logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:46




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Дек 2022, 00:35       Заглавие:  Прецизен релоуд на 6.5 Creedmoor
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Online

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Здравейте,

от новата година плановете са да започна сериозна работа с релоуда. Изчетох повечето теми тук, нещата са горе долу ясни, обаче имам няколко конкретни въпроса и ще се радвам да чуя мнения на различни хора, който са по-наясно с нещата. :)

Параметрите на текущата цев(фабрична) са следните:
Дължина: 24 инча
Twist rate: 1:8

Куршум, който съм харесал е Hornady ELD-M 130gr или 140gr, още не съм решил.

След доста четене се спрях на барут Vihta N555. Подходящ ли е? Има ли по-добър на българския пазар? Не мога да намеря информация в този форум някой да го използва конкретно, но съм чувал, че хората са доволни, вадел добри скорости. Уж е създаден специално за Creedmoor калибрите.

Капси съм се спрял на
CCi BR-2 и CCi BR-4 - според много хора едни от най-добрите.

И тук идва следващия въпрос:
В момента имам известно количество гилзи Hornady large primer. Искаше ми се да си взема гилзи Lapula small primer (според мнозинството най-добрите). Ще създава ли проблеми да стрелям с 2 различни видове гизи. Не помня с кого говорих, но каза, че използвал Хорнади за тренировки и Лапула за състезания, това реалистично ли е, една и съща рецепта не съм сигурен, че ще работи еднакво добре в този случай и може да доведе до главоболия, но може и да греша.

Причината за цялата тази схема е, че няма достатъчно на брой капси в момента и се чудя как може да лавирам.

Целта ми е максимално прецизен релоуд на патрони 6.5 Creedmoor за T-class, точност на пределни дистанции, така че очевидно компромиси с консумативите не искам да правя. Отново по препоръки от другите теми ще взимам всичко в големи количества, куршуми и капси над 1000, барут също от 1 партида за следващата година за да е всичко максимално консистентно.

До момента стрелях с фабрични Hornady ELD-M 147gr., като пушката си правеше редовно групи от 0.4MOA, няколко пъти и 0.3MOA, а според мен може и още, просто аз съм още зелен(усещам си някои грешки), спусъкът е към 2 килограма, като легна зад заредена пушка ми се струва много. :D Прилагам скоростите измерени в 1 ден, когато имах достъп до хронограф.


Прикачени файлове:
Speeds - Sheet1.pdf [35.44 KiB]
119 пъти

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2022, 06:45       Заглавие:  Re: Прецизен релоуд на 6.5 Creedmoor
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
vbogoev написа:
Капси съм се спрял на
CCi BR-2 и CCi BR-4 - според много хора едни от най-добрите.


BR-2 ако имаш избор, но няма значителна разлика
vbogoev написа:
Хорнади за тренировки и Лапула за състезания, това реалистично ли е, една и съща рецепта не съм сигурен, че ще работи еднакво добре в този случай и може да доведе до главоболия, но може и да греша.


Главоболия?? - мисля, че грешиш. Ако външните размери са еднакви, единствнеата разлика би трябвало да са в обемите (различно налягане), което ще ти даде малко изменение (според мен незабележимо) във вертикала и лесно корегиране. Хорнади са малко ширпотреба. Лапуа гилзите идват annealed и дебелината на стените на шийката е consistent (това е много важно за стягането на куршума и за съосието - съответно на акуратността).

vbogoev написа:
До момента стрелях с фабрични Hornady ELD-M 147gr., като пушката си правеше редовно групи от 0.4MOA, няколко пъти и 0.3MOA, а според мен може и още


Това е много добро за Т-клас, като се има предвид вида на мишените. Ако си ги постгнал с релоуд нямаш причини да търсиш съвет тук.

За Вихтата нищо не мога да кажа, но ще се радвам да чуя колко е стабилна на температура. При състезания цевите стават горещи и е добра практика на тренировки да сравняваш как стреля на студена и супер горeща пушка.

vbogoev написа:
просто аз съм още зелен(усещам си някои грешки), спусъкът е към 2 килограма, като легна зад заредена пушка ми се струва много. :D


Хубаво е, че ги усещаш тези неща. Ще се оправиш.

Мояt опит в този калибър е .260 Remington. Най добри акуратни резултати съм имал с Berger Hybrid 140 gr, Lapua brass (annealed всеки път след стрелба - можеш успешно да ги стреляш с 20 и повече презареждания) и Hodgdon барути.

Не гони скорости, гледай точности и "чети вятъра". Неграмотността в тази материял ще ти изтрие всичките разноски и труд.

Have fun

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2023, 20:38       Заглавие:  Re: Прецизен релоуд на 6.5 Creedmoor
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
vbogoev написа:

благодаря за отговора по темата, няма много желаещи като гледам да пишат за барута...

Видях, че хвалиш везната A&D FX-120i. Обмислям да взема такава и след време autotrickler,тъй като си е доста пари 2те и сега ще ми е тежко, но виждам, че има други вариатни като RCBS ChargeMaster 1500, които струват малко повече от везната. Те по-лошо/бавно ли мерят, имаш ли наблюдения?



Преди да взема горната везна, която н е само е безгрешна, но и много бърза - отнема ми не пвече от 40 минути да заредя 100 патрона. При това можеш да я командваш от таблет или телефон.

Charge Master-a го подарих на приятел, просто защото не го ползвам вече. Не отнема никакво време. Малко ще се забавиш ако ползваш триклер за свръх точност. Моа триклер го купих директно от един германец, който ги прави в гаража си.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 17:26       Заглавие:  Re: Прецизен релоуд на 6.5 Creedmoor
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Online

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Yank написа:
BR-2 ако имаш избор, но няма значителна разлика


Колебаех се между 2-те, 1во защото имаше налични Lapua на пазара само за малка капса (вече и такива няма) и 2-ро защото Ivo III беше споменал в друга тема, че BR-4 вадела по-добро SD, та за това.

Yank написа:
Това е много добро за Т-клас, като се има предвид вида на мишените. Ако си ги постгнал с релоуд нямаш причини да търсиш съвет тук.


Постигнато е с фабрични патрони, които предполагам не са много прецизни от към скорости, имайки предвид това, което е измерено на хронографа. От друга страна може и хронографа да не е бил в "кондиция"...

Yank написа:
Преди да взема горната везна, която н е само е безгрешна, но и много бърза - отнема ми не пвече от 40 минути да заредя 100 патрона. При това можеш да я командваш от таблет или телефон.


Да, доста варианти разгледах и някои от тях доста примамливи от към цена като например RCBS ChargeMaster-а. Но в крайна сметка всеки опира накрая до FX-120i и обяснява колко съжалява, че не я е взел по-рано... :)

Хубавото поне е, че мога да си взема 1во везната и след време и AutoTrickler-а, а до тогава на ръка, но важното е, че в точноста няма да има компромис.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 18:54       Заглавие:  Re: Прецизен релоуд на 6.5 Creedmoor
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
vbogoev написа:
Хубавото поне е, че мога да си взема 1во везната и след време и AutoTrickler-а, а до тогава на ръка, но важното е, че в точноста няма да има компромис.


Завиждам ти за ентусиазма. Само недей да отиваш до крайностт да режеш барутните зрънца.
Шегувам се :-) .

Едно зрънце тежи 0.04 до 0.06 грейна. Опитай колко отклонение ще ти даде +/- 0.1 грейна. Надали е повече от твоята 0.74 МОА група.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 23:03       Заглавие:  Re: Прецизен релоуд на 6.5 Creedmoor
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
за прецизните заряди .. работя с шнек, и проверявам на механичка везна, на която има инсталирана камера и я гледам на голям монитор :)

като механичната везна я калибровам с "еталонно" парче метал, което е моята доза
и така от 5-6 години скоростта на патрона 6,5х47 ми е еднаква .. винаги ;) и SD се движи около 1м/с

даже и 408CT .. SD се запази под 1м/с


Прикачени файлове:
295615755_3493587934202109_3571875787226475303_n.jpg
295615755_3493587934202109_3571875787226475303_n.jpg [ 181.95 KiB | Прегледано 1471 пъти ]

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer