logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:42




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Юли 2022, 22:42       Заглавие:  Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Здравейте,

предстои ми закпуване на оптика и целта ми е да си взема хубава оптика от 1-вия път, за да не ъпгрейдвам през 1-2 години и да харча излишни пари за оптики(както казват buy once, cry once).

Това, за което ще я използвам е очевидно T-class състезания и стрелба на далечни разстояния в кал. 6.5 Creedmoor като начало, което означава около 1200 метра (надявам се и повече).

Това, което съм харесал за сега е Vortex Razor HD Gen II 4.5-27×56 EBR-7C MRAD. Видях я на живо и изглежда огромна и тежичка, но с тази предна леща от 56мм предполагам няма как да е друго... Единственото, което не ми допада е цвета, ама това ще се преглътне.

Четох доста сравнения между тази оптика и други като например Kahles k624i, но винаги Вортекса превъзхождаше (с изключение на теглото).
Освен това в други теми се препоръчва точно тази оптика и хората, които я имат, са доволни. Нещо друго има ли към което да разгледам и е съпоставимо с тази оптика и бюджет (доста са се надули цените напоследък, Вортекса в момента ми излиза извън бюджета, който бях предвидил, но ми хареса достатъчно, за да го преглътна).

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Юли 2022, 06:56       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Апр 2015, 19:22
Мнения: 482
Местоположение: ПЛЕВЕН
http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 57&start=0

_________________
ТИХОМИР ТРИФОНОВ - СК " СЯНКА "


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Юли 2022, 07:41       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
TIR написа:
http://www.thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?f=130&t=18857&start=0


Предполагам, че ЗЦО-то ще дойде малко скъпичко на колегата, след като казва, че Вортекса му е над лимита, който си е поставил.

Към момента, ползвам три различни оптики от този клас: Вортекс Рейзър Ген2 4.5-27х, Шмид и Бендър 5-25х ПМ2 и ЗЦО 527.

Вортекса ми е първата оптика, която си поръчах специално за Т-Клас.

Поръчах я около половин година преди да се появи наличен модела в Щатите и съответно я чаках около година преди да дойде в България. Мисля, че моята беше първата официално внесена такава оптика в Бг.

С тоя Вортекс съм имал много успехи, донесъл ми е много награди и усмивки.
Нито веднъж не ми е създавал проблеми и винаги е бил едно от сигурните неща в целия ми сетъп.
А в условията на Т-Клас и далечната стрелба по принцип, сигурните неща не са много... :wink:

Сега, Вортексът стои на втората ми къстъм карабина, която е същата като първата ми, но е в кал. 308, вместо 6.5 КМ.
ЗЦО-то стои на Крийдмора.

Да, Вортексът е тежък, но това никога не е било недостатък за мен. Хората и без това гледат как да си утежнят допълнително снайперите, за да подобрят баланса им и да намалят отката. С тежестта на Вортекса се свиква безпроблемно и после изобщо не я забелязваш.

Оптичните сравнения ги има достатъчно в нета, аз не съм чак такъв разбирач. За мен, оптичните характеристики са достатъчно добри. Айбоксът е с голям релийф и лесно се хваща правилната позиция като застанеш зад оптиката. Шмид и Бендъра е по-капризен в това отношение и има изразен тунелен ефект, въпреки отличните си оптични качества.

Кликовете на Вортекса са отчетливи, процедурата за нулиране е малко странна, но пък тя не се прави чак толкова често. Най-важното е, че кликовете си съответстват и са повторяеми (Като набереш 10 мила и върнеш на 0, имаш сигурността, че си точно на 0). Кликовете на Шмид-а са по-замазани и по-лесно подминаваш стойността, която искаш да набереш.

Оптиката е много здрава, причината за голямото й тегло са стоманените чарколяци, с които е пълна, а не толкова 56-милиметровата леща. И на другите оптики, лещите са им 56 мм, но вътре частите покрай туретите са по-нежнички..

Според мен, няма да сбъркаш с този избор. Ще ти върши добра работа, няма да те подведе, няма да се счупи. Ако има проблем, има доживотна гаранция и чрез представителите на Вортекс в България, ще ти се помогне.

ЗЦО-то е по-добра оптика, но е и по-скъпа.

П.С.
Никога и при никакви обстоятелства недей да сравняваш Вортекс с Калес, че рискуваш Бързилов да те налази като маймунска шарка... :P :P :P

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Юли 2022, 10:26       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Аз току що смених Вортекс Рейзър с Калес 624( бих взел 525, но е доста по-скъп, освен това 624 има по "прощаващ" окуляр). Причината главно бе теглото!!! Всичко описано от Петър Марков е вярно. Кликовете на Вортекса са по-отчетливи, зиро-стопа е малко по-сложен. За теглото не съм съгласен с Петър, защото тежестта се намира високо над осканалната линия на пушката и след изстрел кантира пушката, докато допълнителните тежести се слагат отдолу на шасито и балансът е различен. Тези 500гр. в теглото се усещат особено на динамичните сцени- Модул2. Калеса има много по- удобни органи за управление( моят е с "ляво кормуване"), паралакс- коректора е отгоре и е разграфен в метри, а подсветката е безстепенна.
Колега, ако избереш Калес ми пиши да ти кажа откъде да си купиш по- евтин.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Юли 2022, 11:59       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Точно така, ZCO ми идват почти двойно по-скъпи от бюджета, чак толкова не мога да си позволя (все пак и пушка имам да взимам).

p_markov написа:
Оптиката е много здрава, причината за голямото й тегло са стоманените чарколяци, с които е пълна, а не толкова 56-милиметровата леща


Да, аз имах в предвид габаритите, просто от всички клипове, които изгледах изглеждаше по-малка и като я видях на живо се стреснах, доста е обемиста. Може би като се монтира на карабината няма да изглежда толкова внушително...

p_markov написа:
Никога и при никакви обстоятелства недей да сравняваш Вортекс с Калес, че рискуваш Бързилов да те налази като маймунска шарка...


Аа, не сравнявам нищо, някой друг сравнява, аз само гледам ревюта. :D

Баян написа:
паралакс- коректора е отгоре и е разграфен в метри


Не обърнах внимание на Razor-a, но предполагам няма опция да е разграфен в метри, а е винаги в ярдове? Това също ме издразни малко, дори и да не се слави с голяма точност това разграфяване.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Юли 2022, 22:08       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
прочети първо тази статия - http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 51&t=11833
но всичките страници ..

оптика - не е само как гледа дали маже или кристално, или как клика .. или пък каква е на цвят
има много много важни параметри .. и повечето са в комбинация

от моя опит, споделям това което ми допада според моите критерии
най-бързата оптика е Калес 624 със скала SKMR3 .. с най бързото заемане на позиция и прихващане на цел (най-бърз и прощаващ айбокс, а това е най-важното за мен, и особено за Т-Клас Тактикал снайпер)

да Калеса 624 не гледа кристално, но!
- има двустранен паралакс - успях да стрелям и да се състезавам дори с недобре възстановено ляво рамо - не можеше да се изпъне напред ръката ми за да достъгне паралакс коректора, но се състезавах и дори взех медал, като работех само с дясна ръка
- скалата SKMR3 не е претрупана с хиляди безсмислени чертични, които НИКОГА няма да използва състезател, но пък ВИНАГИ само ще пречат, но това зависи от мозъка на стрелеца, обикновено на по тъпите мозъчета, не им пречат многото детайли, и им е все тая
- скалата за нощни стрелби е страхотна! свети точно както трябва и това което трябва
- Калеса работи страхотно в лошо време - мъгла, мараня, и други оптични проблеми
- има страхотни потчетливи кликове
- на моя Калес сме правили много тестове, на коректност на кликове, дали изкривява по вертикал и други - перфектна е механично и оптично
- имат добър и качествен сервиз - изпрован

ако сега трябва да купя, бих взел Калес 624 но с ляв волан
защото още при лягането ветровата корекция е пред очите ти, и още по бързо чекваш .. ласт секънд чек листа и си готов за изстрел

след като започна войната всички К624 .. са изкупени, и почти не може да се намери .. може нова да се намери К525 (последно това казаха от Калес)
използвана оптика К624 може да се намери и тук и по интернет .. на добра цена


ето и моите две стинки .. за това онова което сам пипвал ;)

Калес 525 .. има по добра оптична част, гледа по добре ... но не е толкова бърза

Вортекса - тежи ужасно и канти странично, особено по лека пушка, особено за по-бърза неврокитетика на стрелеца, ако си меланхоличен тип - не е от значение, дори може да ти помага тежеста отгоре :)
но пък има перфектна гаранция - чупиш, пращаш, заменят веднага - пробвано

ЗЦО - нямам много наблюдения, но определено гледа кристално (ако това е важно), но кликовете му мажат и има едно хрущене, за мен и не са така отчетливи както ми се иска
забелязох, че колеги при мъгла и лошо време изпитват проблеми .. незнам защо обаче, дали са се изнежили от HD-то и искат да им е кристално, или оптичната система е настроена така .. че да е с компромис при влошено време
подсветката на скалата също не е това което трябва да бъде, особено за тази цена



но вече, много зависи за какви цели, за каква пушка ...
и какви са критериите - дали искате бърза оптика, дали да има бързи двустранни корекции или да четете вестник на 100 метра :)
дали да е компактна или да е като телескоп

реално 90% от стрелците и състезателите .. почти нищо не разбират от оптики и нямат достатъчно умения и познания да оценят даден прибор
но и за тях няма значение .. те си имат мнение и това е по-важното от реалните технически възможности и недостатъци на прибора
обаче - най-важното е! да и вярват на оптиката и да и се кефят! .. така има шанс да дадат повече от това което са усвоили като умения

ПП: каквото и да избереш гледай поне да е в МИЛ, а не в МОА както се препоръчва тук там все още у нас

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Юли 2022, 23:54       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Благодаря за изчерпателния отговор, ще прегледам статиите.

В момента гледам има налични само със SKMR4 скали, която като сравних с SKMR3 няма особено голяма разлика или бъркам?

До каква дистанция ще е възможно да се стреля с тази оптика при оптимални условия (имам предвид качество на картина при голям zoom, различаване на обекти), ще обхване ли предела на 6.5 Creedmoor? Говоря за прецизна стрелба.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 01:36       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
то не зависи само от оптиката

снайпера си е .. цяла система в комплект или най общо - боеприпас + пушка + оптика
като всяко може да се разбие на детайли .. всеки от който има своята тежест в уравненито
и към това уравнение добавяме и уменията на стрелеца, теоретична и практическа подготовка и натренираноста му

има комбинации дето провалят уравнението
супер оптика, ефтин монтаж .. и нищо като резулатат :D
ако ще вземеш топ оптика, и ще я сложиш на бюджетна пушка с кована цев, или скъпа пушка, но с късичка цевка например .. няма особен смисъл
или ако спестиш от монтажите, или нямаш индикатор за канта .. или още 100 детайла които ще допринесат за увеличаване на довнесената грешка
или пък ако мислиш да стреляш с фабрични патрони, а не с прецизно нагласен релоад за пушката .. и т.н.
ако ще релоадваш само за да постигнеш ниска цена .. също няма особен смисъл цялото упражнение

но все пак, не ни е ясно за какви цели .. какво искаш да постигнеш, каква пушка си харесал и т.н.
ако ще събираш оръжие за Т-Клас, тук нещата са много по различни от прецизна стрелба, спортна Ф-Клас, бенчрест или PRS
но има значение и за коя дисциплина

ела на някоя тренировка, и ще имаш възможност да погледнеш през много видове оптики, освен това често колеги ъпгрейдват оптиките си, поне ще са с ясен произход :)

ПП1: нямат особена разлика скалите, зависи от мозъка какво възприема и какво му пречи да види бързо целта
ПП2: 6,5CM не е от най-прецизните калибри, незнам какви са очакчванията ти
ПП3: темата е доста широка, а и детайлите са много, така че питай смело, кактото те интересува

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 16:00       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Ivo III написа:
и към това уравнение добавяме и уменията на стрелеца, теоретична и практическа подготовка и натренираноста му


Точно това искам да подобря, уменията си да стрелям на далечни разстояния, както теоретична и практическата ми подготовка. Говоря както за прецизна стрелба, така и за динамична стрелба със снайпер.

Наясно съм, че има много да уча и тренирам, но от някъде трябва да се започне. Знам какво ти е мнението за кованите цеви, но не мога да започна с твърде скъпа пушка, за това съм се спрял на Tikka T3x Tac A1 в 61см. цев или Bergara BMP 66см. цев. Преди да започна да чета по -детайлно по темата си бях наумил да е в .308, но в последствие установих, че навсякъде се коментира как 6.5CM е по-добрия вариант за далече.

Ivo III написа:
ако ще събираш оръжие за Т-Клас, тук нещата са много по различни от прецизна стрелба, спортна Ф-Клас, бенчрест или PRS


Да разбирам, че няма как да имам 1 пушка оптимизирана за Т-клас и стрелба на пределна дистанция. В такъв случай трябва да търся някакъв баланс защото и двете дисциплини са ми интересни.

Ivo III написа:
ако ще вземеш топ оптика, и ще я сложиш на бюджетна пушка с кована цев, или скъпа пушка, но с късичка цевка например .. няма особен смисъл


Вероятно ще кажеш, че точно това ще направя, като видиш споменатите пушки по-горе, но идеята като цяло ми беше да взема хубава оптика за да не се налага да я сменям, а пушката като видя, че вече не отговаря на изискванията които имам да я сменя само нея. Дори калибъра 6.5CM съм го съобразил с факта, че тепърва ще имам да стрелям много и цената на крайния патрон също е от значение. Иначе съм мислил вариант и за .338, и подобни големи калибри, но за момента смятам, че 1во трябва да овладея основите с по-малък калибър и след това да надграждам.

Ivo III написа:
или пък ако мислиш да стреляш с фабрични патрони, а не с прецизно нагласен релоад за пушката .. и т.н.
ако ще релоадваш само за да постигнеш ниска цена .. също няма особен смисъл цялото упражнение


Идеята ми беше да взема няколко кутии фабрични Hornady Match, и да пострелям с тях (и да произведа малко гилзи). Да се ориентирам в обстановката и след това да започна да релоудвам с прецизно нагласен релоад за пушката, както казваш. Няма да релоудвам само за постигане на ниска цена, а за оптималност.

Ivo III написа:
ела на някоя тренировка, и ще имаш възможност да погледнеш през много видове оптики


бих се радвал да дойда, как мога да разбера кога има тренировки, има ли някакъв календар или се разбирате предварително? Видях за свободни тренировки на Сливница и ти бях писал преди известно време, че нямам достъп да разгледам как стоят нещата със записването. Може би в началото е по-подходящо на друго място, където допуска не е толкова строг да дойда?

Ivo III написа:
6,5CM не е от най-прецизните калибри, незнам какви са очакчванията ти


Всички очаквания са ми само на теория, като започна да практикувам ще се окажат пълна пародия сигурно... :)

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 17:05       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Апр 2015, 19:22
Мнения: 482
Местоположение: ПЛЕВЕН
Васил Богоев
СК Борис Дрангов
-----------------------------------
Може да потърсиш повече информация за свободни тренировки от Председателя на клуба в който членуваш!!!

_________________
ТИХОМИР ТРИФОНОВ - СК " СЯНКА "


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 17:23       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
TIR написа:
Васил Богоев
СК Борис Дрангов
-----------------------------------
Може да потърсиш повече информация за свободни тренировки от Председателя на клуба в който членуваш!!!


Факт, ще питам. :)

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 18:42       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
66 сантиметрова цев определено е по- добре от 61 сантиметрова. PDT_Armataz_01_20 Това са едни 20м/с отгоре, което не е малко.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 19:02       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
vbogoev написа:
Точно това искам да подобря, уменията си да стрелям на далечни разстояния, както теоретична и практическата ми подготовка.


това е огромна грешка, да се скача направо на далечните дистанции :)
първо трябва да се усвоят уменията на 100 метра, базовите умения .. и след това да се потегли надалеко

защото надалеко освен балистичните грешки има добнесени базови грешки .. и става една каша, от което няма излизане .. само отказване или посредствени резултати

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2022, 19:05       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
vbogoev написа:
Иначе съм мислил вариант и за .338, и подобни големи калибри, но за момента смятам, че 1во трябва да овладея основите с по-малък калибър и след това да надграждам.


това е така, първо се научи на пушка с контролируем откат
за големите калибри 300ВМ, 338, 408 .. се иска много добри базови умения, защото отката е голям и е много сложно да стреляш стабилно, ако нямат фундаменталните основи, които се постигат със 308/6.5 .. за начало

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Авг 2022, 13:47       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
принципно няма идеална оптика, или пушка :)
въпроса е да направиш баланса

според мен - всички ще ти вършат работа :)
вземи тази която намериш най изгодно, за да ти останат парчки за повече джаджи и пари за оборудване за релоад

ще ти трябват много неща
хубава двунога - 1000лв
хубав монтаж - 1000лв
кант индикатор, метро, далекомер, шалте, торбета, раница, ремък и т.н.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer