logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:01




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2020, 09:35       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Към кримпващите - защо предпочитате factory crimp пред tapper crimp и обратното съответно?

Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2020, 09:16       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
В последно време, след декапсирането/рисайзването и преди отварянето (визирам гилзи за .45) ги минавам през пробника на Лиман ( с трите нива).
Гилзите са от разнородни производители.
Проектилите са ARES - оловни, полимерно боядисани. Не съм ги минавал през калибратор. Т.е. - не гарантирам максималната им униформеност по диаметър.

Работя на сингъл преса LEE, дайовете - също са такива.

След влагането, което безпроблемно ми дава предписаната височина (много се старая да е възможно най-вертикално поставянето на проектила), натискът за кримп варира:
- при S&B гилза е минимален и кримпът е .5 - .7 мм и готовото изделие минава лесно;
- при Nontox'а обикновено изисква леко по-засилен удар за да мине после през пробника и кримпът е по-осезаем;
- има някои Магтех гилзи, където повтарям/потретвам удара, за да влезе до край в пробника, ширината на кримпа става сериозна и притесняваща;
- а веднъж на около 50 бр ми се случва (понякога 1-2), колкото и да "блъскам" не се формова така, че да мине през пробника и който отива за брак.
При прекомерна амбиция понякога гилзата се сгърчва едностранно и не става за следваща употреба.

Т.е. - пробникът ми решава колко да кримпвам, нещо което намирам за нелогично.
Вероятни причини - по-дебела стена на гилза, дълбочина на отваряне, диаметър на куршум???

Някой може ли да ме "светне" къде греша, моля?

Хубав ден колеги :-)

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2020, 11:01       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
MolonLabe написа:
В последно време, след декапсирането/рисайзването и преди отварянето (визирам гилзи за .45) ги минавам през пробника на Лиман ( с трите нива).
Гилзите са от разнородни производители.
Проектилите са ARES - оловни, полимерно боядисани. Не съм ги минавал през калибратор. Т.е. - не гарантирам максималната им униформеност по диаметър.

Работя на сингъл преса LEE, дайовете - също са такива.

След влагането, което безпроблемно ми дава предписаната височина (много се старая да е възможно най-вертикално поставянето на проектила), натискът за кримп варира:
- при S&B гилза е минимален и кримпът е .5 - .7 мм и готовото изделие минава лесно;
- при Nontox'а обикновено изисква леко по-засилен удар за да мине после през пробника и кримпът е по-осезаем;
- има някои Магтех гилзи, където повтарям/потретвам удара, за да влезе до край в пробника, ширината на кримпа става сериозна и притесняваща;
- а веднъж на около 50 бр ми се случва (понякога 1-2), колкото и да "блъскам" не се формова така, че да мине през пробника и който отива за брак.
При прекомерна амбиция понякога гилзата се сгърчва едностранно и не става за следваща употреба.

Т.е. - пробникът ми решава колко да кримпвам, нещо което намирам за нелогично.
Вероятни причини - по-дебела стена на гилза, дълбочина на отваряне, диаметър на куршум???

Някой може ли да ме "светне" къде греша, моля?

Хубав ден колеги :-)

Не е споменато с какво правиш кримп. Ако е с Фактори кримп дай на ЛИЙ, не си на прав път.
Фактори кримп дая е за Фактори патрони, а ти правиш Кастъм патрони. Оттук следва извода, че и пробника ти те лъже. Меродавния пробник ти е цевта на пистолета. Целта на занятието е да направиш най-големия патрон който влиза на "клоп" в твоя патронник. Може да ползваш пробника но след като си определил колко е допустимо патроните ти да надстърчат над пробника. Уточнявам, че трябва да се ползва стоманен пробник,аз такъв ползвам, един приятел ми го подари. Ако ползваш алуминиев той, пробника ще се надере.
Фактори кримп дая на ЛИЙ създава повече проблеми отколкото решава за оловни проектили с полимерно покритие. Премачква куршума и цялата полза от оловните куршуми се губи.
За оловни куршуми се ползва тапер кримп. Кримпва се толкова колкото да прибереш разтвореното гърло на гилзата, без да си премачкал куршума. След като си си направил патрони, разглобяваш няколко и трябва да има едва забележима следа от кримпа и куршумите да са с диаметъра посочен на кутията.
Тапер кримпа се настройва лесно. След като си проверил дали куршума минава свободно през дупката му, слагаш ресайзната гилза на пресата и спускаш кримпа докато опре до гърлото на гилзата. Това е достатъчно да събере устните на гилзата.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 02:38       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
moderna написа:
... Тапер кримпа се настройва лесно. След като си проверил дали куршума минава свободно през дупката му, слагаш ресайзната гилза на пресата и спускаш кримпа докато опре до гърлото на гилзата. Това е достатъчно да събере устните на гилзата.

Прикачени файлове:
_ download.jpg
_ download.jpg [ 42.6 KiB | Прегледано 4519 пъти ]

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 12:31       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ето малко инфо по въплоса за тейпъркримпа:

"For taper crimp, practical shooting reloaders have been doing it long enough to have hard measurements. Take the bullet diameter, plus twice the case wall thickness and then subtract .004 inch. As a general rule, and rough estimate, you can count on a handgun case neck wall being right around .01-inch thick. So for the .45 ACP, take a bullet of .452 inch, add .02 inch (.010×2) for a total of .472 inch. Then subtract .004 from that .472 and you get a goal crimp of .468 inch. Apply the same arithmetic for other calibers. A .40 or 10mm would be .400 plus .020 minus .004, which leaves us at .416."

Нямам спомен от къде го копирах преди време.


за 45аср моя кримп, който правя с лии фкд е винаги в диапазона .470"-.472"
Проблеми никога не съм имал с никакъв тип проектили.
Гилзите на ппу са ме бъркали дотолкова доколкото долу са по дебели некои и трудно влизат в шелхолдера. Ако не влизат свободно у шелхолдера - на боклука!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 12:45       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
По отношение лии фкд за кно боеприпаси:
https://leeprecision.com/reloading-dies ... crimp-die/

Ползвам го от доста години за 45аср. Оловни, боядисвани, помеднени, фмж. Проблеми-0.
Ако кол- а е правилния за съответния проектил и патронник, мине ли през фкд със съответното прибиране на гилзата в горния край ( моя е настроен на .471") цикли безпроблемно.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 12:48       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Прикачени файлове:
пльок тест.jpg
пльок тест.jpg [ 51.37 KiB | Прегледано 4509 пъти ]


Това е просто и нагледно обяснение как трябва да изглеждат плавилно нещата

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 14:40       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Верно ли някои колеги си минавате всичките патрони през цевта?
Гледам в другата тема и макаровските гилзи се делят...

Всякакви упражнения съм правил за болта, ама за там, където се пуца по много... нямам нерви.
И до тук единствените проблеми, които съм имал са от лоша капсулвачка. Всичко останало си цикли безпроблемно.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 14:51       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Аз не всеки. Само докато намеря точния размерна кола при нов вид проектил. Веднъж хвана ли точния размер и няма нужда.
Макар че ако искаш 100% сигурност- всеки по отделно през патронника минава за пльок тест

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Дек 2020, 07:25       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
BornToDrink написа:
Верно ли някои колеги си минавате всичките патрони през цевта?...

Забавление за 10-12 минути PDT_Armataz_01_22

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2021, 16:10       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
а някой стреля ли в АР15 без кримпт?

ако да, то изследвал ли дали тези в пълнител се увеличава дължината на патрона?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Фев 2021, 21:38       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ivo III написа:
а някой стреля ли в АР15 без кримпт?

ако да, то изследвал ли дали тези в пълнител се увеличава дължината на патрона?



стрелял съм и тако и вако.
Не съм мерил без кримп, но със среден кримп съм мерил - при проектили с канелур и читав кримп с ЛФКД, нема мърдане даже при яко блъскане с инерционен чук и мерене с шублер дали има промяна в COL-a - еми нема, поне при мен.
Така че за ар15 аз лично предпочитам с кримп на ЛФКД. За застраховка един вид.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Фев 2021, 13:03       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
tsb написа:
Ivo III написа:
а някой стреля ли в АР15 без кримпт?

ако да, то изследвал ли дали тези в пълнител се увеличава дължината на патрона?



стрелял съм и тако и вако.
Не съм мерил без кримп, но със среден кримп съм мерил - при проектили с канелур и читав кримп с ЛФКД, нема мърдане даже при яко блъскане с инерционен чук и мерене с шублер дали има промяна в COL-a - еми нема, поне при мен.
Така че за ар15 аз лично предпочитам с кримп на ЛФКД. За застраховка един вид.


това е логично, ако е с крипмт да не мърда
положителния ефект е че изравнява скоростите - по добро SD
отрицателния - че мачка куршумите и слошава точноста

та, някой изледвали ли е да стреля патрони без кримп в АР15, и да мери КОАЛ на тези в пълнителя
аз мисля, че кримп има смисъл при фул ауто и големи калибри .. докато за АР15 .. може и без крипм
но това е .. теоретична постановка и не е проверена :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Фев 2021, 14:55       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Предполагам, че има някакво значение и конкретната гилза и куршум. Забелязах, че при някой киршума се влага плътно, но без усилие. При други направо пуска стружка, докато влезе в гилзата. Във врорият случа, ми изглежда че много трудно ще се промени КОАЛ-а без сериозно механично въздействие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Фев 2021, 17:37       Заглавие:  Re: Кримпвате ли?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
та, някой изледвали ли е да стреля патрони без кримп в АР15, и да мери КОАЛ на тези в пълнителя
аз мисля, че кримп има смисъл при фул ауто и големи калибри .. докато за АР15 .. може и без крипм
но това е .. теоретична постановка и не е проверена


За пистолетни и АР15 патрони кримпвам се един Lee Collet Die. Колко дълбоко кримвам не ми е ясно. Много вероятно пистолетните патрони са добре кримвани. Обаче при .223 не съм сигурен (имах проблеми с височнита на инсталирането на die-a) спрямо останалите. Сигурен съм, че ги зареждам без кримп.

По начало, целта на кримването е да не позволи патрона да се разпадне. Моят критерии и, че ако не мога да извадя куршума на ръка патрона е добър. Като доказателство понякога заради накриво вложена капса патрона го разглобявам. Използвам Lee Collet за разглобяване. Усилитето е доста осезателно за да потвърди, че така произведени патрони няма да се разглобят в оръжието.

И всичко зависи от resizing die-a и дебелината на стените на шийката. По начало те са оразмерени по спесифицациите на SAAMI. Стягането на куршума тук се нарича tension и се мери с инчове. С други думи мериш шийката преди влагането на куршума и след влагането мериш отново - добрият крим е гранатиран ако разликата в меренията е по голяма от 2 хилядни от инча.

Според мое мнение (Иво като че ли е съгласен с мен), кримването на АР15 патроните след влагане на куршума в гилзата е нещо като на ***** метеното. Стружките преди кримването бих ги окачествил като *****. :-) :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer