logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:34




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Мар 2010, 17:55       Заглавие:  Glock и оловните куршуми...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
Днес, докато си четях Global Village, попаднах на една тема, която ме провокира да се разровя здраво за информация по следния въпрос - безопасно ли е да се ползват оловни куршуми (без медна обвивка) при стрелба с пистолети Glock?
Заинтригува ме най-вече следното:
Цитат:
"The manufacturer Glock advises against using lead bullets (meaning bullets not covered by a copper jacket) in their polygonally rifled barrels, which has led to a widespread belief that polygonal rifling is not compatible with lead bullets."

По-нататък се обяснява, че други производители на пистолети с полигонална цев (H&K и Kahr) не дават специални препоръки против използването на оловни куршуми. Оттук и съмнението, че това е нещо специфично само за Glock PDT_Armataz_01_20. Ако някой има информация (по възможност добре обоснована), моля да сподели.
Въпреки, че прочетох и мнения, че няма никакъв проблем, имаше и такива, които обясняваха защо специално при Glock не бива да се използват подобни куршуми. Ето накратко някои:

1. Поради специфичната цев (полигонална) и отлагането на олово по нея (до колкото разбрах, при този вид цев има предпоставки за отлагане на по-голямо количество), налягането при изстрел може да се повиши критично и да предизвика разцепване/пръскане на цевта или патронника - "kaboom".
2. Имало някакъв ръб (не разбрах ясно точно за кой ръб става въпрос - или между цевта и патронника, или ръба в началото на патронника), който бил много достатъчно остър и при преминаване на куршума през него, можело да се отнеме материал, особено, ако оловото било меко. Аз разглобих моя G17, гледах, дзверих се, ама тая част (инженерната) определено ми е много слаба и така и не можах да преценя за какво точно иде реч. Някой ако може да поясни по-точно за кой ръб имат пред вид???

Като цяло се налага извода, че ако се стреля с такива куршуми, то обезателно трябва да са направени от твърдо олово, закупено от лицензиран производител. Силно не се препоръчва ползването на рециклирано олово. Освен това съветват се да се закупи афтърмаркет цев за Glock, която не е полигонална.

Други предположения, които срещнах обаче, според които няма проблем при ползването на такива куршуми:
1. Няма никакъв проблем да се стреля с тях. Причината за позицията на Glock е, че те били против преснарадяването :shock: и затова не препоръчвали да се ползват оловни куршуми (на мен лично обаче тая версия ми звучи даже смешно).
2. Причина за по-голямо отлагане на олово=>повишване на налягането=>проблем била, че се ползва меко олово и много висока скорост на куршума (предполагам с цел вдигане на ПФ). При такава ситуация обаче това щяло да стане и при цев, която не е полигонална. За да няма проблем се препоръчва използване на най-твърдото олово със средни скорости.
3. Няма никакъв проблем, стига след всеки най-много 200 изстрела да се чисти цевта от остатъчно по нея олово.
4. Друга версия, че умишлено официално не се препоръчва стрелба с оловни куршуми е, че при полигоналната цев+оловни проектили, балистиката била изключително трудна. При полигоналната цев "врязването/зацепването/захващането" (не знам правилен ли е израза) на куршума в нея не всеки път било едно и също. Имало доклади за провал при експертиза дори на FMJ куршуми, изстреляни от така цев.

Имаше и още мнения, но като цяло тези бяха основните.

Та какво ви е мнението за оловни куршуми (без медна обвивка) при стрелба с пистолети Glock - безопасно ли е? Скъсява, не променя или удължава живота на цевта/оръжието?
На нашия пазар оловните куршуми са с покритие, което ако не се лъжа е нещо като полимерно - то предпазва ли от отлагане на олово по цевта, то самото отлага ли се, изгаря ли?

Някой някъде беше вметнал, че Robin Taylor в книгата си "The Glock In Competition, 2nd edition" много добре бил засегнал темата за оловните куршуми и Glock - някой да я има случайно?

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Мар 2010, 18:25       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Книгата я нямам, ще е интересно да се прочете. Относно това, че глок не препоръчвали да се стреля с оловни куршуми - НЯМА ТАКОВА НЕЩО нито в книжката, която върви с пистолета, нито в сайта. Да дадат линк към източника на това твърдение.
Старите куршуми, които се презареждаха заводски по поръчка на IvoIII бяха само смазани с моли. Нямаха обвивка, нито боя, както сегашните. Въпреки това, след над 100 патрона, по цевта нямаше налепи (проверявано с телена четка и N10 на клин-бор).

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Мар 2010, 20:20       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
В полигонални цеви може да се стреля с оловни куршуми, но те трябва да са по-твърди от нормалното. Също така, че има нужда и да се почистват по-често от нормалното.
Иначе винаги може да се стреля, но ако е много меко, трябва да се преглежда през 50-100 изстрела за оловни отлагания, които могат да развалят прецизността от най-малкото и да доведат до раздуване и инцидент до най-сериозно.

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Мар 2010, 21:17       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
Мисля,че проблема идва от смесването на оловни и облечени куршуми. Или след стрелба с оловни - да стреляш облечени без да си чистил цевта................. :confused: :confused: :confused:

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Дек 2010, 16:47       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 07 Апр 2009, 22:14
Мнения: 588
"The Glock In Competition, 2nd edition" появи ли се някъде в електронен вариянт????

_________________
М.ДИМИТРОВ, НКПС " ДИНАМИК"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Дек 2010, 08:02       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
Аз лично още не съм я засякъл из i-net пространството.

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Дек 2010, 09:51       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
от моя опит мога да споделя!

- няма никакви проблеми да се стрелят с оловни куршуми с Глок - стига да са достатъчно твърди и смазани

- ако са меки и с висока скорост при всички цеви се отлага огромно количество олово

- при цевите на Глок има малко по голяма слонност да се отлага олово, или се чисти по редовно, или се използва малко по твърда смес

- всички цеви ще се пръскат .. ако са с много отложено олово и се сложи +Р+ патрон

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Дек 2010, 19:17       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
По същата причина си взех цев на Lone Wolf.
Обаче моята смазка цапа много и не ми се занимава да чистя служебния пистолет, затова реших да си взема един отделен за оловни куршуми.- под 400 кинта са за полицаи.
Много е студено тук и не знам кога ще се наканя да ходя до стрелбището да го тествам.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Дек 2010, 19:35       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2007, 13:04
Мнения: 780
minavasht написа:
По същата причина си взех цев на Lone Wolf.
Обаче моята смазка цапа много и не ми се занимава да чистя служебния пистолет, затова реших да си взема един отделен за оловни куршуми.- под 400 кинта са за полицаи.
Много е студено тук и не знам кога ще се наканя да ходя до стрелбището да го тествам.


Ех, разглезени флоридианчета :happy:
Колко е студено? Сигурно температурите са паднали до 10С - 15C през деня. Я една коледна разходка до Чикаго (то и тук сега гледам е -7С) та да оцените това което имате в "Слънчевия щат" :wink:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Дек 2010, 18:41       Заглавие:  
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Авг 2006, 09:56
Мнения: 82
Пламка,не знам дали се отнася само за ГЛОК,по скоро мисля,че се отнася за полигоналните цеви като цяло.....много меки оловни патрони ,след което плюс Р ,дават проблем.Това е факт.Един наш стар член изстреля около 200 патрона оловни,не знам какви бяха,тайландски ли .какви...след това пусна серия с боекомплекта си в плюс Р и разду цевта на ГЛОКА ...не много,но видимо с просто око.Мисля,че точно заради оловните отлагания всички малокалибрени оръжия са с канали на цевта.......апропо.....Глока си стреляше и с раздута цев....не мога да пропусна,да го спомена...нали съм си ГЛОКАР :wink:

_________________
Николай Скипарнов СК,,АРГУС''-Варна
бърз,скоклив и агресивен
speed is fine,accuracy is final


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Дек 2010, 18:50       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
just_shooter написа:
minavasht написа:
По същата причина си взех цев на Lone Wolf.
Обаче моята смазка цапа много и не ми се занимава да чистя служебния пистолет, затова реших да си взема един отделен за оловни куршуми.- под 400 кинта са за полицаи.
Много е студено тук и не знам кога ще се наканя да ходя до стрелбището да го тествам.


Ех, разглезени флоридианчета :happy:
Колко е студено? Сигурно температурите са паднали до 10С - 15C през деня. Я една коледна разходка до Чикаго (то и тук сега гледам е -7С) та да оцените това което имате в "Слънчевия щат" :wink:


Лесно ви е на вас, свикнали сте му на студа. Сутринта колата беше цялата в лед.
Както и да е. Изстрелях днес 100 патрона, пак се появи олово по нарезите почти веднага, но си остана на същото ниво. С някоко минавания на четката падна напълно.
Цевта я взех за 65, ползвана, нови са към 100, не е голяма инвестиция.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Дек 2010, 20:18       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
извинявайте много...., но да ви имам проблемите...

много ясно, че кат пуснеш лайна дето и да запичат после, не е добре да ги прокарваш с нещо 18 годишно (образно казано, разбира се)...

в гр. Кабул се продават, къде насипно, къде в кутийки без никакви надписи, едни джакетед деветки, които жаргонно им казват, че били за глок...

видях аз лично и просто се уплаших... ако го стиснеш малко само (а аз съм си слаботелесен много) направо се обелва като фастък, обаче всички дето са гои пробали казват, че работят без проблем, независимо какво и минали преди и след...

или с други думи на глока каквото ида му дадеш се ше стане....

да не ме чуе дявала, ама ше си зема и аз една сапуниерка :happy: ей така за банята и кат вали също :happy: :happy: :happy:

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Дек 2010, 21:45       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
liavata p4ela написа:
Пламка,не знам дали се отнася само за ГЛОК,по скоро мисля,че се отнася за полигоналните цеви като цяло.....

Най-вероятно, но както съм написал по-горе, имаше коментари от рода, че други производители на пистолети с полигонална цев (H&K и Kahr) не дават специални препоръки против използването на оловни куршуми.
В края на крайщата реших, че ще ползвам патрони с оловни куршуми, но първо - ще си чистя цевта старателно след всеки 100-150 изстрела и второ - преди да съм изчистил добре цевта, няма да стрелям с каквито и да е било други куршуми (с каквото и да е покритие), след като съм стрелял първо с оловни.
Вчера направих един импровизиран тест. Изстрелях около 60 патрона с оловни куршуми, които бяха покрити с много тънък слой от смазката на Lee - Alox, оловото беше твърдо - сплав с 8% антимон и 2% калай. Патроните бяха доста мощни, с цел да се провокира максимално отлагане на олово в цевта. Като резултат имаше такова, като основно беше в края на цевта, където куршума вече е развил най-висока скорост (както отбелязаха доказали се специалисти, които инспектираха теста и помолих да си дадат мнението :D ). Количеството отложено олово си беше едно и също (поне видимо нямаше кой знае каква разлика) и след 20-я, и след 40-я, и след 60-я изстрел. На мен не ми се видя кой знае колко много и не мисля, че би станал проблем. Също толкова, че дори и повече, съм виждал и в цеви, които не са полигонални - в това съм абсолютно сигурен.
liavata p4ela написа:
Много меки оловни патрони ,след което плюс Р ,дават проблем.Това е факт.Един наш стар член изстреля около 200 патрона оловни,не знам какви бяха,тайландски ли .какви...след това пусна серия с боекомплекта си в плюс Р и разду цевта на ГЛОКА ...не много,но видимо с просто око.

Със сигурност е имало отложено олово и при последвалите изстрели с FMJ се е получило раздуването. Даже мисля, че дори да не са +Р, пак би се получило същото. Ето тук е уловката според мен -
liavata p4ela написа:
"много меки".
Както пише в дебелите книги, а и Ivo III на няколко пъти споменава - сплавта за куршуми трябва да има определена твърдост, която трябва да се увеличава право пропорционално на налягането. Но причината за крайния резултат според мен си остава в стрелеца - не е взел мерки!

Между другото имам един приятел, който е изстрелял десетки (а може и стотицата да е надхвърлил - такава му беше работата) хиляди патрони с най-различни оръжия. С него сме коментирали тази тема. Та той ми казваше, че когато стреляш с револвер и оловни куршуми, най-добрия и бърз начин да почистиш цевта от оловото, е да пуснеш 1-2 FMJ, като колкото по-мощни, толкова по-добре :DD. Ама револвера е с дебела цев, оръжието служебно, работата държавна - така, че това го оставям без коментар :D.

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2010, 00:59       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
По колко са глогинките в Кабул?

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Дек 2010, 08:38       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
plamenti, smazkata ti ne e dobra. Tq se slaga v kanali koito se qvqvat kato rezervoar dokato se dviji kur6uma v cefta. I ve4e e svarshila kam kraq. Probvai smes na vosak i litieva gres! Raztapq6 snazkata, topi6 s pinseta kur6uma i go postavq6 varhu domakinska ili toaletna hartiq da sahne i popiva. Kalibrovka - moje i predi, moje i sled mazaneto!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer