logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 26 Апр 2024, 09:18




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:15       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
Ivo III написа:
това го знаят вече и българските косадии
преди години им дали карабина да направят експертиза .. да извадят изстрелян проектил
ама имат само един варел дето хващат пистолетните калибри

мислили мислили .. и решили да извадят барут .. оставили около 1 грам барут .. точно като за експлозия
и .. разрушили уликата


Ухааа. Ти току що издаде държавна тайна, те нямат на идея как да вземат пробен проектил за експертиза, ако е от карабина! Имат куршумо-уловител ама само за късо.

Ако това е вярно малиии... :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 05:36       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
b5202s написа:
...Имат куршумо-уловител ама само за късо. Ако това е вярно малиии... :roll:
АR-ката си даде ли я за прострелка в КОС? :DD Ако не - защо ли? :shock:

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 06:17       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Ivo III написа:
...Когато има детонация зърното се разпада мигновенно в целия обем, а в барута има гориво и окислител, всичко реагира в обем, а не плавно само по повърхноста
:tu:
"Колкото повече научавам за света около себе си, толкова повече разбирам колко малко знам."
Зенон и аз :joke:
Като пясъчна мандала сглобвяаме знанието тук :tu:
Прикачени файлове:
sand mandala.jpg
sand mandala.jpg [ 236.93 KiB | Прегледано 2224 пъти ]

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 06:50       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Кабумът беше инициатора да се вгледам в детйли на технологията събирана от приятели, съфорумци-приятели, този форум, другоезични форуми и прчупена през минималните ми знания и "вродената ми сръчност и природна интелигентност" :DD, (както ме ласкаеше моя служителка преди години :D :D :D )

След един относително болезнен анализ се самосезирах и прецизирах протокола си за обработка на пистолетни гилзи за рилоуд. .45 ти калибър не е е най-достъпният, но имах точно него предвид.

Ето, предоставям го за рецензия на милостивото внимание на знаещите и аудиторията:
Прикачени файлове:
гилзи.jpg
гилзи.jpg [ 1.53 MiB | Прегледано 2223 пъти ]

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 10:01       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
Привет,

Аз да ти кажа чак сега разбрах че си имал "кабум" не се сещам за думата ни на английски ни на български. Първо чудесно е, е че си с всичките си пръсти, а и сигурно оръжието е ок. Та пича дето води обученията по релаодинг на RCBS или поне е на клиповете разказва. Веднъж в курс по релоадинг пита

Кой е правил кабум и няколко души от курса вдигат ръка и самия teacher вдига също. После пита а кой е правил два пъти кабум и вика само аз съм вдигнал две ръце. Та правилата за релоад са прости.

1. Никога не стреляш патрони с неясен произход.
2. Никога не стреляш чужд релоад.
3. Никога не снарадяваш гилза с неясен произход и брой презареждания.

Как да познаеш гилза че и е дошло време? Ами никак или вече има пластични деформации или не. А дали при поредното пълнене ще се пръсне няма как да знаеш. Умората на метала е нещо което не може да се хване, ако можеше нямаше да има един куп самолетни катастрофи. Можеш да хванеш вече съществуващи дефекти в метала, ако са повърхностни, но не и къде и кога при натоварване ще цъфне. Вътрешни дефекти се хващат с рентген няма как иначе или с камертон как звънка примерно PDT_Armataz_01_22

Та приложи правило три към горния реферат и няма да имаш проблеми.

П.С.
А относно ammochecker аз пробвам и за 9mm и .223. Гърмяна гилза никога няма да мине защото е раздута. Аз ги проверявам след resize и "тромпета" на 100 винаги 10 не са се формовали добре при гилзи с n-to пълнене. Тези ги хвърлям това е знак за уякчаване което е признак че следващите relaod ще доведат до пластична деформация. Кога може и още 10 reaload-а да изкара, ама аз няма как да знам това. За това в коша, съмнява ли ме нещо в коша.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 13:48       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
b5202s написа:
1. Никога не стреляш патрони с неясен произход.2. Никога не стреляш чужд релоад.
:tu: така е, правя го
b5202s написа:
3. Никога не снарадяваш гилза с неясен произход и брой презареждания.
:shock: :sad: ауууу! Само моите си ли да ползавм? Вероятно и такива от покрито стрелбище, които са купен и стреляни там? Явно ще започна да си маркирам дъната на гилзите след поредния рилоуд...
b5202s написа:
Та приложи правило три към горния реферат и няма да имаш проблеми.
:shock: дааа...
b5202s написа:
Как да познаеш гилза че и е дошло време? Ами никак ...
:shock: :sad: слава Богу, по-долу си обяснил!
b5202s написа:
.... на 100 винаги 10 не са се формовали добре при гилзи с n-to пълнене. Тези ги хвърлям!
Tова е знак за уякчаване (да, да някои го наричат наклеп - пластична деформация на метала, която приплъзва структурата на кристалната решетка, втърдява метала, но го прави и крехък) което е признак че следващите relaod ще доведат до пластична деформация.

:shock: Абсолютно да! Това е много практичен съвет и отличен диагностичен белег!
А аз ги дабъл-трипъл или н-пъл формовам и те накрая кандисват, но явно затаяват злоба и после ми го връщат доста шумно, внезапно и застрашително...

Много благодаря! Сега разбирам, че рилоудът не само медитативен, но и мисловен процес!
Мотото на деня: "Respect your brass! :armed:

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 14:07       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31407
Местоположение: Sofia
MolonLabe
не открих, да си написал марката на кабумнатата гилза ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 14:22       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Цитат:
="Ivo III"]MolonLabe не открих, да си написал марката на кабумнатата гилза ?
Скоро отивам към работилничката, намирам я, снимам и слагам тук!

Но в момента очилата в МОЛ-а са на 50 %!!! Не е за изпускане!
На 3ти Март цял ден карах мотор, беше ми едно размазано пред погледа, и като свлих шлема и очилата в края на деня се оказа, че едното стъкло го НЯМА!
Това ми е извинението :shock:

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 19:38       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
MolonLabe написа:
да, да някои го наричат наклеп - пластична деформация на метала


MolonLabe написа:
Сега разбирам, че рилоудът не само медитативен, но и мисловен процес!

Тука сигурно се шегуваш нали! :oops: Винаги съм казвал ,че общото което аз намирам между програмирането, стрелянето и reload-a е че човек трябва да разбира какво прави, защо го прави и какви са последствията от това което прави.

Та гилзите се уякчават не само при формоването, но и при tumbliraneto, като се връткат 1,2,4 часа, при това бързо. Нали се удрят една в друга в мястото на удряне се получава "клепане" и така. Не че нещо фатално или измеримо примерно скъсява броя цикли на релоад, но е хубаво да се съобразява.

За туй ако искаш да си перфектен, бръмчалка 8 часа и орехова медия или там каквото казва Бързилов. Има огромна разлика дали гилзите се въртят и удрят една в друга или нещо се върти около тях.

Не коментирам кое е по-добро сухото или мокрото тумблиране със стоманени пинове. Просто казвам какво се случва, като се удрят гилзите една в друга. Същото имаш и ако ги миеш пак в тумблера т.е. ултразвукова вана ти е по-добре за обезмасляване. За мен лично сухото тумблиране е по-добро за гилзите и техните качества, но аз лично ползвам воден тумблер защото ми е все тая дали ще релоад-на една гилза 4 или 7 или 15 пъти.

Ако тръгнеш на релоад на .223 и нагоре, ако след resize ги измиеш в tumblera, като се чукат една в друга ти заминава „връщането на neck-а“.

Та мисълта ми е че всяка една стъпка е много важна и има своето значение. Вземи си прочети пак статиите дето ги има тука в раздела в началото.

П.С.
Доста нелепо ми се струва точно аз да се изказвам за reload при положение, че има хора с невероятен опит по темата извинявам се ако нещо.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2021, 21:51       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Не искам да съм циничен, но дългите списъци за предотвратяване на ***кабума ми приличат на дненшното настояване да носиш маска дори ако си миеш и зъбите.

По-важно е да направиш добър патрон, който да отиде където целиш.

- Дозирай барута както тябва
- Избягвай капсолуване в лабави легла
- Гледай гилзата да няма деформации или пукнатини
- Натискай повторно спусъка само ако си чул the real bang

Всички останали "грешки" не са толкова опасни за да се слагат в категория кабум.

** Истинският кабум, за мен, е когато предизиква нежелани деформации or destruction - затвор, цев, стрелец.

PS Много хора си бележат гилзите за и си следятт броя на използване. Една цветна черта на дупето или лак за нокти върши работа. За АР-15 има торбички.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2021, 07:54       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Yank, несъмнено няма да развиваме в тази тема "Ефекта на пеперудата"!
Не си циничен - рационален си!
И това ти виждане е нужното за прогреса като цяло! 10х! Подсети ме за един от безценните съвети на Питър Шуц...
(В един друг път ще разкажа за изводите си от лекцията на Peter Schutz, CEO of Porsche AG Worldwide, която имах удоволствието и привилегията да посетя в Salt Lake)

Но изслушвайки алтрнативни мнения, предлагащи колатерални съображения и гледни точки, аз съм благодарен на изказалите ги (B5202s :tu: ), защото тези идеи остават някъде по рафтовете на съзнанието ми и съм сигурен, че в един подходящ момент те ще заразмахват ръчички и ще привлекат вниманито ми, както в случая със своенравните, не resize-ващи се от първия път гилзи...

Да, това е лекичка софистика, (и костенурката би надбягала Ахил при подобна логика) като аз лесно бих могъл да опонирам: „Импулсът, драги В5202s, възникващ при тумблирането на гилзите, (който е векторната величина, чиято големина зависи от масата и скоростта на тялото и която описва резултата от взаимодействието с други тела) достатъчен ли е за да предизвика промени в структурата на кристалната решетка на месинга?“ Но няма да го направя, за да не отместваме темата на дискусията PDT_Armataz_01_22

Изказвайте се свободно колеги, постепенно парадигмите се оформят.
Всеки изказал се, е допринесъл за това, благодаря!

Моля моите/нашите уважавани учители и авторитети да ми/ни простят лупингите на търсенето и осъзнаването, което вероятно на тях им се струва загуба на време и усилия, но то затвърждава истината за нас.
А тя е-
Yank написа:
важно е да направиш добър патрон, който да отиде където целиш
. :tu:

Ето някои раващи окото гледки:
Прикачени файлове:
max cleaning.jpg
max cleaning.jpg [ 269.67 KiB | Прегледано 2155 пъти ]
Прикачени файлове:
aft weth bef dry.jpg
aft weth bef dry.jpg [ 539.97 KiB | Прегледано 2155 пъти ]

Технологията е уточнена, резултатите й покриват изискванията - трупаме чисти, качествено рисайзвани гилзи, готови за накапсяване. Другото предстои...
Festina lente! PDT_Armataz_01_22

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2021, 11:41       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
MolonLabe написа:
„Импулсът, драги В5202s, възникващ при тумблирането на гилзите, (който е векторната величина, чиято големина зависи от масата и скоростта на тялото и която описва резултата от взаимодействието с други тела) достатъчен ли е за да предизвика промени в структурата на кристалната решетка на месинга?“ Но няма да го направя, за да не отместваме темата на дискусията


Поради факта, че всичко има някакво значение голямо или малко. Ще ти отговоря просто. Ти коса за косене клепал ли си? :roll:

Та покрай отгравянето на гилзите и търсене на малиново червената температура попаднах на статия от някакъв институт дето се занимават да изследват тези неща. Та уякчаване при тумблирането мокро има, но не е ясно дали оказва влияние на балистиката, т.е. в тази статия не можаха да докажат, че оказва сравнявайки двата вида гилзи. За 9х19 можеш да не му обръщаш внимание.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2021, 14:43       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
b5202s написа:
...Ти коса за косене клепал ли си? :roll:...За 9х19 можеш да не му обръщаш внимание.

Много обичам да кося! Клепам! Подобно на загрижена ОФ бабишкера!!! Гъсто-гъсто; често-често :)
Тези от института нещо казаха ли за .45? ;)

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2021, 17:18       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
MolonLabe написа:
да ми/ни простят лупингите на търсенето и осъзнаването


Готин си :tu:

При първа възможност (за някой Иванов ден - горките американски граждани не от български произход не се напиват, че дори и не знят, че не се кани на имен ден - традиционн американска рационалоност може би) ще ти подря един тефтер с дебели кожени подвързии за да увековекиш (??) всичко което стои в шкафовете на твоето съзнание.

Слънчево, топло и усмихнато окло мен - почти като светещи гилзи.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2021, 18:57       Заглавие:  Re: Анализ на предпоставките за Caboom-a
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 975
Местоположение: София
Yank, :tu:
Прикачени файлове:
_ download.jpg
_ download.jpg [ 42.6 KiB | Прегледано 2118 пъти ]


Бих ли могъл и това да сложа в тефера:
Прикачени файлове:
No matter are you old2.jpg
No matter are you old2.jpg [ 1.43 MiB | Прегледано 2118 пъти ]
На титулната страница :D

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: hawks и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer