logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 23 Апр 2024, 14:21




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Май 2021, 20:33       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ivo III написа:
emil5koff написа:
Ivo III написа:
.....

но на 10 метра - дали на 100м или на 50м е нулата .. няма разлика!
всъщност .. има разлика - но тя е 3 милиметра!

така че за СиКюБи .. 3мм е разликата на 10м .. ако е простреляна на 50 или на 100метра :punch: :oops: 8)

Е, това се опитах да кажа и аз!


нещо подобно............

:tu: ....Благодаря, бях се притеснил, че за Т-клас действа друга балистика :D Иначе съм съгласен, че даже и чисто психологически, някак по лесно се работи със зануляване на 100 м, макар че доста често за ловни цели, се практикува прострелката на 100 м. да е 4 см над точката на прицелване с идеята да се удължи "правия" изстрел!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Май 2021, 21:27       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
ето едно сравнение през 10 метра на един и същи боеприпас
съответно с нула на 50 и 100 метра как се корекциите в сантиметри

Изображение

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Май 2021, 22:24       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
ето едно сравнение през 10 метра на един и същи боеприпас
съответно с нула на 50 и 100 метра как се корекциите в сантиметри

Изображение


Супер полезно...
Бре форума гън мен бил жив още, а аз си мисля, че е зеленото форумче.
Е това ми хареса.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 06:48       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 274
Местоположение: София
Тази таблица потвърждава убеждението ми, че за целите на нашите състезания (такива, каквито са в момента), както и за комбинацията от пушка, патрон, оптика, скала - балистичната крива на шмайзера е по-подходяща за нулиране на 50 метра.

Ако приемем, че 5 см са приемлива точност в условията на бърза стрелба от прав или от нестабилни позиции, каквито са повече от нашите упражнения, то аз съм спокоен, че имам тази точност от 10 метра до 200 метра. А пък за по-големи дистанции - си имам балистична скала, по която бързичко да давам относително точни корекции (тук имаме лек проблем с правилника, че не можем да използваме оптиката при увеличение повече от 1.5х, което пък обезсмисля корекциите във втора фокална равнина, тъй като те важат за максималното увеличение на оптиката - това е правилото за МГ дисциплината. При СБВ може да се използва макс. зуум, ако има изрично обявено отделно класиране).

Разбира се, вероятно нещата в състезанията ще се променят - ще се въведат все повече и все по-прецизни упражнения с шмайзер на големи дистанции и това вероятно ще наложи промени както в правилника, така и в концепцията за нулирането. Когато това стане, бих си сложил Рейзър III-ката от 1-10х в първа фокална равнина. И тогава дори Бързилов да ми тупне Шот Маркера на 400 метра с шмайзер - няма грижи... :P :P :P

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 08:04       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 540
p_markov написа:
Тази таблица потвърждава убеждението ми, че за целите на нашите състезания (такива, каквито са в момента), както и за комбинацията от пушка, патрон, оптика, скала - балистичната крива на шмайзера е по-подходяща за нулиране на 50 метра.

Точно така, но това важи за .223. А за да не влияе паралакса на прострелката трябва да се прострелва на 100м с 3,2см отгоре.
За 7,62х39 нулирането трябва да е на 25м, за да имаш прав изстрел до 200м, а на 300м мериш горния ръб на гонга. Така нулиран оптичния прибор 100м надвишението е около 12-13см, което отговаря на надвишението при мерник "П" ( мерник "3" ).

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 08:58       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Баян написа:
p_markov написа:
Тази таблица потвърждава убеждението ми, че за целите на нашите състезания (такива, каквито са в момента), както и за комбинацията от пушка, патрон, оптика, скала - балистичната крива на шмайзера е по-подходяща за нулиране на 50 метра.

Точно така, но това важи за .223. А за да не влияе паралакса на прострелката трябва да се прострелва на 100м с 3,2см отгоре.
За 7,62х39 нулирането трябва да е на 25м, за да имаш прав изстрел до 200м, а на 300м мериш горния ръб на гонга. Така нулиран оптичния прибор 100м надвишението е около 12-13см, което отговаря на надвишението при мерник "П" ( мерник "3" ).


В грешка си.
Имам изписано сумати на тема привеждане към нормален бой на АК в калибър 7,62 х39 , можеше и за АК 74, но гоняма вече.
Прострелването става на на 100 метра на мерник "3" в основата на мишена с размер 25х35 см като СТП трябва да е на 25 см над МТ.
Отделно самия боеприпас 7,62 х39 мм има прав изстрел от 150 метра, което ти позволява до 150 метра на мерник "1" да се мериш там където искаш да поразиш.
За 5,45 х39 мм на боеприпаса правия изстрел е 189 метра;
За 5,56/ .223 общо казано е 198 метра;
За .308/ 7,62 х 51 ... е 198 метра
:DD :D :D :D
Неползвам калкулатор :wink: :D
Ако си с механични мерни прибри ... има си едни формули ... Той Тожито води един семинар на хората ама на дали им го разясни това как се определя мерника и мерната точка незнам.
Миналата година като отидах да видя баща ми, минах и през кариерата до с. Ушинци и се нагледах на стрелци, които немогат на база дистанция да си определят мерник и мерна точка за да поразят мишена над 150 метра.


Дори и с оптика ако е с тип шиврон на върха на ъгълчето, ако е точка покривам, но твърдо и категорично ще го правя на 100 метра
Ако нямам дистанция на 30 метра/ 36 ярда ... може на 50 метра също или ако съм с калаш на 50 но на мерник 2


П.П. на мерник 1 с Ак 47 за да поразиш гръдна фигура на 200 метра трябва да се мериш в основата на брадичката на целта и ще има ВОАЛА или ще спрегнем неправилния глагол за удрям на английски :D в зоната на центъра

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


Последна промяна PufGun на 21 Май 2021, 09:08, променена общо 3 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 09:01       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 274
Местоположение: София
Ето една статия по въпроса:

https://www.pewpewtactical.com/best-ar15-battlesight-zero/

Ето и една дискусия по въпроса:

https://www.snipershide.com/shooting/threads/36-yard-zero.6986362/

И в двата линка, мнение са дали хора, за които това е професия и животът им зависи от това как изпълняват тази професия.
И двата линка са на английски език...

Ще цитирам един от тях:

@The German:

"I tend to stay out of this as its a Ford vs Chevy argument as well as 'my math is better than your math'.

I use a 50y. Why? I always have, I know what the offsets look/feel like on an Aimpoint dot and EoTech ring and have never needed to change it. The video for the 36y and the Marine BZ make sense so I'm not saying don't use it, but when you toss out the usage of either on a benchrest at a square range and factor in the practical reality of almost all of your shots will be made relatively fast usually from a standing/kneeling/improvised position, you'll have en elevated heart rate, be wearing some sort of equipment, your quick reactive presentation won't always be 1000% perfect, you won't know if the guy is at 111 or 134 yards, and the fact that M855/M193 has something like a 3MOA acceptable spread at 100y - the argument of what fraction of an inch at 50, 100, 200+ is better becomes irrelevant.

For an EOTech we used the bottom ring to aim at distances less than 50. Middle dot for 50-100ish and then started going back towards the bottom of the ring the further out we thought the target was. Aimpoint was aim at the face at less than 50, upper COM 50-100ish, then back towards the face past that.

Honestly it doesn't matter if you zero your carbine in at 11 yards or 75.48 yards. If you know where the offsets are in relation to your exterior ballistics of the bullet you're shooting, who cares?

As for the two target examples given:

- What would you do if the target was popping his head/upper torso out sideways from difilade at 200y?

I'd suppress him/have him suppressed in that position. Depending on the terrain and where else we were taking contact from, if he was suppressed and we/part of our element could flank him while suppressed. If I was suppressing his position and knew he was at exactly 200y, I'd hold my 200 offset and take a hair off of it because he's coming out at an angle.

- What would you do with a hostage at 200y?

Do we really care about the hostage? Thats the first question.

Otherwise, have my guy with the Mk12 or M110 shoot him in the face."

За мен лично, стрелбата не е професия и няма как да стане. Нямам претенции да се правя, че разбирам повече, че съм компетентен, че "всичко ми е ясно" и т.н. Срещу мен никога не са стреляли, но пък съм участвал в помощта необходима за спасяване на живота на прострелян човек.

Аз стрелям за удоволствие, имам свободата да стрелям с това, което съм си купил и поне засега мога да си правя всякакви корекции в концепцията за стрелба, без да се притеснявам.

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 09:07       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
p_markov написа:

За мен лично, стрелбата не е професия и няма как да стане. Нямам претенции да се правя, че разбирам повече, че съм компетентен, че "всичко ми е ясно" и т.н. Срещу мен никога не са стреляли, но пък съм участвал в помощта необходима за спасяване на живота на прострелян човек.

Аз стрелям за удоволствие, имам свободата да стрелям с това, което съм си купил и поне засега мога да си правя всякакви корекции в концепцията за стрелба, без да се притеснявам.


:tu: :tu: :tu:

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 09:47       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 540
Баян написа:
Точно така, но това важи за .223. А за да не влияе паралакса на прострелката трябва да се прострелва на 100м с 3,2см отгоре.
За 7,62х39 нулирането трябва да е на 25м, за да имаш прав изстрел до 200м, а на 300м мериш горния ръб на гонга. Така нулиран оптичния прибор 100м надвишението е около 12-13см, което отговаря на надвишението при мерник "П" ( мерник "3" ).

Тук правя уточнението, че визирам бързомер и оптика без балистична скала. При оптиките с балистична скала производителят указва, как се нулира, така че да излизат корекциите. Болшинството BDC скали за .223 и .308 се нулират на 50 ярда и с централната точка се работи до 200 ярда. След това хоризонталните чертички са на 300, 400 и т.н.
Моята скала "Аврора" е сравнително нова и се нулира на 100м, покрива до 800м като е разграфена в метри. В книжката е описано, как се нулира за трите вида военни куршуми( 55, 62 и 75гр), четирите, стандартни дължини на цевите( 14,5, 16р 18 и 20 инча), както и надморската височина при, която се нулира. Ето я:
https://www.primaryarms.com/primary-arm ... 56-reticle

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 11:18       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
за спорта, най-критични са мишените от 3 до 10-15 метра

защото разликата в точките е огромна и грешка от 5-6см вече е фатална ако се излезне от Алфа (за някой дрил дори ще те занули)

но тук нулирането дали на 50 или 100 не е от значение

лично за мен Мил скала ми изглежда по добра опция от колкото балистична, към която да се нагласям

дизайна на това което е било като упражнения е бил съобразен с наличното, и най вече от опциите за оценяване на 200-500 метра

за в бъдеще, нещата ще са различни :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 12:13       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
като че ли има голямо разминаване в мислите/фантазиите .. незнам защо уж за спорт пишем, а всеки трети коментар завива за трепане на хора или животни

ако ни прочете някоя лелка от ММС ще иска да ни закрият веднага :DD

хубаво е преди всичко да се водим от спорта, правилника и спортния опит на терен (на полигона, стрелбището)

ПП: сетих се за едно обаждане - обади се някакъв човек, иска да стане член на Т-Клас, аз го питам - за коя дисциплина има интерес, а той - ами тази дето се разиграват сценарии от филми :D PDT_Armataz_01_30 :armed: :danger:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 12:18       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ivo III написа:
ето едно сравнение през 10 метра на един и същи боеприпас
съответно с нула на 50 и 100 метра как се корекциите в сантиметри

Изображение


Да, данните в таблицата съответстват и на моите наблюдение, макар че са за друг калибър. Тук съм стрелял на 50 м с оптика занулена със съответните патрони на 100 м в 308 и както се вижда, разликата е минимална и сходна с посоченото в таблицата!
Прикачени файлове:
50 m vs 100 m.jpg
50 m vs 100 m.jpg [ 80 KiB | Прегледано 4827 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 12:32       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 540
PufGun написа:
Баян написа:
За 7,62х39 нулирането трябва да е на 25м, за да имаш прав изстрел до 200м, а на 300м мериш горния ръб на гонга. Така нулиран оптичния прибор 100м надвишението е около 12-13см, което отговаря на надвишението при мерник "П" ( мерник "3" ).


В грешка си.

Прав си Цоньо, такова нулиране отговаря на стрелба на мерник"2"
Прикачени файлове:
table.pdf [102.21 KiB]
231 пъти

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 12:50       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
предлагам да продължим с конктерни примери

например, какви корекции трябва да запомни стрелеца ... за примерна сцена като тази

паничка на 6 метра, мишена А4 - на 10 метра, после мишена А1 на 30метра и метални гонгове с размер 25х40см (25 широчина) съответно на 220, 335, 460 и 500метра

ако дадете проекциите на скалите, ще е нагледно и полезно

може да сравним и други боеприпаси, например Геко 55грн с 870м/с , М855 62грн с 910м/с, снайперски 77грн с 870м/с .. при лек вятър 3м/с от 3часа
тези корекции да ги опишем за вълшебна скала и за Мил скала, както и за РД с точка или РД с холограма

съответно - зима на -3градуса, пролет на 15градуса и лято на 40градуса

най добре е .. всеки да го направи за неговия сет - пушка, оптика, нула


ПП: вдигни три пръста и сецай не е за зеления форум, а за кафевия :D

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Май 2021, 13:08       Заглавие:  Re: AR15 с LPVO и нулирането и
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
като че ли има голямо разминаване в мислите/фантазиите .. незнам защо уж за спорт пишем, а всеки трети коментар завива за трепане на хора или животни

ако ни прочете някоя лелка от ММС ще иска да ни закрият веднага :DD

хубаво е преди всичко да се водим от спорта, правилника и спортния опит на терен (на полигона, стрелбището)

ПП: сетих се за едно обаждане - обади се някакъв човек, иска да стане член на Т-Клас, аз го питам - за коя дисциплина има интерес, а той - ами тази дето се разиграват сценарии от филми :D PDT_Armataz_01_30 :armed: :danger:


:D
Е добре де как да уточня лнията на мишена за IDPA или гръден силует къде е мерната точка в коя линия....

Майтапа на страна, но темата стана интересна и сериозна.
:tu:
Ivo III написа:
ПП: вдигни три пръста и сецай не е за зеления форум, а за кафевия


Нищо, че има майтапчийска част
:D

Малее на задачи го ударихме

Ivo III написа:
предлагам да продължим с конктерни примери

например, какви корекции трябва да запомни стрелеца
при сцена

паничка на 6 метра, мишена А4 - на 10 метра, после мишена А1 на 30метра и метални гонгове с размер 25х40см (25 широчина) съответно на 220, 335, 460 и 500метра

ако дадете проекциите на скалите, ще е нагледно и полезно

може да сравним и други боеприпаси, например Геко 55грн с 870м/с , М855 62грн с 910м/с, снайперски 77грн с 870м/с .. при лек вятър 3м/с от 3часа
тези корекции да ги опишем за вълшебна скала и за Мил скала, както и за РД с точка или РД с холограма

съответно - зима на -3градуса, пролет на 15градуса и лято на 40градуса


направо къртите

:tu: :tu: :tu:
Иване, да попитам ... в заглавието нещо като изходни данни за стрелба няма ли да добавиш?

П.П. Очаквам с нетърпение юзера TOJITO да ни обесни някои неща, които е разеснявал на хората, на които е провеждал семинара.
http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... df1f15dcc2

:-)
Все пак е пресен
:-)

П.С. Малко помощ от твоя страна.
- Да дадеш някакво инфо за размерите във въпросните мишени;
- Имаш ли хора това дето го стрелят на механика все пак или всичко гледа през стъкълца?

:-)

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


Последна промяна PufGun на 21 Май 2021, 13:12, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer