logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:40




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 00:53       Заглавие:  6mm Dasher
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Колеги, някои ползват ли 6mm Dasher в T-Class състезания?

Димитър Божанчев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 04:40       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Калибъра е супер точен и използва патрони с много висок балистичен коефициент (6 мм 105, 109, 113 гр @ 3000 фпс). Много е популярен сред бенч рест стрелците и F-open. Има готови гилзи https://alphamunitions.com/product/6mm-dasher/, но можеш да реформираш гилзите от 6 мм BR. Вероятно има и фабрични патрони.

Всъщност и аз имам интерес в този калибър за дистанции 500-600 ярда (F-open). На път съм да поръчам reamer и да re-chamber моята 6 мм BR bolt rifle to 6mm Dasher.

Не ми е известно дали има полуавтоматични оръжия в този калибър, което е задължително за Т-клас.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 07:21       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
не, не се използва у нас
https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:6mm_BR.jpg

формата на гилзата създава проблеми при бързо циклене

даже 6мм калибри, не са популярни, защото стреляме до 1200метра, и използваме възможно най засилените заряди на бързи с права траектория проектили с висок БК

най масовия калибър е 6.5КМ с 26 инча цев с 123ка се постигат 930-950м/с

според мен най подходящия е 6.35 калибъра, но няма куршуми

друг калибър с много качества е 6,5х47 но трябва 27 инча цев и тунер

6.5КМ гори по бързо цеви от 6.5х47
а 6мм насъскани за 1000 истрела и ще си за нова цев

всеки спорт има своите специфики, и трябва да се знаят преди избора на калибъра, дължината на цевта и патронника :)

познавам един сърбин с 6 дашер
който е рязал цевката поне три пъти, защото прегаря цевта и сега е под 20 инча вече, неговата цев е права траба, без контур за да си я срязва по 10 см :))

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 09:48       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Благодаря за изчерпателните отговори. Ще си поръчвам две нови пушки и бих искал евентуално да ги внеса в България за да се пробвам и в T-Class. Не си давах сметка, че полуавтоматика е желателен.

Иначе Peterson Cartridge вече правят и 6мм Dasher гилзи и съм много доволен от техните продукти в други калибри. Може да се прехвърля на тях от Лапуа.

Димитър Б.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 10:11       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
Цитат:
Не ми е известно дали има полуавтоматични оръжия в този калибър, което е задължително за Т-клас.


Аз мисля, че ОП пита за болтова карабина в този калибър.
Бързилов цитира един сърбин, който също стреля с болтова карабина в този калибър.

За целите на Т-Клас Tactical Sniper дисциплина си е необходима болтова карабина, но има възможност и за семи-ауто, което се класира в отделна дивизия.

За целите на T-клас SBW и Multigun дисциплини си е необходима семи-ауто карабина.

Всичко това го пиша, защото постът на Yank леко подвежда, че е задължително да се търси полуавтоматична карабина за Т-Клас. А то не е баш така... Може да си стреля само в една дисциплина и да е само с болтова карабина и изобщо да не се налага да търси семи-ауто.

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 14:02       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
p_markov написа:
Цитат:
Не ми е известно дали има полуавтоматични оръжия в този калибър, което е задължително за Т-клас.


Всичко това го пиша, защото постът на Yank леко подвежда, че е задължително да се търси полуавтоматична карабина за Т-Клас. А то не е баш така... Може да си стреля само в една дисциплина и да е само с болтова карабина и изобщо да не се налага да търси семи-ауто.


Благодаря за пояснението...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 14:33       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Dimitar.Bojantchev написа:
Благодаря за изчерпателните отговори. Ще си поръчвам две нови пушки и бих искал евентуално да ги внеса в България за да се пробвам и в T-Class. Не си давах сметка, че полуавтоматика е желателен.

Иначе Peterson Cartridge вече правят и 6мм Dasher гилзи и съм много доволен от техните продукти в други калибри. Може да се прехвърля на тях от Лапуа.

Димитър Б.


разговарял съм с няколко производителя на къстом прецизни карабини
и всички казват за 6 Dasher .. че има проблем при бързо циклене - бързо подаване на патрони от пълнител заради стръмните скатове на гилзите

за бавно подаване - няма проблем, може и по един да се подават на мачове, където има 1 мин за изстрел
докато в Т-Клас всичко се случва - бързо! и колкото е възможно по близко до реалноста

ПП: дали 6,5КМ или 6,5х47 .. няма еднозначен отговор
ако цевката ще е къса - по добре - 6,5КМ, за да се изцеди повече скорост от гилзата

трябва добре да се познава правилника .. и да се анализира техническите изисквания към оръжието за да се избере правилния сетъп :)

например
Модул 1 - изисква голяма прецизност, бързи манипулации, 10 зарядни + пълнители, мишените са от 10 до 500метра
Модул 2 - стреля се динамично, предимно от нестабилни позиции, чести смени на позиции, за Хит фактор по цели от 50 до 600метра
Модул 3 - една идея по бавно от М2, има за сцени с два вида оценяване - за точки с ограничено време, и за Хит Фактор по цели до 1200метра

и .. от тук става ясно .. че изискванията са коренно различни за другите видове спортове
тък оръжието трябва да е маневрено, с значително права траектория на средни дистанции, достатъчно висока скорост на проектил които да бори вятъра на 1000-1200 метра :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 14:36       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ето един опит за анализ на кой куршум да се избере и какви скорости трябва да се постиграт

http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 51&t=19841

а вече гилзата (двигателя) трябва да осигури нужната тяга = скорост и да е достатъчно точен :D е и трябва да може да цикли добре

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Май 2021, 20:06       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Апр 2015, 19:22
Мнения: 482
Местоположение: ПЛЕВЕН
На състезание в Сърбия до мен стреля техния състезател с 6 Dasher.
На 1000 метра не се справи с вятъра.
Пред 6 Dasher аз бих избрал 6 creedmoor.
Прикачени файлове:
6mm-Creedmoor-vs-6mm-Dasher.png
6mm-Creedmoor-vs-6mm-Dasher.png [ 20.2 KiB | Прегледано 4199 пъти ]

_________________
ТИХОМИР ТРИФОНОВ - СК " СЯНКА "


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 00:00       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2009, 13:19
Мнения: 331
Местоположение: Стара Загора
TIR написа:
Пред 6 Dasher аз бих избрал 6 creedmoor.
Прикачени файлове:
6mm-Creedmoor-vs-6mm-Dasher.png

:tu:

_________________
Николай Иванов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 06:51       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
разгледайте анализа по горе
ако успеете да засилите 6мм високобалистоичен проектил с 970м/с .. ще е добре изглеждащо представяне

но след 1000 изстрела сте за нова цев, а на всеки 300-400 изстрела ще трябва да компенсирате влагането

на ниски скорости 6мм е много по зле от леки 6.5 проектили

а тежки 140грн имат силен рязък откат и водят до други грешки

а най зле са тежки 6,5 с лош БК като 139 сценара

най-финансово и балистически симпатичен е 123грн 6,5 Сценар, но засилен с 900-950м/с

130грн 6.5мм АР Бергер с хубава скорост изглежда много симпатично на балистичния анализ, ни и той е далеко от 131 Блекжак 6.35мм

и вече сам всеки си избира кое е за него

... но всичко това е безсмислено без подходящата тренировка .. стрелкова, физическа, теоретична и ментална

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 07:28       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Питах защото Топ-50 в Precision Rifle Series са на 6mm Dasher, а на междуклубно състезание преди 3-4 месеца на полигон в Калифорния, където съм доживотен член, около 1/3-та от "простолюдието" вече бяха минали на 6mm Dasher и други 6мм варианти (фърлят 100-115 грейнови змийчета), докато повечето си остават на 6.5мм, най-вече Creedmoor. Аз съм малко консервативен към преминаването на по-леки калибри, но не искам и да оставам назад... иначе за кеф стрелям и с 6.5-284 с 29 инча цев 1/7, ама тя е бенчрест и тежи... там диетата е само 140-142гр Berger VLS и Sierra SMK. До края на другата седмица ще трябва да реша защото ше поръчвам тръби от Krieger, пък крайния резултат ще взема в България.

Димитър


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 15:08       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Dimitar.Bojantchev написа:
Аз съм малко консервативен към преминаването на по-леки калибри, но не искам и да оставам назад... иначе за кеф стрелям и с 6.5-284 с 29 инча цев 1/7


И аз съм на това дередже :-) - консервативен. Точно за това минах от 6.5-284 гилзи на 7-284 (184 and 190 gr Berger Hybrid or VLD) и се оглеждам за Dasher.

Преди седмица в магазина на Bruno shooters supplies (AZ) видях поне 300 Krieger тръби (казвам го защото моя gunsmith, поръчвайки дирктно от Krieger е получил обещание за Декември).

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 21:43       Заглавие:  Re: 6mm Dasher
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Dimitar.Bojantchev написа:
Питах защото Топ-50 в Precision Rifle Series са на 6mm Dasher, а на междуклубно състезание преди 3-4 месеца на полигон в Калифорния, където съм доживотен член, около 1/3-та от "простолюдието" вече бяха минали на 6mm Dasher и други 6мм варианти (фърлят 100-115 грейнови змийчета), докато повечето си остават на 6.5мм, най-вече Creedmoor. Аз съм малко консервативен към преминаването на по-леки калибри, но не искам и да оставам назад... иначе за кеф стрелям и с 6.5-284 с 29 инча цев 1/7, ама тя е бенчрест и тежи... там диетата е само 140-142гр Berger VLS и Sierra SMK. До края на другата седмица ще трябва да реша защото ше поръчвам тръби от Krieger, пък крайния резултат ще взема в България.

Димитър


нали това написах, подкрепено с балистически анализ

всеки спорт е различен

при PRS нещата се случват БАВНО, с тежки оръжия накачени с тежести с леки откати и еднообразни сценарии ... да не говорим въобще за Ф и Бенч

може ли да да прилагаме данни за двигател от Наскар за Формула 1 или за Рали или друг моторен спорт?

трябва добре да се познава даден спорт занда се избере правилен проектил, калибър, гилза и спецификация на оръжие

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer