logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 20:14




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2021, 11:14       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
MolonLabe написа:
това е неправилно, нали господин Moderna?


Леле :shock: Защо така ги набиваш ръбовете на гилзата в куршума, това защото е е само олово?

Значи аз 9х19 колко и силен кримп да правя като разкернирам FMJ следи от бръснене нямам дори. Кримпа трябва да е лек до среден като косъм, дето казва един колега. Това не е куршум с канелур.

Сега ако куршумите са ти с по-голям диаметър от стандартния хубаво, пак не ги стискай така, ако са лети няма ли стъпка за формоване на куршума?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2021, 11:43       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Yank написа:
emil5koff написа:
азмерите посочени горе на схемата са базови и е възможно да се колебаят в малки граници в зависимост от използвания куршум, марката на гилзата и броя на циклите.


.....
Емиле - все пропускам да те поздравя за групите които показваш с пищова - де да можех и аз така :-) . Аз ги правя с подпрян Колт и седнал. Единственото ми извинение е дългите ми ръце :-)


Благодаря, Yank! Опитвам се, да не се излагам много пред младоците! :D То, че на скорост вече не можем да им се опрем е ясно, ами поне като точност да сме на някакво ниво! :tu:

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2021, 12:48       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
b5202s написа:
Леле :shock: Защо така ги набиваш ръбовете на гилзата в куршума, това защото е е само олово?
Показвам си грешките
Цитат:
Значи аз 9х19 колко и силен кримп да правя като разкернирам FMJ следи от бръснене нямам дори.
под горната снимка - която е без следи от кримп по куршума съм писал ПОМЕДНЕН!
Цитат:
Кримпа трябва да е лек до среден като косъм, дето казва един колега. Това не е куршум с канелур.
Кой от кримповете имаш предвид - рол кримп, фактори кримп, тейпър кримп?
Цитат:
Сега ако куршумите са ти с по-голям диаметър от стандартния хубаво, пак не ги стискай така, ако са лети няма ли стъпка за формоване на куршума?
Лети са - ЛОС.
Правилният диаметър са - 11.44mm
Тези куршуми определено са много по-меки от FMJ - дори изпускане на земята оставя следи. Така че значително съпротивление при прекомерен кримп не се усеща!

Това беше смисълът да покажа тази снимка - внимавайте с отварянето, влагането и кримпа при помеднени или боядисани куршуми!

Може би съм единственият, от пишещите тук, който не го знаеше до скоро, но и други колеги четат, дано да е полезно за тях...

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2021, 14:53       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
MolonLabe написа:
под горната снимка - която е без следи от кримп по куршума съм писал ПОМЕДНЕН!

:tu: изглежда перфектно това ти е кримпа според мен, но питай някой дето снарадява .45 ACP.

За кримпа и на .223 и 9х19 е taper crimp - LEE factory crimp die.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2021, 15:17       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
MolonLabe написа:
Снимки на готови продукти:
Прикачени файлове:
20210511_215709.jpg

внимателно регулирайки кримпа, успях да постигна предписаните размери
....


Видно от снимката, ми се струва че мерите с дебелата част на челюстите на шублера, а кримпа е значително по тънък от тях, т. е. захващате и не кримпвана част, което може да ви заблуди за действителния размер! Пробвайте да захванете гилзата по-напред в скоса на челюстите, който точно за такива случаи е направен!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2021, 07:24       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
emil5koff написа:
Видно от снимката, ми се струва че мерите с дебелата част на челюстите на шублера,...
Да, наистина. Но днес имам доста готова продукция да меря - пробник, шублер, цев и ще се съобразя с коментара ти 10х!. :)

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2021, 14:17       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
А дали не е по-лесно да се пише колко мм/инча е кримпа спрямо диаметъра на гилзата при куршума? Все пак куршумите и гилзите са с различни размери ;)

А и да не забравяме най-простичката проверка за прекалено керниране-патрона се слага да легне по дължина на шублера. Жлеба трябва да остане извън. Като се погледне към светлината и на мястото на кримпа просветва, не е добре.

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2021, 15:47       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
MolonLabe написа:
Много благодаря на включилите се с коментари колеги :-)

Слав, колко ти е размера на формованата гилза (по цялата й височина) преди отваряне на устните й.
...


11.91 при устните
11.98 в основата

Допуск +-0.03

Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2021, 12:06       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
Ivo III, НАМЕРИХ Я! Гилзата, която беше повод за тази тема PDT_Armataz_01_21
Прикачени файлове:
caboom1.jpg
caboom1.jpg [ 1.42 MiB | Прегледано 2209 пъти ]
Прикачени файлове:
caboom1_1.jpg
caboom1_1.jpg [ 1.91 MiB | Прегледано 2209 пъти ]
Прикачени файлове:
caboom1_2.jpg
caboom1_2.jpg [ 1.22 MiB | Прегледано 2209 пъти ]
Прикачени файлове:
caboom1_3.jpg
caboom1_3.jpg [ 1.61 MiB | Прегледано 2209 пъти ]

видно е, че налягането е било определено много високо.
Причина - аз не бих могъл да кажа, рецептите в този период бяха минималистични - подобно на emil5koff и аз исках да определя минималната навеска, при която механиката продължава да работи стабилно.
Все пак - ориентировъчно 4,7 до 4,9 грейна...
Капси SSI, барут - 618, COL - не мога да прецизирам, но са минавани през тестера на Lyman.

Това събитие определено ме насочи към максимализиране на прецизността ми при релуда.
Но не с цената на подобни събития трябва да се стига до разумността.
Май трябва да си сменя подписа на "Глупавият се учи от грешките си..."
Отново благодаря на всички за коментарите и напътствията!

Ето я новата реколта:
Прикачени файлове:
The harvest.jpg
The harvest.jpg [ 1.94 MiB | Прегледано 2209 пъти ]

Отивам да я дегустирам :danger:

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2021, 13:39       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
MolonLabe написа:
Ivo III, НАМЕРИХ Я! Гилзата, която беше повод за тази тема PDT_Armataz_01_21
Прикачени файлове:
caboom1.jpg
Прикачени файлове:
caboom1_1.jpg
Прикачени файлове:
caboom1_2.jpg
Прикачени файлове:
caboom1_3.jpg

видно е, че налягането е било определено много високо.
Причина - аз не бих могъл да кажа, рецептите в този период бяха минималистични - подобно на emil5koff и аз исках да определя минималната навеска, при която механиката продължава да работи стабилно.
Все пак - ориентировъчно 4,7 до 4,9 грейна...
Капси SSI, барут - 618, COL - не мога да прецизирам, но са минавани през тестера на Lyman.
.........................

Хм, ако не е имало някакъв изначален проблем с гилзата, силно ми намирисва на двойна навеска!!! Със СБ 618 съм събрал и изстреля много патрони в .45АСР, като и до момента по разбираеми причини, това ми е основния барут, макар че имам и Вихта 340, и Ловекс S020, и от време на време глезя пищовите с някой от тях! :D За куршума на ЛОС 230 грн, ползвам 6,1 грейна СБ618, при кол 31,05 мм. Кримпа съм го снимал по напред в темата. Посочените от теб навески са много ниски и ако по някаква причина, не се е стигнало до т.нар. вторичен взрив, което по принцип теоретично е възможно при навески под минимума, не би трябвало да има проблем, освен че оръжието няма да презарежда стабилно!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2021, 13:45       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
MolonLabe написа:
.......
Ето я новата реколта:
Прикачени файлове:
The harvest.jpg

Отивам да я дегустирам :danger:

Давай! Аз вчера го направих, даже и се похвалих в темата с групите... :D Там стрелбата е точно с патрони пълнени с 618 и ЛОС 230!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2021, 16:27       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
emil5koff написа:
За куршума на ЛОС 230 грн, ползвам 6,1 грейна СБ618, при кол 31,05 мм.


Какъв PF се получава при теб от тази комбинация?

Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2021, 20:34       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
slaf4u написа:
emil5koff написа:
За куршума на ЛОС 230 грн, ползвам 6,1 грейна СБ618, при кол 31,05 мм.


Какъв PF се получава при теб от тази комбинация?

Sent from OnePlus 7Т

Изобщо не го гоня това, а и не съм сигурен, че знам как точно се смята! Простете невежеството ми, но аз не съм състезател и си стрелям за кеф, а единствения фактор който ме интересува, е дупките на мишената да са на правилното място и възможно по близо една от друга! Разбира се, мерил съм скорост и в споменатата комбинация, тя е малко над 230 м/с през 114 мм цев на ЧЗ-то, така че ако някой е така любезен да ми го сметне, ще мога да отговоря!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2021, 06:43       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
slaf4u написа:
emil5koff написа:
За куршума на ЛОС 230 грн, ползвам 6,1 грейна СБ618, при кол 31,05 мм.


Какъв PF се получава при теб от тази комбинация?

Sent from OnePlus 7Т

Добри хора помогнаха и според тях PF ми бил 173.5!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Май 2021, 07:44       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
emil5koff написа:
Добри хора помогнаха и според тях PF ми бил 173.5!
Страхотно се справяш с мишените си с толкова висок PF!

Според изискванията на повечето спортни федерации минималният приемлив PF е 125, а максималният трябва да е над 165/170. Съкратено - Минор/Мажор.
Kакто е известно - минора дава по-малко вертикално отколонение и съкращава времето за дублетите.
Мажорът дава известно предимствo при отчитане на резултатите, като е най-полезен в дивизия Open.

Но при теб е по-скоро прецизна стрелба, тоест избраната от теб рецепта е напълно уместна :-)

И за да го имаме написано - PF= теглото на куршума (грейна) х скоростта (fps) делено на 1000.
Следователно, измерената средна скорост на твоите изстрели би трябвало да е 754.35 fps?

Но ако искаш да пробваш много по-мек изстрел - ето рецепти за Winchester 231
Прикачени файлове:
table1.jpg
table1.jpg [ 130.03 KiB | Прегледано 2149 пъти ]
Velocity and power factor for bullets of different weights, loaded with the same gunpowder charge weight. The charge weights of Winchester 231 powder were 5.3-, 5.7- and 6.1-grains. Предвид близките стойности на избраните от теб навески с 618, предполагам, че лесно ще екстраполираш предложените стойности...

Важно! Нека да си кажа: хронографът ми чака батерия и тогава ще знам PF на моите. Няма да е в близко бъдеще, усещам го :(

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer