logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 22:46




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Авг 2018, 12:19       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
прекрасно звучи

при вас цевите какви изисквания има ... произход, документи, серийни номера, разрешение за закупуване, как ги бракувате старите?

имат ли документ, че са минали изпитания?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Авг 2018, 13:36       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Цевта идва като едно желязо с дупка и канали. На единия край има щамповка от производителя (калибър и прочие)., която се изрязва за да се нареже камера, резба и т.н. Сериен номар има само на затвора (action/receiver). Той се регистрира от продавача и остава в неговата документация. За АР-15 можеш да купиш ($75) законно полуготов receiver без сериен номер и да си го дообработиш сам (дупки за пиновете, спусък и т.н.а така също празнините за останалата карантия - става лесно дори и само с бор машина). След това купуваш всичко останало - гърмиш и нямаш право да го продаваш.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2018, 12:00       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
у нас в момента
.. почти няма как да се бракува оръжие или цев .. но може да се деактивира по наредбата ни :punch:

нормативния ни документ за ремонт на оръжия .. е много остарял и неадекватен

писан е все едно по пътищата има само коне и каруци, но вече са се появили автомобили - има нужда от бензиностанции, от сервизи, от гумаджии .. само че по наредбата - не може да ги има
предстои ни работа ... много работа в тази насока :) защото почти всеки стрелец изпада в кофти ситуация у нас - без да го иска

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2018, 13:31       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
предстои ни работа ... много работа в тази насока


:tu: Евала Иво! Приеми моите адмирации, за енергията и всеодайноста ти към стрелковите спортово и притежанието на оръжие. Да не говорим за непрекъснато ти търсене на новости. Надявам се, че си начело на хора със същия ентусиазъм и енергия. :tu: Малко или много знам те в повече ат 14-15 години.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 07:20       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
С интерес чета всичко в този раздел и тъй като от миналата седмица съм собственик на Savage 10 BA виждам как е решен при нея този въпрос. Подобно е на показаното от Топалов, но зъбите са "навън" (ключа е много по-лесен за направа), а не "напред"Даже ровейки из нета видях Ремингтон и други марки със същото решение. На сайта на производителя много го хвалят, като метод осигуряващ "нулев компромис при контрола на хедспейса" https://youtu.be/sPO--jW-x_Y

https://www.youtube.com/watch?v=nk7ta0jsRc4 Тук пък оръжейник сменя цевта акцентирайки върху важните моменти-стигна до затягането, каза с какво усилие трябва да е, остави динамометричния ключ на страни и измлати два пъти с гумения чук :shock: :evil: :shock:
Метода изглежда прост, надежден и лесен за изпълнение.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 10:42       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
при често сваляне и качване - резбата се смачква и се променя хедспейса (каква е българската думичка за това ?)

а със този метод винаги се компенсира, и може да бъде еднакво


недостатък също има тук - че се изискват повече умения от оператора по смяната на цевката PDT_Armataz_01_22

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 12:43       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Първо, честито за пушката! :tu:
Mistar cz написа:
Подобно е на показаното от Топалов, но зъбите са "навън" (ключа е много по-лесен за направа), а не "напред"Даже ровейки из нета видях Ремингтон и други марки със същото решение.

И при Тикка е възможно, но ще стане грозно, защото има конструктивен проблем, а външният вид е важен! Има голяма фаска на челото на цевната кутия и резбовата гайка, за да се изравни с вътрешния диаметър на фаската, се получава със стена 1,5 мм. Тя се явява недостатъчна за изработване на канали в нея, достатъчно здрави за стабилно и многократно затягане без нараняването им, с нужния затягащ момент.
Между другото, този момент е много важен за постигане на добра групираност и повтаряемост на попаденията и при спортните пушки се следи задължително с динамометричен ключ!
В специализираната литература се споменава, че са правени изследвания на влиянието му и резултатите показват, че той не трябва да е нито по-малък, нито по-голям от необходимия, защото предизвиква пренапрегнато състояние в сглобката, държаща най-често конзолно цевта. Затова при някои спортни пушки, цевта се помества дълбоко в цевната кутия и се фиксира цангово и с шпонка, а не с резба, за да се разтовари конструкцията от евентуални опънови и усукващи напрежения, неминуемо възникващи при затягане на резбовите съединения. Дори и в тези случаи обаче, се препоръчва използване на динамометричен ключ за цангата. http://riflebarrels.com/shop/drop-in-ba ... on-barrel/
Пак там (в специализираната литература на Топалов) е даден метода на изчисляване на усилието на затягане на цеви, свързани с цевната кутия посредством резба. Този път няма да снимам книги, защото там няма нито картинки, нито рекламни клипове, а обяснения от рода на "бля бля ...." съвсем липсват. Има най-вече формули, логически обяснения и суха математика, та са малко по-трудни за разбиране от тайните на оръжейното производство, разкрити по телефони и клипове.
Има хора във форума, които също ги знаят тези неща, дори предполагам, по-добре от мен, но предпочитат повече да се смеят, отколкото да пишат. А са държали изпити на този материал! Георги Алексиев например, или Станислав Млеченков, или Митко Димитров и доста други, които да не се сърдят, че не ги споменавам, ами да пишат.
Накратко, това усилие на затягане се пресмята, като се отчита силата, породена от максималното налягане върху дъното на гилзата, коригира се със съответната сила, възникваща върху ската на патронника (т.нар. рамена) (вижда се, че когато нещата се правят прецизно, се отчита и калибъра) и се умножава по един коефициент, даден пак в тази литература. Оттам нататък нещата са по-прости и зависят от диаметъра и стъпката на конкретната резба, както и от материалите на цевта и цевната кутия (заради коеф. на триене при затягането), т.е. изчисляване на резбово съединение. Така полученият затягащ въртящ момент е валиден само за дадения калибър, диаметър на резбата и стъпка (т.е. за конкретна конструкция) и не трябва в общия случай, механично да се прилага към други оръжия. Например Тони Бойер е установил, че при неговата цевна кутия калибър 6 мм. РРС, с резба 1"-18/1", оптимален е момент 50 Ft.Lbs. При Тикка пък нещата са малко по-други, защото резбата е друга, а вероятно ще бъде друг и калибъра.
Та спазвайте инструкциите на производителя и не се доверявайте на рекламни клипове и приказки по форуми!

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 15:57       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Жоро, теорията, както я описваш вероятно е супер вярна. Това е великолепна демнострация на математичните знанията и умения на пишещия. Твърденията му за ефекта върху точността са доста спекулативни според мен.

Аз не знам дали производителите на цеви се занимават с подобни изчисления. Може би масовите производителите на пушки го правят, за да избегнат "кабум-ите" и за да не ги съдят. Аз не вярвам, поне тук в САЩ, супер оръжейниците дето сглобяват пушки по поръчка да правят тази математическа гимнастика. Да не говорим, че динамомерните ключове по точност са много далече от формулите.

И друго, клипове и дискусиите по форумите дават огромна придобивка за оформянето на така наречената common sound methods and practices. И бъди сигурен не са далече от теоритичните резултати - вярвай ми.

Поговорката тук е, че милиони се трудят да направят най-добрия капан за мишки - днес има вече нова разработка за капан. :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 18:59       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Yank написа:
Твърденията му за ефекта върху точността са доста спекулативни според мен.

Сега, представи си, че имаш струна, а не цев. Дали има значение колко е опъната, за да трепти по един и същ начин? Ами ако я сваляш и поставяш отново, без да проверяваш опъването, дали ще има значение?
Първо си отговори на тези въпроси и после ги сравни с написаното от теб.
Yank написа:
Аз не знам дали производителите на цеви се занимават с подобни изчисления.

Това пък съвсем ме отчая! Трябва да са на гаражно ниво "самоделка" та да не го правят. Ми кажи какво изчисляват?
В почти всички клипове, които съм гледал за поставяне на цеви се използва динамометричен ключ. А има ключове и ключове, както има пушки и пушки. Тези, на които не е предвидена смяна на цевта в домашни условия, съм сигурен, че са завити в завода с нужния момент.
Yank написа:
И бъди сигурен не са далече от теоритичните резултати - вярвай ми.

Как да съм сигурен, като по-горе твърдиш, че при вас едва ли някой ги знае тия теоретични резултати!?
Спортът през годините ме е научил, че ако искаш да стигнеш някакъв връх, не трябва да подценяваш и най-дребните детайли, защото конкурентите ти също няма да го направят.

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 19:53       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Yank написа:
Аз не знам дали производителите на цеви се занимават с подобни изчисления.


това сигурно е някаква шега :D

не вярвам поне да не си чувал за SAAMI ... https://saami.org/

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 20:44       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
това сигурно е някаква шега :D


Продукциата на производителите на цеви е парче желязо изрязано с определн контур и дупка с нарези с определена стъпка. По-горните изчиления бяха за женитбата на цевта със ресивъра, което не влиза в производството на цеви.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 20:55       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
buffalo_gt написа:
Дали има значение колко е опъната, за да трепти по един и същ начин? Ами ако я сваляш и поставяш отново, без да проверяваш опъването, дали ще има значение?


Жоро, ти показваш изчисления за закрепване на цев към ресивър - това го прави едно тяло. Вибрациите са от там нататък и са обект на други формули и постулати.

buffalo_gt написа:
Как да съм сигурен, като по-горе твърдиш, че при вас едва ли някой ги знае тия теоретични резултати!?


Не съм казал това. Не си ме разбрал - говоря за майсторите, които сглобяват цеви с ресивъри и твърдението ми е, че техните резултати, без да знаят как се изчислява, са близки или точни до теоритичната част.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2018, 22:35       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Yank написа:
Жоро, ти показваш изчисления за закрепване на цев към ресивър - това го прави едно тяло. Вибрациите са от там нататък и са обект на други формули и постулати.

Няма как да е едно тяло, защото има разглобяема сглобка и затова се правят изчисления. Подобно би било и твърдението, че след като ресивърът с цевта се закрепват с винтове за шасито, то те са едно тяло. Хубаво и лесно би било, ама не е вярно! За това и там работата опира до динамометричен ключ. Обърни внимание, че ключовете за завиване на цеви имат един квадратен отвор. Той е за динамометричния ключ, т.е. това е необходимост и хората са си го предвидили. Ако обаче потребителят идея си няма с колко да стяга, по закона на Мърфи или ще е много, или ще е малко, но едва ли ще е колкото трябва. И тук твоята теория му пасва като мехлем на рана, удря два пъти с гумения чук и като не уцели тухла от 100 ярда се успокоява, че пушката толкова си може, щото струва 200 долара. Иначе за истинските пушки не си прав. Чети и ще видиш, че има препоръки за конкретни конфигурации с какви моменти да се стягат.
Yank написа:
говоря за майсторите, които сглобяват цеви с ресивъри и твърдението ми е, че техните резултати, без да знаят как се изчислява, са близки или точни до теоритичната част.

Резултатите им са близки или точни, точно защото знаят какво правят. Прочели са някъде, казал им е някой който знае или е изчислявал и т.н. Не вярвам да са го сънували и от раз да са го направили. Несериозно ми звучи неуки хора да сглобяват хай клас пушки и я то някак си по случайност видиш ли, на око и работата става! Ми то що трябва да са по-скъпи от обикновените!? То и тях с чука ги сглобяват.
Относно цевта и ресивъра и до какво води закрепването, когато не са спазени нормите се сещам, че има патили в БГ. За повече информация по случая питай Иво 3. Той е по-запознат. Та нека ти каже, като едно тяло ли са се държали и по какви правила са вибрирали, както и каква им е била точността :DD !

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Сеп 2018, 00:00       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
buffalo_gt написа:
Иначе за истинските пушки не си прав. Чети и ще видиш, че има препоръки за конкретни конфигурации с какви моменти да се стягат.


Аз не виждам как за истинските пушки да не съм прав - виж какво съм написал:

...говоря за майсторите, които сглобяват цеви с ресивъри и твърдението ми е, че техните резултати, без да знаят как се изчислява, са близки или точни до теоритичната част.

Резултатите им са близки или точни, точно защото знаят какво правят.


Айде стига вече - повтаряме се и стана безпредментно да продължаваме.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Сеп 2018, 17:19       Заглавие:  Re: Проект "Бърза смяна на цев за състезателна пушка"
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
Аз виждам две взаймноизключващи се твьрдения в един изказ:
Yank написа:
без да знаят как се изчислява

Yank написа:
точно защото знаят какво правят

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer