logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:35




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 23:46       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
emil5koff написа:
"Цикленето", адаш, не е всичко! То е минимума!


Както винаги си прав, но човек се учи на стъпки. 2019 като почвах релоуда целта ми беше "пуканки". А и човек трябва да има финансова дисциплина, колко пари да даде. Хроно, преса, везна, матрици, триклер, струг, фаска външана, вътрешна. Тогава прецених, че не искам да взимам още джаджи. Знаеш как е край няма. Сега имам две преси и т.н.
А и като вземеш нова джаджа трябва да се научиш да я ползваш.

Човек се развива и променя виждането с времето. Засега го карам на общите указания на видеото на RCBS 1/8 до ¼ оборот аз съм под 1/8 т.е. минимално отблъскване ужким.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 08:06       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
b5202s написа:
А и като вземеш нова джаджа трябва да се научиш да я ползваш.


Препоръчвам ти последната джаджа - мeрене на ogive (по важно е отколкото рамото). А може би вече я имаш. Като гледам "дневника" патроните са ти са с различна дължина 2.2 до 2.31 инча. Така ще можеш всички видове куршуми дето изпозлваш да стоят на едно място спрямо the landing (началото на нарезите).

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 12:40       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
b5202s написа:
минимално отблъскване ужким.

това трябва да се измери, за твоя патронник .. може дори да скъсаш гилза!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 15:14       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Yank написа:
Препоръчвам ти последната джаджа - мeрене на ogive (по важно е отколкото рамото).


Много благодаря Yank. Винаги съм искал да бъда конструктивен.
https://guns.bg/bg/ured-za-izmerdlbochi ... y-a-009308 за това ли говориш?

https://youtu.be/CXSaa-Y_Yus

https://guns.bg/bg/adaptor-za-izmervane ... 6-a-008726 - това е за headspace

https://youtu.be/riVRHOog69g

И сега на въпроса не видях в нета някой по някакъв начин да мери за конкретния патронник. Порових и из темите във форума. Да говори се често за това, но никъде не видях практически съвет как става това измерване на патронника. Трябват ли ти и go, no go gauges?

Както казах аз съм конструктивен човек и като се върна от випа с въпросния комплект за ogive как това ще ми помогне да си измеря headspace-a на патронника. Извинявайте ако нещо не разбирам нямам за цел да се заяждам. Ако във форума има тема, която съм пропуснал с удоволствие ще се радвам на link.

Приготвил съм си 40 гилзи, 20 G.F.L .223 на > 3,4 reload-a. и 20 S&B .223 на нула релоада. От всяка група 10 са FL sizing die и други 10 SB sizing die. От всяка група има по 10 отгряти след формоване.

Тръгнах да им свалям размери, които съм сигурен, че винаги ще измеря по един и същ начин с шублер при базата, горе при раменете, диаметър на шийката горе на ръба. Така има 3 стабилни отправни точки за мерене. Това което видях веднага е че няма никаква концентричност, една гилза като меря външния диаметър на шийката в зависимост как я въртя имам разлика до 0.04 мм т.е. никаква окръжност по външния диаметър. Друго което видях веднага е че SB sizing die свива при основата с 0.02mm повече от FL sizing die.

Ta с най-голямо удоволствие ще си взема инструмент наличен на пазара който да ми помогне да взема размер по идентичен начин, който да мога да проверя след 3-6 месеца.

За самия ралоад имам headpsace gauge https://reloaders.bg/matrica-za-proverk ... e-223-rem/. И проверявам с нея, но тя дава от - до и в момента всички 40 гилзи минават тази проверка.

Предварително благодаря!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 15:33       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Yank написа:
Препоръчвам ти последната джаджа - мeрене на ogive (по важно е отколкото рамото).
:tu: :tu: :tu:

Това видео https://youtu.be/8H6WNbR87ZY ми помогна да разбера защо O.A.L са различни, все си мислих, че куршумите не се влагат еднакво.

https://youtu.be/3kL0HIgqqjU

Като преди да почна да релоадвам си измерих разстоянието до нарезите. Имам си rod, гилза, слагам куршума и гледам. Затова казвам, че моя патронник е доста либерален.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 17:38       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Ако не контролирате рамената на гилзата, всичкия останал труд е без реално значение

Ако не отгрявате гилзите, влагането става - както дойде според настроението на гилзата

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Яну 2023, 13:46       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Ivo III написа:
Ако не контролирате рамената на гилзата, всичкия останал труд е без реално значение


Привет,

Изгледах всички клипове дето съм гледал преди 3 години и изчетох де що намерих. Но пак не ми стана ясно как се мери за конкретна пушка тази величина.

Ако може някой който знае да сподели как се мери head space за конкретен патронник без go, no go gauge. Аз се сещам единствено за гръмната от пушката гилза и втулките. И пак какво точно ще премерим? И това мерене с go, no go gauge не мери конкретния патроник, а само дали е в границите което е различно от питането тука.

Да речем колега от форума ми услужи с въпросната втулка, как мерим headspace само с гръмната гилза? Тя ще ни е 0 и после формовам гилза и виждам, че съм върнал 0.003" но това не е headspace на моя патронник или много бъркам.

Предварително благодаря.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Яну 2023, 16:24       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Адаш, просто е! След като гръмнеш патрона през твоята пушка, гилзата се ръзширява и приема размерите придадени и от патронника на пушката! Тоест, тя вече е в някаква степен копие на твоя патронник. Сега с шублер и втулка мериш раменете,както сам казваш, на стреляната гилза и нулираш шублера! При формоването, разбира се Фул сайз, настройваш матрицата така, че да отблъсне раменате, примерно 3 хилядни! Ясно е, че това не става само с една, а с няколко гилзи, примерно 5-6 бр, и осредняваш, защото отблъскването ще се колебае. Това колебание, ще е по голямо, ако раменете и шийките не са отвърнати! Няма нищо сложно!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Яну 2023, 10:44       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Благодаря много адаш!

https://reloaders.bg/komplekt-izmervane ... with-body/
https://reloaders.bg/hornady-lnl-bullet ... -7-vtulki/

Поръчах и двата комплекта за headspace и ogive.

Понеделник вторник, ще са при мен горните пичове са много точни. Обаче паричките, пак летят, летят :).

Аз затова казвам, че валутния борд е най-важен за това хоби :D иначе няма начин.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2023, 07:49       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
emil5koff написа:
Няма нищо сложно!


Ето с това можеш да вземеш всички рамери на патронника включотелно и freebore.

https://www.brownells.com/gunsmith-tools-supplies/barrel-tools/barrel-chamfering-accessories/cerrosafe-chamber-casting-alloy-prod384.aspx

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Яну 2023, 13:28       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
b5202s написа:
b5202s написа:
6. Е тука ще трябва да намеря начин да си прехвърля дневника.


Извинявам се за забавения отговор, ето какво съм си записал като рецепти.

Vihta N530 Hornady .224 FMJ HP 68 gns, 21.9 gn, COL 2.24", speed 2560 fps, sd 3,16 fps
Vihta N530 Hornady .24 BT PT 75 gns, 21.9 gn, COL 2.31:, speed 2550 fps, sd 8,18
Vihta N530 Hornady .224 FMJ BT 55 gn, 23,7 gn, COL 2,24", speed 2776 fps, sd 33,70
Vihta N140 LOS .224 FMJ 55 gn, 25 gn, COL, 2,228"
Vihta N140 LOS .224 FMJ 55 gn, 24.7, COL 2,228"
Norma 201 LOS .224 FMJ 55 gn, 24,2 COL 2,2", speed 2777 fps
LOVEX D073.5 LOAS .224 FMJ gn, COL 2,2"

За head space, отблъскване на раменете и free bore, разстояние до нарезите. Експериментално ми показаха, че няма смисъл да се мери защото патронника е с достатъчно големи допуски. https://www.accurateshooter.com/. Когато още имах достъп имаше една статия дето накратко казваше за semi-auto не го мислете това отвръщане на раменете. Пробвал съм с FS dies RCBS матрица, която само допира shell-holdera и пак цикли без никакви проблеми.


информацията е пръсната .. и не сам имал време да събера всички данни

но това са бавни барути за 16 инча цев, и още повече за 55грн .. = ниски скорости, ниски налягания
вероятно може да имаш и много нагар в затвора

работил съм с тези - Вихта 140, Норма 201
201 на 18 инча - с ЛОС 55грн правят 950+ м/с, за 16ка .. би трябвало да имаш поне 900м/с
Вихта 135 не е оптимална за 18 инча и 55гр .. а Вихта 140 .. за 55гр .. въобще няма да е добре дори и за 18ка цев



до тук разбрах
16 инча цев, и най-лекия буфер АР15 3,0 оз
- патронника какъв е .. 5,56 или 223
- BCG какъв е - фул ауто (пълна маса) или семи (олекотен)

ако патронника ти е 5,56х45 (пише си го на цевта)
няма какво да мериш нарези - влагане .. даже на 57.30мм - колкото позволява пълнителя (някой са по къси даже - като БГ и Лансер)
даже ЛОС куршимите са къси .. и на 57,30 - много малко го държи шийката, аз ги правя на 56.00мм

но рамената трябва да се контролират :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 10:24       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Ivo III написа:
патронника какъв е .. 5,56 или 223
- BCG какъв е - фул ауто (пълна маса) или семи (олекотен)


Патронника е 5.56, GCG е семи олекотен.
Ivo III написа:
201 на 18 инча - с ЛОС 55грн правят 950+ м/с, за 16ка .. би трябвало да имаш поне 900м/с
24.2 gn e минимума. Предполагам, че после съм слагал 25 gn. Просто не съм записал. 25.5 е макс.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 12:02       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
b5202s написа:
Ivo III написа:
патронника какъв е .. 5,56 или 223
- BCG какъв е - фул ауто (пълна маса) или семи (олекотен)


Патронника е 5.56, GCG е семи олекотен.
Ivo III написа:
201 на 18 инча - с ЛОС 55грн правят 950+ м/с, за 16ка .. би трябвало да имаш поне 900м/с
24.2 gn e минимума. Предполагам, че после съм слагал 25 gn. Просто не съм записал. 25.5 е макс.



ето ти моите записки
имам и още няколко на студено и при еднакви условия - еднакви гилзи, измити - за да хвана термостабилноста на 201, но тефтера не е в мен, да ги препиша, като ги събера ще го кача

полето ЗЗ е дали остава на затворна задръжка
слагам по един патрон в пълнителя и стрелям, т.е. дали успява да отиде докрая (така се тества и регулируем газ глок)

това е при буфер 3.0оz, стандартна пружина и без регулируем газ блок
сега си набавих всички тежести на буфери + всички видове пружини на спринко и на гейзели Супер42 .. и ще има още графи таблицата :)


Прикачени файлове:
4_AR15_BG_reload_data_223_556_Aero_M4E1_Savage_MSR__20.08.2022_PF.rar [26.39 KiB]
121 пъти

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2023, 15:57       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Ivo III написа:
ето ти моите записки


Много благодаря! Вчера взех втулките и ще проверя раменете на заложените за отлежаване гилзи.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Сеп 2023, 09:12       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Привет,

Поради независещи от мен причини отворих втулките чаак на 06/09/. На кратко нямам две еднакви гилзи или два еднакви цели патрона. Ще се купуват нови за сверка и първи reload.

Относно моето подозрение, че гилзите се "отпускат" с времето. Ами след 9-месеца имам +0.02 mm при шийката на тези дето не са отгрявани и са S&B. Точността на уреда е 0.01 mm т.е. там където ми дава +0.01 mm приемам че нямам отпускане, макар че отклонението винаги е +. GФL се отпускат по-малко, отгряването влияе също да не се отпускат. Small Base матрицата не влия на отпускането просто като е свито повече след отпускане + 0.02mm оставя гилзата в параметри. Всички минават gauge т.е. от заложените няма такава дето да не минава дори след отпускане. Но предполагам че при влагане на патрон и crimp може и да измятат и затова да се получава брак - готов патрон да не минава ammo check-a. Определено с прецизни уреди ще се хване това което подозирах, че се случва.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer