logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:17




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2022, 19:19       Заглавие:  spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Привет релоадъри,

Искам да изпратя годината с нещо позитивно!

Докато гледах това видео https://youtu.be/iHGCpkHobSs по повод новата си матрица RCBS small base sizer die. Чух няколко пъти човека да спомене spring back ефекта.

В реалоад-а ме въведоха колегите tsb за .223 и JDredd за 9х19, също така в някои тънкости на reaload-a за .223 Аспирин-а.

1. Защо си купих small base sizer die? Всички знаем, че релоад-а е само за лични нужди и с чужд релоад не се стреля. Обаче хора сме. Ще отидеш на стрелбището ще се вдигне адреналина и ще си омешате патроните с някой друг.

Точно този момент искам да дискутирам. Всеки си прави патрони за неговата пушка. Аз проблеми с моите оръжия не съм имал. Обаче още в самото начало на заниманието забелязах, че някои гилзи въпреки формоването не минават amocheck. По-интересното с времето гилзите spring back. Това съм го забелязал много осезаемо при 9x19, като ефекта се получава най-вече по време на crimp и е логично, като натисне устните на гилзите и долу base издува.

Причините затова явление ? Многократен релоад 9x19 са ми сигурно на 10 релоад а .223 поне на 7 -ми.

Явлението го забелязах веднага с 9x19 и матрицата на Lee на 100 гилзи 10 фира, не се формоват правилно. Логично този процент нараства с времето и броя на релоада-. Реших проблема с Dillon, но пак с времето и още повече релоад ясно е.

Но проблема не са тези дето не се формоват, а тези дето оставени, така да чакат - изпружинирват. Категорично spring back съществува.

Като за мен той има две проявления
1. Гилзата някак с времето и при кримпване се връща към размери, които не съответстват на максимално допустимите.
2. При влагане на куршума. Сигурно сте се питали след като общо взето матрица, куршуми гилзи са с един размер получавате патрони с разлика в дължината? Значи за прогресивната преса на Lee от всяко едно от 5 гнезда имам различна дължина т.е. не разглеждаме този случай. Но когато релоадваш на единична и си направил 50-100, но не си ги кримпнал и ги оставиш за ден, два седмица пак има изпружинирване куршума излиза минимално да 1,2 хилядни от инча, но го има също още в самото влагане щом престане усилието има връщане, което според мен дава разликата в дължината.

Та сега с тази нова матрица ще видя до колко се наблюдава този spring back ефект при .223 като ще сравнявам гилзи на 1 едно стреляна с такива на много.

Успешна нова година колеги. :armed: Дано съм ви бил полезен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2023, 15:16       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
ЧНГ, момци! Да сте живи и здрави и много точни изстрели през 2023 г. !
Сега на въпроса... отпружинирването е характеристика на гилзата, основно на материала от който е изготвена и формата и. В този смисъл, различните матриците, ако са еднотипни, могат слабо да влияят на този негативен ефект. Най-сигурния начин проявата му да се минимализира е като гилзите редовно се отвръщат. Колкото по пластична е една гилза, толкова по слабо, стигащо до пренебрежително, е отпружинирването!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2023, 19:42       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
emil5koff написа:
Колкото по пластична е една гилза, толкова по слабо, стигащо до пренебрежително, е отпружинирването!
:tu:

Категорично. Мисълта ми беше, ефекта се засилва с времето на престой на гилзата и броя релоади! Аз лично вече мисля преди да ходя да стрелям да си минавам патроните отново през amocheck. Просто защото съм видял, че патрони които съм прибрал т.е. минали са check, след половин година не го минават, един два на 100, като въпреки това моята карабина е с високи толеранси и ги стреля без проблем.

Относно гилзите за късо, ясно е че няма кой да ги отгрява, просто аз няма как да ги отделям на партиди и да знам кои гилзи на колко релоада са.

Всяко едно връщане на гилзата към фабричните размери я "стоманизира" т.е. губи пластичност.

Относно small based size die освен, че е за по тесни патронници, самото свиване на гилзите малко повече, при едно "отпружинирване" би я оставило в рамките на допустимите параметри. Поне това казва чичото от видеото. Може и да не е прав. Ще пробвам ще наблюдавам имам гилзи на поне 6 реалода, винаги ги отгрявам ще формовам с едната и с другата матрица и ще ги следя през 3 месеца какво е дереджето и колко е „отпружинирване“ ако може да го хване шублера.

Ясно е че колкото повече се свива гилзата толкова повече се скъсява живота и, и губи пластичност, т.е. се търси някакъв баланс между 100% да стреля с всякакви патронници и брой релоади.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2023, 20:41       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
b5202s написа:
emil5koff написа:
Колкото по пластична е една гилза, толкова по слабо, стигащо до пренебрежително, е отпружинирването!
:tu:

.... Ще пробвам ще наблюдавам имам гилзи на поне 6 реалода, винаги ги отгрявам ще формовам с едната и с другата матрица и ще ги следя през 3 месеца какво е дереджето и колко е „отпружинирване“ ако може да го хване шублера.
.....

Пробвай, ще е интересно какво ще се получи!
Аз лично, никога не съм изпитвал нужда от amocheck! Някак ми противоречи на разбиранията за целите на релоуда! Според мен, основната цел на релоуда е да се направи патрон, максимално адаптиран по конкретната пушка, тоест нещо като да се ушие костюм по поръчка! Тая джада, цели точно обратното, да унифицира патроните така, щото да стават за максимално много пушки!Може би, когато се гони количество, amocheck има своето място, но за прецизна стрелба, единственото през което е нужно да минава патрона, е патронника на конкретната пушка!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2023, 20:59       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
b5202s написа:
Ясно е че колкото повече се свива гилзата толкова повече се скъсява живота и, и губи пластичност, т.е. се търси някакъв баланс между 100% да стреля с всякакви патронници и брой релоади.


За да продължиш живота на гилзата, и съм сигурен че ще запазиш точността си, трябва да ги награяваш.

Сега, всяко боравене на гилза от стрелба до ресaйзване, прави гилзата твърдоглава :-) (the hardness increases as well the spring back). Ето защо аз след стрелба аз ресизайзвам и чистя гилзите след което ги минавам през annealer-a. След което влагам патрона. Отнема 10-15 минути за 100 гилзи.

In order to be consistent - аз използвам моята електронна самоделка (знаеш програминг, сръчен си и с минимална инвестиция под $200, можеш да си я направиш сам - ако искаш ще ти дам подробности - отдавна се каня да ги публикувам в този форум).

В момента се обзаведох с един 3D printer и произвждам части за авотматично подаване на гилзите (при голям брой .223 гилзи автоматизацията спестява време).

С един бенч рест рекордьор през пролетта ще правим тест за да намерим дали annealing-а не само удължава удължава живота на гилзата, но и запазва точността. Той е направил един rail gun и на стрелбището ще подгряваме 25 пъти няколко гилзи и ще ги стреляме.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 06:02       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
emil5koff написа:
но за прецизна стрелба, единственото през което е нужно да минава патрона, е патронника на конкретната пушка!


Патрон по поръчка. Почти винаги преди състезание изваждам иглата от болта (да не стане случаен сакатлък) и прекарвам всеки един патрон в камерата. Навремето трябваше да сменя цевта на един 1911 .45 АСР. Пазя старата цев точно за проверка. Много хора използват стари цеви за ази цел - отрязват патронника и толкоз.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 11:19       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Yank написа:
b5202s написа:
Ясно е че колкото повече се свива гилзата толкова повече се скъсява живота и, и губи пластичност, т.е. се търси някакъв баланс между 100% да стреля с всякакви патронници и брой релоади.



С един бенч рест рекордьор през пролетта ще правим тест за да намерим дали annealing-а не само удължава удължава живота на гилзата, но и запазва точността. Той е направил един rail gun и на стрелбището ще подгряваме 25 пъти няколко гилзи и ще ги стреляме.

Това съм го тествал Yank, преди време. Даже качвах мишени за сравнение в един друг форум. Разбира се, без претенции за някакъв статистически обоснован цифров израз показаваш колко по свита е групата, може да се каже, че такава връзка има, като при отвърнати гилзи се наблюдават значително по малко флаери, а до колкото все пак има такива, отривите от основната група са по малки. Ще е интересно какво ще констатирате и вие, а ако успеете да изведете и някакъв математически обоснован усреднен процент или друга числова стойност, ще е супер!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 11:52       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
emil5koff написа:
Някак ми противоречи на разбиранията за целите на релоуда! Според мен, основната цел на релоуда е да се направи патрон, максимално адаптиран по конкретната пушка, тоест нещо като да се ушие костюм по поръчка!


Напълно съм съгласен с тебе, но аз още съм в детската фаза на релоуда! Целта ми е да си правя "пуканки" и те да минават навсякъде.

Може ли един въпрос за отгряването нямам идея защо и как съм решил, но аз отгрявам ПРЕДИ формоване на гилзата, а Yank пише след формоване
Yank написа:
Ето защо аз след стрелба аз ресизайзвам и чистя гилзите след което ги минавам през annealer-a. След което влагам патрона.
.

Та ако може да споделиш твоето мнение ясно е че има много логика да е след но и да е преди. Моята лично е да е пластична, като се формова да втърдява се т.е. може пак да я нагрееш знам ли.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 13:35       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Не схванах дали към мен или към Янк е въпроса, така че извинявай, ако отговарям без да съм питан! Логиката, както казваш, дава аргументи и в двете посоки! Логично е, гилзата да се отгрява след почистване преди формоване, за да може матрицата да работи с максимално пластични рамена и шийки, а така също и като окончателни, в рамките на цикъла, геометрични параметри на гилзата! Логично е, обаче и отвръщането да се прави непосредствено преди влагането, както е във фабриките, като по този начи се освобождават натрупаните напрежения в метала от предходните обработки, като се приемат за допустими, евентуалните геометрични отклонения, които неминуемо ще последват! Съответно изводите са, че отвръщане преди формоване се практикува при релоуд, а след формоване, при масово фабрично производство! Разбира се, много фирми, изобщо не отвръщат гилзите си! Това като теория... като практика, в общия случай ги отгрявам, непосредствено след водния тумблер, като по този начин, освен гореописаните предимства си гарантирам, че в гилзите няма да има остатъчна влага, но случвало ми се е случвало да го правя ислед формоване! Единствено, малко по голямо биене на шийката на гилзата забелязвам, но след флагането окончатеното биене на готовия патрон е сходно!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 14:00       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
обикновено оръжията и патронниците се различават и прецизен патрон/гилза се прави .. за конкретно оръжие/патронник

целта е минимално свиване, и от там минимално шоково разтягане .. от там точност и дълъг живот на гилзата
затова се правят къстом матрици за конкретен патронник, или още по добре къстом патронник за конкретен куршум

като, че ли фокуса на темата е да се вкара патрон в стандартни размери, без оглед на конкретния патронник (който дори се износва с употребата)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 14:56       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
emil5koff написа:
Не схванах дали към мен или към Янк е въпроса, така че извинявай,


Точно към тебе беше! Много благодаря, правилно си схванал.

Ivo III написа:
че ли фокуса на темата е да се вкара патрон в стандартни размери, без оглед на конкретния патронник


По-скоро фокуса е явлението "отпружинирване", как се проявява и какво ни причинява. Адаша (Емил) засегна аспекта с прецизното стреляне и въобще стоманизирането и възвръщане на пластичността на метериала. В съседната одая има доволно много за засечки на ар-ки. Само, че за АР се релоудва, а за 7.62х39 НЕ.

И понеже тези матрици на RCBS серия AR я гледам от както снарадявам. Та затова реших да споделя моите наблюдения. Плюс бъдещ експеримент с новата матрица дали ще има подобрение. "Spring back" от фабрични размери минаващ amocheker до извън фабрични не минаващ amochecker е доста сериозно проявление на въпросното явление. Предполагам че повечето правите и стреляте, докато при мен им един период с месеци в които гилзите стоят и чакат да ги напълня.

Аз лично се стремя да направя патрон който да сън сигурен на 100%, че ще цикли на всичко. Но това не значи че темата е тясно фокусирана. Виж тука за 5 мнения колко информация се сподели и се научи лично аз.

Всяко мнение по темата "отпружинирване" е добре дошло.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 18:32       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
emil5koff написа:
Ще е интересно какво ще констатирате и вие, а ако успеете да изведете и някакъв математически обоснован усреднен процент или друга числова стойност, ще е супер!


Колегата с който ще правим теста е върха на прецизността в моите очи. Не само е доказан рекордьор но има и machine shop където дълбае цеви и прави custom dies. Практикува бенч рест 40 години вече, един и същ калибър, и никога не е отгрявал гилзите. Може би свитите толеранси са му осигурявали дълголетие на гилзите и точността на изстрелите. Дълго време е използвал гилзи Seico, които днес не съществуват. Съвремените гилзи, заместили неговите оргинални в началото са били на ниво. Постепенно производителите започнали cutting corners и на цени $3/ парче, колегата иска да опита с отгряване.

Та от тук и теста. Rail Gun-a е гигантска стреляща машина (негово създание), която елиминира толеанците на стрелящия. Целта ни е да определим дълголетието на точността, не дълголетието на гилзата.

Отгряване преди или след ресайзинг?

Зависи колко този процес повишава твърдостта на материала и дали е в reasonable толеранс и до каква степен материала е annealed.

Ето предлагани толеранси, които са плод на дългогодишно изследване от учени и стрелци.
Прикачени файлове:
Nardness.png
Nardness.png [ 275.25 KiB | Прегледано 3323 пъти ]


Аз успях с моята джаджа да гарантирам крайна ниска твърдост (забележи еднаква за всяка гилза) на шийката. Отивам до крайна мекушавост поради това, че нямам възможност да меря твърдостта. Ако мога да тествам твърдостта, мога да гарантирам и твърдостта на рамото (в процес съм на търсене на лаборатория с приемливи цени). От там, еднакъв ресайзинг ще повдигне твърдостта, но ще бъде еднаква за всички гилзи.

b5202s написа:
Аз лично се стремя да направя патрон който да сън сигурен на 100%, че ще цикли на всичко.


Това е абсолютно лесно до момента, когато материала на гилзата ще бъде супер твърда и ще откаже да приеме новите размери, ако преи това не се сцепи.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 22:40       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Yank написа:
emil5koff написа:
Ще е интересно какво ще констатирате и вие, а ако успеете да изведете и някакъв математически обоснован усреднен процент или друга числова стойност, ще е супер!


.... Целта ни е да определим дълголетието на точността, не дълголетието на гилзата.


Тоест, да разбирам, че целта на теста ще е да се установи до кой по ред цикъл, гилзата ще запази качества, такива че да позволяват на патрона събран с нея, да постигне някаква приета за нормална точност (групираност)! Това предполага, че допускате, както си се изразил, "дълголетието на точността" и "дълголетието на гилзата" да се разминават, като ви интересува до кога има смисъл да се ползват гилзите! Много сложно ми се вижда. Вероятно за конкретна марка гилзи и калибър би било възможно, но пак ми се струва много трудно, което не значи, че не трябва да се пробва! Желая успех!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 22:44       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
b5202s написа:
emil5koff написа:
Не схванах дали към мен или към Янк е въпроса, така че извинявай,


Точно към тебе беше! Много благодаря, правилно си схванал.

Ivo III написа:
че ли фокуса на темата е да се вкара патрон в стандартни размери, без оглед на конкретния патронник


По-скоро фокуса е явлението "отпружинирване", как се проявява и какво ни причинява. Адаша (Емил) засегна аспекта с прецизното стреляне и въобще стоманизирането и възвръщане на пластичността на метериала. В съседната одая има доволно много за засечки на ар-ки. Само, че за АР се релоудва, а за 7.62х39 НЕ.

И понеже тези матрици на RCBS серия AR я гледам от както снарадявам. Та затова реших да споделя моите наблюдения. Плюс бъдещ експеримент с новата матрица дали ще има подобрение. "Spring back" от фабрични размери минаващ amocheker до извън фабрични не минаващ amochecker е доста сериозно проявление на въпросното явление. Предполагам че повечето правите и стреляте, докато при мен им един период с месеци в които гилзите стоят и чакат да ги напълня.

Аз лично се стремя да направя патрон който да сън сигурен на 100%, че ще цикли на всичко. Но това не значи че темата е тясно фокусирана. Виж тука за 5 мнения колко информация се сподели и се научи лично аз.

Всяко мнение по темата "отпружинирване" е добре дошло.


засичат, защото нямат необходимото познание за АР системата :) барути, заряди и т.н.
размера на гилзата едва ли оказва особено влияние .. ако се измерват с обикновен уред колко са отблъснати рамената .. е може и да се отгреят за да се подобри точност и да се уеднаквят гилзи с неизвестен произход

не съм виждал, нито една засечка в Т-Клас, по вина на размер на гилза .. виждал съм от олекотени чукове, пружини, грешно набити капси и т.н.
също така се случва да се задръсти цялата система от НИСКИ ЗАРЯДИ !!! или неправилен барут

другото важно нещо е да се СОРТИРАТ гилзи, защото може да се получи до 30 м/с разлика от обема на различните гилзи


за да има повече живот на гилзата - НЕ ТРЯБВА да се търси минимален размер, а да се настрои по конкретния патронник

за да сме полезни, може да споделиш .. за начало
1. оръжие - цев, газова система, стъпка нарези
2. затвор - семи, фул
3. буфер, пружина - маса, сила, настрел
4. гилза - марка
5. барут, заряд, куршум, капси
6. скорост на проектила

и после ще питам останалите неща :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 22:53       Заглавие:  Re: spring back effect
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
b5202s написа:
Аз лично се стремя да направя патрон който да сън сигурен на 100%, че ще цикли на всичко.


такова нещо нещо няма :)
направи 100% да ти цикли на твоята система и си я настой

но 99.99% вината не ти е в гилзата - ако мериш рамената на гилзата, преди и след отблъскване :)
ако отгряваш - може да не мериш рамената .. удара на затвора е толкова силен, че ги премества

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer