logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:43




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 109 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2018, 01:13       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
buffalo_gt написа:
Вдъхновен от Посейдона, ще разкажа една история за пушка Блазер и оръжейника Бай Марин. Трябва да се знае, че Бай Марин не е конкретно лице с такова име, а е събирателен образ на хора с такъв или сходен талант, та да не се засягат носещите това име. Освен това, за разлика от историята на Посейдон, тази не е толкова увлекателна, но пък голяма част от нея е истина.
И така:
Имало едно време пич на име Марин. Към онзи момент, той бил само пич, а не като сега - Бай Марин. Та пичът Марин бил съученик на небезизвестния Бай Вълчо от една друга тема. Заедно учили в Техникума за Ремонт на Саксофони, Тромпети, Кларинети и Друга Музикална Апаратура с Фунии в село Русаля - накратко ТРСТКДМАФ.
Учили, учили па завършили, кой както можал и се хвърлили във вихъра на живота. Бай Вълчо се насочил - знаем към какво, а Бай Марин, усещайки още тогава напиращия в него талант разбрал, че е призван да "специализира" цеви. Още като изучавал в техникума тайните на устройството на фуниите, той взел твърдо решение, да ги приложи един ден и в оръжията.
В началото на своята кариера Бай Марин бил неуверен. В душата му го глождела мисълта, че въпреки сладкодумието си и убедителността си на всякакви оръжейни теми, накрая повечето му клиенти си отивали разплакани. И по-лошо - имало и такива, дето налитали, мискините мръсни, направо на бой!
Самочувствието му дошло обаче, когато получил поръчка за тунинг от самия Сандокан - Тигъра на седемте морета. За незапознатите ще поясня, че това е карибския Крали Марко. След като видял с очите си във филма, как от трети опит клиентът му скъсал с тунингованата пушка ухото на своя противник, в опит да го убие, в душата му настъпило душевно спокойствие и се затвърдило убеждението, че колкото е по-голяма фунията отпред, толкова по-класно е оръжието. Вярно, че Сандокан не свършил баш както трябва работата, но Бай Марин го отдавал на това, че първият бил явно калпав стрелец. (Абе, то и Бързилов знае за Сандокан и за Бай Марин! Откъде ли?! Ако още не ги е срещал лично, да върви да пали свещ!)
Та истории много с Бай Марин, ама нашата е и за един Блазер К95.
Отишъл един ден (няма да кажа прекрасен) един човек, мълчалив, но с лъскава кола (Бай Марин не е вчерашен и ги гледа тия работи!) и му поръчал, да направи една резба на върха на цевта. Защо ли? Ми защото така било модерно напоследък, пък и без резба пушката изглеждала някак незавършена и обикновена. Почесъл се Бай Марин по олисялата си и побеляла от кавги с недоволни клиенти глава и се замислил. Замислил се, си мислите вие, как да я направи? Не! Още като я видял, пред очите му изплувал технологичен план, досущ приличащ на тоя дето предишния ден направил един Мазалат. То, между другото, в последно време, всички планове приличали на него. Та замислил се че клиента му се виждал претенциозен. Не ги обичал такива той. Ама пък имал хубава кола и Блазер! Значи пари има, а както казва и съученикът му Бай Вълчо, "след ракийцата най-любя парите". И приел поръчката!
Пилил, рязал, шкурил, купил от най-скъпата дърводелска шкурка, която имало в местния Супер, дето такъв жест изключително рядко правел, само и само този намръщен клиент да е доволен. Лъснал цевта с шкурката не само отвън, ами бонус и отвътре (най-вече отвътре!), купил дори чудото на родната химия "оръжейна оксидация Наталия", ама НЕ! Клиентът не могъл да вкара четирите изстрела в мишената на шейсетина крачки! Ми тва не е проста работа. И Бай Марин не можал да ги вкара, защото това можели не такива, а само неземно точни пушки, като неговия Мазалат и то по случайност! Бай Марин бил чувал и преди за такива чудеса във външната балистика, но никога не ги бил виждал, особено след неговата намеса и за това ги смятал за преувеличени самохвалства.
И въпреки, че клиентът занесъл някакъв си Блазер, а си тръгнал олекнал само с има, няма 200 лева (и Бай Марин трябва да яде бял хляб!), но с точна реплика на пушкалото на идола на Бай Марин - Сандокан, човекът се разплакал!
Откъде знам ли? Ами дойде при мен да го довърша с констатацията, че се налага ампутация. След операцията пушката стана с три пръста по-дълга от арнаутски пищов, но мина успешно изпитанията!
Парчето запазих като трофей и снимките са от него. Ще кача и клип, който е още по-интересен, стига да ви се гледа!



ЛЕЛЕ МАЙКО! ПРИРЕВА МИ СЕ!
НАПРЕЧНИ ДЕРУГИ ПО БРАЗДИЕ НА КАНАЛА НА ЦЕВТА!
тАЯ ЦЕВ Е ПИЛЕНА ОТВЪТРЕ, ВСЕ ЕДНО НЯКОЙ СЕ Е ОПИТВАЛ ДА ПРОМЕНЯ ПРОФИЛА И РЪБА НА БРАЗДИТЕ ....
УЖАССС!!!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2018, 14:48       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Изображение

още едно Блазерче от епохата на Сандокан :P :DD

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2018, 17:06       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Прикачени файлове:
9446065_1.jpg
9446065_1.jpg [ 59.81 KiB | Прегледано 8813 пъти ]

Иво това ли е новата ти пушка?!
Да ти е честита и много спортни успехи с нея! Сефтето на Световното след две седмици! На хиляда метра ти пожелавам да отнесеш гонга с нея, още с първия изстрел!
Нямаш много време обаче! Трябва й резба (предполагам конусна!) и компенсатор. Нещо като задно гърне на ТИР. За дулната фаска не мога да ти помогна, защото инструментът, който имам, е доста по-малък. Трябва да е за оръдие в случая!
Така че Бай Марин е твоя човек за фунията! Ще обере ръба отпред с шабъра, ще заглади малко с шкурката и ще стане по-хубава отколкото с инструмент. Казвам ти го, защото постоянно ми носят такива - от хубави по-хубави, ама не да се хвалят!
Огледът отвътре поне ще е лесен. Бороскопът не е подходящ! Трябва ти само средно по размер фенерче или аварийна лампа за автомобил (виж в Практикер или Бриколаж). Направи и снимки отвътре с някой фотоапарат или в краен случай с телефона!
Успех и чакаме снимки на групи!

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2018, 17:19       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Ivo III написа:
още едно Блазерче от епохата на Сандокан


От цевта му е взаимствана тромбата на "Харлей Дейвидсън", така че не е за подценяване, особено от възпитаници на ТРСТКДМАФ! :wink:

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2018, 09:37       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 18 Сеп 2014, 17:47
Мнения: 91
Леле страхотия. Явно е някаква нова технология нарезно да премина накрая на цевта към гладкоцевно :)

Май се сещам кой е епичния герой Бай Марин. Та същия има един лаф в друг форум. Цитирам:
"Сигурно знаеш поговорката, че като има овце, се намира и кой да ги стриже. "

Доста нагло от негова страна, но пък има и такива безкрупулни хора.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2018, 11:16       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
iterziev написа:
Леле страхотия. Явно е някаква нова технология нарезно да премина накрая на цевта към гладкоцевно :)

Май се сещам кой е епичния герой Бай Марин. Та същия има един лаф в друг форум. Цитирам:
"Сигурно знаеш поговорката, че като има овце, се намира и кой да ги стриже. "

Доста нагло от негова страна, но пък има и такива безкрупулни хора.

Нарезите(по точно браздите) на канала на цевта са пилени и престъргвани..... Ужас! С каква цел? Майсторът-извършител на това злодеяние, формулирал ли е някакво задоволително обяснение?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2018, 15:33       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
iterziev написа:
Леле страхотия. Явно е някаква нова технология нарезно да премина накрая на цевта към гладкоцевно

Еееййй, не ги разбирате тия работи и това е!!! :angry:
Най-добре е да ви ги обясни Бай Марин, както той умее, но в момента е твърде зает да счупи един Блазер, та ще го направя аз. :D
И така: Хубаво сте забелязали, че в края на цевта нарезите изчезват, но не обърнахте внимание, че това е всъщност заготовка за патронник (само грубия зенкер - то затова и повърхността е толкова груба).
Сега вече на част от вас, вероятно просветва гениалната мисъл на този Колос в оръжейното дело. С този, наглед смъртоносен за пушките и за собствениците им с по-слаби сърца ход, той всъщност удължава живота им (а може би агонията им) двойно! Как ли?
Ами представете си, че цевта е в нормално положение. Стреля, стреля, пък се износи. Износват се обаче, най-вече бойните стени на полетата, т.е. едната им страна. Тогава "щастливият" собственик на "пипнатата" както си трябва от Бай Марин пушка, обръща наопаки цевта, И ... О!, ЧУДО! Животът й започва отначало! А с него и мъките житейски.
Има и друга тънкост, но за да я схванеш, трябва да си завършил Техникума за Ремонт на Саксофони, Тромпети, Кларинети и Друга Музикална Апаратура с Фунии в село Русаля - накратко ТРСТКДМАФ и то поне с 4-ка!
Признавам, аз не съм завършил този техникум, и затова не ги разбирам дълбоко и в същина тия работи, като Бай Марин, та ще обясня отгоре-отгоре само принципа.
Както знаете, основното предназначение на фуниите е да събират разни насипни неща , които по принцип са по-разсеяни. Та по тази логика, като се обърне изпипаната с ювелирна точност, с помощта на молив, парче шкурка №180 и ръчна дрелка, фуния, патентована от Бай Марин, проектилите се събират и групите стават умопомрачително малки! :tu:
Така е на теория. На практика, за сега резултатите не са още за хвалба, но причината не е в принципа (поне според Бай Марин), а поради това че досега или не му е достигало търпение или не му е достигала шкурка да направи достатъчно голяма фуния. :D

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2018, 11:35       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Много ме кефи това парче от блазер , историята не ,....нещо не можа да ме грабне .И аз имам няколко подобни парчета :-)
На пръв поглед изглежда фрапиращо и за повечето съфорумци необяснимо , още повече подкрепено от някаква измислена история за дядо Торбалан/Марин дето разказва играта на цевите със стъклена шкурка ...и това като някаква форма на тунинг уж от някакъв си оръжеен майстор дето не се знае дали въобще съществува и ако съществува дали въобще е наясно в какво го обвиняват хихи.

Подобни парчета имат далеч по тривиален произход и обяснение , което е далеч от горе описаното.

Лек жокер: обикновенно такива щети по цевта са нанесени от самите собственици на цевите в резултат от напрегнат телефонен разговор в който се говори за намерено животно с куршум ....и за това че някой май е видял джипът на еди кой си в района на убитото животно ..на него пък по случайност му се води калибър който е същия като в намереното животно .....и се почва едно стъргане с шкурки , дремели , диамантени пилички и всякакви други щуротии :happy: И после като отмине"жегата" с наведена глава при някой колега и му викат" Гледай един какво ми направи с цевта ...може ли да се оправи? " ....то оправянето ясно , рязане ........но мотивите за цялата работа са интересните в случая :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2018, 12:27       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
SSG написа:
Много ме кефи това парче от блазер , историята не ,....нещо не можа да ме грабне .

Колкото хора, толкова вкусове! :D
SSG написа:
Подобни парчета имат далеч по тривиален произход и обяснение , което е далеч от горе описаното.

Версии, също!
:D
SSG написа:
измислена история за дядо Торбалан/Марин дето разказва играта на цевите със стъклена шкурка ...и това като някаква форма на тунинг уж от някакъв си оръжеен майстор дето не се знае дали въобще съществува и ако съществува

Съществуваааа! Дори има разкрити филиали из цялата страна. Ама щото си недоверчив, питай хора, писали в темата (някои, по техни твърдения, са го виждали лично!).
Има и други теми. Например тази: "Проблем с оръжеен майстор, пълен ..."
А ти, имам чувството, че се засягаш, когато се показват неща, и то каквито и ти си срещал. Не вярвам да ти харесват! Освен, това имаш име на добър майстор, значи нямаш роднинска връзка с Бай Марин. То, както казваш, даже не си го виждал, но съм сигурен, че си виждал творчеството му!
Тук не става дума за колегиалност, защото хора с такъв подход не може да са ми колеги. Всеки е развалял нещо без да иска, от престараване. Това и аз не мога да го избегна! Но не е редно, да знаеш предварително, че нещо след намесата ти ще стане по-лошо, но въпреки това да се хванеш да го направиш от лакомия!
Надявам се, че хората с такъв подход, след като вече има бороскопи, калибри и всякакви там инструменти, ще стават все по-малко. Но такива като теб трябва да помагат на този процес.
Дано не съм те засегнал, или някой друг, познал се в темата! Не съм споменавал конкретни имена, защото те в случая не са важни и не целя да ги засегна лично. Важен е подходът и уважението, както и отговорността към работата с която се нагърбва човек.
Успех! :tu:

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2018, 14:15       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Ето няколко "шедьовъра" на повредени дулни фаски, от филиалите МУ в страната, докато са правени опити да се нарежат резби. :shock:
Тези клипчета са едва по няколко секунди, но доказват, че ТОЙ съществува! :confused:













И още ............ и още............!


Прикачени файлове:
IMGP0031.JPG
IMGP0031.JPG [ 962.52 KiB | Прегледано 8529 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2018, 20:52       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
На мене последната ми говори най-силно. Плаче направо PDT_Armataz_01_30

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2018, 09:56       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
От коя марка пушки има най-много цеви за оправяне ?

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2018, 12:43       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
от най скъпата ;) разбира се

българина дава 5000 за пушле и 5000 за оптика, не им сваля етикета на махазинската цена да може да се фали

но ги свързва с монтаж за 40лв макс до 100лв

за резбичка .. ходи пеш до кварталния водопроводчик ...


всичко е закономерно, в природата .. законите не може ги излуже българчето ;)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2018, 14:24       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
snaiper. написа:
От коя марка пушки има най-много цеви за оправяне ?

Да кажа, това не са всичките парчета. Част от тях, собствениците държат да си ги вземат, за да правят "рекламации" на майсторите. Други пък, са нейде из парчетиите, но мисля, че и тези, които събрах набързо, не са малко!
Най-много са Блазерите - 70-80%. Има обаче от Мазалат, през ИЖ-18МН, Застави, ЧЗ, Хови, Тикки, Аншютци, и т.н., та до поръчкови пушки Долфин, Несика и Кригхоф.
Но не мисля, че марката има отношение към белята, която, в нормалния случай не е фабричен дефект, а е причинена в последствие от оръжейник или (нерядко) от собственика.
Вероятно сте чели (основно по ловните форуми) за всякакви "хитринки", как да си направите сам "перфектна" дулна фаска! Или сте гледали клипове(предимно руски) от рода на "Направи си сам". Ако не сте, то напишете в търсачката "дулна фаска" и кликнете на изображения. Ще се удивите колко глупост има на този свят! :shock:
То шлифоване с дрелка и сачма, то притриване с глава от винт за шкафче, то фрезоване със зенковка от Бриколаж и т.н. Един "корифей" е стигнал до там, че (както той твърди) въз основа на опита си, е направил и таблица, за какъв калибър, какъв размер болт е нужен. Искрено се надявам, опитът му да е само с някоя китайска въздушна пушка, иначе картината ще е зловеща! PDT_Armataz_01_30
И независимо от метода, всички твърдят, че резултатът е перфектен. :DD
И наистина е перфектен, ама в повечето случаи, след като се отрежат тези парчета! PDT_Armataz_01_22

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2018, 15:15       Заглавие:  Re: Maшина за инспекция на цеви [Made in Topalov]
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Нека да видим и нещо положително и оптимистично, надминало моите и на доста други хора очаквания и променящо в добра насока вижданията относно живота на цевите в кал..308 Win. Пък и за неръждавейките на Тикка!
Това е цевта на Иво 3, за която той твърди, че е на 7000-8000 "горещи" изстрела и която обещах да заснема.
За снимките, тя е изчистена перфектно, а е разглобена от цевната кутия, защото я подготвям за един друг проект. Но за него - като му дойде времето.
Данните на цевта са:
калибър .308 Win.
дължина 600 мм.
брой нарези 4
стъпка 1/10,95 (измерена), дясна
контур Super Varmint SS
Клиповете са откъм предната и задната част на цевта, на дълбочина 390 мм. (т.е. и в двата клипа има в средата на цевта, застъпен участък от 90 мм.).
По-късно ще кача за сравнение, заснета Тикка, същото изпълнение, но чисто нова! Само на 5 тестови изстрела от завода!





Прикачени файлове:
20180719141401.JPG
20180719141401.JPG [ 88.06 KiB | Прегледано 8677 пъти ]
20180719141407.JPG
20180719141407.JPG [ 86.39 KiB | Прегледано 8677 пъти ]
20180719141412.JPG
20180719141412.JPG [ 87.15 KiB | Прегледано 8677 пъти ]
20180719141422.JPG
20180719141422.JPG [ 87.51 KiB | Прегледано 8677 пъти ]
20180719141936.JPG
20180719141936.JPG [ 82.94 KiB | Прегледано 8677 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 109 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer