logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 01:09




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2019, 03:22       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
NP написа:
Моля леещите сами да сложат в сметката и:

- цената на защитното оборудване да не се надишват с оловни пари
и/или
- цената на медицинското обслужване след няколко години леене


ботом лайн:

ако си среднострелящ калъф да си спестиш 2-3-5 стотинки на куршум без да си вложил сериозна сума за защита на здравето си не си заслужава - по-добре си ги купи

Започнах да лея преди 10-на години, все оше стрелям основно оше и куршуми, всяка година ми тестват и нивото на оловото, не е мръднало.
Мерките за защита са елементарни, и ако се спазват, няма опасност.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2019, 05:16       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Като стана въпрос за вредните страни на леенето и стрелбата с оловни куршуми.
Една от причините да се откажа от тумблерите е един пост, който четох в castboolits - някакъв беше направил тест и се оказало, че около мястото, където държал румблера имало много високо ниво на олово - и той презареждал същите гилзи няколко пъти, и след това явно отложеното по тях олово се включвало в праха вдиган от медията и замърсявало наоколо с олово - това беше заключвнкето на коментиращите и нямам причина да не се съглася с него.
Водните тумблери сигурно нямат този проблем, но пък после водата се хвърля някъде и може да причини замърсяване там.
Отдушниците също трябва да имат добри филтри, иначе само прехвърлят замъсряането на края им, затова и е най-добре да се прави на вън, където лврливите пари се разнасят по естествен път, а тежката прах, съдържаща олово пада на земята, която се покрива с нещо за еднократна употреба - картон от кашони, или за печатане, което е по-евтино и лесбо за намиране, и което след леене лесно може да се сгъне или навие на руло, без излишно манипулиране, така че всичко да си остане вътре.
Отпадъците (мисля се казва дрос?) от леенето се събират в железен съд с похлупак, който се манипулира минимално докато се напълни, след това поне тук се кара в скрап ярда.
Добре размерен и смазан оловен куршум не отделя повече олово при стрелба от ФМЖ с открито дъно. Газовете са основно от смазката, не олово.
Стига да се стреля на открито и вятъра да не духа в посока към стрелеца, няма никакво значение какви куршуми се стрелят. Ако духа в лицето ви - не би трябвало да стреляте каквото и да е.
Важното е да не се поглъща олово, то не прониква през ложата и похлущането е единствения начин да попад е в тялото, затова след леене или боравене/стрелба/ чистене на оловни боеприпаси и оръжия, които са стреляли такива, трябва да се мият добре ръцете, да не се яде, пие или пуши по време на тези действия
и да се сменят дрехите/обувките. Когато леех, имах специални тениски и шорти, които ползвах само за това, и които се перяха отделно от другите дрехи.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2019, 11:47       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Дек 2010, 01:14
Мнения: 2045
Местоположение: София
Да, и един респиратор на 3М няма да е излишен - например 7502 със съответните филтри - 6099, сменявани на често (и не, онбикновените не вършат работа), че се надишваш като за световно (това е друг начин да ти попадне оловото в организма).

За това казах - има и допълнителни разходи, не е като да е безопасно да си ги лееш на котлона в кухнята.

_________________
---
Никола Пепелишев
NIKIP - НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 00:11       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Най-добре един леко водолазен апарат, така ще е най-безопасно...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 06:32       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
NP написа:
Моля леещите сами да сложат в сметката и:

- цената на защитното оборудване да не се надишват с оловни пари
и/или
- цената на медицинското обслужване след няколко години леене


ботом лайн:

ако си среднострелящ калъф да си спестиш 2-3-5 стотинки на куршум без да си вложил сериозна сума за защита на здравето си не си заслужава - по-добре си ги купи

Освен, че е силно преувеличена опаността от отравянето с олово, никак не е маловажна. Аз реших, че точно от предпазване няма да икономисвам.
NP написа:
Да, и един респиратор на 3М няма да е излишен - например 7502 със съответните филтри - 6099, сменявани на често (и не, онбикновените не вършат работа), че се надишваш като за световно (това е друг начин да ти попадне оловото в организма).

За това казах - има и допълнителни разходи, не е като да е безопасно да си ги лееш на котлона в кухнята.


Започнах с противопрахова маска. Дали защото Тишката ми обърна специално вниманиение или си внушавах усещах метален вкус в устата си. Купих си маска на Sangstrem. С филтри с най-високата защита. Сменям ги редовно. Леене с маска на лицето е тежка работа. Започнах работа по аспирацията. След много експерименти достигнах до аспирация с диаметър 60см. поставена на 30см. над топилнята и на 55см. от масата. В аспирационния канал има нискооборотен, високодебитен вентилатор за да избегна аеродинамичните шумове. Експириментите с ВВН(вентилатор за високо налягане) не дадоха задоволителен резултат. Многократно по масата за леене и в помещението в което лея поставях картонени чашки от кафе, пълни с пясък със забодени в тях горящи миризливи пръчици. Пръчиците пушат и така изследвах движението на въздушните потоци. Местих масата насам натам, повдигах и свалях аспирацията нагоре надолу, променях оборотите на вентилатора докато ми хареса. Сега лея без маска. В специялно помещение, което само за това се ползва и там не се влиза за щяло и не щяло.
Приготвянето на сместа правя на двора, на специално място където става течение, с маска на Сангстрьом, само в момент, когато силата на течението е подходяща.
Куршуми не се леят в кухнята и не се пекат в домашната печка.
Кръвта съм си изследвал три пъти и засега нямам завишено съдържание на олово. А съм пушач.
Всяка година стотици хора умират от рак на кожата, а гледам по телевизията,че плажовете са пълни.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 10:02       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Дек 2010, 01:14
Мнения: 2045
Местоположение: София
Ти Камене си маниак, признал съм те за технологии :)

@Минаващия зад голямата вода може и да ги правите тези неща, но повярвай ми, среднят леещ в БГ си го прави на терасата или в гаража и ако има вентилатор, то това е екстра ... Сухия тъмблер вдига много прах, който се вдишва, ако е в същото непроветрено помещение и става мазало. Поварвай ми, знам от личен опит. За стрелбата - масово се стреля на закрити стрелбища през половината година със съмнителна вентилация отново. Така че "дребни" предпазни средства изобщо не са излишни, като се има предвид какви са последиците. Е, може да се спести от тях, да ...

_________________
---
Никола Пепелишев
NIKIP - НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 16:36       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
NP написа:
Ти Камене си маниак, признал съм те за технологии :)

@Минаващия зад голямата вода може и да ги правите тези неща, но повярвай ми, среднят леещ в БГ си го прави на терасата или в гаража и ако има вентилатор, то това е екстра ... Сухия тъмблер вдига много прах, който се вдишва, ако е в същото непроветрено помещение и става мазало. Поварвай ми, знам от личен опит. За стрелбата - масово се стреля на закрити стрелбища през половината година със съмнителна вентилация отново. Така че "дребни" предпазни средства изобщо не са излишни, като се има предвид какви са последиците. Е, може да се спести от тях, да ...


тук си прав, леене в къщите е идиотско.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2019, 20:02       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Изображение

Стана въпрос за качествата на евтините релоуди.
Снощи рових доста в гаража и килерите, и намерих една кутия .40, които не знам кога съм зареждал, трябва да са поне 6-7 години. Лети са от тежести за гуми и смазвани с мека домашна смазка, 180 грейнови. Стреляни от глок 23, (който явно бие на ляво), от 7 ярда. Усещаше се разлика в зарядите, предполагам от смазката.
Нямам други домашно лети и смазвани куршуми да презаредя, затова пробвах с тях и фабрични на ремингтън. Нямам фабрични .38, затъва сано стрелях ония намерените в гаража - пак са от онова време, но явно съм ползвал по-мека смазка, или защото са стояли години на жегата в гаража, но самите патрони са мазни и лепкави, предполагам и от това са заминали каосите и е оказало влияние на барура - имаше някой, които почти не ритаха, дори помислих, че един беше скуиб, един два не гръмнаха изобщо.
Тоя проблем с различната сила на заряда го имаше и в двата калибъра, но при .38 беше по- забележим, затова го отдавам на смазките и излагането на топлина през годините, определено не са били така когато съм стрелял преди години.
Долу в ляво са купешките .40, отдясно са релоудите, горе в средата са .38.

Изображение
Така изглеждат патроните, пистолетни гилзи не чистя. В ляво има няколко купешки за сравнение.

Изображение
Дулото на револвера след стрелбата - характерния пръстен от смазката отвън, няма следа от олово вътре.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2019, 06:59       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ако имаш останал някой неизстрелян - разглоби го и ше видиш зеленясъл и вмирисан пропелант. Смазка или влага доста влияе за вкисването. Да не говорим малко остатъчен кондензат преди зареждането. И с времето става по-лошо.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Юли 2019, 21:49       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Слагам го само като референс. Купих от интернет муниции на Уинчестър, две тухли по 100 патрона всяка. Заедно с доставката до вратата ми и данъка,излязоха 35 долара за всичките 200 патрона, или по 17.5 цента на патрон. Чисто нови, не са релоъд. Днес ги пробвах на стрелбището. Супер са, една идея по-мощни от това което съм свикнал, ама S&W с пет инчова цев компенсира по-големият откат.

Прикачени файлове:
IMG_20190727_124139.jpg
IMG_20190727_124139.jpg [ 1.85 MiB | Прегледано 5969 пъти ]


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юли 2019, 03:32       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Изображение

Toя револвер прилича на Глок бре минаващ :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Юли 2019, 04:22       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Ха, верно! Ще трябва да вземам по-голям телефон, че да виждам какво качвам.
Изображение
Снимах и двете цеви, това вече е револвера.
И той е без олово.

Изображение
Това са патроните, дето стрелях тогава.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Авг 2019, 18:56       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Изображение

Минах през вторични суровини за нещо друго и погледнах оловото - трябва да има няколко тона, основно листове чисто олово от покриви, $0.70 за паунд, колкото ти сърце иска. Имаше и 2 варела с тежести за гуми, и един варел с гилзи, верно, повечето за пушка. Само малко барут и капси му трябва на човек...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Сеп 2019, 19:07       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Между другото, уолмарт имат кутии от 150 патрона на Уинчестър със стоманени гилзи по $22.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Сеп 2019, 20:32       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
minavasht написа:
Между другото, уолмарт имат кутии от 150 патрона на Уинчестър със стоманени гилзи по $22.


Ми евала! Явно живееш и се радваш на божията благодат в правилната страна!
Простата сметка и курса за деня на щатския долар показва че цената на бройка е 26 стотинки.
Къв релоуд, кви 5 лева....

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer