logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:39




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 09:36       Заглавие:  Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно оръжие
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Привет на всички читатели и писатели във форума!

С неколцина от вас съм споделял още преди месеци желанието си да пусна такава тема, ама все не оставаше време.

В началото ми се иска подробно и напоително да обясня някои неща за да няма после някой, дето да не ме е разбрал.
1. Откак се помня постоянно някой за нещо ме лъже. Предполагам с мнозина (ако не и с всички) от вас, е така. При мене това лъгане доведе до едно хронично неверие в първичната доброта и честност у хората, а на търговци не вярвам по подразбиране.
2. Много обичам да експериментирам – особено с неща, които са ми интересни.
3. Скръндза съм.
4. За мен скъпо не е непременно хубаво, а евтино не е непременно лошо.
5. Думата „марков/а/о/и”, употребена за стока, която се продава в България, предизвиква у мен вомиторни пориви.
6. Тъп и прост съм и от нищо не разбирам, а в частност нямам никакво образование или квалификация по смазочни продукти и разтворители.

Като следствие на казаното по-горе:
1. Изпитвам една известна неприязън към химическите продукти, които са по етикет конкретно предназначени за почистване и смазване на леко стрелково оръжие и за себе си съм убеден, че единствено опаковката и цената им ги правят конкретни, а реално по химическия си състав това са някакви масла, солвенти и т.н., които се ползват и в други сфери на промишлеността, само че без Mr. Bombastic на етикета и на доста по-ниски цени.
2. Смятам, че всяко масло може да смаже огнестрелно оръжие. Справка – мускетът на Колумб и шишането на Чавдар Воевода. Естествено, че маслата на петролна основа са по-добри от овчата лой и свинската мас, но и последните ще мажат известно време преди да се затоплят и изтекат.
3. За мен най-важното качество на оръжейното масло е способността му да стои там, където е поставено, и:
- да не се стича / изтича, да не се изпарява и да не съхне - за съжаление характерно за течните масла;
- триещите се части да не го забърсват и/или изтикват от мястото му - за съжаление характерно за гресите.
Мисля май „адхезия” се наричаше това...

До пролетта на 2014 г. бях ползвал много и различни масла и почистващи продукти, но някакси вътре в мен все клокочеше една неудовлетвореност, че плащам прескъпо за нещо, което сякаш можеше и по-добре, а със сигурност и по-евтино. През март 2014 г. обаче една случайност ме бутна по друг път на експериментиране, който ме доведе до крайно неочаквани за мен резултати. На него посвещавам и тази тема.

Преди да почна по същество искам да направя и няколко важни уточнения:
1. Темата е само и единствено за смазване и почистване на ОО чрез употребата на продукти, които по етикет НЕ СА предназначени за ОО.
2. Ако някой иска да пише за конкретен продукт, който Е предназначен за ОО, да знае, че това НЕ Е правилната тема и написаното от него ще бъде изтрито. За такива продукти моля пускайте отделни теми или пишете във вече съществуващите теми.
3. Ако някой иска да коментира някого или да ползва нечии личностни качества и/или недостатъци като аргумент, следва да знае, че това НЕ Е правилната тема и написаното от него ще бъде изтрито.
4. Ако някой иска да пише за вредите и опасностите при смазването и почистването на ОО чрез употребата на продукти, които по етикет НЕ СА предназначени за ОО, да пусне отделна тема и там да изложи мислите си. Ако стори това тук – написаното от него ще бъде изтрито.
5. Писането на нещо просто ей така – за запълване на време и място – няма да се счита за проява на свобода на словото и написаното в този дух ще бъде изтрито.

Целта ми е тази тема да стане един полезен ресурс за неверници, скръндзи и търсещи натури като мен.
Ако сте убеден, че в ОО следва да се ползват само и единствено продукти, които по етикет са предназначени за ОО, то тази тема не е за Вас.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 10:05       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Първият продукт, на който искам да спра вашето внимание е ето този:

Изображение

През март 2014 г. купихме за жената една кола втора употреба, та налях тази добавка в маслото й. По погрешка обаче при процедурата пипнах капачето на кутийката, което беше покрито със слой от нея. Казвам ви - нямаше махане от пръста ми после това чудо: бърсах се с парцал, после с домакинска хартия - тц, мазно стои. Измих се със сапун - понамаля, но пак се усещаше хлъзгаво. После се мих с каша за мръсни автомонтьорски ръце - тя почти го махна, но кожата ми на мястото, което бях нацапал, пак стоеше една идея по хлъзгава :clap: Продуктът очевидно имаше нечовешка адхезия – по-голяма от на всичко що бях ползвал до тогава. В този момент реших да го ползвам да си мажа оръжията и така вече 2 години и малко отгоре. Не съхне и си стои на мястото.

От гледна точка на обективността искам да отбележа още нещо: всичките ми оръжия са с големи допуски. Продуктът е гъст (с консистенция и цвят на пчелен мед) и не знам при „стегнати” оръжия какво би било. Веднъж намазах буталото на пресата за релоудинг - ефектът беше обратен: движението му се затрудни, но тук следва да се отбележи, че то се движи доста плътно в тялото на пресата.

Накрая искам да ви споделя една снимка. На нея са заснети два пистолета Глок с еднакъв настрел от ~ 4500 изстрела. Отдолу е Глок 17, мазан с оръжейни масла. Отгоре е моят Глок 22, мазан както следва: първите 1000 със CRSpeedMetal, а следващите 3500 с въпросния бардал.

Изображение

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 10:17       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Вторият продукт е този:

Изображение

Продаван в България изглежда така:

Изображение

Това как чисти нагар от цевта - не е истина :wink: Обаче ми понамирисва на ацетон и поради това го ползвам само и единствено за почистване на канала на цевта!!!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 11:12       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
JDredd написа:
Вторият продукт е този:

Изображение

Продаван в България изглежда така:

Изображение

Това как чисти нагар от цевта - не е истина :wink: Обаче ми понамирисва на ацетон и поради това го ползвам само и единствено за почистване на канала на цевта!!!


на световното в Хнгария видях много да си чистят снайперите с такъв препарат
и дори твърдяха че не им променяло нулата :shock:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 11:43       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
За разтваряне на нагари Мотип е с цена около 10лв и няма ацетон в него...
гарантират че не действа корозивно на стомани /черни метали/ ...

http://store.emk-33.com/product/324008/ ... motip.html

има и по-евтини АРО , Лики моли и прочие, но Мотипа и Вюрта са най-масови в Европа.

Иначе моя опит с Мотипа е с една флоберка...затлачена много...това светна стоманата като огледало...

след такива пинизи обаче е добре да се накваси с балистол


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 11:59       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Сеп 2015, 11:14
Мнения: 214
Понеже нямах смазка за нагар бях тръгнал за ВД-40. Но след проведена беседа с JDredd и направена презентация от негова страна, със смесени чувства реших да пробвам продукта на Вюрд и все още съм със смесени чувства, понеже този препарат чисти цевта тъй добре(пък толкова добре обикновенно не е на добре), че чак се притеснявам да няма проблеми напред във времето.


Прикачени файлове:
IMG_20160709_125820_256.jpg
IMG_20160709_125820_256.jpg [ 985.77 KiB | Прегледано 19209 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 12:10       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Това не е "смазка за нагар" просто разтваря нагара...и го разтваря мнооого добре
какво те притеснява не разбирам...просто следи за корозия...няма ли значи препарата е супер!
Но темата е екпериментаторска...та е за този Бардал съм чул мнооого добри отзиви ...разтваря принципно неразтворими черни смолисти нагари в двигатели.

Мисля е един левел над разтворителите упоменати горе...

ацетон не бива да съдържа обаче...полимерите и дървото ацетона им действа зле, но ако се внимава няма да има контакт с разтворитела по такива чаркове и всичко е ок

http://maxcar.bg/bg/technosti/Dobawki/b ... gine-flush

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 12:57       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Poseidon написа:
За разтваряне на нагари Мотип е с цена около 10лв и няма ацетон в него...
гарантират че не действа корозивно на стомани /черни метали/ ...
Такъв съм ползвал, както и аналозите му от лики моли, мотул и бардал. Вършат работа за почистване на цевната кутия на АК и МП-153. Обаче по показателя почистване на нагар от цев значително отстъпва на това за карбураторите от вюрт.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 13:01       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
А, още нещо се сетих:
Веднъж мазах и с това: http://www.bardahl.bg/bg/product/a/4285
Консистенцията му е на олио. Даже имам чувството, че е по-рядък и от масло за двигатели. Обаче няма адхезия - отича се яко не държи маслен филм.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 19:15       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2013, 20:59
Мнения: 175
Привет и от мен,
за почистване на калаша дълго време ползвах WD40, но нещо не останах очарован от него.
Затово реших да се хвърля на идеите от разни чужбински форуми и си взе съвсем случайно ето то това


Прикачени файлове:
IMG_20160709_192732.jpg
IMG_20160709_192732.jpg [ 1.49 MiB | Прегледано 19153 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 19:22       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2013, 20:59
Мнения: 175
Останах доста очарован от него.
Премахва всичката мърсотия и нагар.
Единствения недостатък е миризмата, затова го и спрях-смърди на нафта, а и по описание си е някаква нафта, но чисти.
Можеби може да се ползва на открито, но не и в панелен апартамент- смъди доста. Ама па и чисти. Следващия път ще пробвам на открито с чиста нафта.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 19:33       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2013, 20:59
Мнения: 175
Интересно ми стана, че с този препарат, нагара сам си пада без търкане. По никакъв начин не е увредил оксидацията, и PVC джунджуриите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 09:23       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
JDredd написа:

Това как чисти нагар от цевта - не е истина

Преди да се закълнете в почистващите способности на препарати тип обезмаслител е хубаво след употреба на обезмаслител да прекарате цевта с масло за почистване на нагар. И понеже не мога да препоръчвам специализиран препарат в тази тема може да пробвате Декстрон(масло за автоматични скоростни кутии ATF). Ако Декстрона извади нагар- напразно сте се клели.
По въпроса за употребата на автомобилни масла в ОО аз се старая да не наливам оръжейни масла в автомобилите си и рядко да използвам автомобилни масла в оръжията си. Ако се наложи диференциалните масла са по-близки по параметри на които трябва да отговаря едно оръжейно масло

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 10:06       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
След употребата на спрея за карбуратори за всеки случай минавам цевта с Балистол. Това, че на мене ми намирисва на ацетон от него (карбураторбния) не означава, че има ацетон, но аз го правя да си вържа гащите. В интерес на истината въпросният продукт на вюрт не дразни кожата на ръцете - поне моята.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 15:34       Заглавие:  Re: Неоръжейни продукти ползвани в грижата за огнестрелно ор
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
JDredd написа:
За мен най-важното качество на оръжейното масло е способността му да стои там, където е поставено, и:
- да не се стича / изтича, да не се изпарява и да не съхне - за съжаление характерно за течните масла;
- триещите се части да не го забърсват и/или изтикват от мястото му - за съжаление характерно за гресите.


Тази формулировка ми хареса, но с една малка забележка - няма вечни неща. С други думи периодично чистене и смазване са част от живота. Е, колкото по-редко толкова по-добре. Но тъй като ти харесва да експериментираш, колкото по-често толкова по-добре. Въпрос: намери ли нещо което със всеки експеримент да си остава Нумеро Уно?

Разноските за почитстване и смазване са най-малкото перо в практикуването от нас хоби. Факта, че влагаш средства за експерименти не те прави скрънзав (може би ще "модерираш" изказването си :-) ). Лично аз никога не съм купувал "оръжейно масло". В опаковките на няколкото Beretta guns винаги са включвали шишета с някакво масло (не пише специално gun oil пише Beretta Oil). И тъй като чистя и смазвам не много често, пестя от разноски.

Един куриоз - миналата седмица за първи път от 22 години разглобих болта на Колтовата АР-ка (дори при сглобяването прецаках щифта дето държи иглата :td: ). АР-ката е на около 5000 изстрела. Вътрешността на този болт се "къпеше" в едно черно масло. Колт излезе от фалит, пък и надали някой там би ми казал с какво масло са мазали болтовте. С дуги думи все още има чудеса по света и експериментите си заслужават. :tu:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer