Стрелковата шуба е само част от стрелковата екипировка, но несъмнено много важна. Правилникът за различните дисциплини в спортната стрелба с пушка (а те са общо четири, три от които са олимпийски) се променя почти всяка година и изискванията стават все по-тежки. Тези изменения касаят както регламента на провеждане (времена, брой изстрели, регламент за финали и т.н.), така и екипировката.
Специално за шубата: трябва да кореспондира с редица анатомични особености на конкретния стрелец. Например, ръкавите не трябва да са по-дълги от кокалчетата на китките. Може да са по-къси, но пък тогава стрелецът ще изпитва неудобство при ремъчните положения (лежешком и от коляно), защото като изпъне лявата ръка, ремъкът ще го притиска върху гола кожа в участъка между ръкавицата и ръкава. А в това статично положение ще трябва да лежи около 1 час. И то не просто да лежи, ами да цели само десетки. Щото, при положение "лежешком" няколко деветки и си вън от финала. При дяснорък стрелец е забранено да има шев по платката от предната лява страна на шубата, а при ляворък -обратно. Това е направено, за да не се създава допълнителна опора или спирачка за лакътя на лявата ръка при стрелбата стоешком. Копчетата и елиците трябва да могат да се припокриват 70 мм., когато стрелецът облече шубата. Това се проверява със специален уред, осигуряващ константно опъново усилие и гарантиращ, че всички проверявани състезатели са при еднакви условия. Участъкът след копчетата, който се припокрива след закопчаването не може да е по-голям от 100 мм.
Поради тези и други анатомични особености (мога да пиша до утре, ама се повтарям с правилника), високият клас шуби се шият по индивидуални размери и наистина струват около 2000 лева, а заедно с панталона може да надхвърлят 3000 лева. Има и конфекция, но тя се използва предимно от начинаещи, защото не ти позволява достигане на върхови резултати.
http://www.edinkillie.co.uk/ecatalog/ku ... -1099.htmlШубите се изработват от твърда естествена материя (канаваца) и специална неразтеглива кожа. Тяхната твърдост също е регламентирана и се контролира от съдиите със специален уред. В последно време се появиха и шуби от нова революционна материя (нещо като брезент, но вместо от ленени влакна е от корда с дебелина 0,3-0,4 мм.
Много са добри, износват се много бавно и не се цапат, но са и доста скъпи.
В свивките на ръкавите, шубите имат само едни разтегливи участъци, направени от плат, подобен на този за ластичните клинове. Стрелковите жилетки (също много важна част от облеклото на стрелеца), които се обличат под шубите, също имат такъв участък, но той е гофрирано изплетен като пружина. Това е направено с цел, като се сгъне лявата ръка при стрелбата стоешком, да не се получи топка плат в свивката.
Шубите имат (при дясноръки стрелци) в горната част на левия ръкав тока с ремъче и кука за закачане на ремъка и регулиране на височината му. На дясното рамо, в горната задна част обикновено има едно или две (по-добре) ремъчета, служещи за промяна на кройката на раменната част, налагаща се основно при стрелбата от легнало положение.
По принцип, проверката на екипировката се прави по желание на стрелеца (не е задължителна) по време на официалната тренировка преди старта. Непосредствено след последния изстрел на състезанието обаче, още докато състезателите са на огневата линия, се обявяват изтеглените по жребий състезатели за проверка на екипировка, оръжие и допингпроби.
Може да се пише още, ама не знам дали е интересно? Обаче повярвайте, е доста по-различно от ватенка!
За обувките и останалата екипировка (ръкавици, мешоци за коляно, козирки, жилетки, клинове, стелки, ремъци и т.н.) също са доста интересни нещата и не бива хайлашки да се опростяват до строителни обувки.