тежка форма със съобразен за това дизаин т.е. тези грейнове отгоре не са извън гилзата, а в цилиндричната част т.е. вътре в нея. Така а както знаем гилзата отвън е цилиндър, но вътре е конус. И ако на класически 115 или 124 грейна цилиндричната част е 5 - 6мм то на един 147gn е 9мм т.е. с 50% повече от класическите. При ФМЖ куршума ще надуе гилзата и въпреки че е грозно може да работи, но при теб с оловни и боядисани е по-вероятно куршума да се свие под 9мм от средата на цилиндъра на долу което ще е фатално за точността - случаи много по състезанията.
Използвал съм ляти и боядисани 135гн без канал за смазване за да стрелям Мажор в оупън. Добре се държаха, вече не ми трябваше скорост от над 1300 фута, а и 1185 вършеше работа, което не е малка разлика и барута се събираше, но възникна друг проблем и в крайна сметка отпаднаха от уравнението.....Та същите тези куршуми отидоха за направата на минор заряди ...и ужас при пауър фактор 128 се чустват като 140. Преди това за минор съм ползвал класическата форма на Лии 125гн обла глава с един канал за смазване и при 128 ПФ изстрела си е мек та мек. Като се замисля разликата е в цилиндричната част която се нарязва в каналите на цевта. При 135-цата без канал е с 60-70% повече от на 125-цата с канал от там и това чуство на по-мощен пък той не е.
Моя съвет е да не се ходи в крайностите на тегло нито много леки нито пък много тежки, това ще ни затрудни в избора на барут все пак не сме в Америка и накрая защо е нужна тая гимнастика.

С интерес чакам коментара и на Модерния.

Интересна тема може да се получи.


мисля, че въпроса е .. за допустимите разлики при леене, какво влияние ще окажат

иначе за подходящото тегло ... е цяла нова тема:) и там вече зависи от много показатели
- има едно правило - тежък блок - тежки проектили, леки блокове - по леки проектили
това зависи също от стъпката на цевите, както и най вече от стрелеца и каква му е нервокинетиката
по леките проектили - дават повече скорост от бързите цикли, но трябва да може и стрелеца да работи бързо
ако е бавен .. по добре ще му паснат бавни цикли т.е. тежки проектили

същото зависи и покритието - голи, боядисани, помеднени, ризи, посребрени ризи при еднакво тегло
темата е дълга .. и едва ли някой ще се интересува чат в такива детайли (тествал съм всичко)
накратко - голи оловни смазани - най-бавни цикли .. посребрени тънки ризи - свръх бързи цикли и т.н.

да го отделим ли ... в отделна тема ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 22:42       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
plamenti написа:
Познавам човек, който по теглото на куршумите му преценяваше дали са добре на твърдост и мога да потвърдя, че на практика не грешеше. Той обаче предполагам ще сподели, така или иначе пише по темата


Така е но ако попадне повече калай в сместа куршумите ще станат леки и меки.

Иначе ако въпроса е този - каква разлика е допустим между куршумите при леене, аз бих казал дори и повече от 1.5 грейна.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 23:15       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
plamenti написа:
Познавам човек, който по теглото на куршумите му преценяваше дали са добре на твърдост


когато се лее достатъчно дълго .. всеки започва да ги познава, особено ако ги лее от една и съща форма с едно оръжие

(отварям една скоба - използвал съм много форми (екземпляри) уж еднакви, на едни и същи производители и са имали разлика
както и по формите, така и по тегло и т.н. .. но това е друга тема за инструментариума на производителите)

аз предпочитах формите на ЛЕЕ с микро канали ... и там е много важно да са изляти добре (от другите форми)
ако им спадне диаметъра (от лошо изливане, обикновено от не добре почистена матрица) .. пак няма да работи добре системата

оловно антимоновата смес .. има много съставки (имах някъде анализ и се виждаше какво съдържа - около 10 метала)
ако не се бърка добре сместа .. леките съставки изплуват нагоре и започва да мърдат теглата :roll:
ако се слагат неправилните добавки .. антимона се окислява и се изхвърля ...
и .. още много неща - например боровите стърготини вадят от сместа цинка (ужасно гадна съставка за леене)
.. но вадят и други полезни съставки като калай и антимон .. и по време на работа не трябва да се прекалява

това което трябва да се знае е, че трябва да се бърка периодично стопилката :)
и по възможност да се ползват профи флуксове като Маврелукс,
а се почистват и опушват добре матриците - има профи спрейове, но и газови горелки правят тънък филм, за разлика от парафинова свещт... т.н.

(Ферари - също използват газови горелки с лек пламък за да опушват матриците при леене на блоковете)

но с времето се научават всички мурафети :) PDT_Armataz_01_22

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 01:16       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Mistar cz написа:
Използвал съм ляти и боядисани 135гн без канал за смазване за да стрелям Мажор в оупън. Добре се държаха, вече не ми трябваше скорост от над 1300 фута, а и 1185 вършеше работа, което не е малка разлика и барута се събираше, но възникна друг проблем и в крайна сметка отпаднаха от уравнението.....Та същите тези куршуми отидоха за направата на минор заряди ...и ужас при пауър фактор 128 се чустват като 140. Преди това за минор съм ползвал класическата форма на Лии 125гн обла глава с един канал за смазване и при 128 ПФ изстрела си е мек та мек. Като се замисля разликата е в цилиндричната част която се нарязва в каналите на цевта. При 135-цата без канал е с 60-70% повече от на 125-цата с канал от там и това чуство на по-мощен пък той не е.


това за какво оръжие, с компенсатор ли е било?
че ми стана интересно, всичко друго еднакво ли е било .. барут, капси

и аз съм имал подобни проблеми .. но при оръжие с компенсатор
на ниски ПФ .. не се държи добре с някои куршуми, просто иска да се балансират много неща - барут, газове, портове

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 08:52       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Да с компенсатор и всички други фактори еднакви.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 08:53       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Точно това ми е идеята.
Трудно се контролират всички показатели при леенето, като се почне от състава на оловната смес (заради окисляване, изгаряне и т.н), минем през температурите на сместа и молдовете и стигнем до скоростта на запълването на формата. А и кой знае още какво.
Резултатът е че в рамките на една партидата от да речем 5000 куршума теглата им не са еднакви. Мърдат с по 1-1.5 грейна.
Конкретното ми питане от чисто практическа гледна точка това много ли е, малко ли е? Може би дори до 2 - 3 грн няма такова значение за резултата при стрелбата, дори за прецизна до 25м. Или пък над 1грн. вече може да се очакват отклонения?

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 10:47       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Khany написа:
Точно това ми е идеята.
Трудно се контролират всички показатели при леенето, като се почне от състава на оловната смес (заради окисляване, изгаряне и т.н), минем през температурите на сместа и молдовете и стигнем до скоростта на запълването на формата. А и кой знае още какво.
Резултатът е че в рамките на една партидата от да речем 5000 куршума теглата им не са еднакви. Мърдат с по 1-1.5 грейна.
Конкретното ми питане от чисто практическа гледна точка това много ли е, малко ли е? Може би дори до 2 - 3 грн няма такова значение за резултата при стрелбата, дори за прецизна до 25м. Или пък над 1грн. вече може да се очакват отклонения?


ако не е спаднал диаметъра по водещата част т.е. не се превърта или не изпуска газове - няма да се разбере особена разлика

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 12:01       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Аз работя с молдове, които са за 9х19, но са .358. Винаги след това калибрирам на .356. Винаги са достатъчно плътни.
Но ще се ангажирате ли допуск отклонение в една партида - 1, 2, 3 грн?
Знам, че имате огромен опит по темата. И със сигурност практически съвет ще ми е от голяма полза. Губя доста време да са ми еднакви теглата, но винаги бягат. Въпросът е кога да се ядосвам?

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 12:06       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Гояоря за рзлики в теглата м/у отделните куршуми в рамкире на една партида. Не за отклонение от зададения грамаж на дадения молд. Там сплавта и от там твърдостта съм ги постигнал и съм на номинално тегло.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 12:15       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Тези разлики в теглата да не те притесняват. В зората на леенето тук в БГ сме ползвали калъпи правени с бургия с разлики от дупка до дупка до 1 ГРАМ. От начало ги сортирахме, но в един момент ни писна и спряхме. Тогава стреляхме само на 25м за точност по спортната мишена с 5см десятка. Още пазя накъде мишените с рекордите ми от 98 точки.
Та и аз мисля че другите фактори са с по-голямо значение. Диаметъра, състоянието на долния ръб - да не е гладно да липсва материал или пък да се е разтекъл материал олово или боя. Еднаквостта на дозата барут, също ефтините барути се "утаяват" един вид в барутника или съда за сахранение и от това играят дозите и ефективността им.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Апр 2020, 12:20       Заглавие:  Re: Допуск в теглото на куршумите за пистолет.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
нали това казваме
ако са правилно отляти - без липса на части по водещата част .. си стрелкай спокойно

1-2 грейна е нищожна разлика .. за пистолетни цели

ако искаш да си спокоен
подбери 10 абсолютно еднакви и 10 с големи разлики и тествай на 25 метра или различни метри
грешките от премерване, спускане .. са много по големи

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer