logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:15




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Апр 2022, 21:25       Заглавие:  Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
На пазара ще се появи нов модел хронограф с Доплер, който е компактен и ще се монтира на пикатини релса.

Досегашните продукти на фирмата са за въздушни пушки и флоберки, но версията Mach 4 е разработена за centerfire rifles.

Рекламираната му точност е 1%, което е конкуренция на Лабрадар-а.

Може би най-добрата новина е, че е Европейски продукт, т.е. може би ще е по-лесно да се намери.

Уебсайтът е още в процес на разработка:
https://www.longseeker.com/bulletseeker/

Bulletseeker Mach 4​

Currently, the most advanced ballistic radar for measuring missile velocity is based on the Hi-Tech SIR chip operating at 120 GHz.
The high frequency, many times the frequency of competing products, allows for more reliable and accurate projectile detection, and Bulletseekers do not have a problem even with bulk projectiles. Thanks to its compact design, it can be mounted on a weapon and innovative technology allows it to be used in tunnel shooting ranges, where other products fail.

Unique compact design
Radio working band 120 GHz
Weight only 190g
Integrated Picatinny adapter
No need to set the measurement direction
Measurable speed up to 1200 m/s
Bulk projectile detection ?(full auto?)
Connection to a mobile phone
Development, production and support in Europe
Operating time up to 6 hours

Изображение

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Апр 2022, 23:03       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Доста интересна играчка.
Ако не го пуснат на някаква абсолютно безумна цена, ще обезсмисли лаб радара и магнетото.
Пише ли някакъв естимейт за пускова дата? Че не видях нищо.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 06:36       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
Хората пишат, че в момента текат тестове и повече инфо ще има в следващите седмици.

Комбинация от немци и чехи са го измислили.

Така, че сигурно към края на годината може би ще очакваме нещо реално...

Малко сравнения с Лабрадара:

Изображение

Изображение

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 09:06       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
LabRadar-а има две опции на опериране - trigger and doppler. Първата опция е капризна в смисъл, че ако не я нагласиш точно не работи. На всичкото отгоре трябва да лазиш за да натискаш копчетата и ако стреляш на маса трябва да имаш удължение на масата.Понякога "чува" съседни изстрели.

Аз намерих едно междино решение - trigger sensor, който веднага задейста радара. Sensor-a се задейства от отката на пушката.

При doppler опция зависи къде ще "хване" проектила. От там идват и грешките.

И в двете опции можеш да видиш скоростта на проектила на 4 зададени места от траекторията. Явно можеш да видиш на коя точка започва да отчита като doppler.

Може би предлагания радар ще работи по ефективно, щото може да се монтира на пушката. "Грешките" с които се хвалят производителите са незначителни и трудно се доказват.

Ако е надежден може да намери пазар. Не би трябвало да е над $300.

Най приятния за мен хронограф е Magnetospeed. Вярно е, че се намесва се в хармониците на цевта, ама върши добра работа.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 14:02       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Yank написа:
Вярно е, че се намесва се в хармониците на цевта, ама върши добра работа.

За мен пък това е много голям недостатък, защото при разработка на нова рецепта трябва да стреляш по два пъти- един път за скорост и един път за групираност. Ако нямаш възможност да релоудваш на стрелбището си е загуба на време и пари.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 15:27       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Баян написа:
За мен пък това е много голям недостатък,


И аз мисля така. Освен това, да стреляш веднъж за скорост и после за групираност, но без да мериш скоростта не мисля, че е добро решение.
Според мен, правилно е замерването да се прави едновременно със стрелбата за група, при условия и конфигурация на оръжието като тези за състезания и се отчита скоростта при всеки един изстрел, както и степента й на влияние при конкретното попадение.
Примерно:
Ако стреляш с темп близък до равномерния, при добре направени патрони, скоростите в групата ще са близки (това не значи винаги, че групата ще е добра, но е една от предпоставките).
Ако темпът е неравномерен, скоростите и при добре направени патрони ще се различават в общия случай съществено.
При презадържане, когато патронът е зареден в загрятия патронник (например изчакване на порив на вятъра), скоростта ще се покачи.
Именно тези ефекти и доколко влияят при конкретните условия, могат да се установят само с едновременно стреляне за група и наблюдение на разсейването на скоростите върху нейната големина.
Аз използвам тунер и при настройката му съм попадал на точки, при които групите са феноменални (почти с размер на един изстрел), но разлика само от 10 м/с (което е именно едно изчакване на порив на вятъра) изважда попадението от "феноменалната" група.
Та точно по тази методика съм настроил тунера в такава точка, където групата е хубава, но не е възможно най-хубавата, обаче е устойчива на спред от 15-18 м/с, което ми позволява да да стрелям комфортно и засега ми носи успех. :-)

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 22:32       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
няма пълно щастие :)

голямото предимство на Магнето е, че може да стреляш на обща огнева линия с много стрелци без да си пречат, на закрито и тесни тунелни стрелбища т.н.

не е задължително да е хванато на цеята, може и за ложата ... но пък дава хубаво истинско V0, обикновено с лабрадара имат 1-2 м/с разлика

верно е, че за лабораторни цели е по добре доплер и самостоятелно стрелбище

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2022, 12:44       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
За Магнето има решения, например: https://magnetospeed.com/products-v3-rail-adapter

Виждал съм и къстъм разработки за дълги цеви.
Докато Лабрадара няма решение за наличните проблеми.
Този новия продукт изглежда като такова де.. :)

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2022, 19:35       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
buffalo_gt написа:
И аз мисля така. Освен това, да стреляш веднъж за скорост и после за групираност, но без да мериш скоростта не мисля, че е добро решение.
Според мен, правилно е замерването да се прави едновременно със стрелбата за група, при условия и конфигурация на оръжието като тези за състезания и се отчита скоростта при всеки един изстрел, както и степента й на влияние при конкретното попадение.
Примерно:
Ако стреляш с темп близък до равномерния, при добре направени патрони, скоростите в групата ще са близки (това не значи винаги, че групата ще е добра, но е една от предпоставките).
Ако темпът е неравномерен, скоростите и при добре направени патрони ще се различават в общия случай съществено.
При презадържане, когато патронът е зареден в загрятия патронник (например изчакване на порив на вятъра), скоростта ще се покачи.
Именно тези ефекти и доколко влияят при конкретните условия, могат да се установят само с едновременно стреляне за група и наблюдение на разсейването на скоростите върху нейната големина.
Аз използвам тунер и при настройката му съм попадал на точки, при които групите са феноменални (почти с размер на един изстрел), но разлика само от 10 м/с (което е именно едно изчакване на порив на вятъра) изважда попадението от "феноменалната" група.
Та точно по тази методика съм настроил тунера в такава точка, където групата е хубава, но не е възможно най-хубавата, обаче е устойчива на спред от 15-18 м/с, което ми позволява да да стрелям комфортно и засега ми носи успех.


Аз тотално те разбирам и съм напълно съгласен с теб. Тази игра я играе всеки от нас. При положение, че куршумът не отива в същата дупка, при добре тунирана цев, причините са повече от едно измерение - температура, вятър, гъстота на въздуха/влага, положението на луната, състоянито на облаците, миража и на последно място биенето на сърцето на стрелящия (особенно при теб). Което ме кара да мисля, че различието в скоростите (а то е неименуемо) - мерени за всеки изстрел - могат да те насочат в погрешна посока в търсене на истинската причина.

Моето мнение като релоудер е, че меренето на скоростите ти дава една груба основа са по нантатъшно търсене на "феноменалната" група.

И отново за температурата - много от съвременните барути ги дават като "стабилни". Обаче при теб времето влагане - изстрел е критично, заради масата на патрона. При мен (450 гр патрон), критичността е по слаба. И въпреки всичко на практика слагам патрона на отворен затвор и при подходящи условия затвярям болта и произвеждам изстрел в рамиките на максимум от 10 секунди.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2022, 22:29       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Yank написа:
Моето мнение като релоудер е, че меренето на скоростите ти дава една груба основа са по нантатъшно търсене на "феноменалната" група.

Напълно съм съгласен!
Процедурата при мен за направата на патрон е малко по-различна от общоприетата сред ловците. Причината е, че се занимавам само със спортна стрелба и изискванията, както и компромисите, на които съм склонен са други.
Така например, аз не търся групираност чрез експериментиране с дълбочината на влагане и масата на заряда, а директно и аксиоматично приемам дълбочина .01" от форсиращия конус (рампата на полетата). Това ми осигурява дълъг живот на форсиращия конус и запазва кондицията на цевта почти без промяна при голям настрел.
Също така, определям вида на барута (предпочитам еднокомпонентните) и заряда спрямо проектила (вкл. и със симулации с Куиклоуд (КЛ)) така, че налягането да е само в жълтата зона в температурния диапазон от +10 до +40 гр. Целзий (при 40 гр. да докосва лилавата зона), барутът да е изгорял при +10 гр. минимум 99%, скоростта да е възможно най-високата от близките по характеристика барути и да не се променя (на теория според КЛ) с повече от 15-18м/с в споменатия темп. диапазон.
След това, парвя тестови патрони само с тази подбрана характеристика и настройвам тунера, като успоредно с това меря и скоростта. Въпреки, че работя с точност 0,002 грама при дозирането, само с гилзи Лапуа, теглени на групи и обработени по всичките му там канони, скоростите, както споменах, в зависимост от неравномерността на темпа и загряването могат да се разсеят в диапазон до 15 м/с, а понякога и малко повече.
Това обаче е неизбежно и се проявява и при най-добре направените патрони, защото причината не е в качеството.
Тунерът доста успешно решава този проблем (той именно затова и е създаден), като синхронизира момента на излитане на проектила с подходящото положение да дулния срез по време на маха на цевта.
Винаги се намират няколко благопиятни положения на тунера (група примерно 2/3 МОА или по-малко от 10 изстрела) и там вече, кое да избера и какви са критериите - ще замълча. :-)
След тестовете вкарвам корекции в коефициентите на КЛ при конкретната температура и оттам нататък от теоретични, данните стават практически и при симулации при други температури, резуртатите са коректни и се покриват почти напълно с измерените.
Скоростите меря с Лабрадар. Нямам проблемите, които описваш (всъщност съм много доволен и засега нямам никакви проблеми с него). Просто съм настроил времето "в готовност" да е много голямо. Използвам външна батерия 10000 мАч. Освен пълен запис на изстрелите, ми дава и скоростите им на още 5 дистанции (чрез Доплера) и ясно виждам как се променят при различните поектили. Например при Геко+ 170 грейна в .308, на всеки 10м от първите 50 пада с по 6м/с. При Сценар Л 175 грейна, това падане е с 5м/с и т.н....
Мога да пиша до утре, ама май прекалено задълбах! :D

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2022, 23:51       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
buffalo_gt написа:
Мога да пиша до утре, ама май прекалено задълбах! :D


Не, не и не - карай до безкрай. Това са стандртните дискусии по всичките стрелбища. Бях пропуснал, че стреляш .308. По този повод - ето една малка дискусия - annealing (термообработка). В последните 2-3 години направих няколко машини за това.Направо ми стана хоби. До там я докарах, че всичките им контролни фунции се управляват с микропроцесори.

Но това не ми е на мисълта. След всяка стрелба аз минавам гилзите през машината (така прявят и всички около мен членове на US team F-class). Не вярвах, но наистина се убедих, че дори и едно прибързано правене на патрони, стандртното отклонение е вингаи под 10 fps (~3m/sec). Дори и с гилзи след 10-12 презреждания. Мисля в близкото бъдеще да публикувам тук "направи си сам" без всички глезотии, които аз имам.

И друго - използвам Quick Load и с друга цел. Има една теория/практика за търсене на sweet node в зависимост от времето на проектила в цевта и дължината на самата цев.
КЛ го изчислява това време. На практика работи, поне при мен.

И да си призная - едва след 1600 изстрела се загледах в тюнера (нормалните ми групи бяха под 1/2 МОА. Но понеже започнаха да се разсейват, миналата седмица си поиграх с него. Успях да ги вкарам на мястото им. Сигурен съм, че ще изкарам поне още 500 изстрела.

Моят нов оръжейник се оказа bench rest shooter. Има накои световни постижения. Изненадах се, че си прави сам проектилите. Не знам какво е rail gun, но има огромни хвалбестия за неговия самонаправен такъв. Отказа да ми прави новите цеви ако нямам собствен КАЧЕСТВЕН райбер. Така че вече имам колекция с една или две употреби.

Приятно ми беше да си побъбрим. Или както ти казваш "мога да пиша до утре". :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2022, 13:50       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
добре е в дискусиите да уточнявате .. на какви дистанции стреляте, и с какви скорости, да дадена тежест на куршума
защото се получава сериозно заблуждение за неопитните

едни са изискванията за стрелба до 1200 метра, други до 300м, трети са за .. нестабилни позиции, преса във времето и т.н.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2022, 15:30       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Ivo III написа:
добре е в дискусиите да уточнявате .. на какви дистанции стреляте, и с какви скорости

Ми написал съм
buffalo_gt написа:
че се занимавам само със спортна стрелба и изискванията, както и компромисите, на които съм склонен са други.

Там се стреля с голямокалибрена пушка на 300м, като оптически мерници, компенсатори, двуноги и др. подобни са забранени. Има и други ограничения, но не са предмет на темата.
Дисциплините са две: "60 изстрела лежешком" и "120 изстрела от трите положения". При легналия и коляното пушката се придържа само с помощта на ремък, а при правия - само с ръце.
Ето защо, хич не е удобно да се кичат по нея каквито и да било допълнителни неща, като Магнето и други подобни. Положенията за стрелба са доста трудни откъм устойчивост и дори 10 грама допълнителна тежест, в зависимост от това къде се постави, може съществено да влоши нещата.
Ето така изглежда едно състезание от ISSF (Международната Федерация по Спортна стрелба):
https://www.youtube.com/watch?v=-wW8Xl5JN-U :-)

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2022, 16:36       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
buffalo_gt написа:
Ivo III написа:
добре е в дискусиите да уточнявате .. на какви дистанции стреляте, и с какви скорости

Ми написал съм
buffalo_gt написа:
че се занимавам само със спортна стрелба и изискванията, както и компромисите, на които съм склонен са други.
Не знам кого е имал предвид адаша в подканата си, но аз с радост бих прочел повече за
Yank написа:
При мен (450 гр патрон)

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2022, 17:39       Заглавие:  Re: Ново хроно с доплер BulletSeeker
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Това включва 190 gr bullet , 60 gr powder and the rest are the brass and the primer.

Подтекста е, че голямата маса на патрона ще вдигне температурата по-бавно от (аз си мислех, че Жоро стреля с .22).

Стрелбата за която използвам този патрон е 600 и 1000 ярда лежишком.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer