logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 20:04




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юни 2021, 20:24       Заглавие:  Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Здравейте съфорумници,

От около година редовно тренирам тактическа стрелба с пистолет, от няколко месеца се включвам и в тренировките на клуба по динамична стрелба, към който станах член. Не бях проявявал интерес към дълго оръжие (нито нарезно, нито гладкоцевно) обаче след няколко тренировки с карабина и помпа, логично, се запалих по идеята. Взех да чета и да се интересувам, а то се оказа необятно море.

Съжалявам, че отварям нова тема, но наистина не намерих подходяща. Опитах се да изчета "АР/АК вечното сравнение", но дори не успях да стигна трицифрените страници. Изчетох доста менния в други теми, предимно от Ivo III, за въпросните карабини и мисля, че мога много добре да определя какво търся като критерии.

Ето и малко информация за мен и моите цели:
1. Опит с карабини - минимален. Както се казва и в заглавието - първа карабина ще ми бъде (евентуално). Няколко тренировки с АК и AR15, в полза на първото. Моделите с които съм работил са Лозенските + няколко други варианта, но пак на Арсенал.
2. Цел на занятието - спорт, но възможно по-практически ориентиран. Пиша във секцията Т-Клас, защото ми харесва практическия елемент в този спорт, но не бих искал да се ограничавам и бих искал да се пробвам и в IPSC Rifle и може би 3-Gun един ден. А и чисто забавление, освен спорт ;)
3. От всичко изчетено знам, че най-коректният отговор би бил - "минимум по едно оръжие от система", но аз търся най-малко общо кратно. Възможно най-широкоспектърното оръжие, което ще ми позволи първо - да се се състезавам в най-много дисциплини без да правя големи компромиси и второ - да стрелям, колкото се може повече (иначе казано цената на боеприпасите е фактор).
4. Ivo III спомена, че АК в .223 има добре известни проблеми, но не успях да намеря информация какви точно са тези проблеми.

Та нека започнем с възможността за повече стреляне, което основно се определя от калибъра. Разбирам че вече 7.62х39 не са толкова евтини и се доближават до .223 като цена, в същото време моето разбиране е че .223 е по-удачно за стрелаба и на по-големи дистанции 300-600 метра. От тази гледна точка бих приел малко по-висока цена на боеприпас в сравнение с увеличен спектър на възможностите. Знам че в момента цените на боеприпасите за единственото по-несигурно нещо от криптовалутите и е турдно да се правят прогнози. В тази връзка, тези дни ми подхвърлиха идеята за 5.45 - достъпни, с добри характеристики като 5.56 и в същото време няма голям интерес от страна на САЩ, съответно би било редно да има наличности на приемливи цени.

Ако кажете, че 7.62х39 или 5.45 са моят избор, то дискусията бързо приключва и се свежда до АК47/74. Проблемът идва ако потвърдите, че .223 е по-добрият патрон спрямо моите цели. Тогава се вкарах в едни размисли - АК за малко над 1000 лева и с разните ъпгрейди като ложа, пикантини монтажи и приклади отива към 2к, или смислена АР15 сглобка която отива на същите пари. Във форумът, и не само, четох доста по темата и като основен конкурент виждам Ругер МПР (евентуално Савидж 15 Рекон).

Сега и въпросите (основно към Ivo III):
1. Тези Ruger-и, които бяхте поръчали миналата година стигнаха ли дотук, имате ли впечатления от качество или въобще някакви препоръки.
2. От гледна точка на капризност към боеприпаси и дълголетие СЛР100 или Ругер МПР е по-добре? Предполагам първото, но ако настрела и на двете е над 20к патрона, а цената горе-долу сходна, не мисля че има значение. Говорим за динамична стрелба - по 2,3 часа/ 2,3 пъти в месеца, около 200 патрона на стрелба (примерно). На хартия, цевите и на двете са доста добри, даже АР-ката е за 5.56, което би намалило износването при набумкани патрони за големи дистанции (отново - един хубав ден).
3. Как стои въпросът с наличността на оръжията? Аресенал и като цяло АК съм с впечатлението, че лесно се намират, но тези Ругери май се чакат дълго. Савидж видях, че имат наличности в Геодар. По-високи цени, но като цяло приемливи.

В началото разсъждавах и за high-end AR15 като Daniel Defense, но после видях, че може да се вземе и прилична АР-ка а останалото да се вложи в high-end LPVO, което да надживее пушката.

Като цяло не съм се засилил да купувам бързо, нито имам документи, нито съм се решил, нито съм получил разрешение от КОС-а вкъщи, така че въпросът е с дълъг хоризонт и повоялва "тактическко" изчакване на по-добри времена. Бюджетът като цяло е динамичен, но бих предпочел да инвестирам значително повече в стрелба, отколкото в пушка. И последно - по-склонен съм да дам голяма сума за една пушка, отколкото същите пари за 2.

Ако темата се припокрива с други или не е в правилния раздел, извинете ме и я изтрийте.

Благодаря предварително за отговорите!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юни 2021, 21:59       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Рюгери няма, не дойдоха

Савиджа е близко като цена, с малко доработки става/работи - много излишен овъргаз са - трябва им газ регулатор задължително
иначе екстрактва гилзите преди да е спаднало налягането и скъсява живота на много детайли .. особено с мощни патрони лятото
единствен плюс е, че на минусови температури ще работи с най-ефтините Геко с къс пик на налягане .. но лятото и по силни патрони е весело как ги мята на 1 часа гилзите :)

за АК в 223 .. ще го пропуснем :D в дискусията

ние си внесохме специално за нас сглобени Аеро Пресижън, за много силни патрони и пламегасители .. но бяха по поръчка за състезатели

трябва да си изясниш първо за кой спорт, я търсиш защото за IPSC може да се мине и с по къса защото дистанциите са малки у нас
за Т-Клас .. тенденцията е да има цели до 500метра .. и нощни

и най-вече дали ще релоадваш или ще купуваш, ако ще купуваш патрони - най-ефтините или ще дадеш малко повече пари за качествени патрони оптимизирани за АР15

и тогава да мислиш

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юни 2021, 23:24       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Ivo III написа:
Рюгери няма, не дойдоха


Жалко. Това от презапасяването в Щатите ли идва, или е някакъв друг ефект?

Ivo III написа:
трябва да си изясниш първо за кой спорт, я търсиш 0 защото за IPSC може да мише и с по къса защото дистанциите са малки у нас
за Т-Клас .. тенденцията е да има цели до 500метра ..


За Т-Клас, затова и си мисля за 18''. То в крайна сметка не виждам как ще ме спъне това за IPSC, а ако заради това ми се размине европейска титла - обещавам да почерпя и да си купя друга пушка специално за целта ;)

Ivo III написа:
и най-вече дали ще релоадваш или ще купуваш, ако ще купуваш патрони - най-ефтините или ще дадеш малко повече пари за качествени патрони оптимизирани за АР15


Честно казано предпочитам да си купувам. Осъзнавам, че ако искам да гоня резултати на големи дистанции, ще трябва да напасвам патрони. Както обясних - търся оръжие, с което ще мога да си позволя (финансово) да стрелям повечко, но и ще ми даде диапазон. Надявам се, че съществува цев, която ще яде и по-обикновени патрони (не непременно най-евтините), но и ще може да понесе в един бъдещ момент по-голям заряд. Или може би се размечтах твърде много?

Ivo III написа:
за АК в 223 .. ще го пропуснем в дискусията

А другите АК-та - 7.62х39 и 5.45? Как се вписват в Т-Клас SBW и като цяло в останалите критерии?


Ivo III, много благодаря за всяка споделена информация и съвет. Старая се да прочитам, препрочитам и осмислям всичко, което ми се казва!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 07:24       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
hyankov написа:
А другите АК-та - 7.62х39 и 5.45? Как се вписват в Т-Клас SBW и като цяло в останалите критерии?

АК-то си се вписва и спокойно в дисциплината и покрива до 500м, но му трябва тунинг за да качиш оптика или бързомер. Проблемът е в цената на патроните- 7,62 се намират за 45-50ст/бр, а 5,45 са над 75ст и ги няма.
Патроните в .223 са около 70-75ст., а релоуда излиза 45-50ст, но си е разправия....

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 08:13       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
би било хубаво да направим табличка с класирането и кой с какво оръжие е стрелял

когато се разрешиха оптики и има дистанции до 500м .. АК в 7.62 не може да се качи над 15 място

5.45 е на ръба за ПФ дори с 60грн бернаули, и на студено ще стрелят за удоволствие само

освен това, няма качествени шанцовани АКта (АКМ)

освен това като го натиснеш малко ... и как се сменя цев на АК?

освен русофилщина или друг сантимент (като мен) друго не оправдава занимаването с руско оръжие .... особено след като свършиха патроните от 15 стинки

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 10:40       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Много благодаря за мненията, лично за мен се получава полезна дискусия и лека полека си изчиствам някои въпроси. Например 5.45 - отпада, скъп боеприпас и не е подходящ за Т-Клас.

Това
Баян написа:
АК-то си се вписва и спокойно в дисциплината и покрива до 500м, но му трябва тунинг за да качиш оптика или бързомер.

и това
Ivo III написа:
когато се разрешиха оптики и има дистанции до 500м .. АК в 7.62 не може да се качи над 15 място


да го разбирам, че мога да си стрелкам и съзтезавам с АК (с известни ъпгрейди), патроните са по-достъпни, но колкото и да тренирам системата и калибъра ще ме спъват и няма да съм особено конкурентен.

Ivo III написа:
освен това като го натиснеш малко ... и как се сменя цев на АК?

Не знам, сменяш АК-то? :)

Ivo III написа:
освен русофилщина или друг сантимент (като мен) друго не оправдава занимаването с руско оръжие

Тоест, според теб, АК обективно погледнато е загубена кауза?
Аз също клоня повече към прилична АР-кa. Като че ли по-добре покрива критериите ми за широкоспектърно, здраво оръжие за спорт и забавление.
От друга страна малко се изкушавам от идеята за бюджетен Калашник с разните му там ъпгрейди и евтини патрони като лесен вход в света на Т-Клас и карабините като цяло. Пък след определен настрел и опит аз за себе си ще имам по-ясно представа какво ми харесва, какво се предлага и върху какво искам да се фокусирам. Има ли логика?

И за да си изясня още по-добре какви са ми опциите. АК-то горе-долу ясно или Арсенал или Сайга, като цяло се намират. AR15 какво може да се намери на нашия пазар към момента и някакъв хоризонт от година напред - Ругер МСР явно няма и не е ясно кога ще има, Савидж Рекон (+ газ регулатор) да разбирам че е добър вариант, нищо че е с по-къса цев. Други достъпни варианти имам ли, или трябва се ходи в следващ клас оръжия - DD, JP и прочие? Също така какъв настрел да очаквам от Savage с фабрични (прилични, не най-евтините) патрони при динамични тренировки. Знам че зависи от много фактори, но все пак някакъв ориентир при нормална употреба и грижа - 5к, 10к, 20к изстрела.

Много благодаря на всички за търпението и желанието да споделят знания и опит!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 18:40       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
хубав тунинг за АК е ложа Крук + РД с монтаж и траба и приклад и ... може са стигне 1.5-2К лева т.е. надвишава цената на шмайзера

фрезован АК е много тежък
хубави щанци няма

и пак нищо ... група 10см на 100м срещу 1-2см на АР да не говорим за откат, контрол и балистика след 300 метра

няма сравнение
един Москвич колкото и да го тунинговаш няма да стане като ново БМВ

но пък и Москвича ще те вози .. няма да си пешак

настрел на АР .. може да замине цевта и за 2К може да изкара и 20К настрел
зависи от темпа на стрелба, заряда, вида барут и т.н.
но цев е 140-150$ и се сменям на менгеме за 10 минути

ако ще трепериш за цевта ... то спираме със сериозноста на темата :)

сега остава да купиш един СКС .. и ще стане като редица теми от миналото ... скъсваме се от дискусии Глок/Зиг .. и се купува ТТ след 20 страници умуване :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 19:33       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Цитат:
сега остава да купиш един СКС ..


Взимам го веднага, има ли го в пистолетен калибър, че да изтъня патроните PDT_Armataz_01_22


Шегата настрана. Не знаех, че цевите са на такива цени. А колко лесно се купуват в нашата мила родина? Преполагам има танц в КОС, но после намират ли се в магазините било то и с поръчка. Ако говорим за 500-600 лева разход на няколко хиляди настрел то въпросителните рязко спадат!

Много благодаря за съветите, мисля че си изясних концепцията. Ще проуча малко моделите и как стои въпросът с цевите, но като цяло вървя към АР-ка около 3к.

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 19:56       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Апр 2015, 19:22
Мнения: 482
Местоположение: ПЛЕВЕН
Ще проуча малко моделите и как стои въпросът с цевите, но като цяло вървя към АР-ка около 3к.
...............................................................................................................................................
Поздравления за правилния избор.
Аз учатвам в SBW със Савич Рекон 223 rem. Не е каприана откъм евтини патрони.
т.е. Селиер 55 gn. fmj
Tи в кой клуб тренираш и членуваш ?

_________________
ТИХОМИР ТРИФОНОВ - СК " СЯНКА "


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 20:16       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
hyankov написа:
Тоест, според теб, АК обективно погледнато е загубена кауза?
Аз също клоня повече към прилична АР-кa. Като че ли по-добре покрива критериите ми за широкоспектърно, здраво оръжие за спорт и забавление.


Без да се намесвам в твоя избор, за мен (от дълъг опит), вземаш толкова колкото си платил. И ако е най-евтиното с течение на времето става супер скъпо и забавленият и очакваното удоволствие се превръщат в псуване.

Good luck ,and by the, your participation is welcome.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 20:27       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Благодаря, Тихомир!

Към Левски-Любители съм и с тях тренирам. Още не съм се пускал на съзтезание, но се надявам скоро и това да стане. Знам, че имат отделен клуб за Т-Клас. Тепърва предстои да проучвам бюрократичната част. Засега си изясних концепцията, предстои работа по реализацията :)

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 20:36       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Yank написа:
hyankov написа:
Тоест, според теб, АК обективно погледнато е загубена кауза?
Аз също клоня повече към прилична АР-кa. Като че ли по-добре покрива критериите ми за широкоспектърно, здраво оръжие за спорт и забавление.


Без да се намесвам в твоя избор, за мен (от дълъг опит), вземаш толкова колкото си платил. И ако е най-евтиното с течение на времето става супер скъпо и забавленият и очакваното удоволствие се превръщат в псуване.

Good luck ,and by the, your participation is welcome.


Благодаря, Yank!
Целта е точно да ми се намесите в избора с опит и съвети :)
Напълно споделям мнението ти за евтините стоки като цяло. Съветът ти е по отношение на АК-то, или да не гледам евтини АР-ки или просто по-общо - качеството си идва с цената?

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 20:55       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
АР АК вечното сравнение отиде и тая тема ...
АК платформите това онова дрън дрън ярина последния да затвори вратата
АР са върха риаш ли ;-) ма Рюгера се счупи на 1706 патрона точно ...
И двете пратформи си имат плюсове и минуси.
АР се счупи ... чакай 1-2 месеца доставка евентуално!
АК се чупи - ако не е цев, цевна кутия, затворна рама или затвор вече има всичко останало като резервни части ... а вече и доволно тунинги за тях има.
АК не били точни ... ми Хубуу както аз така и други хора си ковнаха гонга на 500м НА МЕХАНИКА ...!

Пичове Айде стига клепания по платформата. Бързилов каже неговото си мнение и хор последователи почват да го повтарят като мантра ...
Всеки си има мнение разбирам ама тва вашто плюене ...

Колегата пита ... почвата да изтъквате плюсовете на АР и минусите на АК. Ами дайте по изчерпателно де - минусите и прюсовете на двете платформи за да може човека САМ да си направи избора!

Със моя САР играя и ИПСЦ и на Т-Клас се пуснах. Негова спортни постижения, състезателите ме познават
Живот и здраве на следващото ще се пуснат АР-ката - след ремонта!

Избора на платформа е сериозно нещо, не е шега! По добре иди някъде на стрелбище или със спортисти да простреляш с двете пратформи ... и стреляй както ти доставя идоволствие - тактически, дефанзивно, ТАКТИКУУЛ ... стига да е безопасно за теб и тези около теб


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 21:36       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Като дългогодишен законен собственик на САР и отявлен русолюб, ти съобщавам:

прави, струвай, но те заклевам за спорт да си вземеш АР платформа и въобще да не поглеждаш към САР !

Категоричен съм.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2021, 21:57       Заглавие:  Re: Съвет за избор на първа лека карабина. SLR/MPR 7.62/.223
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Beer написа:
Като дългогодишен законен собственик на САР и отявлен русолюб, ти съобщавам:

прави, струвай, но те заклевам за спорт да си вземеш АР платформа и въобще да не поглеждаш към САР !

Категоричен съм.

Имаш да се похвалиш с нещо ли?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer