logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 16:11




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2011, 00:28       Заглавие:  Дозиране на сръбски барут NCD-02M за 308 Win.
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
Въпросът е какво правим, когато никъде няма инфо за дозите на даден барут - в случая NCD-02M, произведен от сръбския завод Milan Blagojevic. Според спецификацията на производителя е предназначен за 7.62 х 51 mm NATO M 80, т.е. военен 308 Win. със 147 grain FMJ.

Надявайки се да намеря отговор на въпроса разглобих един 168 grain HPBT на ППУ. Обаче се оказа, че барута е друг - май ППУ си правят собствен барут.

NCD-то е малко по-едър. В 308-цата на ППУ има 40.7 grain барут. Сащия грамаж от NCD-то се различава съвсем малко по обем - ППУ има височина на стълбчето 41 мм, а NCD 42 мм (измерени в прозрачна тръбичка, която да ми даде база за сравнение).

Двете гилзи също не се различава съществено като обем и запълват до най-често срещаното ниво гилза 308 Win.

168 grain HPBT на ППУ се засилва от тези 40.7 grain техен барут до средно 2640 fps - добра скорост за този куршум.

Тук идва въпроса колко да е дозата на NCD-02M, за да постигнем аналогични скорости. Или по-точно - цитираната скорост е в горната граница за 168 grain, т.е. ППУ-то е понапомпано. Затова проблема е колко е минималната, т.е. стартова доза на NCD-02M, за да не стане проблем - нито вторичен взрив, нито свръх налягане. 10 % надолу от така измерената на око доза от 40.7 grain дали е правилна стартова доза при липса на каквито и да било данни. Това ще означава стартова доза около 36.7 grain.

В каталога на Vihtavuori, разликата межу стартовата и максималната доза е около 10 %, но при непознат барут незнам дали тези 10 % не са много и дали не е предпоставка за вторичен взрив.

И изобщо как се процедира в такива случай.

Ето разликата - от ляво е NCD-то, а от дясно ППУ-то.


Прикачени файлове:
IMG_7466.JPG [287.27 KiB]
392 пъти
IMG_7459.JPG [156.72 KiB]
392 пъти
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2011, 00:32       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
Ето ги и в по-близък план.


Прикачени файлове:
NCD-02M.JPG [295.01 KiB]
391 пъти
PPY.JPG [265.7 KiB]
391 пъти
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2011, 08:59       Заглавие:  
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 19 Мар 2010, 17:33
Мнения: 189
Местоположение: В.Търново
Моето скромно мнение е да изпратиш запитване до фирмата производител.
Зависи и с какъв прожектил ще се стреля - лят или FMJ.
Мисля, че релоудването в Б-я ще е малко сложничко защото огромна част от информацията е за европейски и американски барути.Досега не съм срещал информация за "бързината на горене" (ако мога така да преведа Burning rate) за нито един барут на изток от желязната завеса!
Дано някой се сети да внесе качествени барути, та да се знае какво да се прави, но като гледам какво става с екипировката за снарадяване - не съм оптимист.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2011, 15:14       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Дек 2008, 14:51
Мнения: 231
Местоположение: България
:-)

_________________
Добри Добрев
СК Ронин Ст.Загора


Последна промяна 44mag на 06 Окт 2011, 15:25, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2011, 16:19       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Опитай с начални дози 20% надолу и давай нагоре със стъпки от 5%, аз така бих направил.
Успех

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2011, 23:42       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
пълни смело :)
започни наоко .. до долния ръб на конуса

все пак барута е правен за гилза 308!
и после ще донастройваш ... за твоята цеф и куршум

ако те е страх в твоята пушка ще ги гръмнем с моята ;)

аз съм изгърмял много стотици патрони 308 с барут от стари армейски 54R
за 308 махаш малко, за 30-06 допълваш ...

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2011, 00:30       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
Горе-долу за макс. се смята ако барута стига до дъното на куршума,слагането в повече е компресиране...което не значи че не може.В таблиците неслучайно има дози за компресирани заряди.
Ще ти кажа аз как бих се ориентирал,най-общо казано.
Съпоставяш тегло на барута,куршума и скоростта със същите но със вихта например.Търсиш идентичните.А там вече си дават мин и макс дози.Започваш от минималната през 0,5 грейна и си намираш златната среда.Естествено не значи че двата барута са еднакво калорични и т.н.,но няма кой знае какви разлики.Топлата вода е открита :-)
Само не забравяй това за което Бързилов постоянно напомня-да записваш.Не забравяй и термометъра :wink:

п.п.-На снимката на НЦ-то гледам че е с дупчица цилиндъра,което ще рече че ще изгаря по-добре,със всичко последващо от това.

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2011, 23:15       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
20 % надолу е опасно според мен. Това означава да слезнеш под минималната стартова доза с между 5 и 10 %, а навсякъде по ръководствата пише това да не се прави, поради опасност от вторичен взрив. Просто остава прекаленво много пространство. Затова за редуцирани заряди има специален памук, който запълва това пространство в гилзата. Ако максималната доза обикновено е някъде близо до началото или малко над стеснението на гилзата, то минималната е на около 2/3 от дъното. Ако паднеш с 20 % от максималната клониш към 1/2 пълна гилза, а това според мен си е кофти.
Направих измервания на минималните дози и сравнение в обемите на различните барути. Общо взето всички са с много сходни обеми при равен грамаж. Като имаш минимална и максимална доза и като знаеш до къде стигат в гилзата можеш да се ориентираш.
Решението за конкретния случай според мен е около 8-9 % надолу, което ще рече стартова доза 37 грейна. Всички барути с максимална доза около 40.5-41 грейна имат долна граница около 36-37 грейна. Освен това наистина максималните дози не са страшни, но трябва да се внимчава и да не стръгва от тях за да ти е мирна (и цяла) главата.
:-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2011, 16:54       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
168 e blizko do 145, ako iskash da rabotish s 220 i nagore togava e po slozno.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Мар 2011, 09:04       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
41 грейна NCD-02M зад 168 грейна SMK в 308 Win през 650 мм цев даде начална скорост 2300 fps или 700 м/с

Това нарежда NCD-02M като показатели някъде около Vihta N 150, т.е. относително по-бавен барут за 308 Win.

На първо четени ми харесва.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2011, 22:46       Заглавие:  Re: Дозиране на сръбски барут NCD-02M за 308 Win.
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
Все пак се оказа, че ППУ ползват и този барут.

А може да се окаже, че ползват само барут, произведен от сръбския завод Milan Blagojevic.

Разглобих ППУ 9.3х62 с 18.5 грамов Soft Point.

Барута е абсолутно идентичен с NCD-02M (или с NCD-02 - има спор този барут кой от двата е - чист 02 или 02М). Идентичен е и на външен вид и по обем.

Тежи 56.2 грейна.

_________________
Гено Андреев
СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Май 2011, 17:28       Заглавие:  Re: Дозиране на сръбски барут NCD-02M за 308 Win.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 25 Авг 2008, 16:37
Мнения: 304
Geno написа:
41 грейна NCD-02M зад 168 грейна SMK в 308 Win през 650 мм цев даде начална скорост 2300 fps или 700 м/с
Това нарежда NCD-02M като показатели някъде около Vihta N 150, т.е. относително по-бавен барут за 308 Win.
По-скоро бие на N-550...тоест бавничък. Даже си мисля да пробвам да го форсирам малко.
Ако искаш като направя тестове ще ти пиша на личния.

Поздрави!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2011, 19:40       Заглавие:  Re:
 
Стрелец
Стрелец
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2011, 10:09
Мнения: 51
Geno написа:
41 грейна NCD-02M зад 168 грейна SMK в 308 Win през 650 мм цев даде начална скорост 2300 fps или 700 м/с

Това нарежда NCD-02M като показатели някъде около Vihta N 150, т.е. относително по-бавен барут за 308 Win.

На първо четени ми харесва.

Е няма ли от някъде да се вземат дани за тоз сръбски барут ,щото това някъде около да не се окаже опасно. А барута си е доста примамлив като цена и то доста в сравнение с ВИХТА N 150. Ако някой има инфо моля да сподели щото сигурно има доста хора заинтересовани като мен, начинаещи релоудъри.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2011, 19:53       Заглавие:  Re: Re:
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Sniper Elite написа:
Geno написа:
41 грейна NCD-02M зад 168 грейна SMK в 308 Win през 650 мм цев даде начална скорост 2300 fps или 700 м/с

Това нарежда NCD-02M като показатели някъде около Vihta N 150, т.е. относително по-бавен барут за 308 Win.

На първо четени ми харесва.

Е няма ли от някъде да се вземат дани за тоз сръбски барут ,щото това някъде около да не се окаже опасно. А барута си е доста примамлив като цена и то доста в сравнение с ВИХТА N 150. Ако някой има инфо моля да сподели щото сигурно има доста хора заинтересовани като мен, начинаещи релоудъри.


няма страшно .. за О2 и О2R .. тъпчи до горе .. и стреляй :)
риска е ... да гледаш какво ти дават :) в фабриката

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2011, 21:12       Заглавие:  Re: Re:
 
Стрелец
Стрелец
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2011, 10:09
Мнения: 51
Ivo III написа:
Sniper Elite написа:
Geno написа:
41 грейна NCD-02M зад 168 грейна SMK в 308 Win през 650 мм цев даде начална скорост 2300 fps или 700 м/с

Това нарежда NCD-02M като показатели някъде около Vihta N 150, т.е. относително по-бавен барут за 308 Win.

На първо четени ми харесва.

Е няма ли от някъде да се вземат дани за тоз сръбски барут ,щото това някъде около да не се окаже опасно. А барута си е доста примамлив като цена и то доста в сравнение с ВИХТА N 150. Ако някой има инфо моля да сподели щото сигурно има доста хора заинтересовани като мен, начинаещи релоудъри.


няма страшно .. за О2 и О2R .. тъпчи до горе .. и стреляй :)
риска е ... да гледаш какво ти дават :) в фабриката

да ама аз съм с 30-06 та за това искам малко данни ако натъпча до горе ще стане МАЗАЛО :D :punch:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer