logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 22:17




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2023, 00:10       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Ivo III написа:
но 99.99% вината не ти е в гилзата


Нещо явно не се разбираме. Аз с моята АР-ка (подробно ще дам информацията, за която питаш утре) проблеми съм имал точно два пъти и двата пъти съм споделил във форума.
1. Чисто нова от кутията с пълнители даниел дефенсе от випа-а. Но тя просто не може да работи с този пълнител преди да му изпиля устните т.е. не можем да говорим за засечка.
2. Мой релоуд два патрона казаха цък и нищо. Като ги разкернирах нямаше барут :( може и да е изгорял може и да не съм сложил, но го писах подробно някъде по форума е.

Та аз засечки не съм имал нито с фабрични нито с мои патрони. Като тръгнах да релоадвам Аспирина ми помогна да замерим патронника, но той е като съевата дупка. Какво точно да правя по него. Гилзи за .223 до сега съм ползвал само стреляни от мен GFL.

Сега да се върнем на проблема. При мен нещата стоят така: Поради липса на време и болки в ръцете.

1. Формовам .223 или 9х19 на дата Т1->amochek OK
2. След месец два три когато мога, ако мога на дата Т2 amocheck OK и стругувам (защо ми е голям зор да се мина да стругувам гилза, която после не минава amocheck) или накапсявам ако е 9х19

Та в интервала Т1,Т2 между двата чека изпадат гилзи просто са си стоели и хоп били са ОК после не са.
3. След още месец, два три на дата Т3 amochek ОК и накапсявам ако е .223 или пълня ако е 9х19. Пак между Т2 и Т3 има гилзи коти не минават amocheck.
4. След още месец, два три Т4 amocheck ОК пълня ако е .223 или стрелям ако е 9х19.
5. ... Т5 amocheck ОК стрелям .223

Това е което се опитвам да кажа, че не зависимо от amocheck на дата Т1 после винаги има такива гилзи или готови патрони ,които не минават amocheck преди стреляне.

Патроните които не минават amochеck на Т4 или Т5 си ги събирам и като станат 50 ги стрелям през хрнограф. Идеята ми е че ако брака е що годе добре, а той е отличен значи целия процес е ок. С една дума гилзата има хистерезис и с времето бяга от параметрите, които са били на дата Т1.

И карабината ми и късото са общо взето всеядни.

С отгряване при Т1 amocheck -ОК, имам amocheck KO при пълнене след кримп и понякога преди стреляне, но винаги има брак т.е. патрони, които не минават amocheck-a не зависимо, че гилзите са проверени 4 пъти. Просто времето някак си променя параметрите на гилзата.

Надявам се сега вече да съм се изразил по-разбираемо.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2023, 00:32       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Аз си те разбрах от първия път...искаш да кажеш, че с времето гилзата "живее"! PDT_Armataz_01_22 А, има ли някаква вероятност, това по някакъв начин да е свързано с околната температурата...с температурата при която се съхраняват гилзите между отделните етапи?

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Яну 2023, 06:49       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
emil5koff написа:
Това предполага, че допускате, както си се изразил, "дълголетието на точността" и "дълголетието на гилзата" да се разминават, като ви интересува до кога има смисъл да се ползват гилзите!


Аз съм оптимист - очаквам да ни писне на 25-ия път, да правим едно и също нещо отгряване, зареждане, стреляне в същата дупка и отново без изменения. :-) Нещо като продължително сърцебиене свиваш - разпускаш. Не вярвам кристалите на метала да се превърнат в каквото и да било или да се изпарят..

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Яну 2023, 12:52       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Ivo III написа:
а да сме полезни, може да споделиш .. за начало
1. оръжие - цев, газова система, стъпка нарези
2. затвор - семи, фул
3. буфер, пружина - маса, сила, настрел
4. гилза - марка
5. барут, заряд, куршум, капси
6. скорост на проектила


1. S&W M&P15 Sport II. 16", 9.6, direct (not piston operated), От газовия блог до края на газовата тръбичка са 24 см. Дали е carabine или mid length не пише в users manual. Това което съм питал S§W support дали е mill speck и техния отговор е да mil speck e.

2. Затвор болт carrier e лек къс (отзад)
3. Буфер - няма маркировка бежов с жълта тапа (2.9 ounces), пружина не съм я мерил, 2000 фабрични фиоки (55gn, 62 gn + 400-500 Arsenal :confused: ) + 4 кг барут приблизително 4500.
4. GFL
5. Vihta N530, N140, Norma 201, Lovex D073.5; 55 gn LOS FMJ, from min to middle , fiocci small rifle
6. Е тука ще трябва да намеря начин да си прехвърля дневника.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Яну 2023, 15:46       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
патронника на цевта какъв е - 5,56х45, 223 Wylde или 223 Rem.

имаш ли уред за измерване на отблъскването на раменете на гилзата ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Яну 2023, 23:48       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ivo III написа:

имаш ли уред за измерване на отблъскването на раменете на гилзата ?

На тези полуавтоматичните, колко ги отблъсквате? 4-5 хил от инча?

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 00:18       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
emil5koff написа:
Ivo III написа:

имаш ли уред за измерване на отблъскването на раменете на гилзата ?

На тези полуавтоматичните, колко ги отблъсквате? 4-5 хил от инча?


горе долу толкова
но съм мерил, гилза да я засиля от ЗЗ .. мести раменете още назад при удара :)
така, че .. много няма какво да се прецизира тази операция

имам два подхода
1. отгрявам - стават много еднакви (всеки модел гилзи, се свива различно, и сам си маркирал матрицата с индекси)
2. ако сам със стари гилзи, без отгряване - отделям тези които изпружинирват и .. коригирам матрицата и свивам раменете колкото ми трябва

при снайперски патрони правя три формования, със завъртане на 1/3
при шмайзерски - на две формования, и стават по еднакви

количеството смазка е много критично за доброто и еднакво формоване! (много смазка даже може да вдлъбне гилзата)
за снайперски - ползвам само това - https://www.forsterproducts.com/product ... lubricant/
за шмайзерски - това или силиконов спрей на балистол
нанасям го с https://www.reloading.co.uk/redding-case-lube-pad.html (смазката на Рединг ми е дебела и стават криви гилзите) и четка за вътрешното смазване

обаче това е почти с нищожно значение за шмайзери, особено за стрелби до 100-300 метра по големи мишени
ако пък нямате хубаво LPVO .. точката ще внесе повече отклонение от прецизния патрон

разумната достатъчност за шмайзер
1. да сортирате гилзите по видове гилзи (марки)
2. да си измерите вашия хеадспейс
3. да отблъснете 3-5 хилядни от инча за вашия ХС
4. да премерите след формоване
4.1. ако отгрявате гилзите - можете да не мерите всяка гилза след формоване

ето два уреда, единия е по забавен :)
Изображение


ПП: много по-опасно е да оставите дълга гилза от 44.70мм, защото може да се получи свръхналягане

ПП2: вредно е голямо отблъскване на рамена, защото тогава материала на гилзата се изморява от голямото преместване при изстрел и после голямо връщане до стандарта

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 07:49       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
разумната достатъчност за шмайзер
1. да сортирате гилзите по видове гилзи (марки)


На тегло - първо е по-лесно и по-бързо и второ на много производители не са им еднакви гилзите. Поне при мен - едните са правени за пазара други за военните. Последните доста често се стрелят по стрелбищата. Теглата се движет 0т 79 до 94 грейна. Всичко което е от 80 до 91 гр го използвам другото в коша и без това количествата са малки.

Иво, това алуминево "мерило" не е за сериозна работа. Първо - износва се много бързао и второ не може да покрие всички калибри, въпреки че идва като компелт. Най добре е да се извърти нещо на струг от стомана с размер.

(диаметъра на шийката+диаметъра на гилзата)/2.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 08:51       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Yank написа:
Ivo III написа:
разумната достатъчност за шмайзер
1. да сортирате гилзите по видове гилзи (марки)


... Най добре е да се извърти нещо на струг от стомана с размер.

(диаметъра на шийката+диаметъра на гилзата)/2.

И аз си карам с добрите стари втулки... и болта на пушката...
Прикачени файлове:
IMG_20220419_205259~2.jpg
IMG_20220419_205259~2.jpg [ 939.34 KiB | Прегледано 2282 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 12:59       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
Yank написа:
Иво, това алуминево "мерило" не е за сериозна работа. Първо - износва се много бързао и второ не може да покрие всички калибри, въпреки че идва като компелт. Най добре е да се извърти нещо на струг от стомана с размер.


разбира се!
показах принципа на измерване, с два уреда

аз ползвам на Синклер - стоманени, и правени тук от инстументална стомана
даже използвам такива където може да се измерва цял сглобен патрон, за да мога да премервам на сглобен или фабричен рамената

използвам и основа с дупка за капсата .. както показва колегата по долу

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 17:27       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
b5202s написа:
6. Е тука ще трябва да намеря начин да си прехвърля дневника.


Извинявам се за забавения отговор, ето какво съм си записал като рецепти.

Vihta N530 Hornady .224 FMJ HP 68 gns, 21.9 gn, COL 2.24", speed 2560 fps, sd 3,16 fps
Vihta N530 Hornady .24 BT PT 75 gns, 21.9 gn, COL 2.31:, speed 2550 fps, sd 8,18
Vihta N530 Hornady .224 FMJ BT 55 gn, 23,7 gn, COL 2,24", speed 2776 fps, sd 33,70
Vihta N140 LOS .224 FMJ 55 gn, 25 gn, COL, 2,228"
Vihta N140 LOS .224 FMJ 55 gn, 24.7, COL 2,228"
Norma 201 LOS .224 FMJ 55 gn, 24,2 COL 2,2", speed 2777 fps
LOVEX D073.5 LOAS .224 FMJ gn, COL 2,2"

За head space, отблъскване на раменете и free bore, разстояние до нарезите. Експериментално ми показаха, че няма смисъл да се мери защото патронника е с достатъчно големи допуски. https://www.accurateshooter.com/. Когато още имах достъп имаше една статия дето накратко казваше за semi-auto не го мислете това отвръщане на раменете. Пробвал съм с FS dies RCBS матрица, която само допира shell-holdera и пак цикли без никакви проблеми.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 21:13       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
И да приключа с информацията карабинтат е 5.56/.223, а това е статията
(https://bulletin.accurateshooter.com/20 ... key-rules/), за която говорих, която ме отказа да задълбавама в headspace и pushing the shoulders back.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 23:18       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 13 Мар 2010, 15:14
Мнения: 100
Изч?ка хубавата тема, благодаря..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 23:20       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 13 Мар 2010, 15:14
Мнения: 100
EMO написа:
Изч?ка хубавата тема, благодаря..
Покажи нещо нагледно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 23:25       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
b5202s написа:
b5202s написа:
6. Е тука ще трябва да намеря начин да си прехвърля дневника.


За head space, отблъскване на раменете и free bore, разстояние до нарезите. Експериментално ми показаха, че няма смисъл да се мери защото патронника е с достатъчно големи допуски. https://www.accurateshooter.com/. Когато още имах достъп имаше една статия дето накратко казваше за semi-auto не го мислете това отвръщане на раменете. Пробвал съм с FS dies RCBS матрица, която само допира shell-holdera и пак цикли без никакви проблеми.

"Цикленето", адаш, не е всичко! То е минимума! Ако имаш нескончаем достъп до гилзи и не се предвижда повече от 1-2 цикъла, тея работи изобщо не трябва да те интересуват! В общия случай, обаче, това са съществени неща, пряко влияещи на живота на гилзата и прецизността/групираността, особенно ако става въпрос за стрелба на далечни разстояния! Казвал съм го вече, всичко зависи от целите! Ако трябва да уцелиш чинийка за кафе на 500 м е едно, а ако трябва да наблъскаш максимум "алфи" от 30 м за минимално време е друго!Съответно и релоуда за едното е един, а за другото друг!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer