logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:22




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 329 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 10:06       Заглавие:  Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Мод: отклонена тема.
Малко да сменя темата, че Посейдона и особено Геле задълбаха в някакви безсмислени спорове. :-)

За мене десятката във формат JHP е идеалният патрон за самоотбрана. Варира от бърз и зъл 90-грейнов куршум, до пак относително бърз но тежък 230-грейнов. Т.е. дава много голямо поле за избор на стрелеца. Удря като парен чук, носи енергия до 1 КДж, отваря се в жива тъкан като бесен и отдава всичко в рамките на около 14-16 инча.. демек в торса, без голяма опасност да мине и да излезе на скорост. И всичко това при съвсем приемлив откат. Но както вече беше казано, Брюксел никога няма да разреши JHP в ЕС. Жалко.

И още нещо ще споделя..

Руснаците с опит :-) ме съветваха, ако трябва да стрелям при самоотбрана, да стрелям в тазобедрената област. Защо?
- първо, ако противника носи скрита бронежилетка, то тя не покрива тази зона - там имат само тежките щурмоваци и военните.
- второ, попадение около яйчниците много боли))) и нападателя тутакси прекратява активни действия.
- трето, за разлика от торса, там няма толкова жизненоважни органи и шанса после да го спасят в болницата е достатъчно голям.. а както знаем, ако няма труп, съда гледа по съвсем друг начин на нещата.
- и последно: за разлика от главата и крайниците, зоната е достатъчно голяма /съизмерима с торса/ и не е такъв проблем да се улучи при дистанциите за самоотбрана до 5м.


Та това е, просто споделям чужди мисли.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 10:18       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Буле отклоних в отделна тема...онази е за друго...
тука вече ще се обмислят нещата по същество...ти си фен на 10мм...колегата ТСБ, който е ловджия и чете Производителите се кълне в кух фортифайф...
а за мен 150грейна плоскоглав ФМЖ в 9мм няма алтернатива независимо от Законодателството... а халол пойнтите са за верващи.../лично мнение/

п.п. Тук не разглеждаме Закона...за разлика от в онази тема


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 10:39       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Poseidon написа:
а за мен 150грейна плоскоглав ФМЖ в 9мм няма алтернатива независимо от Законодателството...

Ами аз за това взех и Г19, но считам девятката за компромис. За съжаление, пазара у нас е толкова малък, че просто си принуден да имаш един пощов в 9х19. Иначе Г19+Г20 покриват около 90% от нуждите на средностатистическият човек - единият за града, другият за гората и те така я караме. :-)

Между другото, вчера Доктер пусна уникален бързомер за системата MOS на Глок. Нисък (съобразен с височината на стандартните мерник и мушка), точка 5МОА идеална за самоотбрана, плосък.. бе въобще - много ме кефи! :D Като се счупи моят Доктер III, обезателно ще си взема такъв..

https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... ics-glock/ - забележете, че се монтира без преходната планка.. т.е. самият корпус на бързомера играе ролята на планка и така седи още 1мм по-ниско.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 13:57       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
А 158 грейновите 9-ки, някой пробвал ли ги е? Как са като откат и поведение? :danger:

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 14:14       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Poseidon написа:
...колегата ТСБ, който е ловджия и чете Производителите се кълне в кух фортифайф...
..................


Язе чичовата се кълнем у това дето работи за съответните цели.
Без значение дали е куховърх, ФМЖ, гол оловен или нещо друго.
Right tool for the job!

А лично 45аср не бих го сменил за друго щото това е най-големия калибър с който мога да стрелям комфортно и да го контролирам.
То това ми е и критерия за идеален калибър за самоотбрана - най-големия калибър с който мога да стрелям комфортно и да го контролирам. Топлата вода отдавна са я измислили.

И въпреки че на хартия харесвам много както 10 ауто, така и 40СиУ, на мен ми идват тегави, като откат. Предпочитам си 45 аср за пищова.
Но това си е строго индивидуално.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 14:31       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2013, 21:57
Мнения: 51
http://www.guns.bg/Lapua_9x19_FMJ_120gr ... g=&outlet=

Какво ви е мнението за тези?

_________________
Glock 19 gen4

I'm willing to bet 17 rounds of 9mm can stop more threats than 6 hot .357 rounds.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 14:47       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
tsb написа:
И въпреки че на хартия харесвам много както 10 ауто, така и 40СиУ, на мен ми идват тегави, като откат. Предпочитам си 45 аср за пищова.
Но това си е строго индивидуално.

Да, при десятката цевта рипа малко повече, отколкото при 9х19 и .45АСР.. и даже .45 +Р.

Но за да се оцени колко "мек" е всъщност отката на 10мм, трябва да си минал през Казула. :DD Това е магарешки ритник в ръцете, особено с 2.5" цев.. та при мене се случи така, че взех десятка след .454 и ми се стори като .22ЛР след 9х19.)))
...
Иначе имах .45АСР около две години - USP. Не е лош. :tu:

standart написа:
http://www.guns.bg/Lapua_9x19_FMJ_120gr-cat153-scat136-p9712.html?searchKey=&priceOrder=A&latestOrder=&items=12&promo=&ref=&needReg=&outlet=

Какво ви е мнението за тези?

Експандират като чисти JHP, нищо че на опаковката пише FMJ. :D Във всеки останал смисъл са много добри патрони, чисти, точни.. Аз винаги съм уважавал Лапуа като производител.


Последна промяна TheWhiteMan на 12 Май 2019, 15:00, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 14:58       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
TheWhiteMan написа:
Експандират като чисти JHP, нищо че на опаковката пише FMJ

Хм...вече се сбърках кое екпандира и кое не...
ок ако има снимка нещо...покажете да видим как експандира тази Лапуа?

даже съм готов да заделя некой кинт за мишена - 5 кила месо увити в яке и за още 5 кила пържоли после да анализираме резултатите :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 15:02       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Poseidon написа:
ок ако има снимка нещо...покажете да видим как експандира тази Лапуа?

даже съм готов да заделя некой кинт за мишена - 5 кила месо увити в яке и за още 5 кила пържоли после да анализираме резултатите :roll:

Лично съм ги пробвал и знам.)) Но няма нужда от експерименти с месо, загледай се само в куршума отгоре - втората снимка от линка.


Последна промяна TheWhiteMan на 12 Май 2019, 15:08, променена общо 2 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 15:02       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2013, 21:57
Мнения: 51
Ако има мераклии за експеримент, аз осигурявам боеприпасите.

_________________
Glock 19 gen4

I'm willing to bet 17 rounds of 9mm can stop more threats than 6 hot .357 rounds.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 15:10       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
TheWhiteMan написа:

..............
Но за да се оцени колко "мек" е всъщност отката на 10мм, трябва да си минал през Казула. :DD Това е магарешки ритник в ръцете, особено с 2.5" цев.. та при мене се случи така, че взех десятка след .454 и ми се стори като .22ЛР след 9х19.)))
...
..............



Е, да ....... то след 454 казул..... трудно ще те впечатлят с нещо :DD :tu: !
Важното е на теб да ти пасва.
На мен 10 ауто ми беше фаворит на хартия.
След проба установих, че не е за мен. И се наложи да сляза по-надолу.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 15:11       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Хм...пак научих нещо. Мерси! :tu:
Не бях виждал ФМЖ с вдлъбнат флат нос и с такава насечка коварна :roll:
Това, като го види Геле ше ни носи тука, като пръскачка из лозе...
Демек този проектил под възбрана ли е законова или не... 8) ?

Според скормото ми мнение с тези насечки това е точно забранен според дефиницията в новата Поправка

Но дано влезе някой експерт да доуточни... :tu:

А иначе екперименти ще се правят Буле...няма как...ето колегата горе е готов...аз обмислям да тествам и по 10на пилета охладени и омотани в някоя мешка...имат и костици и сичко...
А месото ше за пържоли ...

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 15:14       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Poseidon написа:
Демек този проектил под възбрана ли е законова или не... 8) ?

Според скормото ми мнение с тези насечки това е точно забранен според дефиницията в новата Поправка

Не е под забрана за спорт, лов и плинкинг по мишени на тира. За самоотбрана.. хм .. бих се замислил дълбоко.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 17:39       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
С тия нарези (или вдлъбнатини или каквото там) си е баш проектиран да експандира. Което пък означава, че дефиниция fmj в закон не върши работа.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Май 2019, 23:16       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Относно заглавието на темата "Идеалният патрон за самоотбрана..." - за мен е безсмислено, защото живеем в БГ и ако се проведе гласуване преобладаващото мнозинство ще избере 9х19. Такъв ни е пазара, такива са ни реалностите..

Всъщност, девятката не е лош компромис. Не е идеален, но не е и лош. Това е като всесезонните гуми на колите - стават, но трябва да внимаваш като караш. :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 329 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer