logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:38




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 00:53       Заглавие:  Надрани шийки след full size
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Привет.

Днес реших да оформя шийките на чисто нови гилзи Lapua(имат леки удари и не са перфектно кръгли. Използвам матрица Forster Bench Rest. Уж добра матрица, скъпа не знам си какво, но след 5-6 оформени гилзи започна да дере шийката, все едно шкурка. Прегледах матрицата с бороскопа и се вижда 1 линия с остатъчна мед при връзката между рамото и шийката. Изглежда там се задържа мед от предходните гилзи, който в последствие дере... Някой имал ли е подобен проблем? Или аз не правя нещо като хората? Почистих с copper remover, падна всичко и след 5 гилзи отново започна да излизат надрани. Използвам Redding Dry neck lube за смазка, както е по инструкции. Матрицата е настроена по инструкции, но нещата са плачевни... Снимка на гилза и на връзката на рамото с шийката в матрицата. След известно търсене в интернет разбрх, че трябва да се полира мястото, но уж хвърлям пари за качествена матрица и очаквам всичко да и е наред, не е матрица от 30лв... Калибър 6.5 Creedmoor, ако има значение.


Прикачени файлове:
20230203_233443.jpg
20230203_233443.jpg [ 478.53 KiB | Прегледано 2541 пъти ]
Photo_20230203235050.jpg
Photo_20230203235050.jpg [ 45.73 KiB | Прегледано 2541 пъти ]

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 04:07       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Всичко е нормално
Използвай хубава смазка ... Например на Форстер :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 10:02       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
В добавка към казаното от Иво: ако я прекараш през един воден тумблер със стоманена медия - ще стане лъскава като парадните инструменти на общинския духов оркестър.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 12:38       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Ivo III написа:
Всичко е нормално
Използвай хубава смазка ... Например на Форстер :)


От друго твое мнение видях, че ползваш Forster High pressure case lube и реших да взема да го пробвам и тялото го мажа с него, но мислех че е по-добре шийките да са със сухо, а и тази на рединг я хвалеха доста и за това я взех общо взето. Ще пробвам да мажа и шийките с форстър, пък ще видим какво ще излезе..

JDredd написа:
В добавка към казаното от Иво: ако я прекараш през един воден тумблер със стоманена медия - ще стане лъскава като парадните инструменти на общинския духов оркестър.


Все още не съм се оборудвал с нищо за почистване, но мислех да взема ултразвукова вана като начало...

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 15:36       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
то на сухо и едни други неща не са много приятни :happy:

а можеше да си ги гръмнеш, а не да им скъсиш живота с това надиране .. вече ще се сцепят по рано


можеш да полираш матрицата .. има много начини, най-добър резултат става с цериев окис или JB пасти
обикновено си ги полирам първо на струг и меко дърво - забива се да поема формата и после с пасти за шийка и рамене
после с гръмната гилза за бодито ... по формата на патронника .. ако се налага, за да има по малко преместване на материал при формоване

скъпите матрици - изкарват повече, тези от евтинките серии на Хорнади, се надират и износват по бързо, особено ако не се смазва хубаво гилзите
топ къстом карбидна матрица - е към 300$+ в щатите (само формоваща) .. но за обикновена пушка - няма смисъл
все едно да помпиш гумите с азот на градска малотражка
има един термин - необходима достатъчност -

Форстер е отлична матрица, малко има нужда да се шлайф - НО ако се знае какво се прави, защото и това е рискова операция
твоята изглежда добре на бороскопа

.. измита гилза без полиране в тумблер и без хубави смазки - ще задере пак рано или късно
ако отгряваш и не полираш след това в тумблер .. става още по страшно в матрицата от окиса по гилзата


ултразвукова вана е добро средство - но не е достатъчно за високо качествено на формоване :happy:
измиването .. има смисъл за вътрешен обем

според мен за перфектното формоване е нужно
- измиване на ултразвук
- отгряване
- полиране в тумблер със суха медия и цериев окис
- формоване с качествена финна смазка

както и инструменти за измерване какво се прави ... и т.н.


ето ти добра ултразвукова вана - https://cncworld.bg/px-30a-6l-p-97.html (има много режими за вадене на въздуха, кавитация, и се регулира честотата в зависимост от масата на гилзите за по добра ефективност

след измиване, трябва и сушене - уреда на Каудланд за сушене на плодове е добър https://oferta.bg/offer/mashina-za-sush ... odove-ayco - няма таймер за изключване и го пускам с механичен таймер на колкото часа искам

ПП: някой колеги се стараят да изчистят добре капсулното гнездо и свалят преди миене капсите
за мен това освен, че няма никакво значение за работата, но и дори е лошо за гилзи на много изстрели - остатъчния нагар затяга капсите

има нужда да се почисти само огнепроводния канал, да е еднакъв - може и с инструмент да се изреже вътрешния ръб и да се уеднаквят
но за новите гилзи Лапуа в 6,5 - обикновено няма нужда, щом патрона прави SD около 1-1,6 м/с няма смисъл от тази операция


ПП: за снайперски патон в 6,5х47 пробвах и воден тумблер с метална медия на колега .. но не бях доволен
начука ми шийките и при формоване не бяха така добре .. може би на по бавни скорости или друго съотношение ще е по добре
или за по тънка лайсна без медия и скъпа химия ще върши работа .. за не толкова прецизни патрони


ПП2: има голяма разлика между почистени блестящи и полирани повърхности
- миене на ултразвук е добре за вътрешния обем да се изчисти нагара и да се осигури еднакъв обем, както и да не се цапа медията
- полиране на тумблер с медия и полиращ прашец (може и цериев окис или нещо брандирано) - получават се полирани външни повърхности и по добро формоване

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 17:35       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Благодаря за изчерпателния коментар, много е полезен. Много голям процент от гилзите бяха с очукани шийки, за това реших да ги оформя преди да ги изстрелям за пръв път. На самата снимка изглежда по-зле от кокото е в действителност, но здраве да е.

Ъпдейт от днес какво направих:

За да махна този меден пръстен, който се е образувал на снимката и малко да полирам мястото използвах Дремел за точно 3-4секунди със синя JB паста и кече. Прегледах после с бороскопа и вече го нямаше пръстена, светеше.
Намазах цялата гилза включително шийката отвън и вътре с клечка с Forster High Pressure case lube и изведнъж гилзите започнаха да влизат в матрицата без абсолютно никакво напрежение... Изненада :D

Направих 30 гилзи по същата схема без никакви проблеми и усилие, почистих матрицата и пак я прегледах на бороскопа - светеше като нова, без никакви следи.

Изглежда тази суха смазка на рединг ми е изиграла лоша шега, а аз уж я взех за "по-добре", в крайна сметка съм ги натиквал в матрицата като сър Стенли Ройс... :D

Спрял съм се на ултра звукова вана точно защото на теория изчиства отвътре, капсулното гнездо и всичко общо взето без да се налага после търкане.
Явно няма да се размине и без тумблер...

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 20:45       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
vbogoev написа:
Благодаря за изчерпателния коментар, много е полезен. Много голям процент от гилзите бяха с очукани шийки, за това реших да ги оформя преди да ги изстрелям за пръв път. На самата снимка изглежда по-зле от кокото е в действителност, но здраве да е.

Ъпдейт от днес какво направих:

За да махна този меден пръстен, който се е образувал на снимката и малко да полирам мястото използвах Дремел за точно 3-4секунди със синя JB паста и кече. Прегледах после с бороскопа и вече го нямаше пръстена, светеше.
Намазах цялата гилза включително шийката отвън и вътре с клечка с Forster High Pressure case lube и изведнъж гилзите започнаха да влизат в матрицата без абсолютно никакво напрежение... Изненада :D

Направих 30 гилзи по същата схема без никакви проблеми и усилие, почистих матрицата и пак я прегледах на бороскопа - светеше като нова, без никакви следи.

Изглежда тази суха смазка на рединг ми е изиграла лоша шега, а аз уж я взех за "по-добре", в крайна сметка съм ги натиквал в матрицата като сър Стенли Ройс... :D

Спрял съм се на ултра звукова вана точно защото на теория изчиства отвътре, капсулното гнездо и всичко общо взето без да се налага после търкане.
Явно няма да се размине и без тумблер...

Тумблер, тумблер...за начало, малък китаец за бижута със стоманена медия на Лиман и на 1-ва степен,най много на 2-ра! След нея, отвръщане и т. н. по схемата на Иво!
Прикачени файлове:
IMG_20230204_204201.jpg
IMG_20230204_204201.jpg [ 1.68 MiB | Прегледано 2440 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 22:05       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Аз съм вече стар човек и релоадвам с лупи :DD
и всички дефекти и деруги ми се виждат огромни :happy:

Стоманената медия не ми дава покой като гледам какви следи оставя по гилзите

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 22:13       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
vbogoev написа:
Спрял съм се на ултра звукова вана точно защото на теория изчиства отвътре, капсулното гнездо и всичко общо взето без да се налага после търкане.
Явно няма да се размине и без тумблер...


Бих казал че може да минеш без миене - ултразвук, ротация с тел ... Но без тумблер не можеш :)

Ако толкова искаш да миеш ..
Накланяш една кофа, две оси на дъска с дрелка въртиш едната .. само с веро и лимонтозу можеш да измиееш отвътре

Но трябва да сушиш, да не затвориш някоя мокра гилза ..


Капсулните гнезда няма полза да се мият, освен за душата

Като се износи гилзата, първо охлабва капсулното гнездо, и като гръмне - капсата ако е хлабава излита и се размазва на челото на болта ...нагара спомага за затягането на капсата към гилзата .. не е красиво но работи по добре :)

Аз мия на мощна вана с капсите ..толкова е яка че се вижда как измива около отвора под капсата

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 22:23       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ivo III написа:
Аз съм вече стар човек и релоадвам с лупи :DD
и всички дефекти и деруги ми се виждат огромни :happy:

Стоманената медия не ми дава покой като гледам какви следи оставя по гилзите

Няма, няма... и аз изповядвам същата вяра, но с тая джаджа, нещата се случват "джентал"! Затова снимах на макс резолюция за да се види, но ограничението за размера на снимките, пречи да се види!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 23:06       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Недостатък е, че събира 20-25 гилзи за да стават нещата както трябва, та малко бутиково изпълнение идва, ама няма пълно щастие!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 23:11       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
колега беше направил .. с голямо шише от минерална вода - 10 или повече литра
на една дъска лагери и върти с дрелката едната ос .. голям капацитет имаше :)

но това начукване .. е тънка работа, не е за всеки да нагласи режима, и съотношението :)

доколкото съм чел твои мнения - мисля че си доста сръчен и ти вярвам, че си успял да намериш режима :)

ПП: то е сложно и да нагласи количество лимонтозу на 6 литра вана, и също и колко веро да се добави

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2023, 23:38       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Да, химията тук е малко по различна, предвид необхидимистта да се ползват малки количества...
Прикачени файлове:
IMG_20230204_233713.jpg
IMG_20230204_233713.jpg [ 1.39 MiB | Прегледано 2379 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2023, 00:49       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Redding-а не лоша смазка. Проблема и е, че има много ниска температрура на топене и при работа без да искаш слагаш повече, което влошва ресайзинга.

Водните тумблери, вярно, правят гилзите лъскави, но това не значи, че са шлифовани. Аз ги ползвам само за пистолетни и .223 щото идват прекалено мръзни седяли и събрани от земята.Най добрия начин, за мен, за полиране е орехова медия.

Надрасканото да не те плаши. Разбирам, че разочароващо, но има и прични за това - прах в мазилото или в самата матрица. Ако матрицата е гладка не би трябвало е да имаш драскотини. Възможно обяснение може да се търси в материала и дебелината на стените на гилзата. Може би отгряването ще елиминира неравномерната твърдост на шийковия материа. А струговането на шийката (turning по тия ширини е доста разпространена практика, включвам и себе си). Оставяш дебелината около 0.0125 инча. Това прави шийката супер концентрична и осигурява еднакво напрежени в сглобката шийка-патрон.

Ултразвоковите бани махат всичко - отвътре и отвън. Въпроса е колко обем се губи ако някакв карбон е останал в гилзата сравнен с едно зрънце барут разлика в дозирането - абсолютна пренебржителна разлика - търпима е. Доказана практика е, че отлаганията във вътрешната страна на шийката спомагат (смазват) за мазното влагане на куршума. Това предотварява създаването не съосни сили.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2023, 00:55       Заглавие:  Re: Надрани шийки след full size
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
Аз съм вече стар човек и релоадвам с лупи :DD
и всички дефекти и деруги ми се виждат огромни :happy:

Стоманената медия не ми дава покой като гледам какви следи оставя по гилзите


За лупите :-)

Да си жив и здрав. Ако искаш можем да си мерим лупите за да видим, коя повече увеличава. Вече има и такива като очила с фарове.

Днес видях как съдийте отчитат резултатите от бенч рест състезания. Позна - с огромни лупи с фарове и шублери пак с лупи.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer