logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 16:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юли 2007, 19:53       Заглавие:  Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Юли 2007, 17:25
Мнения: 569
Местоположение: по света и у нас
ГРИЖИ ЗА ОРЪЖИЕТО!
Аз ползвам активно личното си оръжие от близо … не помня вече колко време мина, май повече от 9 години. Обаче още когато почвах в началото си спомням един умен човек който ми казваше че оръжието каквото и да било то трябва да се чисти след приключването на всяка стрелба. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!
По няколко причини:
1. Почистването има за цел да отстрани вредното влияние на изгорелият барут и да отстрани и предотврати натрупването на нагара които има силно корозионни своиства понякога.
2. Чистенето има за цел да накара стрелеца не само да изчисти оръжието, а и да стане фамилиарен с него от всяка една гледна точка.
3. По време на чистенето се наблюдава и проверява за дефекти и повреди и се прави проверка за това как работят компонентите на оръжието по отделно и като цяло.
4. Цистенето има за цел да предотврати не само появата на корозия, но и да гарнтира безпроблемното му функциониране за много дълго време напред.
5. Също така да се констатират и отстранят навреме всякакви възможни появи на ръжда и повреди от какъвто и да било сорт.
6. Едно изчистено, поддържано и добре обслужено оръжие дава на стрелеца много по - голяма увереност, самочувствие и вяра в оръжието отколкото оръже, коет незнайно колко време не е чистено и поддържано.
7. Изрази от рода на “ всеки следващ изстрел чисти боклука от предният” са меко казано несериозни. Много често точно на хора имащи такова отношение кам оръжието се появяват засечки, главно по вина на нагара които се набива в изхвъргача и направо го блокира- това се случва за около 2000 изстрела приблизително.
Аз лично си чистя оръжието веднага след стрелба независимо колко е часът и кое време на денонощието е. В краен случай го накисвам в смазка и взимам друго оръжие.
Лично ползвам смазките на Балистол- универсална смазка, не е отровна, смазва изключително добре, може да се полва за почистване, смазване и дори консервиране, създава тънък филм слой върху метала, предпазва оръжието от замръзване при ниски температури. Става за смазване на ножове от въглеродни стомани, предпазва от замръзване на ключалките по колите през зимата, може да се ползва като антосептик при повърхностни наранявания, става за полиране на дърво, пластмаса, смазване на вериги за велосипеди, мотори, брави, катинари и т.н.
Интересното е че има много добро смазващо действие при метала- след като се смаже оръжието с Балистол не се чува характерното щракане на метал в метал, а гладко и плавно плъзгане – който е ползвал знае за какво става въпрос-
Друг вид смазка която ползвам е тази на американската фирма Отис- скъпа е, но си струва парите – предпазва много добре от ръжда, смазва, почиства, консервира. Недостатъци – доста по скъпа е от Балистол и няма толкова универсално приложение като него.
Отскоро ползвам и Браунинг легия- само за смазване и консервиране става, без да почиства. Засега имам добри впечетления от нея.
Специално внимание да обърна на хората които носят оръжия които раждясват сравнително лесно или собствениците им се потят много и по този начин провокират появата на корозия- Има спрей на Балистол – синя на цвят опаковка, който съдържа тефлон или нещо подобно. Пръска се от 30-40 см. Върху добре почистената и смазана повърхност на оръжието, било то ловно или КНО. Създава защитен слой който при мене издържа около 10 дни и предпазва повече от другите смазки.
За самото почистване Ви трябват доста парцали, свестен шомпол, протривки, метални четки, отверки, тървени клечки, връв и много търпение. Аз лично на всеки 1000 изстрела задължително си чистя цевите на КНО с телени четки. Трудоемка процедура но стават като нови.
Общо взето знайте, че ако се гржите и си поддържате оръжието то ще Ви се отблагодари.
Знайте и че понякога мърлящината може да ви струва скъпо – в пряк и преносен смисъл.

П.С.
Досега за повече от 9 години от колкото близо поддържам лично оръжие не съм имал нито една засечка провокирана от натрупване на мръсотия по оръжието.

_________________
"Blessed be the Lord my God, who teach my hands to fight, and my fingers to war..."


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Авг 2015, 20:13       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2015, 16:29
Мнения: 17
Местоположение: Бургас
Добре казано и поучително. От смазките явно Балистола като смазка го предпочитат повече - така или иначе и аз се спрях на него. Установих ,че продукт с едно и също име се продава в Европа като немски, а отвъд океана като американски и опаковката му въобще е различна. Та...въпросът ми е това ли е Балистола за които става дума.
Прикачени файлове:
prod_4206_l2k4RI_large.jpg
prod_4206_l2k4RI_large.jpg [ 190.81 KiB | Прегледано 27601 пъти ]


или този
Прикачени файлове:
831231.jpg
831231.jpg [ 53.52 KiB | Прегледано 27596 пъти ]


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Авг 2015, 14:48       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Corrosion X за съхранение е по-добра от универсалния уж Балистол.Тук го има тоя зеления на долната снимка


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Авг 2015, 15:54       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
Топлата вода вече е открита :oops: https://www.birchwoodcasey.com/Cleaning-and-Maintenance/Cleaning-Maintenance/Barricade%C2%AE-Rust-Protection.aspx

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Авг 2015, 16:26       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
http://www.brownells.com/.aspx/lid=1261 ... ventatives

http://www.thegunzone.com/rust.html

Става,еле ако няма друго.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Сеп 2015, 04:58       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
Балистолът в зеленото шише е оригиналният балистол. В САЩ се прави по лиценз и е абсолютно идентичен с това, което се произвежда в Германия. Съставът му е прост.
Аз си купувах, но не спрей, а течност. Американски, по половин литър за $5 но отдавна не го ползвам, защото ми е противна миризмата на анасоново семе.

Прикачени файлове:
Ballistol.pdf [732.37 KiB]
813 пъти


Сега ползвам Hoppes Elite Gun Oil или Break Free® CLP®

_________________
"A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either"
Benjamin Franklin (1706 - 1790)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2015, 12:33       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Авг 2015, 18:10
Мнения: 11
Браво на създателя на темата, много е добра и важна.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Сеп 2015, 20:12       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 19 Авг 2015, 18:29
Мнения: 5
Много е важно оръжията да се поддържат и почистват редовно, добри съвети.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2015, 16:28       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
http://preparedgunowners.com/2015/09/03 ... a-handgun/

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2016, 18:54       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2014, 14:13
Мнения: 345
Темата е хубава, нека и аз да дам моите 5ст по темата:

Масло и греси за CZ и целометални пистолети Почистване и смазване на пистолет по материали на форума GunMan.
След като съм изгледал десетки клипове на професионалисти, прочел , както в този форум, така и в англоговорящите и руските, съм си направил схема за почистване и смазване на моите оръжия. В тази тема съм използвал и мнения на колеги, които съм ги копирал без редакция, защото считам, че са правилни и казани от правилните хора!

Оръжието иска ласка, чистота и смазка!

Който и продукт от изброените да вземете - няма да сгрешите. То смазването на оръжията си е малко религия - всеки е пристрастен към някой лубрикант.

За смазване на релсите и УСМ (Ударно Спускащ Механизъм) се използва грес:

1. Kleenbore TW-25B - отлична грес. Бяла на цвят, с консистенция на датска паста за зъби.
2. Tetra Gun Grease - с добри отзиви в американските сайтове, намира се и в Бг.
3. Liqui Moly Guntec - също отличен продукт. Бяла грес. Трайна, по нищо не отстъпва на поскъпите ,,зиговски" смазки от типа TW-25B
4.ARCHOIL® AR8300 Оружейная Смазка – Отлична грес, висок клас, продавана и от IPSC Store.
http://www.ipscstore.eu/ru/cleaning-car ... mazka.html

За смазване на цевта отвън, иглата и пружините се използват маслата:

1. M-pro 7 LPX - едно от скъпите масла - 24 лева за 120 мл. Маслото е тънко, но където го намажеш, там си остава. Има траен маслен филм.
2.Kleenbore TW-25B - на цвят е бяла, както и греста на фирмата. Добре маже и е устойчива в процес на работа.
3. CR Speed
4. Hoppes Elite Gun Oil
5. Shooters Choice FP-10
6. Beretta Oil
7. ARCHOIL® AR4200 CLP Чистящее Оружейное Масло - Отлично масло, висок клас, продавано и от IPSC Store.
http://www.ipscstore.eu/ru/cleaning-car ... maslo.html
и / или в комбинация с:
ARCHOIL® AR4400 LP Оружейное Масло - Отлично масло, висок клас, продавано и от IPSC Store.
http://www.ipscstore.eu/ru/cleaning-car ... maslo.html

Ако някой използва продуктите на ARCHOIL®, тук е показана процедурата за смазване на пистолета. Прави впечатление постигнатият нисък коефициент на триене:
How to Clean a Firearm using Archoil’s Nanoscience Technology Products In 5 Easy Steps
http://www.lajoyprecision.com/blog.php? ... easy-steps

The Best Gun Oil 2016 – Friction Reduction
http://www.guncleaningtips.com/category/lubricants/

Gun Oil Wear Test – Gun Oil
http://www.guncleaningtips.com/category ... l-testing/

46 смазочни продукта в тест! Око да види, ръка да пипне!
http://ronkulas.proboards.com/thread/27 ... e-products

ARCHOIL® Tests & Case Studies
http://archoil.eu/tests-casestudies/


Моят коментар:
Когато купувате оръжейни смазки за Вашият пистолет, търсете хубавото, доказало се във времето и препоръчвано от оръжейните компании. Недейте си давайте парите за боклуци, само за да сте си купили нещо на излизане от магазина. Като няма това, което търсите – няма. Излизате си и отивате в другият магазин.

В моята практика съм се убедил, че анализи от водещи лаборатории, тестове на доказани професионалисти и списания > по-достоверна информация няма. Не са празни форумни приказки, омайни сладки. В тестовете и съпоставката на продуктите е истината!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Окт 2016, 18:18       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2014, 14:13
Мнения: 345
Колеги, искам Вашето експертно мнение за:
BRUNOX® Gun Care (Allround care) Turbo Spray
120мл, цена 15лв (толкова го закупих)
Тук има някой характеристики:
http://www.brunox.com/website/productpa ... ge-en.html
Продукт соответствует спецификации NATO S-761
qualifiziert Heckler & Koch mit dem Prädikat gut.
tested by:Heckler & Koch, Blaser, Glock, Merkel, Walther, Rössler, Bleiker, Verney-Carron etc..

Целта ми беше да се използва за смазване на цевта само отвън и пистолета като цяло омасляване и последващо почистване с четката за зъби. Защото в българските сайтове има 2-3 реда, които нищо не казват.

Но приятел ловджия ми каза, че за него това е една от най-добрите смазки за цевта на пушката му, но само за отвътре на цевта. Слой от 1-2 микрона, като преди стреба с ловното оръжие не се протрива. По време на дъжд не се безпокои за ръжда вътре в цевта или отвън по оръжието. Преди лов, предната вечер, със същият спрей той смазва и отвън, и след 20 минути притрива с парцал до горе-долу сухо. И другото което е, че се използва при ловните оръжия, не е чувал да се използва при пистолети. Ама той има Макаров, който от касата не е изкарван и реално няма интерес към късо оръжие. Но за ловните пушки, системи и обслужване… може да ти говори с часове.

И наистина може да има резон в неговите думи, защото намерих в интернет това (приблизителен превод, както го разбирам. Американските колеги да кажат, ако има грешка:
http://www.aussieferalgamehunters.com.au/?p=16

1. Използвайки спрея, пръснете в цевта и изчакайте 15 до 20 минути.
2. Навлажнете четката за почистване с BRUNOX Turbo-Spray.
3. Направете 15 до 20 почистващи движения с четката за почистване.
4. Почистете и премахнете с протривател с кърпа всякакви остатъци от маслото.
5. Протрийте за последно цевта с чист пластир, който е леко овлажнен на върха с BRUNOX Gun Care още веднъж.
6. Вашата цев сега е добре защитена от корозия и оръжието е готово да стреля по всяко време! Не е необходимо да се отстранява смазката преди употреба, като това няма да се отрази на точноста на изстрела, дори ще се подобри.

Къде е истината и за какво може да се използва?

Дали и аз да го използвам само за цевта? И обмазване на пистолета отвън и след 20мин почистване?, ако се носи постоянно?
Пише, че отблъсква влагата от потни ръце (изпотено тяло при вътрешно носене на пистолета.)

Някой използва ли BRUNOX® Gun Care (Allround care) Turbo Spray? Отзиви? С нетърпение и ще следя Вашите постове.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Окт 2016, 19:36       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Знам,че не е по темата или почти,но пьк може на някой да му свьрши работа.

Е това долу ползвам за омасляване на железа и както се очаква си стоят мазни.

Synthetic Eezox® Premium Gun Care - грубо 15 долара тук и ще ми стигне да омажа колата с него.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Апр 2017, 23:42       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
alexander80 написа:
ГРИЖИ ЗА ОРЪЖИЕТО!
Аз ползвам активно личното си оръжие от близо … не помня вече колко време мина, май повече от 9 години. Обаче още когато почвах в началото си спомням един умен човек който ми казваше че оръжието каквото и да било то трябва да се чисти след приключването на всяка стрелба. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!
По няколко причини:
1. Почистването има за цел да отстрани вредното влияние на изгорелият барут и да отстрани и предотврати натрупването на нагара които има силно корозионни своиства понякога.
.

Само ако патроните са с корозионни капси - стари военни патрони. Аз държа някои оръжия с по 5-6 и повече години без чистене след стрелба. За всичко използвам Break Free. Почиства, смазва, освонождава зацепени части поради ръжда или нагар.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2017, 20:53       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
При мен почистването на оръжието е нещо като ритуал ....

Пуша си , търкам , размишляам за някои работи ..почти като динамична медитация се получава хе хе хе :)

А иначе използвам точно три неща:

1. Старата добра комунистическа армейска оръжейна течна смазка.
Сега не знам дали я има някъде , около 2000 г. ми изпадна и си взех туба 20 литра. За 17 години въртя оръжията и постоянно имам 2 къси и три нарезни карабини средно и имам още повече от половината. Ако ме изкара още 17 години - здраве.
Смазвам след стрелба и почистване , а ако има периоди когато не стрелям - поне веднъж месечно за карабините , и през седмица за КНО.

2. Течна газ за горене.
Газта я използвам преди всичко за цевите на КНО и за затворния мехънизам на карабините.
Докато се занимавам примерно с рамата и блоковете , в едно бурканче с подходящи размери потопявам цевта при КНО , или затвора на карабините. След това само ги протривам и всичко пада. Накрая при сглобяване тънко смазвам с посочената армейска смазка.

3. Абразивна шлайф паста.
Това сваля вся и всьо !!!
Размеквам с течната смазка и става като пяна върху протривката и парцалчетата.
Нея я използвам по-рядко само за цевта на КНО - по преценка 1-2 пъти в годината...... въпреки , че до момента не съм забелязал странични ефекти (като нараняване на цевта) някак ми е жал да "жуля" оръжието с нея.
За сметка на това цевта става като фабрична и не можеш да изкараш дори и сянка на нагар при протриване накрая с бялото парцалче.

По същия начин я ползвам при цевите на карабините , но пък всеки път използвам СЛЕД СТРЕЛБА при затворната рама на SLR и Сайгата (репликите на Калашников). Всички знаем колко е досаден нагара по буталото и особено в газовата камера.
Е , с шлайфпастата проблемите приключват.

Единственото условие е , след използването и , накрая много внимателно и прецизно да се остранят сякакви следи от нея с помощта на конвенционалните смазки (при мен течната армейска) защото ако остане и при стрелба и нагорещяване се спече , може да има поражения при движещите се механизми на оръжието.

Естествено , сега на пазара има и от пиле мляко и сякакви модни тенденции , които по сяка вероятност са и много добри , но към момента тая система ми е навик и върши работа и нямам намерение да я сменям.

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Окт 2017, 12:25       Заглавие:  Re: Моят скромен опит с грижите за оръжието
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Dorssay написа:
Старата добра комунистическа армейска оръжейна течна смазка.


Значи аз ползвам по наследство една течна на цвят като кока-кола. На мирис си мирише на оръжейна смазка (жена ми много се дразни а мен ме връща в детството). Много съм доволен но ми свършва имам още около 50 мл. Ако някой има идея от къде да си взема малко 250 мл. ще съм супер доволен с нея чистя само глок-а и гладко-цевното ако с балистола и там другите глупости не мога да махна оловния налеп.

Не знам какви са и смазочните свойства и колко стои как се държи при високи и ниски температури но много лесно се чисти с нея. Балистола и другите е мъка и трагедия в три действия направо "Пръстенът на нибелунга" :evil:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer