logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 19:23




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юни 2022, 15:24       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 539
spartneg написа:
След колко цикъла обикновени/при нормални условия има нужда от annealing ?

За постигане на високи резултати- след всеки. :P Ако са ти чисто-нови гилзите можеш да ги заредиш два-три пъти без да ги отгряваш( и без това трябва да "улегнат").

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юни 2022, 21:52       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
Здравейте, имам като вас Тика Т3 в .223 Rem, цевта е 20", стъпката е 1:8. Исках да стрелям с тежки куршуми, избрах си 80 gr. Sierra MK. Моята рецепта е с гилзи Лапуа, праймер CCI BRT-4, барут Vihta N140 23.7gr, COAL 62.8 mm. Скоростта при 0*С е 795 м/с, SD 2. Гилзите ми са сортирани по тегло, отгрявам след всеки цикъл. Според Вихта патрон с този куршум би трябвало да е дълъг 65 мм, но фрийбора при мен не го позволява. Все пак за да мога да подавам през пълнителя, наложиха се промени на болт стопа на пушката (смених фабричния с такъв за лонг екшън) а на пълнителя изрязах и залепих след скъсяване пластината, ограничаваща дължината на патрона в пълнителя, мисля че смених и подавача с такъв от .308. Ако ви интересува, мога да изпратя снимки. Модифицирания пълнител работи чудесно. Ако се ползва шаси, пластмасовите пълнители на МДТ събират моя патрон (63 мм) без модификация.
Стрелял съм до 900 метра, като се въведе правилния вятър, големите гонгове не са проблем. Хубавото е, че поради липсата на откат, през оптиката може лесно да се проследи траекторията.
Освен Вихта 140, пробвах Вихта 540 и Норма 203-В. Скоростите стигат до 840 м/с, но страдат точността и SD-то. Пробвах и по-тежки куршуми - на Бергер Хибрид 84.5 gr. нямах търпение да му направя рецепта, Хорнади 88 gr. не може да се стабилизира.
Дано съм бил полезен, поздрави!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юни 2022, 22:17       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1620
Баян написа:
Yank написа:
- Патрона не се хвърля е цевната кутия - той би трябвало да се постави в цевта и да се дотика с болта. Има някакви джаджи дето заметствават пълнителя, които не са скъпи.


Колегата вероятно има в предвид, че Тиката е с контролирано подаване на патроните. При този тип подаване патронът задължително трябва да мине през пълнителя. Не, че не може да се вкара на ръка, но болта се затваря трудно и има голяма опасност от счупване на изхвъргача. :wink:


Не е от подаването. Тика Т3 нали ги правят със еднакви заготовки и отзад цевта е с по-голям диаметър, което в комбинация с патронник за 223 остава много "дебела" стена. Точно там закача куршума. И мен ме дразни, но...

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 08:18       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
sp_y написа:
Здравейте, имам като вас Тика Т3 в .223 Rem, цевта е 20", стъпката е 1:8. Исках да стрелям с тежки куршуми, избрах си 80 gr. Sierra MK. Моята рецепта е с гилзи Лапуа, праймер CCI BRT-4, барут Vihta N140 23.7gr, COAL 62.8 mm. Скоростта при 0*С е 795 м/с, SD 2. Гилзите ми са сортирани по тегло, отгрявам след всеки цикъл. Според Вихта патрон с този куршум би трябвало да е дълъг 65 мм, но фрийбора при мен не го позволява. Все пак за да мога да подавам през пълнителя, наложиха се промени на болт стопа на пушката (смених фабричния с такъв за лонг екшън) а на пълнителя изрязах и залепих след скъсяване пластината, ограничаваща дължината на патрона в пълнителя, мисля че смених и подавача с такъв от .308. Ако ви интересува, мога да изпратя снимки. Модифицирания пълнител работи чудесно. Ако се ползва шаси, пластмасовите пълнители на МДТ събират моя патрон (63 мм) без модификация.
Стрелял съм до 900 метра, като се въведе правилния вятър, големите гонгове не са проблем. Хубавото е, че поради липсата на откат, през оптиката може лесно да се проследи траекторията.
Освен Вихта 140, пробвах Вихта 540 и Норма 203-В. Скоростите стигат до 840 м/с, но страдат точността и SD-то. Пробвах и по-тежки куршуми - на Бергер Хибрид 84.5 gr. нямах търпение да му направя рецепта, Хорнади 88 gr. не може да се стабилизира.
Дано съм бил полезен, поздрави!



Здравейте!!
Горещо ме интересува модификацията за по-дългите патрони. /която би следвало да НЕ пречи на по-късите, които си вървят принципно с обикновен пълнител./ И все пак Тикката ми е Roughteh, която се води T3x, а не Т3 и може да има различия по тези чаркалаци като болтстопа. Не съм сравнявал и нямам идея къде и какви са модификациите на по-новите Тикки. Но Болта идва доста назад и има доста мегдан за по-дълъг патрон от гледна точка на болта, не разбирам защо болтстопа изобщо се пипа... А относно подавача, предполагам заради по-дългото легло и пуржина..
Ако е удобно - снимки и начин/изпълнение на операциите по пълнителя.

Относно проектила, чисто теоретично и на хартия проверих всички възможности за по-тежък проектил, като се спрях на гореопоменатите и заради дължината на по-тежките, като този SMK 80 gn, а той мисля е и повече за 1:7 стъпка. Вихта 540/530 са ми налични, с CCI 400, BR-4 не намерих..
Но ето, че не е някаква екзотика това начинание :) :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 08:54       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
А вчера седнах намерих време за проба и стъкмих няколко броя ELD-M с В530 просто защото беше начената тубата...
23.0 gn, матрицата /RCBS/ си ми е на 57.40 COL още от ловните патронки, сложих, натиснах пресата и никакво напрежение не усетих, ама никакво, влезе все едно нямаше патрон на шелхолдъра. Два пъти го прекарах. Свалих, мерих и... 58+ мм и на око все едно на ръба на скосението в профила на проектила... компресиране не усетих, въпреки, че гилзата е Geco, с тегло почти 100 gn /теоретично с по-малък обем, но не съм го мерил/, Всичко действам по данни на производителя на барута като за навеска почнах за В530 от макс към минумум, но с - 10% от горната граница по спецификация.


Прикачени файлове:
IMG_0932.JPG
IMG_0932.JPG [ 452.83 KiB | Прегледано 2422 пъти ]
IMG_0931.JPG
IMG_0931.JPG [ 562.94 KiB | Прегледано 2422 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:02       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
Здравейте, пушките ни принципно са еднакви. 80 грейновата Сиера е за 1:8 туист, а 90 грейновата за 1:6.5- доколкото си спомням надписите по кутийките. Изпращам снимки, мисля че се вижда долу-горе какви са промените по пълнителя.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:06       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
За съжаление не минават, ако имате Вайбър пишете, ще ги пусна там.
Поздрави


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:14       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
sp_y написа:
Здравейте, пушките ни принципно са еднакви. 80 грейновата Сиера е за 1:8 туист, а 90 грейновата за 1:6.5- доколкото си спомням надписите по кутийките. Изпращам снимки, мисля че се вижда долу-горе какви са промените по пълнителя.


НЕ че няма да вървят, така е. На моя на кутията на 75 gn ELD-M пише 1:7 пък... иди ги разбери, но карат всичко наред.
в чата Ви писах номера :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:15       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
https://hosting.photobucket.com/images/ ... 104040.jpg
https://hosting.photobucket.com/images/ ... 104009.jpg


Последна промяна sp_y на 16 Юни 2022, 10:30, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:29       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
мм излизат само двете снимки на размера преди и след.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:33       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:33       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юни 2022, 10:43       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
:tu:

Ще снимам довечера патроника на моята и къде идва болта. Мисля, че има много място и без болтстопа да се сменя, но ще мерим.

А пластината-ограничител отзад е куха, S, и до колкото виждам сте я изрязали, скъсили сте дължината зад не и пак сте сложили същата залепена. Подавача от .308, но пуржината отдолу си е на .223-ката.
Късия тесен 3 заряден пълнител на .223 е толкова малък и плътен, че самото му разглобяване е ужас..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юни 2022, 09:32       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
Спазвайки данните от производителя на барута, се получи за проба това:

75 gn ELD-Match, COL докарах между 57.39 и 57.42 всичките патрони. Отсях колкото можах гилзи от един производител, веднъж стреляни, с грамаж между 97-101 gn, другите бяха около 89-90 и 103-104 gn. С най-близки данни отделих 13 бр. гилзи.... за пробата и се налага навеската да я правя на по 3 патрона. Та - почнах от 21.50 gn до 23.00 gn през 0.5 gn и ще видим тия дни що годе какво съм нацелил и от къде да коригираме.

Имам купени чисто нови гилзи Лапуа Мач и доста стреляни веднъж Хорнади и RWS, като идеята ми е първо да нагодя COL и грамаж и после да прехвърля всичко като данни/рецепта към Лапуа гилзите, а там да донагодя нещата с по-малко загуба на барут и проектили, съответно цикли на ползването им.

Пиша, защото досега знанията ми за рилоуд на ловните патрони стигаха що годе до тук и действаше, а вече може да се проявят грешки които не осъзнавам! И възникнаха въпроси:

- при грамажа от 23.00 gn се чу много леко "хрупване" което според мен може да е комресиране при тази навеска, вземайки предвид теглото, хипотетично от там и обема на гилзата /доближавайки 100 gn тегло знам, че се водят по-скоро с малък обем../. Вижда се и сравнен проектил с готов патрон колко навътре влиза при COL 57.4 по ръководство
- пречи ли това /снимката отгоре/, че проектила така влиза, че няма допир между ръба на шийката и огива от профила на проектила /като подкалибрено бренеке на Уинчестър изглежда ;) /
- относно пълнителея - снимка на гилза в него и местоположението на затвора отзад - според мен има доста мегдан за удължаване на пълнителя и гнездото и дали ще е нужно смяна с ЛонгРайфъл на болт стопа. Аз мисля, че не..?!


Прикачени файлове:
IMG_1014.JPG
IMG_1014.JPG [ 397.04 KiB | Прегледано 2383 пъти ]
IMG_1012.jpg
IMG_1012.jpg [ 1.12 MiB | Прегледано 2383 пъти ]
IMG_1013.jpg
IMG_1013.jpg [ 776.73 KiB | Прегледано 2383 пъти ]
IMG_1010.jpg
IMG_1010.jpg [ 890.2 KiB | Прегледано 2383 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юни 2022, 09:35       Заглавие:  Re: .223 за 350+ метра с болтова карабина
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2021, 16:01
Мнения: 21
ОТДЕЛНО С МОЛБА - има ли колега с Рилоуд ръководството на Сиера, ако не е проблем да снима страницата с проектилите над 60 gn до 80 gn с рецепти за .223 Рем.
Налична ми е информацията и страницата със същите проектили, но с рецепти за .224 Valkyrie ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer