logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:47




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2020, 13:16       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
1-10x оптиките са с компромис на 1х
ето и мнения на колеги които ги тестват

https://www.snipershide.com/shooting/th ... 0.6992044/

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2020, 15:54       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Иване, не знам защо зачеркваш оптиките в 1-ва фокална, като доста от тях имат освен точката и голям кръг около нея, който компенсира дребната скала на х1.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2020, 17:55       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
Баян написа:
Иване, не знам защо зачеркваш оптиките в 1-ва фокална, като доста от тях имат освен точката и голям кръг около нея, който компенсира дребната скала на х1.


ще видим скоро дали моя анализ е правилен :)
има много особености, параметри, както и особености на типа стрелба, дистанции, така и на очите на стрелците

според мен - 1ФП подхожда за по-далечни цели .. след 500 метра, за АР10 примерно
1ФП няма да донесе предимство на сцени от 1 до 500м, дори ще бави

освен това 1ФП са по ТЕЖКИ от 2ФП .. чисто конструктивно
а тежеста е .. страшен проблем на бърз АР15

тези дни отново доста четох, форуми, ревюта, коментари на опитни 3 гън стрелци с много състезания
1-10х е голям компромис с 1х - това се потвърди, от много колеги, NF e с една идея по добър от новия вортекс, но има по-малко FOV и лошо 1х спремо Калес

един от техните шампиони е бил с Калес К16 - минава на НФ Атакер и се е върнал отново на К16
.. и т.н.

ето още една дискисия, заслужава си да се прочете - https://www.snipershide.com/shooting/th ... 044/page-2

или обобщено след много много часове четене и анализ на чужд опит
NF 1-8, Vortex 1-10, SB - 1FP подходящи за АR10
K16, MK6 - леки и 2FP подходящи за АR15

ако ще се стреля само SQB до 100метра - може и бързомер да свърши добра работа
лупата за РД малко подобрява нещата, но за сметка на стеснено полезрение, допълнителна маса и цена .. и отива на оптика

ефтина оптика е много по зле от бързомер

1-10х е с компромис, на 1х, но дава добро увеличение за 600-700метра

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 11:37       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Аз заглеждам ето тези сравнително бюджетни оптики 1-6 на Праймъри Армс:
https://www.optics-trade.eu/en/primary- ... n-iii.html
https://www.optics-trade.eu/en/primary- ... 4-ffp.html
Разликата между тази в първа и тази във втора фокална е 60грама. Не знам много ли е, малко ли е?
Тази във втора фокална има нова BDC скала за 5,56- Аврора, която е разграфена в метри, както и далекомерната скала вътре е в метри.
Ширината на зрителното поле не може да се сравнява с това на Калес К16( 36,7м срещу 46м. на 100м), но и цената е 5,5пъти по-ниска.
Мисля да заприходя един такъв прибор за проби, защото не е ясно, колко е силна подсветката на минимална степен и дали става за нощни стрелби. По ревютата никой не обръща внимание на този параметър, а той е важен, както за тактическите, така и за ловните оптики.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 13:50       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Баян написа:
Аз заглеждам ето тези сравнително бюджетни оптики 1-6 на Праймъри Армс:


Аз гледах тези на Primary Arms:

Primary Arms SLX8 1-8x24 SFP
Primary Arms SLX8 1-8x24 FFP

Както и новата Vortex Strike Eagle:

Vortex Strike Eagle 1-8x24 SFP AR-BDC 3 MOA

Проблема при тези оптики във втора фок. равнина е че линиите са по-дебели, и за малки цели на големи разстояния не вършат много работа.

Ако някъде по магазините в Сф има новия Вортекс, ще отида да го погледна дали е по-добре от стария.

Относно х1 увеличението, мисля, че за целите на улучване на мишена ИПСЦ на близки разстояния, не е кой знае каква философия, но не може да се сравни с бързомер. Поне при мен, на метални постигах по-добри резултати откъм време отколкото с оптика на х1.

А като бързомер, мисля че това е най-добре:

EOTECH HWS 518™ със скала 2


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 15:44       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
евтните оптики на 1х имат ефекта рибешко око

Изображение

вкл. и новия вортекс 1-10х го има ефекта, и се връщат към 1-6 феновете на вортекс

обикновено се оказва, че ефтина оптика е много по зле от бързомер
но бързомера е кофти за хора с асигматизъм ..

така че .. това е индивидуално много, и всеки си намира своя прибор .. с който е най-бърз и уверен :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 15:48       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Относно х1 увеличението, мисля, че за целите на улучване на мишена ИПСЦ на близки разстояния, не е кой знае каква философия, но не може да се сравни с бързомер. Поне при мен, на метални постигах по-добри резултати откъм време отколкото с оптика на х1.


така е .. при еврините модели
скупите оптики, затова са скъпи .. но и това не помага

всеки производител си настройва прибора по негови си виждания

например оптики Калес, Бендер, НФ .. не гледат добре, защото настройват опричната система да гледа добре с сумрак, мараня и т.н. а не да гледа HD .. както друго модели

и за LPVO (оптики с ниска мощност и варио) .. някой залагат да имат отлично 1х, други да са добре на 600-700м и голям зуум
но както гледам .. малко ценят 1х и го разбират, затова и ефтините производители разчитат на 1-10х и повече за да кълват клиентите :)
както китайските мощности на тонколоните :D

ИПСЦ или друг спорт с цели до 100метра .. вероятно ще е по удачно холограмен бързомер
по лек, по ефтин и т.н.

няма универсално решение

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 15:58       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
аз след много четене .. избрах К16, със МИЛ скалата

Изображение

ето така гледа
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


очаквам скоро да пристигнат Арките и ще тестваме :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 16:02       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
има и много ултра леки монтажи

този на АЕРО тежи .. много малко
https://www.aeroprecisionusa.com/memori ... -mount-fde

и може да компенсира, маса на по тежка оптика
3.07oz= 87.03304g

но колко ще държи прострелка .. незнаем

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 16:15       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
1-6 феновете на вортекс


1-8 определено нямаше рибешко око.

Обаче аз на дясното око имам лек астигматизъм, та не знам....

А този ЕОТЕХ дето ми харесва, има ли го някъде по нашите ширини?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 17:10       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
1-8 определено нямаше рибешко око.


по краищата се вижда, и то при движение

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 17:50       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
по краищата се вижда, и то при движение


Да, леко се виждаше.

Затова си мисля да се насоча към Еотеха, че ми се струва най-удачен до 100м.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 17:54       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
Аз пък имам и двата Вортекса - 1-10х и 1-6х.
Ген 2 съм си сложил на състезателната Ар-ка.
Ген 3 съм си сложил на ловната Тика - да си стрелкам и наблизо, и надалече с нея. Особено като е първа фокална равнина и в милирадиани - ми е много удобна за лов от 10 м до 500 м с 1-10-кратното си увеличение.

Според мен няма абсолютно никаква разлика в образа на 1х между двата Вортекса. Не съм ги сравнявал с други подобни оптики, но пък съм изчел доста информация и изгледал доста ревюта. Неслучайно от Вортекс още не могат да смогнат с доставките на Ген 3 в САЩ и се чака поне около месец, докато си получиш поръчката - дори и там.

Ако някой има по-голям интерес - му предлагам да изгледа ревютата на т.нар. Dark Lord of Optics.
Може да потърсите автобиографията му - накратко той е професионалист в тази област. Има необходимото образование и професионална квалификация. Различните компании му дават техни оптики, за да ги тества и да си даде оценката - и му плащат за тази работа. С две думи - не е като нас...

Ето едно клипче за LPVO - в което обяснява доста неща, които имат значение. Клипчето е около два часа:

https://www.facebook.com/DarkLordOfOptics/videos/324249268703479/

Проблемът с оптиките с голямо варио - 1-8х и 1-10х не е в образа на 1х, защото те всички са правени да гледат максимално добре на 1х. Идеята им е да бъдат използвани максимално много при увеличение 1х.
Компромисът при тях е в липсата на паралакс и в ограниченото зрително поле на голямо увеличение. Дори и да ти е 10-кратен зуума, като нямаш паралакс - пак не можеш да фокусираш добре мишени над 500 метра. При повечето - паралаксът е фиксиран за 100 м примерно, при някои модели можеш да си избираш паралакс - за 300 м, а ще има и тепърва модели с истински променлив паралакс, който да си въртиш, като при големите оптики.

За целите на Т-Клас - има много варианти и възможности за избор. От бързомери, до оптики. При положение, че по правилник е допустимо увеличение до 1.5х на всички мерни прибори за дисциплини МG и SBW, то реално цялата дискусия за варио-оптиките е донякъде безсмислена.

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 18:13       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
p_markov написа:
За целите на Т-Клас - има много варианти и възможности за избор. От бързомери, до оптики. При положение, че по правилник е допустимо увеличение до 1.5х на всички мерни прибори за дисциплини МG и SBW, то реално цялата дискусия за варио-оптиките е донякъде безсмислена.


това го променихме в правилника от 2020 год за SBW
вече може да се използват оптики без ограничения, но организатора трябва да класира механиките в допълнително класиране
(или едно общо класиране, и категория Механика - както беше последното състезание - https://t-class.bg/%d0%b2%d0%be%d0%b5%d ... 2-11-2020/)

за MG си остава до 1,5х


това е много относително .. за LPVO някой да прави генерални общи заключения, на база 1-2 параметъра или да си говорим попринцип кое е добро или не
когато се правят изводи и заключения трябва да се има в предвид за какво ще се използва

ако говорим за Т-Клас SBW .. или за лека карабина за динамични сцени до 500метра дистанции
най-сериозния проблем ше е масата .. на леката карабина, за динамични цели

а Вортекс, SB, NF .. са тежки оптики и в 1ФП
но едва ли масовия стрелец ще направи разлика в оптичната система или друго :)

за целите на теста, ще е интересно да се сравнят .. двата Вортекса с Калеса
а защо не и да напишем наша статия

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2021, 18:18       Заглавие:  Re: NF Atacr 1-8 vs Kahles 1-6 vs Vortex vs SB vs Minox vs .
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31367
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Затова си мисля да се насоча към Еотеха, че ми се струва най-удачен до 100м.


Вортекс имат подобен модел, има го в Дефенс ..
https://vortexoptics.com/red-dots/vorte ... sight.html

за спортисти Дефенс дават наистина добри цени

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer