logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 16:15




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 02:47       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
ubboto написа:
1. CQB-то понякога предполага стрелба от доста тегави и неудобни позиции, а за разлика от бързомера, оптиката си иска хубаво/ правилно разположение на окото към стъклото. Една малко по-крива позиция, и не знам какво ще видиш/ направиш с оптиката.

2. Стрелба с оптика и две отворени очи принципно и да става, с бързомер/ Eotech това е в пъти по-лесно.

3. За чий ти е увеличение в тесни и затворени помещени?!

В резюме, варио оптиките наистина са си сила на средни дистанци, но специално за CQB - бързомерът/ Eotech определено е за предпочитане.


1. На теория РД-то наистина е по-добре заради това че имат unlimited eye relief и уж са без паралакс (което не съвпада с моя опит). На практика всяко едно от горните LPVO-та, има достатъчно добър eye box и eye relief за да може да се прицелваш от кофти позиция, а ако ситуацията е толкова кофти че да немога да прикладвам правилно за да видя точката, поне аз си държа пръста далеч от спусъка.

2. Ако цял живот си стрелял с РД, първите опити с LPVO са малко странни...и после свикваш и виждаш че не само не е зле ами дори е и по-лесно/бързо (поне при мен) по ред причини. Като някой от тях са:
- Качеството на "картината" - при еднакви ценови класове LPVO-тата имат значително по-добра картина която се доближава до тази на човешкото око поради това че събират повече светлина и лещите не са (толкова) тонирани. РД-тите за да имат точка видима през деня, разчитат на стъкло което е тонирано за да може лъча от от ЛЕД-а да се отразява(холотата работят на друг принцип).
- Някои LPVO-та като Вортексите са така направени че задната окулярна леща е толкова голяма че дефакто "скрива" това което е пред нея, турети и такива неща не се виждат, а самите граници на окуляра изглеждат един вид призрачни - има снимки в нет-а ако искаш ги погледни. Това съвсем не е така при РД-тите, обикновенно с периферното зрение забелязваш всичките чаркуляци, отделно имаш чуството че гледаш през сламка дори и при скъпите зарди по-малкия field of view.
- LPVO-тата си имат ретикъл който спомага на окото да се фокусира по-бързо на самата точка.

3. Не ти трябва, затова имаш 1х. Идеята на LPVO-то е да имат прицел който ти позволява да стреляш ефективно както на CQB разтояния, така и на средни - 500-600м. US армията започна от скоро да приема на въоражение Sig Tango 6 - 1-6 и NightForce ATACR 1-8 поради тези причини, просто един мерник покрива голям сценарии от реалистични ситуации сравнително ефективно.

Стана малко дълго, ама и аз ще ударя резюме. За мен предимството на РД-та все още е тяхното тегло, както и това че бъдейки по-прости теоритично трябва да са по корави, а да и че са сравнително по-евтини ако сравняваме ценови класове - например висок клас РД и висок клас LPVO. По-всички останали критерии предпочитам LPVO като основен прицел за близки и средни дистанции, като не искам да звуча че си хваля "моето", имам и двата типа.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 08:27       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Modular написа:
По-всички останали критерии предпочитам LPVO като основен прицел за близки и средни дистанции, като не искам да звуча че си хваля "моето", имам и двата типа.


Несъмнено оптиката покрива почти всички ситуации, но поне от моя опит, за близки дистанции с оптиката не мога да постигна това, което правя с бързомера (панорамен). Пробвайки обаче с тубусен бързомер, нещата не се различават от оптиката.
И тук не става въпрос за качеството на изображението (дали оптиката ще е висок клас скъпа или бюджетна), а става въпрос за конструктивната особеност на прицела (тръба).

Естествено, ако отбележим и особености на самото оръжие (приклад с набузник примерно), които да улесняват вземането на мерната линия, времената и попаденията едва ли ще имат съществена разлика.
За тренировката няма да говорим изобщо, защото тя е водеща.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 08:50       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
В контекста на състезанието, надали има съществена разлика между двата вида, че дори и между скъпо vs евтино.
В смисъл, че разликите във времената ще са минимални на фона на всички останали потенциални грешки, които могат да нулират или скофтят резултата на стейджа.
Та... екипировката е важна, но целенасочените тренировки много повече.
Разбира се ако и двете са налице.. още по-хубаво. :)

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 09:28       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
BornToDrink написа:
В контекста на състезанието, надали има съществена разлика между двата вида, че дори и между скъпо vs евтино.
В смисъл, че разликите във времената ще са минимални на фона на всички останали потенциални грешки


Това казвам и аз. Разликите във времето, по причина на мерния уред, за близки дистанции ще са толкова малки, че едва ли ще има значение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 10:50       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
И тук не става въпрос за качеството на изображението (дали оптиката ще е висок клас скъпа или бюджетна), а става въпрос за конструктивната особеност на прицела (тръба).


точно това е разликата
ефтина оптика, особено 1-10х .. гледа като през дъното на бурканче
и НЯМА как да си бърз с това нещо

бюджетните - НЕ стават за близко, и си бавен, да не говорим за някоя SFP с намалена, чак изчезнала скала

каква оптика си тествал?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 10:57       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
BornToDrink написа:
В контекста на състезанието, надали има съществена разлика между двата вида, че дори и между скъпо vs евтино.
В смисъл, че разликите във времената ще са минимални на фона на всички останали потенциални грешки, които могат да нулират или скофтят резултата на стейджа.
Та... екипировката е важна, но целенасочените тренировки много повече.
Разбира се ако и двете са налице.. още по-хубаво. :)


така е сега, защото има големи разлики в уменията на стрелците
и скъп прибор няма да ги направи бързи

но след време няма да е така :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 13:00       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Modular написа:
По-всички останали критерии предпочитам LPVO като основен прицел за близки и средни дистанции...

От "близко" до "близко" - разлика голяма! Доколкото чета/ си пиша с познати, американската армия ще замения M150 ACOG, която се води Rifle Combat Optic (RCO), и е х4 фиксирана, с от 1Х до 6Х Direct View Optic (DVO). Но Close Combat Optic (CCO) в армията ти е за цели до до 300 метра, а CQB-то ти е в бой в затворени помещения до 15-20 метра. Съответно неразбирането на концепциите води до парадокси като този в БГ, на карабина за полицейска работа да туриш ACOG - щото някой някъде така правил.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 13:07       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Ако трябва да сме перфекционисти, то всяко едно решение е някакъв вид компромис ако се взема за общо ползване.
Може да е с тегло, стреляне на дистанции, наличие на батерия и т.н.
Затова най-хубаво и двете, QD mount и според събитието си гласим пушките. :)

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 13:27       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
LPVO-тата по армейските пушки започват да си се налагат като стандарт. За полицейските карабини/ работа обаче - още са под въпрос. Поне в Щатите. А ACOG 3Х30 (TA33) за полицейска работа - само в БГ може да се види!

Изображение

Още повече, че фиксираното увеличение започват и в армията - визирам американската - също да го отричат. Последно четох, че Sig са спечелили контракт за армейско DVO.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 14:13       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ubboto написа:
А ACOG 3Х30 (TA33) за полицейска работа - само в БГ може да се види!


но пък изглежда КУУЛ, леко загадъчно и много страшно

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 14:19       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
бюджетните - НЕ стават за близко, и си бавен, да не говорим за някоя SFP с намалена, чак изчезнала скала


Както казах, няма значение каква е оптиката - скъпа или евтина. Сигурно е субективно при мен от недостатъчни тренировки, но самото ползване на оптиката ме прави по-бавен и да се целя, е не факта дали образа или скалата са ОК.

За да мога да финализирам мнението си, остана да пробвам някой тип АКОГ и тогава да си направя изводи за мен. Но понеже не познавам човек с такова нещо, не ми се рискува да си го купувам по картинки.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 14:31       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Както казах, няма значение каква е оптиката - скъпа или евтина. Сигурно е субективно при мен


както казах - ИМА огромно значение качеството на оптика, и не е субективно

предлагам полеви тест .. и ще видите за какво си пишем :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 15:25       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
LPVO-тата по армейските пушки започват да си се налагат като стандарт. За полицейските карабини/ работа обаче - още са под въпрос. Поне в Щатите. А ACOG 3Х30 (TA33) за полицейска работа - само в БГ може да се види!


Ми....Не...

https://www.walesonline.co.uk/news/wale ... s-13114286


Иначе пътници си има за всички влакове..

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 05:48       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
rosen71 написа:
Несъмнено оптиката покрива почти всички ситуации, но поне от моя опит, за близки дистанции с оптиката не мога да постигна това, което правя с бързомера (панорамен). Пробвайки обаче с тубусен бързомер, нещата не се различават от оптиката.


За съжаление нямам много опит с холографските РД-та. Единствено съм стрелял малко с Еотек и като цяло ми допадна, наистина нямаше никакъв паралакс, "поничката на смърта" е много бърза и за разлика от обикновените РД-та ако имаш астигматизъм не изглежда като пайжина/снежинка. Въпреки това не бих си дал парите за точно тази марка, доста негативни мнения съм чувал относно здравината, а и факта че са знаели, но са си спестили да информират за thermal drift-а не ме кефи хич (не че на тях им пука :D ).
За скороста мисълта ми е че ако и с двата вида имаш достатъчно тренировка резултатите ще са сходни.

Ivo III написа:
както казах - ИМА огромно значение качеството на оптика, и не е субективно


Съгласен, в повечето случей (не винаги разбира се) качеството следва цената. За да може едно LPVO да се изпозлва ефективно като РД, трябва някои неща да са налице, описал съм ги в предишното мнение. За да се постигнат обикновенно трябва бая R&D и добри материали - лещи, еректори и тнт. което си струва пари.
Имам познат а и съм чувал мнения на хора които се оплакват че при стрелба с движение на 1х с по-евтин LPVO ( в случея Бушнел или Бурис не помня точно) ги заболява главата. Хубвото е че технологиите напредват което смъква цените на качествените оптики.

ubboto написа:
От "близко" до "близко" - разлика голяма! Доколкото чета/ си пиша с познати, американската армия ще замения M150 ACOG, която се води Rifle Combat Optic (RCO), и е х4 фиксирана, с от 1Х до 6Х Direct View Optic (DVO). Но Close Combat Optic (CCO) в армията ти е за цели до до 300 метра, а CQB-то ти е в бой в затворени помещения до 15-20 метра. Съответно неразбирането на концепциите води до парадокси като този в БГ, на карабина за полицейска работа да туриш ACOG - щото някой някъде така правил


Напълно разбирам какво имаш впредид и ако смяташ никога да не стреляш по далеч от 25-50 че даже и 100м LPVO-то е загуба на пари и слотове на пикатини релсата.
Идеята на този вид мерни прибори е че ти позволява да отсреляш ефективно мишени от 0м до над 800м при по-новите модели които са с приближение 1-8 и 1-10. Разбира се това не ги прави най-великото нещо измисляно някога и както каза колега роден да пие :D всичко е компромис. Аз да речем не съм фен на теглото например - Razor 1-6-E с Bobro монтаж е над 800гр. което като го сложиш върху по-лека карабина прави баланса доста крив.

По принцип RCO-то ще го намериш най-често на пълно размерна М16 (20 инча цев) които се ползват от Морската пехота, докато CCO-то е най-често на армейската М4А1. Между другото на доста хора им е смешно като видят ACOG на карабина за близка стрелба, но в действителност той може да се ползва доста успешно въпреки 3х или 4х приближението си, изпозлва се техника наречена Bindon Aiming Concept която е включена в обучението, едва ли ще имаш максимална ефективност, но същото може да се каже и за стрелбата с CCO на 300м.

Общо взето хората с опит са го казали - мисията обуславя екипировката.

П.С. някой има ли инфо какви са АРките на снимката с бг полицията, помня че имаше момент в който разполагаха с PWS в 7.62х39, но съдейки от пълнителите май тези от снимката не са такива.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Мар 2021, 13:04       Заглавие:  Re: Top 10 CQB rifle scopes
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Modular написа:
П.С. някой има ли инфо какви са АРките на снимката с бг полицията, помня че имаше момент в който разполагаха с PWS в 7.62х39, но съдейки от пълнителите май тези от снимката не са такива.


имаха, но сме чували че не работели с лакираните гилзи на старите запаси от 7.62х39

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer